
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 753/945/18
пр. № 2/759/992/19
25 квітня 2019 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді: Шум Л.М.
при секретарі: Прокопенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» про зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач у січні 2018 р. звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що він є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, надавечем яких є відповідач. Позивачу стало відомо, що постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 21.03.2014 р., залишеною без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 01.12.2015 р. визнано незаконними і нечинними з моменту прийняття розпорядження КМДА №1221 від 29.12.2010 р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території та їх структури». Проте відповідач продовжував до 30.11.2016 р. нараховувати послуги за тарифами, встановленими розпорядженням №1221. З огляду на викладене, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити щомісячний перерахунок вартості послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.06.2009 р. по 30.11.2016 р. за тарифами, затвердженими розпорядженням КМДА №748 від 19.05.2000 р. та повернути кошти, що були сплачені надмірно за тарифами, також просив стягнути судові витрати.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 26.01.2018 р. матеріали цивільної справи направлено за підсудністю до Святошинського районного суду м. Києва.
Ухвалою судді Святошинського районного суду м. Києва від 05.03.2018 р. відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 26.02.2019 р. підготовче засідання проведено та заваршено, суд перейшов до розгляду справи по суті.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позові.
04.04.2019 р. до суду надійшов відзив на позов та заява представника відповідача про поновлення пропущеного строку для подання відзиву, оскільки станом на час відкриття судом провадження у справі представництво інтересів КП "Житло-сервіс" не було пролонговано попереднім виконавцем по Договору.
Проте, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо поважності пропуску строку подання до суду відзиву на позов, оскільки судом відкрито провадження у справі 05.03.2018 р. та призначено підготовче засідання, при цьому, відповідно до довіреності КП "Житло-сервіс" підприємство уповноважило представляти свої інтереси ОСОБА_3 з 31.01.2019 р. Тобто з 31.01.2019 р. представник відповідача відповідно до ст. 178 ЦПК України мав достатньо часу у відповдіний строк подати до суду відзив на позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила у його задоволенні відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню на підставі наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 (а.с. 3) та відповідно є споживачем житлово-комунальних послуг з утримання будинку та прибудинкової території, за вказаною адресою. Позивач отримував вказані послуги в спірний період, а саме з 1 червня 2009 року по 30 листопада 2016 року.
Встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 перебуває на балансі та обслуговуванні відповідача Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс».
Листом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу КМР (КМДА) від 21.07.2016 р. повідомлено позивачу, що тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинку за адресою: АДРЕСА_1 встановлені розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА) від 29.12.2010 №1221. При розрахунку тарифу на зазначені послуги виконавцем послуг - КП «Житло-сервіс» враховано площу прибудинкоовї території в розмірі 11425 кв.м., зокрема: площу дворів - 6169 кв.м., площу проїзду та вулиць - 1061 кв.м., площу газонів вулиць - 3061 кв.м., площу газонів дворів - 1134 кв.м. Постановою Шевченківського районного суду м. Києва скасовано розпорядження виконавчого органу КМР (КМДА) від 29.12.2010 №1221 (а.с. 51).
При зверненні до відповідача щодо повернення надміру сплачених коштів за комунальні послуги від 26.01.2017 р. (а.с. 52), відповідач повідомив про відсутність підстав для задоволення вимог претензії, додатково зазначив, що тариф на послуги на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 розрахований відповідно до «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 р. №529 (а.с. 53).
Листом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу КМР (КМДА) від 10.02.2017,07.03.2017 р. повідомлено, що перерахунок розміру плати у разі визнання нечинним розпоряджень про встановлення тарифів законодавством не передбачений. Рішенням суду, яким визнано нечинним розпорядження не зобов'язано КМДА проводити перерахунки (а.с. 60-63, 66-69).
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Крім того, статтями 20 та 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг, відповідно до яких споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком виконавця - є надання таких послуг вчасно та відповідної якості.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Постановою Шевченківського райсуду м. Києва від 21.03.2014 року у справі № 2а-118/11 (2а/761/4/14), в якій ухвалою від 04.04.2014 р. виправлено описку і яка залишена без змін ухвалою КААС від 10.07.2014 року, визнано незаконними і нечинними з моменту прийняття Розпорядження Київської міської державної адміністрації: № 978 від 31 серпня 2009 р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій»; № 979 від 31 серпня 2009 р. «Про погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій»; № 980 від 31 серпня 2009 року «Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для населення»; № 981 від 31 серпня 2009 року «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»; № 1141 від 30 вересня 2009 року «Про продовження дії розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.08.2009 № 978, № 979, № 980 та №981»; № 1192 від 15 жовтня 2009 року «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»; № 1193 від 15 жовтня 2009 року «Про продовження дії розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.08.2009 № 978, № 979, № 980»; № 1292 від 17 листопада 2009 року «Про погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій»; № 1332 від 30 листопада 2009 року «Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для населення»; № 1333 від 30 листопада 2009 року «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»; № 1334 від 30 листопада 2009 року «Про погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій»; № 1335 від 30 листопада 2009 року «Про продовження дії розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.08.2009 № 978, № 979»; № 191 від 30 березня 2010 р. «Про подовження дії розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.08.2009 N 978, N 979»; № 392 від 31 травня 2010 року «Про затвердження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»; № 1164 від 24 грудня 2010 р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та їх структури і внесення змін до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.08.2009 №978, № 979, від 14.08.2009 №902, від 02.03.2010 №114»; № 1221 від 29 грудня 2010 р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та їх структури»; № 1222 від 29 грудня 2010 р. «Про встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виконавцям цих послуг усіх форм власності для здійснення розрахунків з населенням, згідно з тарифами на теплову енергію, затвердженими Національною комісією регулювання електроенергетики України»; № 1241 від 30 грудня 2010 р. «Про подовження дії розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.08.2009 №978 та від 31.08.2009 №979»; № 75 від 25 січня 2011 р. «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.12.2010 № 1221»; № 80 від 25 січня 2011 р. «Про внесення змін та доповнень до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.06.2009 №758 та від 29.12.2010 №1220»; № 99 від 27 січня 2011 р. «Про встановлення тарифів на теплову енергію та встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання гарячої води виконавцям цих послуг усіх форм власності для здійснення розрахунків з населенням»; № 101 від 27 січня 2011 р. «Про встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для населення та тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються Київським квартирно-експлуатаційним управлінням Міністерства оборони України» (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 22 лютого 2011 року № 234); № 857 від 31.05.2011 «Про встановлення тарифів на теплову енергію та встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання гарячої води виконавцям цих послуг усіх форм власності для здійснення розрахунків з населенням»; № 858 від 31 травня 2011 р. «Про встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для населення та тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення»; № 859 від 31 травня 2011 р. «Про встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виконавцям цих послуг усім форм власності для здійснення розрахунків з бюджетними та іншими споживачами».
Як встановлено рішенням по цій справі, Київрадою VI скликання не утворено власного Виконавчого органу на базі КМДА. Отже, з червня 2008 р. по червень 2014 р. (протягом каденції Київради VI скликання) усі нормативні акти з питань встановлення тарифів для населення в порушення вимог ст. 28 Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» приймалися не уповноваженим на це органом місцевого самоврядування (Виконавчим органом Київради на базі КМДА), а місцевим органом виконавчої влади (КМДА), внаслідок чого вони (тарифи) є незаконними навіть через наявність їхньої державної реєстрації.
Згідно ст. 124 Конституції судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно зі ст. 162 ЖК України, плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Частиною 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст. 21, 22 Закону України «Про захист прав споживачів» вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо ціну продукції (вартість послуги) визначено неналежним чином. Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.
Скасування акта суб'єкта владних повноважень означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням. Рішення суб'єкта владних повноважень є скасованими з моменту набрання постановою законної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Таким чином, судом було встановлено, що позивачу у спірній період виставлено рахунки по оплаті послуг утримання будинків і споруд та прибудинкових територій зі застосуванням тарифів, які в судовому порядку визнано незаконними і нечинними з моменту їх прийняття.
З огляду на викладене вище та оцінюючи матеріали справи в їх сукупності, позивачу має бути здійснений відповідачем перерахунок на підставі чинних розпоряджень за послугу утримання будинку і прибудинкової території відповідно до розпорядження КМДА № 748 від 19.05.2000 р. «Про встановлення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Києві».
В свою чергу, позивач просить здійснити перерахунок за період з 01.06.2009 р. по 30.11.2016 р.
Проте, судом встановлено, що постанова Шевченківського райсуду м. Києва від 21.03.2014 набрала законної сили 10.07.2014 р., а тому саме з цієї дати підлягає здійсненню перерахунок.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши межі заявлених вимог та відповідність їх нормам матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку про необхідність здійснення позивачу перерахунку за період з 10.07.2014 р. по 30.11.2016 р. за послугу утримання будинку і прибудинкової території відповідно до розпорядження КМДА № 748 від 19.05.2000 р. «Про встановлення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Києві» (в редакції від 18.04.2008 р.).
Керуючись ст.ст. 81, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» здійснити помісячний перерахунок вартості послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 за період з 10.07.2014 р. по 30.11.2016 р. за тарифами, затвердженими відповідно до розпорядження КМДА № 748 від 19.05.2000 р. «Про встановлення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Києві» (в редакції від 18.04.2008 р.).
В задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.
Суддя: