Рішення № 81477074, 16.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2019
Номер справи
580/246/19
Номер документу
81477074
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2019 року справа № 580/246/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю серектаря - ОСОБА_1

представника позивача - адвоката ОСОБА_2С.(за довіреністю),

представника відповідача - ОСОБА_3 (за довіреністю),

представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - адвоката ОСОБА_4 (за ордером), ОСОБА_5 (за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Чарз-Авто» до виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 підприємство «Медіт-Сервіс» про визнання протиправними та скасування рішень про недопущення до участі у конкурсі та зобов’язання вчинити дії,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ДП «Чарз-Авто» з позовною заявою до виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватне підприємство «Медіт-Сервіс», в якій з врахуванням заяви про зміну предмету позову від 20.03.2019 просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018, в частині недопущення позивача до участі у конкурсі, що відбувся 28.12.2018, на об’єкти конкурсу №№20, 16, 12 та 21;

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018, щодо визнання переможцем конкурсу на об’єктах конкурсу №№16 та 12 перевізника-претендента ПП «Медіт-Сервіс»;

- зобов’язати конкурсний комітет виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси визнати переможця конкурсу на об’єктах конкурсу №№20, 16, 12 та 21 з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 та Закону України «Про автомобільний транспорт»;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №53 “Про визначення ПП “Медіт-Сервіс” переможцем конкурсу за об’єктом конкурсу №16; №54 “Про визначення ПП “Медіт-Сервіс” переможцем конкурсу за об’єктом конкурсу №12; №62 “Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за об’єктом конкурсу №12; №63 “Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за обєктом конкурсу №16; №64 “Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за об’єктом конкурсу №20; №65 “Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за об’єктом конкурсу №21.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1019 13.11.2018 “Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування м. Черкаси” затверджено умови організації та проведення конкурсу. Позивачем надана до виконавчого комітету документацію для участі у конкурсі на об’єкти конкурсу №№12,16,20 та 21 повна та необхідна інформація про транспортні засоби та їх технічні характеристики, яка містила всю необхідну інформацію про транспортні засоби та їх технічні характеристики, сертифікати відповідності, інвестиційний проект. Під час засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради було прийнято рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018, з тих підстав, що автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу та порушена ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»; визнано ПП «Медіт-Сервіс» переможцем конкурсу та рекомендовано укласти з ним договір перевезення строком на 1 рік.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 №1081, рішення про допуск чи не допуск перевізника до участі у конкурсі має бути прийнято до початку проведення конкурсу та розгляду конкурентних пропозицій, однак було прийнято вже під час визначення переможця конкурсу.

Також у протоколі №4 від 28.12.2018 не зазначено, в чому полягає невідповідність конкурсної пропозиції позивача загальним вимогам, встановленим Умовам організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси та ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач вважає, що його конкурсна пропозиція відповідала вимогам Закону України «Про автомобільний транспорт» та Умовам конкурсу, затверджених рішенням виконкому Черкаської міської ради №1019 від 13.11.2018 року.

При визначенні переможця на об’єктах конкурсу №№ 16, 12 та 21 конкурсним комітетом не враховані положення п. 34 Порядку №1081, згідно з яким якщо перевізник-претендент бере участь на кількох об’єктах конкурсу на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, які проводяться на одному засіданні конкурсного комітету, а поданих ним пропозицій достатньо для виконання перевезень тільки на частині об’єктів конкурсів, він повинен визначити пріоритети щодо визнання його переможцем у конкурсах, про що робиться запис у пункті 1 заяви на участь у конкурсі. У разі визнання перевізника-претендента переможцем у конкурсі (конкурсах) з вищим пріоритетом до участі у інших конкурсах він не допускається. З протоколу №4 конкурсного комітету вбачається, що по об’єкту конкурсу №16 автобуси ПП «Медіт-Сервіс» не відповідають умовам конкурсу та зазначено вищий пріоритет. За вказаних обставин конкурсний комітет повинен був не допустити ПП «Медіт-Сервіс» до участі у конкурсі по об’єкту №16, однак всупереч вказаному ПП «Медіт-Сервіс» визнаний переможцем та з ним рекомендовано укласти договір перевезення на 1 рік.

З вказаних підстав вважає вищезазначені рішення конкурсного комітету, оформлені протоколом №4 від 28.12.2018, протиправними.

Щодо рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради, то вони є похідними від рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом №4 від 28.12.2018, тому теж є протиправними.

Ухвалою суду від 25.01.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 20.02.2019 надав до суду відзив, в якому зазначив, що заяви до виконавчого комітету на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах за об’єктами конкурсу №№16, 12 та 21 були подані двома претендентами - позивачем ДП “Чарз-Авто” та ПП “Медіт-Сервіс”. Пунктом 6 рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 13.11.2018 року №1029 “Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси” передбачено, що до участі у конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які подали до участі у конкурсі неналежним чином оформлені документи, чи не у повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію. В пакеті документів позивача для участі у конкурсі було виявлено автобуси АТАМАN, які не належать на праві власності позивачу, таким чином ДП “Чарз-Авто” надані документи, які містять недостовірну інформацію. Крім того, позивачем не виконано умови конкурсу щодо пристосування 35% транспортних засобів для перевезення осіб з інвалідністю та маломобільних груп. В свою чергу перевізником ПП “Медіт-Сервіс” умови конкурсу були виконані та враховані при винесенні рішення про переможця конкурсу. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

18.02.2019 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПП “Медіт-Сервіс” надав до суду пояснення щодо позову в яких зазначив, що рішення відповідача про недопущення позивача до участі у конкурсі є законним та обгрунтованим, винесеним відповідно до чинного законодавства. Також зазначив, що документи, подані для участі у конкурсі позивачем на всі чотири об’єкти конкурсу містили в собі недостовірну інформацію, зокрема, позивач не довів з яких правових підстав володіє автобусами, запропонованими для використання на автобусних маршрутах. Просив в задоволенні позову відмовити.

20.03.2019 позивачем до суду було подано відповідь на відзив, в якому останній заперечив про надання ним недостовірної інформації щодо автобусів АТАМАN та зазначив, що вказані автобуси знаходяться у ДП “Чарз-Авто” в користуванні на підставі договору оренди, укладеного між позивачем та власником автобусів ТОВ “Кийтранс-2005”. Таким чином автобуси знаходяться у ДП “Чарз-Авто” в користуванні на законних підставах. Крім того, зазначені автобуси були подані ним в конкурсній пропозиції як резервні. Позивач також зазначив, що конкурсним комітетом не враховано те, що конкурсна пропозиція ПП “Медіт-Сервіс” не відповідала умовам конкурсу, а тому підстав для укладення договору на перевезення пасажирів на 1 рік з учасником ПП “Медіт-Сервіс” у відповідача не було.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві та у відповіді на відзив, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ПП «Медіт-Сервіс», просили в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши учасників справи, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.

13.11.2018 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №1019 “Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування м. Черкаси”, яким затверджено умови організації та проведення конкурсу. 28.11.2018 в газеті “Черкаський край” розміщено оголошення та визначено, що засідання конкурсного комітету з питань визначення переможців конкурсу відбудеться 28.12.2018 об 11.00 год, документи на конкурс приймаються до 10.12.2018 року.

Вказаним рішенням визначено, що організатором конкурсу є виконавчий комітет Черкаської міської ради.

Позивачем ДП “Чарз-Авто” були підготовлені та направлені до виконавчого комітету міськвиконкому конкурсні пропозиції для участі у конкурсі на об’єкти конкурсу №№12,16, 20 та 21. До заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивачем було додано: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого податку (форма1ДФ) за останній квартал; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі. Також на об’єкти конкурсу №№12,16, та 21 були подані конкурсні пропозиції третьою особою у справі ПП “Медіт-Сервіс”. Заява та відповідна конкурсна документація на об’єкт №20 була подана лише позивачем.

28.12.2018 року відбулося засідання конкурсного комітету міськвиконкому з питань визначення переможця конкурсу, про що складено протокол №4. За результатами розгляду пропозицій за об’єктами конкурсу №№12, 16, 20 та 21 конкурсним комітетом прийнято рішення про недопущення позивача ДП ”Чарз-Авто” до участі у конкурсі у зв’язку з невідповідністю умовам конкурсу та статті 34 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

За об’єктом конкурсу №12 прийнято рішення допустити ПП”Медіт-Сервіс” до участі у конкурсі, визнати переможцем та рекомендувати організатору укласти договір на 1 рік.

За об’єктом конкурсу №16 прийнято рішення допустити ПП”Медіт-Сервіс” до участі у конкурсі, визнати переможцем та рекомендувати організатору укласти договір на 1 рік.

За об’єктом конкурсу № 21 прийнято рішення не допустити ПП “ОСОБА_5 - Сервіс” до участі у конкурсі, оскільки ним зазначений нижчий пріоритет над об’єктом конкурсу №16.

Тобто за об’єктами конкурсу №20 та №21 конкурсним комітетом переможця не визначено.

За результатами розгляду протоколу засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу від 28.12.2018 виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв наступні рішення від 23.01.2018:

- №53, яким визначив ПП “Медіт-Сервіс” переможцем конкурсу за об’єктом конкурсу №16;

- №54, яким визначив ПП “Медіт-Сервіс” переможцем конкурсу за об’єктом конкурсу №12;

- №62, яким не допустив до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за об’єктом конкурсу №12;

- №63, яким не допустив до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за обєктом конкурсу №16;

- №64, яким не допустив до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за об’єктом конкурсу №20;

- №65, яким не допустив до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП “Чарз-Авто” за об’єктом конкурсу №21.

Позивач вважає рішення конкурсного комітету та рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради протиправними, тому звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Спірні відносини врегульовані Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344, яким врегульовано засади організації та діяльності автомобільного транспорту.

Згідно із статтею 43 Закону України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 №2344 визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344 організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (ч. 1); для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту (ч. 9); порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (ч. 12).

Частиною другою статті 44 Закону України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 №2344 передбачено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Відповідно до статті 45 Закону України “Про автомобільний транспорт” у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:

- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;

- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;

- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;

- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 (далі-Порядок №1081).

Згідно з п. 10 Порядку №1081 організатор перевезень затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 35 відсотків загальної кількості автобусів до 31 грудня 2019 р. та до 50 відсотків - з 1 січня 2020 року.

Пунктом 29 Порядку №1081 передбачено, що для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об'єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України "Про автомобільний транспорт", за формою згідно з додатками 1 - 4. Перевірку поданих документів на відповідність обов'язковим і додатковим (за наявності) умовам конкурсу та наявності усіх документів, передбачених цим Порядком, проводить організатор перевезень.

Пункт 12 Порядку №1081 передбачає, що організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:

1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;

3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";

4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;

5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);

6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";

7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.

Судом встановлено, що 13.11.2018 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №1019 “Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування м. Черкаси”, яким затверджено умови організації та проведення конкурсу.

Пунктом 10 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси, затвердженими рішенням виконкому Черкаської міської ради від 13.11.2018 року №1029, визначено, що для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об’курсу документи, визначені ст. 46 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Згідно з пунктом 37 Порядку №1081 та пунктом 15 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси, затверджених рішенням виконкому Черкаської міської ради від 13.11.2018 року №1029, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 10 цих Умов, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Згідно з п. 42 Порядку №1081 у разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.

Отже за наявності відповідних підстав саме виконавчий комітет Черкаської міської ради приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі претендента, натомість конкурсний комітет приймає рішення про визначення переможця конкурсу.

Як вбачається з матеріалів справи рішення про недопущення до участі у конкурсі позивача прийнято конкурсним комітетом під час проведення засідання, хоча мало бути ухвалене виконавчим комітетом Черкаської міської ради за 2 дні до проведення конкурсу, тобто до 26.12.2018 ще до проведення конкурсу. Отже прийнявши рішення про недопущення до участі у конкурсі позивача, конкурсний комітет вийшов за межі наданих йому повноважень.

Як зазначено вище, підстави, за наявності яких перевізник не допускається до участі у конкурсі, передбачені ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 12 Порядку №1081

У протоколі засідання конкурсного комітету від 28.12.2018 №4 зазначено, що однією з підстав для недопущення позивача для участі у конкурсі є невідповідність умовам конкурсу.

Так, згідно з п. 4 Умов конкурсу та перевезення пасажирів до участі у конкурсі допускаються претенденти-перевізники, які на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси. Запропоновані автобуси мають відповідати пасажиромісткості та кількості автобусів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (не менше одного на маршруті).

Суд зазначає, що у протоколі засідання конкурсного комітету №4 від 28.12.2018 не вказано, яким умовам конкурсу не відповідає позивач як претендент-перевізник, однак у судовому засіданні представники відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача пояснили, що позивач подав для участі у конкурсі автобуси АТАМАN, які знаходяться в оренді, а не у власності позивача, та відсутні 35% автобусів, запропонованих для участі у конкурсі, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України “Про автомобільний транспорт” у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

Аналогічні вимоги щодо перевізників містяться в пункті 5 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси”, затвердженими рішенням виконкому від 13.11.2018 року №1029.

Судом встановлено, що у відомостях на автобуси, які будуть використовуватись на маршрутах №12, 16, 20, 21 вказані резервні автобуси АТАМАN у кількості 6 шт. державні реєстраційні номери АІ0604АА, АІ0605АА, АІ0607АА, АІ0609АА, АІ0611АА АІ0608АА та тимчасові реєстраційні талони ХХТ002312, ХХТ002306, ХХТ002310, ХХТ002308, ХХТ002307, ХХТ002311. Позивачем була надана інформація, про те, що вказані автобуси знаходяться у нього в користуванні на підставі договору оренди, укладеного між ДП “Чарз-Авто” та власником автобусів ТОВ “Кийтранс-2005”.

У судовому засіданні досліджені оригінали свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу на вказані автобуси та встановлено, що вони перебувають у власності ТОВ “Кийтранс-2005”. Також позивачем надано копію договору оренди транспортних засобів №10 від 05.12.2018.

Суд зазначає, що передача транспортних засобів в оренду не заборонена, обмежень щодо участі у конкурсі автобусів, які перебувають в оренді, а не у власності претендента-перевізника, не встановлено. Таким чином, запропоновані на конкурс автобуси знаходяться в користуванні позивача на законних підставах і недопущення до участі у конкурсі з цієї підстави є протиправним.

Суд також вважає необгрунтованим посилання позивача та третьої особи на подання позивачем недостовірної інформації, оскільки у відомостях про автобуси, які будуть використовуватись на автобусних маршрутах, позивач зазначив номери тимчасових реєстраційних талонів на орендовані автобуси АТАМАN, що є достовірною інформацією.

Щодо відсутності 35% автобусів, запропонованих для участі у конкурсі, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення суд зазначає, що відповідно до статті 45 Закону України “Про автомобільний транспорт” у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендент пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років (ч.3); у разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років (ч.4).

Умови організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси, затверджені рішенням виконавчого комітету від 13.11.2018 №1029 містять в пункті 4 норму, відповідно до якої договір з переможцем конкурсу, що відповідає умовам конкурсу, укладається на 5 років. Договір з переможцем конкурсу у разі відсутності у нього автобусів, що відповідають умовам конкурсу, укладається на 1 рік.

Отже, ця умова не є підставою для прийняття рішення про недопущення до участі у конкурсі, а лише для укладення договору перевезення на 1 рік.

Згідно ст. 34 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів. Автомобільні перевізники з кількістю транспортних засобів десять і більше зобов'язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов'язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п'ять років, а з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

У протоколі засідання конкурсного комітету №4 від 28.12.2018 не зазначено, які саме порушення ст. 34 “Про автомобільний транспорт” допущені позивачем; також не вказав таких порушень відповідач у судовому засіданні. Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав про недопущення позивача для участі у конкурсі з підстав невідповідності статті 34 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

Суд відхиляє твердження представника третьої особи ПП “Медіт-Сервіс” щодо відсутності у позивача автобусів для відповідного виду перевезень категорії Євро-3, оскільки наявність чи відсутність автобусів категорії Євро не є підставою для недопущення позивача до участі у конкурсі, а лише є підставою для нарахування балів за системою оцінки пропозицій та врахуванні при визначенні переможця.

Беручи до уваги, що конкурсний комітет, прийнявши рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, перевищив свої повноваження, а також відсутність підстав для недопущення позивача до участі у конкурсі, суд прийшов до висновку, що рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018 щодо об’єктів конкурсу №№!», 16, 20 та 21 є протиправними та підлягають скасуванню.

Згідно з п. 49 Порядку №1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів. Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах. За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об'єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.

Отже, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради про недопущення позивача до участі у конкурсі на об’єктах конкурсу №№ 12, 16, 20 та 21 та про визначення переможцем конкурсу ПП «Медіт-Сервіс» є похідними, та, як наслідок, протиправними і підлягають скасуванню.

Згідно п. 30 Порядку №1081 документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у двох закритих конвертах (пакетах). Конверт (пакет) з позначкою "N 1", який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття. Конверт (пакет) з позначкою "N 2", який містить документи з інформацією про те, на який об'єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.

Згідно з п. 40 Порядку №1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів на підставі інформації, поданої ними в конвертах N 1 і 2.

Протоколом №4 від 28.12.2018 підтверджується, що при проведенні засідання конкурсного комітету були відкриті конверти №2 претендентів-перевізників, вивчені їх пропозиції та прийняті рішення. Отже, конкурс фактично відбувся.

Згідно пункту 13 Порядку №10811081 в разі, якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об’єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

За об’єктами конкурсу №20, 21 позивач був єдиним учасником конкурсу, отже конкурсний комітет повинен був визначити позивача переможцем конкурсу на вказаних об’єктах.

Разом з цим, на об’єкти конкурсу №№12 та 16 претендували позивач та третя особа по справі ПП”Медіт-Сервіс” і відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету в обох претендентів автобуси не відповідали умовам конкурсу.

Згідно п. 42 Порядку №1081 у разі коли на один з об'єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.

Отже, конкурсний комітет повинен був визначити переможця конкурсу на об’єктах №12 та №16 за бальною системою.

Враховуючи, що конкурсним комітетом не визначено переможця за об’єктами конкурсу №20 та №21, а за об’єктами конкурсу визначено переможця ПП «Медіт-Сервіс» як єдиного учасника без застосування бальної системи, суд дійшов висновку про те, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання виконавчого комітету Черкаської міської ради в особі конкурсного комітету з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування м. Черкаси повторно розглянути на черговому засіданні пропозиції ДП “Чарз-Авто” та ПП “Медіт-Сервіс” за обєктами конкурсу №12,№16,№20 та №21 та прийняти рішення з врахуванням висновків, викладених в рішенні суду.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов’язання конкурсного комітету визнати останнього переможцем конкурсу то суд приходить до висновку, що в задоволенні цієї вимоги слід відмовити, оскільки прийняття рішення про визнання переможцем конкурсу є дискреційними повноваженнями та відноситься виключно до компетенції виконавчого комітету Черкаської міської ради.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. В зв’язку із задоволенням позову судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 6,14,242-245,255,295,370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов дочірнього підприємства «Чарз-Авто» (вул. Різдвяна, 290, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ 30344330) до виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) задовольнити частково.

1. Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018 в частині недопущення дочірнього підприємства «Чарз-Авто» до участі у конкурсі на об’єкти конкурсу №12, №16, №20 та №21, що відбувся 28.12.2018 року.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси, оформлене протоколом №4 від 28.12.2018 в частині визнання переможцем конкурсу на об’єктах конкурсу №12 та №16 перевізника-претендента приватне підприємство «Медіт-Сервіс».

3. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №62 про недопущення до участі у конкурсі перевізника-претендента ДП «Чарз-Авто» за об’єктом конкурсу №12.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №63 про недопущення до участі у конкурсі перевізника-претендента ДП «Чарз-Авто» за об’єктом конкурсу №16.

5. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №64 про недопущення до участі у конкурсі перевізника-претендента ДП «Чарз-Авто» за об’єктом конкурсу №20.

6. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №65 про недопущення до участі у конкурсі перевізника-претендента ДП «Чарз-Авто» за об’єктом конкурсу №21.

7. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №53 про визначення ПП «Медіт-Сервіс» переможцем конкурсу за об’єктом конкурсу №16.

8. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 23.01.2019 №54 про визначення ПП «Медіт-Сервіс» переможцем конкурсу за об’єктом конкурсу №12.

9. Зобов’язати виконавчий комітет Черкаської міської ради в особі конкурсного комітету з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) повторно розглянути на засіданні конкурсного комітету конкурсні пропозиції ДП «Чарз-Авто» та ПП «Медіт-сервіс» за об’єктами конкурсу №12, №16, №20 та №21 та прийняти рішення з врахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

10. Зобов’язати виконавчий комітет Черкаської міської ради подати судовий звіт про виконання рішення суду протягом 30-ти днів від дати набрання судовим рішенням законної сили.

11. Стягнути за рахунок місцевого бюджету Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 04061547) на користь ДП «Чарз-Авто» (вул. Різдвяна, 290, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ 30344330) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 17 289 (сімнадцять тисяч двісті вісімдесят дев’ять гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складенням повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 26 квітня 2019 року.

Суддя А.В. Руденко