
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 року м. Житомир справа № 287/6/17-а
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмови у призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити йому пенсію за віком на умовах, визначених нормою ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій на п'ять років, як особі яка постійно проживала (працювала) у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 01.01.1993 проживала (попрацювала) у цій зоні не менше чотирьох років та додаткового 1 рік за 3 роки проживання, починаючи з дня звернення до управління пенсійного фонду.
В обґрунтування позову зазначає, що довідками з місця проживання та копією трудової книжки підтверджено, що станом на 01.01.1993 проживав та пропрацював у зоні посиленого радіологічного контролю шість з половиною років, у зв'язку з чим має право на зниження пенсійного віку на 5 років.
Постановою Верховного Суду від 20.12.2018 (а.с.120-126) постанову Олевського районного суду Житомирської області 01.03.2017 (а.с.42-47) та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2017 (а.с.73-74) скасовано, справу № 287/6/17-а направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Ухвалою Олевського районного суду Житомирської області від 01.02.2019 (а.с.131-132) дану справу направлено до Житомирського окружного адміністративного суду для розгляду, яка надійшла до суду 26.02.2019.
Ухвалою від 04.03.2019 (а.с.139-140) позовну заяву прийнято до розгляду та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Ухвалою від 04.03.2019 (а.с.141) суд допустив заміну відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області його правонаступником - Ємільчинським об’єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
В судовому засіданні:
- позивач просив позов задовольнити в повному обсязі;
- представник відповідача щодо задоволення позову заперечував.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач народився 20.07.1961 (а.с.167) і є потерпілим від аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3), що підтверджується посвідченням (а.с.180).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 12.10.2016 про призначення пенсії за віком (а.с. 166).
За результатами розгляду заяви відповідач, листом від 18.10.2016 № 3749/03 (а.с. 188) повідомив позивача, що рішенням Управлінням Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області № 56 від 18.10.2016 (а.с. 187) йому відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з тим, що відповідно до довідки № 316 від 12.10.2016 р., виданої Стовпинською сільською радою Житомирської області, позивач постійно з 26.04.1986 року по 14.08.1988 проживав та був прописаний в с. Стовпинка Олевського району Житомирської області (підстава погосподарська книга № 1, особовий рахунок №82 на 1986-1990 р.р.) яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, відповідно до довідки №5148 від 12.09.2016р. виданої Олевською міською радою Житомирської області постійно з 28.10.1988 року по 05.02.1997 року проживав та був прописаний в м.Олевськ (підстава будинкова книга №10), що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, відповідно до довідки №2980 від 12.09.2016 виданою Кишинською сільською радою Житомирської області постійно з 05.02.1997 по даний час проживає та прописаний в с. Кишин Олевського району Житомирської області (підстава погосподарські книги за 1996-2000, 2001-2005, 2006-2010, 2015, 2016 роки, особовий рахунок №477, номер об’єкта погосподарського 0507-01), що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю та для підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи надали посвідчення 3 категорії потерпілого від Чорнобильської катастрофи № 484233 від 05.09.1993р. видане Житомирською обласною державною адміністрацією, а тому підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та постійно проживали або працювали у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 роки не менше 4 років.
Як вбачається з трудової книжки позивача (а.с.169-172) та не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 з 09.04.1982 по 01.06.1992, з 01.06.1992 по 10.06.1996 (а.с. 13-15) працював, відповідно, в Олевському лісопункті Житомирського торфооб'єднання, в послідуючому перетворений у виробничу дільницю "Олевськторф", яка реорганізована в Олевський завод "Техпром", та Кишинської сільської раді Олевського району; з 10.06.1996 по 21.08.2000 (а.с.15-18) працював на різних посадах в м. Олевському територіальному центрі та Кишинському територіальному центрі.
З довідки № 0634 від 07.11.2016 Олевської міської ради (а.с.9) вбачається, що ОСОБА_3 з 28.10.1988 по 05.02.1997 проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно довідки виконкому Кишинської сільської раді Олевського району від 07.11.2016 (а.с.9), ОСОБА_1 з 05.02.1997 по даний час проживає в с. Кишин.
ОСОБА_4 Житомирської області та с. Кишин Олевського району у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 відносилося до зони посиленого радіологічного контролю.
Отже, матеріалами справи підтверджено той факт, що позивач з моменту аварії по 31 липня 1986 року постійно працював у зоні посиленого радіологічного контролю, що дає право на початкову величину, станом на 1 січня 1993 року відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, а тому має право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, а всього на 5 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Згідно з р. 2 п. 2.1 п.п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Як вбачається з пенсійної справи (а.с. 166-189), позивачем до заяви про призначення пенсії додавалось посвідчення та довідки про періоди роботи та проживання в зонах посиленого радіологічного контролю.
Згідно частини 2 статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його роботи та проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, що дає йому право на зменшення пенсійного віку на 5 років, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, оформлена рішенням № 56 від 18.10.2016 є протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі № 565/841/17, від 31 липня 2018 року у справі № 572/1003/17, від 22 серпня 2018 у справі № 146/1024/17, від 30.10.2018 у справі № 360/1685/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з частиною третьою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
На момент звернення позивача до органів пенсійного фонду, його вік становив 55 років і страховий стаж був більше 15 років, як наслідок ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, має право на зменшення пенсійного віку на 5 років.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст на спрямованість діяльності держави.
Таким чином, при розгляді даної адміністративної справи суд прийшов до висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, шляхом зобов'язання Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 21.07.2016.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що позивач надав відповідачу належним чином оформлені документи, які дають право на призначення пенсії із заниженням пенсійного віку на 5 років, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому приходить до висновку про неправомірність рішення Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 18.10.2016 № 56 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із заниженням пенсійного віку.
Визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 18.10.2016 № 56 свідчить про протиправність дій відповідача, а тому не потребує прийняття окремого рішення щодо таких дій.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути судові витрати в сумі 640,00 грн. (а.с.31) за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул. Олега Ольжича, 27, с. Кишин, Олевського району, Житомирська обл., 11000, номер НОМЕР_1) до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Свято-Миколаївська, буд. 31, м. Олевськ, Олевський р-н, Житомирська область, 11001, код 41246527) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 18.10.2016 № 56 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Зобов'язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 21.07.2016.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
Повне судове рішення складене 02 травня 2019 року