
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 квітня 2019 року № 826/10423/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Лівобережжя Плюс"до треті особи: про Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства "Київблагоустрій" Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс", Товариство з обмеженою відповідальністю "Міськжитлобуд" визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправними дій та зобов'язання утриматись від вчинення дій,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лівобережжя Плюс" (далі - ТОВ "Лівобережжя Плюс") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати доручення Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.02.2018 № 064-984 про вжиття заходів шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою по Дніпровській набережній, 14-Б;
- визнати протиправним та скасувати припис Комунального підприємства "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій") від 06.02.2018 № 1802519 щодо усунення порушення шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою по Дніпровській набережній, 14-Б;
- визнати протиправними дії Комунального підприємства "Київблагоустрій" та зобов'язати утриматись від вчинення дій щодо демонтажу паркану або його окремих елементів по Дніпровській набережній, 14-Б.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.03.2018 представниками КП "Київблагоустрій" було незаконно демонтовано частину належного позивачу майна: частину паркану, який встановлений навколо Житлового комплексу "RiverStone". Зазначає, що вказаним діям передувало доручення щодо вжиття заходів, шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою по Дніпровській Набережній, 14-Б, виданого 08.02.2018 за № 064-984 Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Стверджує, що з акта демонтажу позивачеві стало відомо, що 06.02.2018 КП "Київблагоустрій" видало припис за № 1802519, про існування якого позивачу не було відомо. Звертає увагу, що будівництво паркану було передбачено проектом комплексного благоустрою території, прилеглої до житлово-офісного та культурно-оздоровчого комплексу з об'єктами інфраструктури на Дніпровській Набережній, 14 у Дніпровському районі м. Києва, погодженого відповідними службами. Законність встановлення паркану також підтверджується Державною архітектурно-будівельною інспекцією, яка видала сертифікати відповідності закінченого будівництвом об'єкта та готовності його до експлуатації на об'єкти нерухомого майна Житлового комплексу і які має право видавати тільки у випадку повного закінчення будівельних робіт, передбачених проектом. Таким чином, вважає, що демонтуючи секцію паркану, відповідачі порушили принцип непорушності права власності, закріплений законодавством України та міжнародними договорами. Звертає увагу, що недотримання відповідачами порядку вручення припису на усунення виявленого порушення, позбавило позивача можливості надати останнім підтверджуючі документи на спростування висновків, що паркан розміщено самовільно. Зазначив, що під час демонтажу секції паркану відповідачами було грубо порушено Правила благоустрою, які регламентують процедуру виявлення та процедуру демонтажу незаконно встановлених об'єктів нерухомості. Акцентував увагу, що демонтовану частину паркану відповідачі лишили на місці демонтажу. Звернув увагу і на те, що демонтована частина паркану відділяла будівельний майданчик наступних черг будівництва наступних черг будівництва ЖК "RiverStone". Просить суд звернути увагу і на те, що на веб-ресурсі КП "Київблагоустрій" зазначено перелік тимчасових споруд, серед яких відсутні об'єкти, розміщені за адресою: Дніпровська Набережна, 14-Б. Станом на дату складання акта демонтажу у позивача була та є діюча контрольна картка № 13020044-Др від 01.07.2013 на порушення благоустрою (встановлення паркану) з продовженим терміном дії до 02.10.2019. За наведених обставин вважає, що оскаржувані рішення підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 24.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
17.08.2018 представником Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Ходоровичем О.М. подано до суду відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що при складанні припису відповідачем були виконані вимоги п. 20.2.1 Правил благоустрою міста Києва в частині вручення суб'єкту господарювання, а складання припису здійснено на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Звертає увагу, що відповідно до контрольної картки № 13020044-Др, остання продовжена до 02.10.2017 на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з встановленням тимчасової огорожі. Таким чином, вважає, що встановлення спірної огорожі не доведено позивачем належними та допустимими доказами у відповідності до вимог статей 73-74 Кодексу адміністративного судочинства України.
20.08.2018 до суду від ТОВ "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс" надійшли пояснення щодо позову, у яких останній акцентував увагу на законності встановлення паркану, частину якого протиправно та за відсутності правових підстав демонтовано відповідачами.
31.08.2018, 17.01.2019 та 23.01.2019 ОСОБА_6 від імені ТОВ "Лівобережжя Плюс" було подано суду ряд заяв, проте, останні суд не приймає у звязку з відсутністю доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_6
У встановлений в ухвалі суду від 24.07.2018 строк КП "Київблагоустрій" не було надано суду відзиву на позовну заяву, а ТОВ "Міськжитлобуд" - пояснень щодо позову.
Ухвалою суду від 26.04.2019 допущено процесуальне правонаступництво у справі відповідача - Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на Департамент міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
08.02.2018 Департаментом міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом № 064-984 доручено КП "Київблагоустрій" вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, зокрема: огорожі по вул. Дніпровська Набережна, 14-Б, що належить ТОВ "Лівобережжя Плюс" (а.с. 16).
Відповідно до акта від 15.03.2018 проведено демонтаж майна: огорожі по вул. Дніпровська Набережна, 14-Б, що належить ТОВ "Лівобережжя Плюс", на підставі припису № 1802519 від 06.02.2018 та доручення від 08.02.2018 № 064-984 (а.с. 18).
Враховуючи, що позивач про існування спірних припису та доручення дізнався лише з акта проведення демонтажу, та вважаючи, що рішення та дії відповідачів є протиправними та такими, що порушили право власності, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктами 1, 5 частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить:
забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;
здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою.
До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Частиною першою статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 N 1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила N 1051/1051).
Відповідно до підпункту 13.1.1 Правил N 1051/1051 розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 N 198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року N 244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за N 1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Підпунктом 13.2.4 Правил N 1051/1051 передбачено, що всі малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності розміщуються з дотриманням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою, комплексної схеми тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, рішень Київської міської ради, розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Згідно з підпунктом 13.3.1 Правил N 1051/1051 у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій) вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.
Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.
Засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкти сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі мають бути демонтовані (переміщені) негайно після отримання припису.
У разі внесення припису власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі уповноважена особа, яка внесла припис, негайно повідомляє про це Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент промисловості та розвитку підприємництва).
Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).
У разі невиконання припису уповноважена особа, яка внесла припис, у триденний строк складає протокол про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з підпунктом 20.2.1. Правил N 1051/1051 якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.
У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території.
Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений.
У разі відмови особи отримати припис в графі "Припис одержав" робиться про це запис.
У відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що останнім дотримано вимоги Правил N 1051/1051 в частині вручення позивачеві припису про усунення порушень. Разом з тим, на підтвердження вказаних доводів останнім не надано суду жодного доказу.
У свою чергу, не вручення відповідачем припису позбавило позивача можливості надати документи на підтвердження статусу елементів благоустрою, розміщених на території Житлового комплексу "RiverStone".
Таким чином, доводи позивача в частині не дотримання відповідачем вимог Правил № 1051/1051 щодо вручення припису відповідачем відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не спростовано й рішення відповідачами прийнято з порушенням критеріїв, визначених статтею другою зазначеного Кодексу.
Положенням про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Положення), затвердженого розпорядженням Київської міської ради від 27.01.2011 № 94 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18.12.2017 № 1635) визначено, що основними завданнями Департаменту є, зокрема, контроль за станом благоустрою міста, контроль за дотриманням вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Правил благоустрою міста Києва, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою.
Відповідно до підпункту 5.7. пункту 5 вказаного Положення Департамент здійснює у встановленому порядку заходи щодо очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених (встановлених) тимчасових споруд, малих архітектурних форм, елементів благоустрою, рекламних носіїв, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів у місті Києві тощо.
Підпунктом 5.8. пункту 5 Положення Департамент у межах повноважень дає доручення на демонтаж (переміщення) самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі.
Згідно підпункту 6.7. пункту 6 наведеного Положення Департамент має право здійснювати в установленому порядку заходи щодо демонтажу та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених (встановлених) тимчасових споруд, малих архітектурних форм, елементів благоустрою, рекламних носіїв, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів у місті Києві тощо та давати доручення на їх демонтаж (переміщення).
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що строк дії виданої позивачеві контрольної картки закінчився, тому правомірність встановлення спірної огорожі останнім не доведена.
Поряд з цим, наведені доводи спростовуються матеріалами справи.
Так, підпунктом 15.1.1 Правил N 1051/1051 встановлено, що підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).
Відповідно до контрольної картки № 13020044-Др Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано останню ТОВ "Лівобережжя Плюс" на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з встановленням тимчасової огорожі на період будівництва житлового-офісного та культурно-оздоровчого комплексу з об'єктами інфраструктури за адресою: вул. Дніпровська Набережна, 14 (а.с. 49-50).
Строк дії вказаної картки останній раз продовжено Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до 02.10.2019, що підтверджується відповідним штампом у ній.
Таким чином, тимчасова огорожа, встановлена ТОВ "Лівобережжя Плюс", у розумінні наведених вище норм не є самовільно встановленим елементом благоустрою.
Суд звертає увагу, що зі змісту доручення та відзиву відповідача неможливо встановити, який саме з елементів благоустрою останні вважають самовільно встановленим позивачем.
Так, з матеріалів справи вбачається, що актами приймання-передачі:
від 12.12.2012 ТОВ "Лівобережжя Плюс" передало на баланс ТОВ "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс" житловий будинок № 1 та прибудинкову територію, яка включає у себе і огорожу 8,75 м/п (а.с. 51-53);
від 12.12.2012 ТОВ "Лівобережжя Плюс" передало на баланс ТОВ "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс" житловий будинок № 2 та прибудинкову територію, яка включає у себе і огорожу 2,50 м/п (а.с. 54-56);
від 12.12.2012 ТОВ "Лівобережжя Плюс" передало на баланс ТОВ "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс" житловий будинок № 3 та прибудинкову територію, яка включає у себе і огорожу 10,80 м/п (а.с. 57-59);
від 03.10.2016 ТОВ "Лівобережжя Плюс" передало на баланс ТОВ "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс" житловий будинок № 5 та прибудинкову територію, яка включає у себе і огорожу 27,36 м/п (а.с. 60-62);
від 03.10.2016 ТОВ "Лівобережжя Плюс" передало на баланс ТОВ "Управляюча компанія "Юкрейніан Сіті Сервіс" житловий будинок № 6 та прибудинкову територію, яка включає у себе і огорожу 25,13 м/п (а.с. 63-65).
Встановлені обставини свідчать про те, що паркан, встановлений навколо території завершених об'єктів будівництва, не є самовільно встановленим елементом благоустрою, позаяк встановлення останнього погоджено як проектною та технічною документацією, так і сертифікатами відповідності Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Поряд з цим, вказані обставини, не стали перешкодою для відповідача, що, у свою чергу, стало наслідком знесення частини паркану, встановленого на території завершених об'єктів будівництва.
Враховуючи наведене у сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачами не надано жодного доказу про те, що на території ЖК "RiverStone", розташованої по вул. Дніпровській Набережній, 14, наявні самовільно встановлені ТОВ "Лівобережжя Плюс" об'єкти благоустрою, що свідчить про відсутність у останніх підстав для прийняття спірних припису та доручення.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування припису Комунального підприємства "Київблагоустрій" від 06.02.2018 № 1802519 та доручення Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08.02.2018 № 064-984, як протиправних, що є підставою для задоволення позову у цій частині.
Пунктом 13.3.3 Правил N 1051/1051 визначено, що рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, Департаментом промисловості та розвитку підприємництва (щодо об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі).
Рішення про демонтаж (переміщення) самовільно розміщеного (встановленого) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаментом промисловості та розвитку підприємництва.
Для проведення демонтажу малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі створюється комісія у складі представників Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та/або структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва (у разі демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі), підприємства, яке здійснює демонтаж, перевезення, зберігання малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції, власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності).
Для проведення демонтажу (переміщення) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі створюється комісія у складі представників Департаменту промисловості та розвитку підприємництва, структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної в місті Києві державної адміністрації та/або Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища, підприємства, яке здійснює демонтаж (переміщення), перевезення, зберігання засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, представника міліції, власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності).
За результатами проведеної роботи комісії складають акти демонтажу (переміщення) у двох примірниках, які містять такі дані:
дата, час, адреса (місцезнаходження), підстави проведення демонтажу (переміщення);
прізвище, ім'я, по батькові та посади членів комісії, представника підприємства, яке проводить демонтаж (переміщення), перевезення, зберігання, представника міліції та власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності);
опис малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання тощо), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фотофіксацією.
Після проведення демонтажу (переміщення) здійснюється фотофіксація місця, звільненого від самовільно розміщеного (встановленого) об'єкта (засобу).
Зі змісту акта про проведення демонтажу від 15.03.2018 вбачається, що останній не відповідає наведеним вище нормам Правил N 1051/1051.
Насамперед, суд звертає увагу, що членом комісії була лише одна особа - ОСОБА_4 та виконавець - ОСОБА_5
За змістом пункту 13.3.4 Правил N 1051/1051 після складання акта демонтажу (переміщення) мала архітектурна форма, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкт сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засіб пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі опечатується (окрім об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі) та перевозиться на майданчик тимчасового зберігання, де передається відповідальній особі під розпис в акті демонтажу (переміщення).
Працівники Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурного підрозділу з питань контролю за благоустроєм районної в місті Києві державної адміністрації, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва, працівники підприємства (що здійснює демонтаж тощо), які брали участь у проведенні демонтажу (переміщення), перевезенні малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не несуть відповідальність за цілісність, неушкодженість та зберігання майна, що знаходиться в середині малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.
Зі змісту акта від 15.03.2018 вбачається, що демонтована частина паркану була залишена на місці демонтажу, що є грубим порушенням наведених норм.
Встановлені у сукупності обставини, свідчать про протиправність дій відповідача при здійснення демонтажу частини паркану, який не є самовільно встановленим елементом благоустрою.
Аналізуючи зміст вищенаведених норм Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Правил N 1051/1051, суд вважає, що порушене право позивача протиправним демонтажем належного останньому майна, є невідновлювальним, тобто суд може лише констатувати порушення, та задовольняє позовні вимоги у цій частині.
Поряд з цим, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частини зобов'язання Комунального підприємства "Київблагоустрій" утриматись від вчинення дій щодо демонтажу паркану або його окремих елементів по Дніпровській набережній, 14-Б, позаяк наведена вимога є передчасною та спрямована на захист порушених прав, що можливо матимуть місце у майбутньому.
На переконання суду, скасування рішень, що були передумовою здійснення демонтажу частини паркану, є належним способом захисту порушеного права позивача.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівобережжя Плюс" (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 21-А, ідентифікаційний код 32493671) задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Комунального підприємства "Київблагоустрій" (03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2, ідентифікаційний код 26199708) від 06.02.2018 № 1802519 щодо усунення порушення шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою по Дніпровській набережній, 14-Б.
Визнати протиправним та скасувати доручення Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 21, ідентифікаційний код 34926981) від 08.02.2018 № 064-984 про вжиття заходів шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою по Дніпровській набережній, 14-Б.
Визнати протиправними дії Комунального підприємства "Київблагоустрій" (03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2, ідентифікаційний код 26199708) щодо демонтажу паркану по Дніпровській набережній, 14-Б.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04074, м. Київ, вул. Вишгородська, 21, ідентифікаційний код 34926981) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівобережжя Плюс" (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 21-А, ідентифікаційний код 32493671) 1762,00 грн сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства "Київблагоустрій" (03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корпус 2, ідентифікаційний код 26199708) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівобережжя Плюс" (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 21-А, ідентифікаційний код 32493671) 1762,00 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя В.П. Катющенко