Ухвала суду № 81507943, 16.04.2019, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
331/1892/17
Номер документу
81507943
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

16.04.2019

Провадження 1-кп/331/37/2019

ЄУН 331/1892/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.04.2019 року м. Запоріжжя

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Антоненко М.В.,

при секретарі Андрієнко С.О.,

за участю: прокурора Жулай Г.С,

представника потерпілого ОСОБА_1

обвинуваченої ОСОБА_2

захисника обвинуваченої ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Запоріжжі кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 191 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Жовтневого районного суду м. Запоріжжя знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.366, ч.2 ст.15, ч.4 ст.191 КК України.

Захисником обвинуваченої надано суду заяву про не допуск представника потерпілого в обґрунтування якої зазначено, що під час ознайомлення із матеріалами кримінального провадження стороні захисту стало відомо про обставини, які унеможливлюють участь будь-кого з представників потерпілого у розгляді даного кримінального провадження, оскільки органом досудового розслідування незаконно визнано ОСОБА_4 міську раду - потерпілою особою, а ОСОБА_1 - представником потерпілого.

Як вбачається із реєстру матеріалів згаданого вище кримінального провадження, 03.03.2017 сторона обвинувачення винесла постанову про визнання представником потерпілого ОСОБА_1 (п. 48 розділу II «Прийняті в ході досудового розслідування процесуальні рішення»).

На 4 сторінці обвинувального акту зазначено, що «Представник ОСОБА_4 міської ради - ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності № 01/02-17/03461 від 10.06.2016...».

Відповідно до ч. 1 ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

За змістом ст. 58 КПК України потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником. Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні. Повноваження представника потерпілого на участь у кримінальному провадженні підтверджуються: 1) документами, передбаченими статтею 50 цього Кодексу, - якщо представником потерпілого є особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні; 2) копією установчих документів юридичної особи - якщо представником потерпілого є керівник юридичної особи чи інша уповноважена законом або установчими документами особа; 3) довіреністю - якщо представником потерпілого є працівник юридичної особи, яка є потерпілою. 4. Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо потерпілим і не може бути доручена представнику.

Як вбачається із матеріалів досудового розслідування ОСОБА_1 фактично незаконно визнано представником потерпілого у даному кримінальному провадженні, оскільки згадана вище особа в силу ст. 58 КПК України не є працівником юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано матеріальної шкоди, внаслідок чого вона набула статусу потерпілої особи.

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань - ОСОБА_4 міська рада, є юридичною особою та має власний ідентифікаційний код (ЄДРПОУ 04053915).

Натомість, Департамент правового забезпечення ОСОБА_4 міської ради, є зовсім іншою юридичною особою, має власний ідентифікаційний номер (ЄДРПОУ 37611396), що свідчить про незаконність прийнятого рішення органу досудового розслідування щодо визнання ОСОБА_5 - представником потерпілого (копія витягів додаються).

Наведені вище обставини підтверджуються відповіддю ОСОБА_4 міською радою на адвокатський запит (вих. № 02331/03-19/02 від 21.02.2018), у якому зазначено, що (мовою оригіналу) «...повідомляємо, що ОСОБА_1 не є працівником ОСОБА_4 міської ради за трудовим договором...».

Таким чином, вбачається, що органом досудового розслідування прийнято незаконне рішення про визнання ОСОБА_1 - представником потерпілого, оскільки в силу ст. 58 КПК України представником потерпілого за довіреністю може бути виключно працівник юридичної особи.

Частиною 1 ст. 55 КПК України чітко визначено, що потерпілим може бути лише юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

З огляду на те, що у кримінальному провадженні матеріальна шкода так званому потерпілому не спричинена, а цивільний позов не було нею заявлено, вбачається, що ОСОБА_4 міська рада в силу ст. 55 КПК України не має законних підстав для набуття статусу потерпілого, оскільки це прямо суперечить згаданій вище нормі.

До того ж в матеріалах кримінального провадження відсутні будь-які відомості про визнання ОСОБА_4 міської ради - потерпілою особою, роз’яснення їй її процесуальних прав та обов’язків, що підтверджується реєстром матеріалів досудового розслідування, при цьому заявником в даному провадженні був КП «Дубовий Гай», що у свою чергу унеможливлює автоматичне визнання потерпілим ОСОБА_4 міську раду.

Зазначені вище обставини свідчать про незаконні, упередженні та абсурдні рішення, які приймалися органом досудового розслідування у межах даного кримінального провадження, наслідком яких стало безпідставне та необгрунтоване визнання та залучення до кримінального провадження - ОСОБА_4 міської ради.

Згідно з ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий-’до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необгрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов’язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 20 КПК України підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом.

Посилаючись на вищенаведені обставини, захисник обвинуваченої просить суд не допускати до участі у кримінальному провадженні представника потерпілого ОСОБА_1; винести ухвалу, якої встановити, що ОСОБА_4 міська рада не є потерпілою особою у даному кримінальному провадженню.

В судовому засіданні, адвокат ОСОБА_3 та обвинувачена ОСОБА_2 клопотання підтримали.

Прокурор Жулай Г.С. та представник потерпілого проти заяви заперечували, вважали її необґрунтованою.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши надані матеріали - копії витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, лист відповідь № 02331/03-1Д/02 від 21.02.2018 дійшов наступних висновків.

Статтею 58 КПК передбачено, що потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.

Представником юридичної особи, яка є потерпілим, може бути її керівник, інша особа, уповноважена законом або установчими документами, працівник юридичної особи за довіреністю, а також особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні.

Повноваження представника потерпілого на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:

1) документами, передбаченими статтею 50 цього Кодексу, - якщо представником потерпілого є особа, яка має право бути захисником у кримінальному провадженні;

2) копією установчих документів юридичної особи - якщо представником потерпілого є керівник юридичної особи чи інша уповноважена законом або установчими документами особа;

3) довіреністю - якщо представником потерпілого є працівник юридичної особи, яка є потерпілою.

Представник користується процесуальними правами потерпілого, інтереси якого він представляє, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо потерпілим і не може бути доручена представнику.

Представником потерпілого ОСОБА_1 надано суду довіреність від 16.02.18 р. за підписом міського голови, згідно з якою ОСОБА_4 міська рада довіряє начальнику відділу з питань цивільно-правових відносин управління з питань правового забезпечення роботи галузей міського господарства департаменту правового забезпечення ОСОБА_4 міської ради ОСОБА_1 представляти інтереси ОСОБА_4 міської ради у кримінальних провадженнях в органах досудового розслідування, в місцевих судах, апеляційному суді, Верховному Суді з використанням всіх прав, наданих Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,

сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Ч.-ч.1,2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Аналізуючи вищенаведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 на законних підставах представляє інтереси потерпілої сторони, перебуваючи у трудових відносинах у виконавчому органі, створеному міською радою, а саме у відділі з питань цивільно-правових відносин управління з питань правового забезпечення роботи галузей міського господарства департаменту правового забезпечення ОСОБА_4 міської ради.

Відповідно до статті 55 КПК України, потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.

Відповідно до реєстру матеріалів кримінального провадження (п.48) органом досудового розслідування винесено постанову про визнання представником потерпілого ОСОБА_1.

Враховуючи те, що чинним Кримінальним процесуальним кодексом не передбачено право суду під час розгляду кримінального провадження змінювати процесуальний статус потерпілого, в заяві захисника слід відмовити у зв’язку з необґрунтованістю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.55,58 КПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Відмовити у зв’язку з необґрунтованістю в задоволенні заяви захисника ОСОБА_3 про не допуск представника потерпілого ОСОБА_1.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: М.В.Антоненко