Рішення № 81497490, 02.05.2019, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
02.05.2019
Номер справи
466/6109/18
Номер документу
81497490
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 466/6109/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2019 року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Єзерського Р. Б.

при секретарях Ваврин М. М., Кривяк О. В.

за участю позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові та відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львова в режимі відеоконференцзв’язку цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Українська залізниця» про поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди, -

в с т а н о в и в :

31 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.

Ухвалою від 01 серпня 2018 року відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якій просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

В ході підготовчих дій ОСОБА_1 подана суду заява від 08 жовтня 2018, якою змінено предмету позову.

У судовому засіданні 18 жовтня 2018, заслухавши позивача та представника відповідача, заява ОСОБА_1 про зміну предмету позову від 08 жовтня 2018 долучена до матеріалів цивільної справи № 466/6109/18.

Відповідно до змінених позовних вимог ОСОБА_1 просить визнати звільнення з роботи на підставі п.1 ч.1 ст. 41 КЗпП України незаконним та поновити на посаді начальника структурного підрозділу «Служба закупівель і постачання» регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця»;визнати незаконним та скасувати наказ АТ «Укрзалізниця» від 16.07.2018 №1420/ос «Про звільнення ОСОБА_1А.»;стягнути з АТ «Укрзалізниця» середній заробіток за час вимушеного прогулу та стягнути з АТ «Укрзалізниця» судові витрати.

15 листопада 2018 року ухвалою суду розгляд цивільної справи № 466/6109/18 за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди призначено за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Представником відповідача було подано відзив на позовну заяву із врахуванням зміни предмету позову, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

При підготовці справи до судового розгляду по суті були проведені підготовчі дії, передбачені ст. 197 ЦПК України.

19 грудня 2018 ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі № 466/6109/18 за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Позовна заява мотивована тим, що наказом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 20.10.2015 № 311/ос ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника відокремленого підрозділу «Служба матеріально-технічного постачання» регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

15.05.2018 було видано наказ Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» №299 «Про проведення службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018».

За наслідками проведення вказаної перевірки було складено акт ЦБ -11/20 від 03.07.2018 про результати службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 (далі – ОСОБА_6).

На підставі ОСОБА_6, Департаментом безпеки Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» була направлена В.о. голови правління Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» доповідна записка від 13.07.2018 вих. № ЦБ-14/89 із пропозицією звільнення ОСОБА_1 з займаної посади, згідно із п.1 ст. 41 КЗпП України.

На підставі доповідної записки Департаменту безпеки Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 13.07.2018 вих. № ЦБ-14/89 було видано наказ Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 16.07.2018 № 1420/ос про звільнення ОСОБА_1, згідно із п.1 ст. 41 КЗпП України.

Позивач вважає, що не вчиняв одноразового грубого порушення трудових обов’язків, він не відноситься до працівників, звільнення яких можливе на підставі п.1. ч. 1 ст. 41 КЗпП України, посилається на те, що перевірка регіональної філії «Львівська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 проводилась з порушенням Порядку організації та проведення в Публічному акціонерному товаристві «Українська залізниця» службової перевірки у сферах запобігання корупції і економічним правопорушенням, інформаційної безпеки, затвердженого наказом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 25.01.2016 № 016.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги, зазначені у заяві про зміну предмету позову, підтримав повністю, з підстав викладених в позовній заяві, просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що наказом регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 01.12.2015 №13-60Н/од було затверджено Положення про виробничий структурний підрозділ «Служба матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі – Положення).

Згідно із п.1-2 Положення Служба матеріально-технічного забезпечення є виробничим структурним підрозділом апарату управління регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», яка у своїй діяльності керується законодавством України, актами Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» та цим Положенням.

Положення передбачає, що Служба має ознаки відокремленого структурного підрозділу чи філії юридичної особи, оскільки має печатку, банківський рахунок, баланс, здійснює керівництво іншими підрозділами, здійснює податковий облік та звітність та здійснює відносини із іншими підприємствами, установами, організаціями на договірних засадах, тощо.

