
УХВАЛА
м. Вінниця
03 травня 2019 р. Справа № 127/5/18
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі
за позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3
до: Першого міського відділу у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області
про: визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Першого міського відділу у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Першого міського відділу у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області у видачі ОСОБА_3 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. Зобов'язано Перший міський відділ у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт № 2503-ХІІ. В решті позову відмовлено.
15.04.2019 до Вінницького окружного адміністративного суду від Першого міського відділу Управління ДМС у Вінницькій області, Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області надійшла заява про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 терміном до трьох місяців. В обґрунтування заяви зазначено, що з 01.01.2016 до ДМС України у Вінницькій області припинено постачання та надання паспортів громадян України у формі паспортної книжечки, в зв'язку із запровадженням Державою паспортів громадянин України з безконтактним електронним носієм. Також заява містить посилання на втрату чинності Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.04.2012 № 320. Відтак, як зазначає заявник, на сьогодні відсутні затверджені у встановленому порядку: форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки; порядок реєстрації такої заяви; процедура оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки; порядок дій працівників уповноважених органів під час приймання документів, їх перевірки, підтвердження тотожності особи, яка подає заяву та особи, зображеної на фотокартці, заходи з ідентифікації особи; форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 24.04.2019 з повідомленням учасників справи.
Сторони в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Поряд з цим, представником Управління ДМС у Вінницькій області подано заяву про розгляд заяви без її участі в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Визначаючись щодо заяви про відстрочення виконання судового рішення, суд виходив з такого.
Згідно з статтею 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.
Право особи на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтею 6 КАС України.
Згідно із частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За приписами частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Згідно з вимогами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У разі, якщо рішення суду не виконується у добровільному порядку воно може бути звернене до примусового виконання у порядку статті 373 КАС України.
При цьому, відповідно до частин першої, третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд згідно з положеннями частини четвертої статті 378 КАС України також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. При цьому відповідно до частини п'ятої статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Першого міського відділу у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області у видачі ОСОБА_3 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. Зобов'язано Перший міський відділ у місті Вінниці Головного управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт № 2503-ХІІ.
В обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення зазначено, що з 01.01.2016 до ДМС України у Вінницькій області припинено постачання та надання бланкової продукції, а саме паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, оскільки запроваджено Державою оформлення паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 за № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, переселення, вилучення повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України". Також зазначено, що порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.04.2012 № 320 "Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за № 1089/21401 (далі - Порядок № 320), що встановлював зразки печаток, штампів і бланків документів, які застосовувалися для виконання Положення №2503-ХІІ, втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ № 161 від 01.03.2018, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.03.2018 за № 352/31804. Відтак, як зазначає заявник, на сьогодні відсутні затверджені у встановленому порядку:
- форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки,
- порядок реєстрації такої заяви,
- процедура оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки,
- порядок дій працівників уповноважених органів під час: приймання документів, перевірки поданих документів, перевірки та підтвердження тотожності особи, яка подає заяву та особи, зображеної на фотокартці, заходи з ідентифікації особи;
- форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжки.
Зважаючи обґрунтування вказаної заяви, суд зауважує, що наведена вище норма КАС України не містить конкретного переліку обставин для відстрочення виконання судового акта, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду можливість в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
Під відстроченням виконання рішення розуміється перерва на певний, точно визначений строк, протягом якого виконання рішення не проводяться, у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб.
Таким чином, для відстрочення виконання рішення суду повинна бути наявність обставин, що ускладнюють виконання.
На підтвердження факту існування таких обставин заявник повинен подати суду належні та допустимі докази відповідно до вимог статей 73-80 КАС України.
Такими доказами відповідно статті 70 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, що заявником не наведено доказів настання обставин, з якими він пов'язує відстрочення виконання рішення суду, а посилання останнього на відсутність механізму реалізації Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України 26.06.1992 №2503, в даному випадку є недоречним, оскільки оцінка законності виготовлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки була надана рішенням суду у даній справі, а також рішенням ОСОБА_4 Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 (номер провадження Пз/9901/2/18).
Крім того, суд зауважує та наголошує, що у випадку задоволення заяви представника відповідача про відстрочення рішення суду у даній справі, матиме місце порушення гарантованого Конституцією України права на освіту, права на працю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка не зможе реалізувати його повною мірою без отримання паспорта громадянина України, що є неприпустимим.
Враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 по справі №127/5/18 необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 256, 325, 370, 372, 378 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви про відстрочку виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович