
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/337/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Савчук О.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області ОСОБА_3,
розглянувши в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» до ОСОБА_4 сервісного центру 0741 ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області, ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» (далі - ТзОВ «ЛембергМіт», позивач) звернулося в суд із позовом до ОСОБА_4 сервісного центру 0741 ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області, ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області (далі - РСЦ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування висновку від 25.01.2018 №31/3-204 в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 та зобов’язання вчинити дії шляхом поновлення реєстрації транспортного засобів.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.03.2106 ним було придбано транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, згідно Договору №256/2016 купівлі-продажу транспортного засобу, укладеного 23.03.2016 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Кондор-Авто».
Реєстрація транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 була проведена на підставі сертифікату відповідності UAI.178.0015705-16, виданого ОС ТзОВ ДП «Житомирстандарт».
25.03.2016 ОСОБА_4 сервісним центром 0741 ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області було здійснено державну реєстрацію транспортного засобу, про що видано Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу СХТ 982873 від 23.03.2016.
Однак, висновком ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області від 25.01.2018 № 31/3-204 було скасовано реєстрацію вказаного транспортного засобу за ТзОВ «ЛембергМіт» на підставі пункту 40 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», через подання заявником під час реєстрації автомобіля сертифікату відповідності UA1.178.0015705-16, який виданий ОС ТзОВ ДП «Житомирстандарт», згідно якого рівень екологічної норми ЄВРО 5.
Також позивач вказує, що скасовуючи реєстрацію транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, відповідач помилково прийшов до висновку про фіктивність чи підробку сертифікату відповідності UA1.178.0015705-16, який виданий ОС ТзОВ ДП «Житомирстандарт». Докази того, що вказаний сертифікат є фіктивним чи підробленим у відповідача відсутні, а відтак скасування реєстрації вказаного транспортного засобу є протиправним.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду за їх захистом з даним позовом.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» до ОСОБА_4 сервісного центру 0741 ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області, ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку та зобов'язання вчинити дії - залишено без руху, оскільки позовна заява не відповідала вимогам статей 160, 161 КАС України, а саме пропуском визначеного статтею 122 КАС України строку.
26.02.2019 позивачем подано заяву на усунення недоліків позовної заяви згідно ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 12.02.2019.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі.
У відзиві на позовну заяву від 18.03.2019 №31/3-967 представник відповідачів ОСОБА_4 сервісного центру 0741 ОСОБА_2 сервісного центру МВС у Волинській області та ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області ОСОБА_3 позовні вимоги не визнає повністю, просить у їх задоволенні відмовити повністю.
На обгрунтування своїх доводів вказують, що 27.11.2017 до ОСОБА_2 сервісного центру МВС у Волинській області надійшов лист прокурора у кримінальному провадженні Волинської області №17/7-834 вих.17 від 24.11.2017 про те, що відділом прокуратури Волинської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №4201703000000338 від 31.07.2017 за ознаками кримінального провадження, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.
Згідно інформації, викладеної в листі, в ході досудового розслідування встановлено, що ряд транспортних засобів, в тому числі транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, було зареєстровано на території України всупереч Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрацію транспортних засобів» та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання», оскільки реєстрація транспортних засобів нових і таких, що були у користуванні, здійснюється за умови відповідності екологічним нормам з 01.01.2016 - не нижче Євро 5.
Представник відповідачів також зазначає, що згідно до інформації викладеної в листі офіційного представника MERCEDES-BENZ у Волинській області ПАТ «Волинь-Авто» від 18.05.2017 №166, транспортний засіб MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI кузов WDB906651S133124, згідно коду MS9 з карт даних авто відповідає нормі ЄВРО-4.
Крім цього вказує, що сертифікат відповідності №UA1.178.0015705-16, згідно якого встановлено рівень екологічної норми - ЄВРО-5, який виданий ОС ТзОВ ДП «Житомирстандарт» (державна система сертифікації «УкрСЕПРО»), що є не уповноваженим органом із сертифікації. А відтак, зазначений транспортний засіб був ввезений та зареєстрований всупереч діючому законодавству України.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити повністю з підстав, викладених у відзив на позовну заяву.
Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу №256/2016 р від 23.03.2016 ТзОВ «ЛембергМіт» придбало у ТзОВ «Кондор-Авто» транспортний засіб - автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску номер кузова НОМЕР_2.
Відповідно до акту №256/16 приймання-передачі транспортних засобів від 23.03.2016 ТзОВ «Кондор-Авто» даний транспортний засіб був переданий ТзОВ «ЛембергМіт».
Тобто, ТзОВ «ЛембергМіт» є власником транспортного засобу автомобіля марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії СХТ № 982873. Державна реєстрація цього транспортного засобу була здійснена 25.03.2016.
Крім того, однією з підстав для реєстрації даного автомобіля є сертифікат відповідності, виданий ОС ТзОВ «ДП «Житомирстандарт», про те, що автобус MERSEDES - BENZ SPRINTER, б/к, відповідає «Євро-5».
Однак, листом ОСОБА_4 сервісного центру 0741 від 09.11.2018 було повідомлено ТзОВ «ЛембергМіт», що 30.01.2018 свідоцтво СХТ 982873 про реєстрацію транспортного засобу - автомобіля марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип — загальний автобус - D, 2007 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 скасовано 30.01.2018, на підставі висновку РСЦ МВС у Волинській області №31/3-2014 від 25.01.2018.
У висновку РСЦ у Волинській області №31/3-204 від 25.01.2018 за результатами перевірки законності державної реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17-7-834 вих.17 слідує, що 27.11.2017 до РСЦ МВС надійшов лист прокурора у Волинській області Квятковського М. за вих. №17-7-834 вих. 17 від 24.11.2017 про те, що прокуратурою області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №4201703000000338 від 31.07.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 с. 368 Кримінального кодексу України.
Згідно інформації, викладеної в листі прокурора Волинської області, в ході досудового розслідування встановлено, що здійснено ввезення, розмитнення та державну реєстрацію у сервісних центрах МВС ряду транспортних засобів, які не відповідають стандарту рівня екологічності «Євро 5», а фактично відповідають стандарту «Євро 1», «Євро 3» та «Євро 4».
Крім того, з листа прокурора слідує, що досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами територіальних сервісних центрів МВС у Волинській області упродовж 2016 році проведено реєстрацію транспортних засобів, зокрема марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип - загальний автобус - D, 2007 року випуску, номер кузову WDB906651S133124 державний реєстраційний номер НОМЕР_1.
Згідно з відповіддю від ПАТ «Волинь-АВТО» №166 від 18.05.17 автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 з номером кузову WDB906651S133124 відповідно до коду MS9 з карт даних авто відповідає стандарту Євро-4.
Крім того, у листі прокурора зазначено, що реєстрація, зокрема, даного транспортного засобу проводилась на підставі сертифікату відповідності не встановленого зразка, який не може бути використаний для реєстрації транспортного засобу у сервісних центрах МВС, що є порушенням Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності».
Висновком РСЦ МВС у Волинській області від 25.01.2018 за результатами перевірки фактів реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/1-834 вих.17 встановлено, що в ході досудового розслідування встановлено, що службовими особами територіальних сервісних центрів МВС у Волинській області провели реєстрацію транспортних засобів з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема 25.03.2016 року зареєстровано MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI, тип — загальний автобус — D, 2007 року випуску, номер кузову WDB906651S133124 до матеріалів реєстрації долучено сертифікат відповідності № UA1.178.0015705-16, виданий ОС ТОВ ДП «Житомирстандарт» (державна система сертифікації «УкрСЕПРО»), згідно якого рівень екологічної норми - ЄВРО 5. В додатку до листа прокуратури області, на запити прокурора у кримінальному провадженні офіційний дилер виробника вказаної марки транспортного засобу надав інформацію заводу - виробника стосовно технічних характеристик автомобіля.
Так, згідно листа від 18.05.2017 №166 офіційного представника MERSEDES - BENZ у Волинській області ПАТ «ВОЛИНЬ-АВТО», вищезазначений транспортний засіб з карт даних авто відповідає нормі «Євро 4».
На підставі наведених документів РСЦ МВС у Волинській області зробив висновок про те, що реєстрація транспортного засобу позивача відбулася з порушеннями встановленого Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388, а відтак доручив територіальному сервісному центру 0741 РСЦ МВС у Волинській області скасувати державну реєстрацію автомобіля MERSEDES - BENZ SPRINTER, номер кузову WDB906651S133124.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно статті 1 Закону України «Про дорожній рух» даний закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання.
Статтею 30 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми.
Згідно статті 31 Закону України «Про дорожній рух», транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ГЮН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 було затверджено «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок №1388), згідно пункту першого якого визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Закону України «Про дорожній рух»).
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби; інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.
У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно- телекомунікаційних систем органам МВС.
Згідно пункту 10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів країни, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання ввезення на митну територію України та проведення першої реєстрації ввезених або виготовлених в Україні транспортних засобів, а також поетапного запровадження в Україні міжнародних екологічних вимог до транспортних засобів, є Закон України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» №2739-IV від 06.07.2005 (далі - Закон України №2739-IV).
Частиною другою статті 2 Закону України №2739-IV встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам: не нижче рівня «ЄВРО-3» - з 1 січня 2013 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-3» як обов'язкових; не нижче рівня «ЄВРО-4» - з 1 січня 2014 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-4» як обов'язкових; не нижче рівня «ЄВРО-5» - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно; не нижче рівня «ЄВРО-6» - з 1 січня 2018 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2017 року включно.
За правилами статті 3 Закону України №2739-IV, документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Частиною першою статті 34 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до частини четвертої статті 34 цього Закону державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно з частиною дев'ятою статті 34 Закону України №3353-XII власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію», сертифікація продукції в державній системі сертифікації поділяється на обов'язкову та добровільну. Сертифікація продукції в державній системі сертифікації здійснюється призначеними на те органами з сертифікації - підприємствами, установами і організаціями з метою: запобігання реалізації продукції, небезпечної для життя, здоров'я та майна громадян і навколишнього природного середовища; сприяння споживачеві в компетентному виборі продукції; створення умов для участі суб'єктів підприємницької діяльності в міжнародному економічному, науково-технічному співробітництві та міжнародній торгівлі.
Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» визначено правові та організаційні засади розроблення, прийняття та застосування технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, а також здійснення добровільної оцінки відповідності, внесено зміни, зокрема, до Декрету.
Підпунктом 22 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», який набрав чинності 10.02.2016 року внесено зміни до Декрету, зокрема з 01.01.2016 року виключено абзац другий статті 27 Декрету, яким було передбачено, що нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, а також вузли, агрегати та частини до них, що ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства.
Отже, даними змінами виключено норму щодо обов'язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації. Зазначені зміни набрали чинності 01.01.2016, і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.
Разом з тим, 10.02.2000 Україна приєдналася до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та / або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі приписів від 20.03.1958.
З метою виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року, адаптації законодавства України у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу та до законодавчого врегулювання Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» №738 від 09.06.2011 (далі - Постанова №738).
Пунктом 1 Постанови №738 встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання; сертифікат типу транспортного засобу або обладнання, конструкція яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, видається визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства і нотифікованими Організацією Об'єднаних Націй згідно з Угодою про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року (далі - уповноважені органи); сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
При цьому, на виконання Постанови №738, наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 №521 затверджено Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання.
Таким чином, єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби є оцінка їх відповідності згідно положень Порядку від 17.08.2012 №521.
Відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 06.05.2015 №451 «Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації» відмінено з 01.01.2016 у обов'язкову сертифікація КТЗ в державній системі сертифікації та визнано таким, що втратив чинність, наказ Держстандарту від 17.01.1997 №23 «Про затвердження Правил обов'язкової сертифікації дорожніх транспортних засобів, їх складових та приладдя», а відтак з 01.01.2016 втратили чинність нормативно-правові акти, якими встановлювалися обов'язкові вимоги до КТЗ в державній системі сертифікацій.
Разом з цим, відповідно до Закону, наказ Мінінфраструктури є технічним регламентом, яким встановлено обов'язкові вимоги до КТЗ, їх частини та обладнання, у тому числі щодо відповідності КТЗ екологічним нормам «ЄВРО-2» - «ЄВРО-6», процедури оцінки відповідності цим вимогам, а також правила введення в обіг на території України.
Відповідно до пункту 12.1 наказу Мінінфраструктури пропуск КТЗ на митну територію України з метою вільного обігу, перша державна реєстрація, введення в обіг обладнання здійснюються за наявності сертифіката відповідності КТЗ або сертифіката відповідності щодо індивідуального затвердження.
Згідно із зазначеним наказом Мінінфраструктури рівень екологічних норм, якому відповідає КТЗ, має бути зазначеним у вищевказаних сертифікатах відповідності, виданих згідно з Наказом Мінінфраструктури.
Під час перевірки було встановлено, що для реєстрації транспортного засобу надано сертифікат відповідності UA1.178.0015705-16, який виданий ТОВ Житомирстандарт, яке входить до державної системи сертифікації УкрСЕПРО.
Проте, судом встановлено, що вказаний орган сертифікації з 01 січня 2016 року не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521.
Таким чином, встановивши факт підробки сертифікату відповідності, на підставі якого була здійснена реєстрація ТЗ, та встановивши невідповідність рівню токсичності «Євро», що підтверджується листами уповноважених органів, відповідач правомірно прийняв оскаржуваний висновок про скасування реєстрації ТЗ транспортний засіб MERCEDES-BENZ, модель SPRINTER 518 CDI кузов WDB906651S133124, що належить позивачу, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів.
Відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку №1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Посилаючись на дану норму, позивач вказує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами.
Проте, суд не погоджується з такими доводами позивача та зазначає, що абзац третій пункту 40 Порядку №1388 чітко визначає наступний алгоритм дій: виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами скасування державної реєстрації (перереєстрації) передача усіх відповідних документів до відповідного органу досудового розслідування.
Таким чином, встановивши факт реєстрації ТЗ за підробленими документами, реєстраційний орган має усі правові підстави для скасування державної реєстрації ТЗ, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів.
З урахуванням наведеного вище, враховуючи висновок від 25.01.2018 №13/3-204 за результатами перевірки фактів реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 24.11.2017 №17/7-834 вих.17, лист офіційного дилера виробника автомобіля MERSEDES - BENZ SPRINTER ТОВ «Волинь-Авто» від 18.05.2017 року №166, з якого слідує, що транспортний засіб MERSEDES - BENZ, модель SPRINTER 518 CDI кузов WDB906651S133124, згідно коду MS9 з карт даних авто відповідає нормі ЄВРО-4, а також лист прокуратури Волинської області за вих. №17/7-834 вих.17 від 24.11.2017 про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за №4201703000000338 від 31.07.2017, яким встановлено, що службові особи ТСЦ МВС у Волинській області з метою отримання неправомірної вигоди провели реєстрації. ТЗ з порушенням вимог чинного законодавства. Реєстрація ТЗ проводилась на підставі сертифікатів відповідності не встановленого зразка, які не можуть бути використані для цілей митного оформлення.
Що стосується посилань позивача щодо незаконного його позбавлення права власності на вказаний транспортний засіб, то суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», основною вимогою щодо ввезення на територію України транспортних засобів є транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Відповідно до статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що надані відповідачем доводи, що стверджуються доказами у своїй сукупності дають підстав вважати що рішення відповідача є правомірним, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» до ОСОБА_4 сервісного центру 0741 ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області, ОСОБА_2 сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку та зобов’язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський
Повне судове рішення складено 02.05.2019.