Згідно із Положенням, начальник Служби вирішує питання діяльності Служби за винятком тих, які належать до компетенції Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» та несе персональну відповідальність за ефективність використання державних коштів під час закупівель товарів, робіт, послуг.

Наказом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 20.10.2015 № 311/ос ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника відокремленого підрозділу «Служба матеріально-технічного постачання» регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Наказом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 13.04.2016 № 258 утворено комітет регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування та затверджено склад відповідного тендерного комітету.

Головою тендерного комітету регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування було затверджено ОСОБА_1 – начальника служби матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» є замовником товарів і послуг, згідно із вимогами Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» голова тендерного комітету призначається замовником, організовує роботу комітету та несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

15.05.2018 було видано наказ Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» №299 «Про проведення службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018».

За наслідками проведення вказаної перевірки було складено акт ЦБ -11/20 від 03.07.2018 про результати службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 (далі – ОСОБА_6).

ОСОБА_6 перевірки вбачається, що за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування відмінено 86 закупівель на суму 162.154.588,99 грн. у зв’язку із скороченням видатків на фінансування закупівлі, що мало наслідком витрачання грошових коштів Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» у більшій сумі, ніж сума, яка могла бути витрачена при звичайних умовах відбору переможців тендерних закупівель.

Виходячи із складу одного із порушень, тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» внаслідок прийняття непідтверджених документально рішень щодо скасування закупівлі у зв’язку із скороченням видатків на фінансування закупівлі, проведення в подальшому повторних закупівель, придбано тени для обігріву стрілочних переводів вартістю 2 100 000,00 грн., що на 34 100 грн. дорожче можливого придбання від запропонованого ТОВ «УКРКОЛІЯШ» при закупівлі № 1899245 та на 95 000 грн. дорожче, ніж при закупівлі № 2021960.

Тобто, відповідною перевіркою встановлена перевитрата коштів при закупівлі тенів для обігріву стрілочних переводів.

На підставі ОСОБА_6, Департаментом безпеки Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» була направлена В.о. голови правління Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» доповідна записка від 13.07.2018 вих. № ЦБ-14/89 із пропозицією звільнення ОСОБА_1 з займаної посади, згідно із п.1 ст. 41 КЗпП України.

На підставі доповідної записки Департаменту безпеки Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 13.07.2018 вих. № ЦБ-14/89 було видано наказ Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 16.07.2018 № 1420/ос про звільнення ОСОБА_1, згідно із п.1 ст. 41 КЗпП України та з дотриманням чинного законодавства України.

Заслухавши сторони, проаналізувавши матеріали справи та дослідивши докази представлені сторонами та підтвердження своїх вимог та заперечень, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача, виходячи з наступного.

Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом передбачених ст. 16 ЦК України способами,

Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

В судовому засіданні встановлено, що наказом АТ «Укрзалізниця» від 20.10.2015 № 311/ос ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника відокремленого підрозділу «Служба матеріально-технічного постачання» регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Стаття 64 Господарського кодексу України передбачає, що підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

АТ «Укрзалізниця» є суб’єктом державного сектору економіки, яке утворено на підставі Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23 лютого 2012 року № 4442-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Згідно із ч. 3 ст. 2 вказаного Закону України та п.1 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України ПАТ «Укрзалізниця» утворюється як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності.

Відповідно до Переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі – АТ «Укрзалізниця»), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200, АТ «Укрзалізниця» утворилось, в тому числі і на базі Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця».

На базі майна Державного територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» було створено регіональну філію «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця».

Наказом регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» від 01.12.2015 №13-60Н/од було затверджено Положення про виробничий структурний підрозділ «Служба матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (далі – Положення).

Копія вказаного Положення разом із змінами від 21.12.2015 долучена до матеріалів справи (Том 1, а.с. 143-150).

Згідно із п.1-2 Положення Служба матеріально-технічного забезпечення (далі – Служба) є виробничим структурним підрозділом апарату управління регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця», яка у своїй діяльності керується законодавством України, актами АТ «Укрзалізниця» та цим Положенням.

Згідно із п. 4 Положення, місцезнаходженням Служби є м. Львів, вул. Широка, 2.

В ході судового розгляду судом, на підставі пояснень сторін, встановлено, що вказана адреса є відмінною від адреси інших структурних підрозділів АТ «Укрзалізниця».

Згідно із п.6 Положення Служба здійснює безпосереднє керівництво та організовує діяльність ряду інших виробничих структурних підрозділів, які знаходяться в інших областях України.

Виходячи із змісту п.7, 9-11, 17-26 Положення, Служба має ознаки відокремленого структурного підрозділу або філії юридичної особи, оскільки має печатку, банківський рахунок, баланс, здійснює керівництво іншими підрозділами, здійснює податковий облік та звітність та здійснює відносини із іншими підприємствами, установами, організаціями на договірних засадах, тощо.

Згідно із пп.1) п.14 Положення начальник Служби вирішує питання діяльності Служби за винятком тих, які належать до компетенції АТ «Укрзалізниця». Начальник Служби може видавати розпорядчі документи (в тому числі накази) виключно з питань діяльності Служби, які є обов’язковими для виконання працівниками Служби.

Згідно із пп.6) п.14 Положення начальник Служби несе повну відповідальність за фінансово-господарську діяльність Служби, за формування та виконання планових показників фінансово-господарської діяльності.

Згідно із пп.7) п.14 Положення начальник Служби несе персональну відповідальність за ефективність використання державних коштів під час закупівель товарів, робіт, послуг.

Виходячи із пп.8)-10) п.14 Положення, начальник Служби мав також компетенцію вирішення для вирішення трудових відносин працівників Служби шляхом призначення та звільнення із посад, тощо.

До матеріалів справи також долучено наказ Регіональної філії «Львівська залізниця» від 25.11.2016 № 765-вон/до «Про надання повноважень для здійснення фінансових операцій через банківські рахунки регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» та копія нотаріально посвідченої довіреності в порядку передоручення від 26.10.2017, відповідно до яких ОСОБА_1, як керівник Служби мав право розпоряджатися окремим банківським рахунком АТ «Укрзалізниця» та укладати правочини в інтересах та від імені АТ «Укрзалізниця».

З аналізу вищезазначеного, слід дійти висновку, що ОСОБА_1А, як начальник Служби, мав господарсько-розпорядчі функції, що у свою чергу відносить його до категорії «керівник», згідно із дефініцією, яка визначена в Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників» керівники, директор (начальник, інший керівник) підприємства, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336 «Про затвердження Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності.

Якщо керівник підприємства, установи, організації - це завжди керівник юридичної особи, його орган (у розумінні ст. 92 Цивільного кодексу), то керівник філіалу, представництва, відділення, іншого відокремленого підрозділу очолює підрозділ, який не має статусу юридичної особи. Норми цивільного права не перешкоджають тому, щоб юридичні особи створювали відокремлені підрозділи не тільки в інших населених пунктах, але й у тому ж населеному пункті, де розташована сама юридична особа. Важливо тільки, щоб такий підрозділ дійсно був майново відокремленим (аж до відкриття окремого рахунку в банку), а його керівникові була видана довіреність на здійснення правочинів від імені юридичної особи.

Така правова позиція відображена в постанові Верховного Суду України від 25.05.2016 у справі №2а-28831/10/0570.

Тобто значення має не назва посади, а права щодо прийняття управлінських рішень та функціональні обов’язки посадової особи.

Таким чином, незважаючи на наявність чи відсутність запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань запису про Службу, функціональні обов’язки і права Позивача виходили поза рамки звичайного працівника АТ «Укрзалізниця», оскільки від його рішень та дій залежала робота з питань матеріально-технічного постачання всієї регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця», тобто функціонування всієї системи залізниці загального користування Західних областей України.

За викладених обставин, посилання Позивача на те, що він не був одним із керівників АТ «Укрзалізниця», є безпідставним.

У відповідності до п.9) ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» АТ «Укрзалізниця» є замовником відповідних товарів і послуг.

Згідно із п.31) ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерний комітет - службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом.

У відповідності до п.33) ч. 1 ст. 1 вказаного Закону України уповноважена особа (особи) - службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту).

Згідно із ч.1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

У відповідності до ч. 2 ст. 11 вказаного Закону України керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова. Голова тендерного комітету призначається замовником, організовує роботу комітету та несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

На підставі ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі», Статуту АТ «Укрзалізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, наказом АТ «Укрзалізниця» від 13.04.2016 № 258 утворено ряд тендерних комітетів, в тому числі тендерний комітет регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування та затверджено склад відповідного тендерного комітету.

Так, як свідчать матеріали даної справи та визнано сторонами справи, головою тендерного комітету регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування було затверджено ОСОБА_1 – начальника служби матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця».

Згідно із п.3 розділу І положення про тендерний комітет регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості.

Пункт 3 розділу ІІІ зазначеного положення передбачає, що голова комітету:організовує роботу комітету;пропонує порядок денний засідань комітету;веде засідання комітету;здійснює інші повноваження відповідно до законодавства, тощо.

У відповідності із п.1 та 3 розділу ІV вказаного положення голова комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій. Голова комітету несе відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

Наказом АТ «Укрзалізниця» від 24.01.2017 № 046 повторно затверджено склад відповідного тендерного комітету під головуванням ОСОБА_1 – начальника служби матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця».

Наказом АТ «Укрзалізниця» від 13.03.2018 № 154 було визнано таким, що втратили чинність пункти попередніх наказів про тендерний комітет регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування та затверджений склад відповідного тендерного комітету.

Таким чином, Позивач, з квітня 2016 по березень 2016 року,поєднував посаду начальника служби матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із посадою голови тендерного комітету регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування.

Виходячи із зазначених норм законодавства та наказів АТ «Укрзалізниця» вказані посади із відповідними посадовими обов’язками є пов’язаними, оскільки участь у відповідному тендерному комітеті була узгоджувалась із виконанням Позивачем організаційно-розпорядчих функцій на посаді відокремленого структурного підрозділу АТ «Укрзалізниця».

Як свідчать матеріали даної справи та визнано сторонами справи, 15.05.2018 було видано наказ АТ «Укрзалізниця» №299 «Про проведення службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018» (Том 1, а.с. 70-71).

Відповідно до наказу АТ «Укрзалізниця» від 12.06.2108 № 367 «Про продовження службової перевірки» термін службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018» продовжено до 13.07.2018.

Перевірка проводилась з відома в.о. директора регіональної філії «Львівська залізниця»АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_7 вибірковим методом.

Під час проведення перевірки використано інформацію наявних електронних ресурсів та баз даних АТ «Укрзалізниця», опрацьовані надані регіональною філією «Львівська залізниця» протоколи засідань тендерних комітетів, заявки розрахункової потреби виробничих підрозділів, телеграми, розпорядження, тендерна документація, договори та додаткові договори укладені Філією в період з 01.01.2016 по 30.04.2018.

Вся інформація викладена в електронних базах даних АТ «Укрзалізниця» та надані до перевірки завірені копії документів прийнято за достовірні.

За наслідками проведення вказаної перевірки було складено акт ЦБ -11/20 від 03.07.2018 (м. Львів) про результати службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 (далі – ОСОБА_6) (Том 1, а.с. 22-100).

ОСОБА_8 було підписано всіма членами комісії. Також, із вказаним актом було ознайомлено директора виконавчого регіональної філії АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_9.

ОСОБА_8 було підписано, в тому числі, членами вказаної комісії - старшим ревізором відділу з контролю за фінансово-господарською діяльністю управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Одеська залізниця» Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_10 та інженером 1 категорії відділу економічної та інформаційної безпеки регіональної філії «Львівська залізниця» Департаменту безпеки АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_11, яких було викликано в судове засідання як свідків.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 вказав, що тендерним комітетом при наявності неходових товарів проводились закупівлі такої ж продукції. Тендерний комітет при проведенні закупівлі нераціонально використовував кошти, що підтверджує висновки складені комісією у наведеному акті ЦБ -11/20 від 03.07.2018 про результати службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 вказала , що під час аукціону і пропозицій ціни, тендерним комітетом оголошувалось про зменшення фінансування і закриття аукціону, хоча в подальшому через декілька днів торги продовжувались по вищих цінах. Відбувались закупівлі тендерним комітетом за завищеними цінами. Підтверджує висновки складені комісією у наведеному акті ЦБ -11/20 від 03.07.2018 про результати службової перевірки регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» з питань проведення закупівель за період з 01.01.2016 по 30.04.2018.

Перевіркою було встановлено, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі», Статуту ПАТ «Укрзалізниця», наказу Мінекономрозвитку України від 30.03.2016 № 557 «Про затвердження» Примірного положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб)» та рішення правління АТ «Укрзалізниця» (протокол № 10 від 15.03.2016), наказом АТ «Укрзалізниця» від 13.04.2016 № 258 було створено ряд тендерних комітетів, в тому числі і тендерний комітет регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування.

Головою вказаного тендерного комітету було призначено начальника служби матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_1.

Актом перевірки встановлено, що за період з 01.01.2016 р. по 30.04.2018 р. тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» відмінено 86 закупівель на суму 162154588,99 грн. у зв’язку із скороченням видатків на фінансування закупівлі (абз.4 ч.2 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі»).

Вибірковою перевіркою було встановлено, що після оголошення закупівлі та встановлення бюджету закупівлі, на стадії вибору переможця тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування вноситься зміни у план закупівлі в сторону зменшення по номенклатурі товару, та відміняються торги. Через короткий проміжок часу (5-20 днів), по цій же номенклатурі товару вноситься зміни у план закупівлі та корегується його вже у сторону збільшення. Рішення про внесення змін до річного плану закупівель приймаються на засіданнях тендерного комітету про що складено відповідні протоколи.

В ОСОБА_8 зазначені ряд таких дій, які призвели до витрачання грошових коштів АТ «Укрзалізниця» у більшій сумі, ніж сума, яка могла бути витрачена при звичайних умовах відбору переможців тендерних закупівель.

Тобто, тендерним комітетом, який очолював Позивач, порушено ОСОБА_7 України «Про публічні закупівлі» в частині раціонального використання грошових кошів АТ «Укрзалізниця».

Стаття 148 КЗпП України передбачає, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Як встановлено судом, виходячи з пояснень та доказів наданих представником АТ «Укрзалізниця», із урахуванням ст. 148 КЗпП України, до Позивача було застосовано дисциплінарне стягнення за наступне порушення трудових обов’язків.

Перевіркою АТ «Укрзалізниця» (стор. 22-24 ОСОБА_8) було встановлено, що оголошення про проведення закупівлі №1899245 (UA-2017-12-22-003805-b) тенів для обігріву стрілочних переводів опубліковано 22.12.2017 р. з бюджетом закупівлі в сумі 2 218 510,80 грн. з ПДВ.

По процедурі електронних закупівель 17.01.2018 розкрито тендерні пропозиції та розпочато вибір переможця. У торгах взяли участь 2 учасники із такими ціновими пропозиціями: ТОВ «УКРКОЛІЯМАШ» - 2065900 грн. та ТОВ «ВЕНЧУРС ГРУП» - 2065920 грн.

Тобто за звичайних тендерних процедур, переможцем закупівлі № 1899245 (UA-2017-12-22-003805-b) мало б бути ТОВ «УКРКОЛІЯМАШ» із ціною 2 065 900 гривень.

Однак тендерним комітетом, який очолював Позивач, вибір переможця не проведено. Будь-яких причин не обрання переможця у вказаній закупівлі судом не встановлено.

19.01.2018 на електронному торговому майданчику «Smart Tender» Державні закупівлі «Рrozorro» розміщено повідомлення про відміну закупівлі, зокрема: «Відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв’язку із скороченням видатків на здійснення закупівлі тени для обігріву стрілочних переводів, тендерним комітетом прийнято рішення (протокол від 19.01.2018 №20) про визнання торгів такими, що не відбулися».

Протоколом від 19.01.2018 № 18 тендерного комітету із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування було внесено зміни до ОСОБА_9 з річного плану закупівель АТ «Укрзалізниця» на 2018 рік, в особі регіональної філії «Львівська залізниця» (затверджений рішенням Комісії з формування зведеного плану закупівель АТ «Укрзалізниця» (протокол від 12.01.2018 № 03/18), та затвердженого протокольним рішенням тендерного комітету із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування.

Так, відповідно до затверджених змін, ціна закупки тенів для стрілочних переводів мала складати не більше 2 168 510,80 грн.

Разом із цим, в цей же день, протоколом № 20 засідання тендерного комітету регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування, визнано такими, що не відбулись відкриті торги на закупівлю тенів для обігріву стрілочних переводів у зв’язку із скороченням видатків.

Інших підстав відміни вказаних торгів чи визнання їх такими що не відбулись, з підстав передбачених ч. 1-2 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерним комітетом зазначено не було.

Тобто, в один і той же день, коли переможець тендерних закупівель вже був відомий, відповідні тендерні торги були визнані такими, що не відбулись із підстав, які виникли після самих торгів.

Через 5 днів, 25.01.2018, опубліковано оголошення про проведення закупівлі №2021960 ((UA-2018-01-25-000324-c) «тени для обігріву стрілочних переводів» iз бюджетом закупівлі в сумі 2 168 510,8 грн. з ПДВ з такою ж технічною специфікацією.

По процедурі електронних закупівель 13.02.2018 розкрито тендерні пропозиції та розпочато вибір переможця. У торгах взяли участь 3 учасники із яких 1 учасника – ТОВ «УКРКОЛІЯМАШ» дискваліфіковано та обрано переможцем ТОВ «ВЕНЧУРС ГРУП» з ціновою пропозицією в сумі 2100000 грн. з ПДВ.

Тобто, у відкритих торгах перемогу отримало ТОВ «ВЕНЧУРС ГРУП», яке не виграло ні перші ні другі відкриті торги та запропонувало ціну на 95000 гривень більше, ніж конкурент – ТОВ «УКРКОЛІЯМАШ».

За результатами торгів укладено договір від 01.03.2018 №Л/НХ-18213/НЮ з ТОВ «ВЕНЧУРС ГРУП» на поставку тенів для обігріву стрілочних переводів на суму 2100000 грн. в т.ч. ПДВ, який із сторони АТ «Укрзалізниці» було підписано ОСОБА_1 на підставі довіреності АТ «Укрзалізниця».

Разом з цим, в ході перевірки було встановлено, що Службою та тендерним комітетом, які очолював Позивач, не надано документів, що зумовили прийняття рішення про корегування річного плану закупівель при проведенні вказаних закупівель.

Також, в процедурі перевірки не надано комерційні запити, що надсилались при вивченні ринкових цін на тени для обігріву стрілочних переводів. Дана обставина Позивачем не спростована.

Отже, тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця», головою якого був Позивач, проведено корегування річного плану закупівель по закупівлі тенів по обігріву стрілочних переводів в сторону зменшення без належного обґрунтування у січні 2018 року.

Також, безпідставно прийнято рішення про відміну торгів у зв’язку із скороченням видатків на здійснення закупівлі в порушення абзацу 4 частини 2 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» та через п’ять днів оголошено повторну закупівлю тенів для обігріву стрілочних переводів, що свідчить про недбайливе ставлення до грошових коштів АТ «Укрзалізниця» в частині їх витрачання під час укладення договору із переможцем торгів.

Тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» внаслідок прийняття непідтверджених документально рішень щодо скасування закупівлі у зв’язку із скороченням видатків на фінансування закупівлі, проведення в подальшому повторних закупівель, придбано тени для обігріву стрілочних переводів вартістю 2100000,0 грн., що на 34100 грн. дорожче можливого придбання від запропонованого ТОВ «УКРКОЛІЯМАШ» при закупівлі № 1899245 та на 95000 грн. дорожче, ніж при закупівлі № 2021960.

Тобто, відповідною перевіркою встановлена перевитрата коштів при закупівлі тенів для обігріву стрілочних переводів.

ОСОБА_8 обставини були підтверджені свідком у справі - інженером 1 категорії відділу економічної та інформаційної безпеки регіональної філії «Львівська залізниця» Департаменту безпеки АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_11.

Згідно із ч. 2 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» Голова тендерного комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

У відповідності із п.1 та 3 розділу ІV положення про тендерний комітет регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування Голова комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

Згідно із пп.7) п.14 Положення начальник Служби, тобто Позивач, мав нести персональну відповідальність за ефективність використання державних коштів під час закупівель товарів, робіт, послуг.

Таким чином, саме ОСОБА_1 має нести відповідальність, в тому числі і дисциплінарну, за порушення Закону України «Про публічні закупівлі».

Також в зазначеному ОСОБА_8 відображено інші порушення, які були вчинені відповідним тендерним комітетом та службою матеріально-технічного забезпечення регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця», які були підтверджені свідком у справі – старшим ревізором відділу з контролю за фінансово-господарською діяльністю управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Одеська залізниця» Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_10.

Так, за період з 01.01.2016 р. по 30.04.2018 р. тендерним комітетом із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування відмінено 103 закупівлі на суму 176.343.997,38 грн. у зв’язку із відсутністю подальшої потреби (абз.2 ч.1 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі»).

Перевіркою встановлено, що у протоколах тендерного комітету відсутня будь-яка інформація про підстави винесення рішення про відміну торгів відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 31 Закону України про публічні закупівлі».

Як стверджує сам Позивач у позовній заяві, вказаний ОСОБА_8 було надано йому для ознайомлення та подання заперечень та пояснень.

Стаття 149 КЗпП України передбачає, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.

Як підтверджено матеріалами справи, Позивач надавав пояснення та документи членам комісії так і директору виконавчому регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (Том 1 а.с. 109-114, а.с.169 - 173) перед застосуванням до нього дисциплінарного стягнення.

Таким чином твердження Позивача про порушення Порядку організації та проведення в ПАТ «Укрзалізниця» службової перевірки у сферах запобігання корупції і економічним правопорушенням, інформаційної безпеки, затвердженого наказом АТ «Укрзалізниця» від 25.01.2016 № 016 не знаходять свого підтвердження.

Разом із цим, численні порушення, які відображені в ОСОБА_8, Позивачем не спростовані, ОСОБА_8 не було оскаржено, будь-яких належних заперечень щодо обставин, встановлених ОСОБА_8, не надано.

Також, відповідно до правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-2801цс15 (постанова від 16.10.2016) невиконання власником або уповноваженим ним органом обов’язку зажадати письмове пояснення від працівника та неодержання такого пояснення не є підставою для скасування дисциплінарного стягнення, якщо факт порушення трудової дисципліни підтверджений представленими суду доказами.

Згідно із ст. 139 КЗпП України працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.

Стаття 190 ЦК України передбачає, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Стаття 177 ЦК України передбачає, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Таким чином, судом встановлено, що одноразове порушення трудових обов’язків ОСОБА_1 полягало у недбалому ставленні до грошових коштів АТ «Укрзалізниця» при закупці тенів для обігріву стрілочних переводів.

Грубість порушення трудових обов’язків полягає у наслідках, оскільки АТ «Укрзалізниця» тільки від однієї закупівлі тенів тратила щонайменше 34 100 гривень та у системності порушень під час закупівель під головуванням Позивача, тобто будь-яке із порушень трудових обов’язків є грубим, оскільки вчинено всупереч посадовим обов’язкам та Закону України «Про публічні закупівлі».

Як свідчать докази долучені до матеріалів справи, із урахуванням обставин, зазначених у вказаному ОСОБА_8, Департаментом безпеки була направлена В.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» доповідна записка від 13.07.2018 вих. № ЦБ-14/89 із пропозицією звільнення ОСОБА_1 з займаної посади, згідно із п.1 ст. 41 КЗпП України.

У вказаній доповідній записці висвітлено основні порушення, які носили регулярний характер із сторони ОСОБА_1, такі як: маніпуляції із внесенням змін до річного плану закупівель протягом 2016-2018 рр., внаслідок чого відмінено 86 закупівель на суму 162154500 грн., порушення законодавства та формування тендерної документації під конкретного постачальника, що призвело до закупки товарно-матеріальних цінностей з витрачанням надлишкових коштів на суму 3293200 грн.; закупка неходових або без наявної потреби товарно-матеріальних цінностей на суму 1785600 грн., тощо.

Таким чином, за нераціональну організацію закупівель, закупівлю товарно-матеріальних цінностей за завищеними цінами, маніпуляції з річними планами закупівель, відміну процедур закупівель з порушенням Закону України «Про публічні закупівлі», які наведені вище, було запропоновано керівнику АТ «Укрзалізниця» звільнити з займаної посади начальника служби матеріально-технічного постачання регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_1 на підставі п.1. ст. 41 КЗпП України.

Згідно із ч. 1 ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано такий захід стягнення, як звільнення.

Згідно із п.1. ст. 41 КЗпП України трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадку одноразового грубого порушення трудових обов'язків керівником підприємства, установи, організації всіх форм власності (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступниками, головним бухгалтером підприємства, установи, організації всіх форм власності, його заступниками, тощо.

Враховуючи те, що під час здійснення посадових обов’язків начальника служби матеріально-технічного постачання регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» ОСОБА_1 обіймав також посаду голови тендерного комітету із закупівлі матеріально-технічних ресурсів та продуктів харчування, він також порушив не тільки трудові обов’язки, які визначені в посадовій інструкції (п.3) щодо ефективного використання державного майна і коштів, але й допустив порушення трудових обов’язків щодо забезпечення принципів публічних закупівель.

Такі принципи визначені в ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» і полягають у: максимальній економії та ефективності; недискримінації учасників закупівель; об'єктивній та неупередженій оцінці тендерних пропозицій, тощо.

На підставі доповідної записки Департаменту безпеки від 13.07.2018 вих. № ЦБ-14/89 було видано наказ по АТ «Укрзалізниця» від 16.07.2018 № 1420/ос про звільнення ОСОБА_1, згідно із п.1 ст. 41 КЗпП України.

Виходячи із вищезазначених і неспростованих фактів, звільнення ОСОБА_1 із займаної посади відбулось із дотриманням чинного законодавства України.

Оскільки судом не встановлено протиправність дій відповідача, інші позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене в своїй сукупності, суд доходить обґрунтованого висновку про відсутність порушення відповідачем прав позивача, в зв'язку з чим позов до задоволення не підлягає.

На підставі статті 55 Конституції України, статей 41, 139, 147-149 КЗпП України, статей 177 та 190 ЦК України, статтями 1, 3, 10, 11 1 Закону України «Про публічні закупівлі» та керуючись статтями 5, 12, 13, 81, 82, 89, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд-

у х в а л и в :

в задоволенні позовних ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.

Суддя ОСОБА_13