Рішення № 81476225, 26.04.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2019
Номер справи
824/1225/18-а
Номер документу
81476225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1225/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС України в Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу та зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги, -

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові Головне управління ДФС України в Чернівецькій області просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 25000 грн до місцевого бюджету.

В обґрунтуванні позовних вимог, податковий орган зазначає, що станом на 05.11.2018 р. за позивачем рахується заборгованість з транспортного податку в сумі 25000 грн, яка підлягає примусовому стягненню.

ОСОБА_1 подано до суду зустрічний позов до Головного управління ДФС України в Чернівецькій області, в якому відповідач (позивач за зустрічним позовом) просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області №10887123 від 31.08.2017 р., яким Головне управління ДФС у Чернівецькій області визначило ОСОБА_1 грошове зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 25000 за 2017 рік, визнати протиправним та скасувати податкову вимогу №332-54 від 24.01.2018 р. про сплату податкового боргу у розмірі 25000 грн, яку Головне управління ДФС у Чернівецькій області виставило ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 18.12.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Ухвалою суду від 27.12.2018 р. задоволено заперечення відповідача щодо розгляду адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження та вирішено розглянути справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 07.02.2019 року.

22.01.2019 р. ОСОБА_1 подала до суду зустрічний позов до Головного управління ДФС України в Чернівецькій області, який ухвалою суду від 07.02.2019 р. прийнято судом до свого провадження.

За результатами підготовчого провадження 07.02.2019 р. постановлено ухвалу про об’єднання в одне провадження зустрічного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги з первісним позовом Головного управління ДФС України в Чернівецькій області про стягнення податкового боргу. Судом оголошено перерву в судовому засіданні до 04.03.2019 року.

04.03.2019 р., на підставі заяв представників позивача та відповідача, закрито підготовче провадження по справі, суд перейшов до розгляду справи по суті спору. Під час розгляду справи по суті судом задоволено клопотання представника позивача та постановлено ухвалу про витребування додаткових доказів по справі.

15.03.2019 р. до суду надійшли, витребувані ухвалою від 04.03.2019 р., додаткові докази по справі. У зв’язку із вказаним, розгляд справи призначено на 04.04.2019 року.

Судове засідання 04.04.2019 р. не відбулось у зв’язку із неявкою учасників справи. Однак, до суду 04.04.2019 р. учасники справи подали письмові заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

На підставі вказаного, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

За ОСОБА_1 27.01.2016 р. було зареєстровано в ТСЦ 4641 РСЦ МВС у Львівській області автомобіль марки BMW X5 2015 року випуску, об’єм двигуна 2993 к.с., державний номер СЕ 7031АХ, ввезений на територію України з-за кордону, що підтверджується довідкою Регіонального сервісного центру в Чернівецькій області МВС України та реєстраційною карткою транспортного засобу (а.с. 93- 95).

27.01.2016 на підставі договору купівлі-продажу №2/949 від 27.01.2016, автомобіль марки BMW X5 2015 року випуску, об’єм двигуна 2993 к.с., державний номер СЕ 7031АХ, був перереєстрований в ТСЦ 4641 РСЦ МВС у Львівській області на нового власника - ОСОБА_2, що підтверджується довідкою Регіонального сервісного центру в Чернівецькій області МВС України та реєстраційною карткою транспортного засобу (а.с. 93, 94).

Згідно з обліковими даними Єдиного державного реєстру МВС України за період 2017-2018 р. зазначено, що на ОСОБА_1 транспортних засобів зареєстровано не було (а.с.61).

Таким чином, транспортний засіб марки BMW X5 2015 року випуску, об’єм двигуна 2993 к.с., державний номер СЕ 7031АХ перебував у власності ОСОБА_1 менше одного календарного дня 27.01.2016 та у цей же день, на підставі договору купівлі-продажу, перейшов у власність іншої особи.

Разом з тим, Головним управлінням ДФС України в Чернівецькій області 31.08.2017 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №10887123, яким ОСОБА_1 визначено грошове зобов’язання з транспортного податку за 2017 рік у сумі 25000 грн та у подальшому, у зв’язку із несплатою вказаної суми, виставлено податкову вимогу форми “Ф” № 332-54 від 24.01.2018 р. (а.с.8-9).

Підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №10887123 від 31.08.2017 р. стали відомості, які містяться в інформаційній системі “Податковий блок” щодо реєстрації за ОСОБА_1 права власності на автомобіль BMW X5 2015 року випуску, об’єм двигуна 2993 к.с., державний номер СЕ 7031АХ, який є об’єктом оподаткування транспортним податком за 2017 рік у сумі 25000 гривень.

Зазначений автомобіль BMW X5 2015 року випуску, об’єм двигуна 2993 к.с., державний номер СЕ 7031АХ, згідно з інформацією Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.07.2016 р., входить до переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п’яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 р. (а.с. 18).

Відповідно до розрахунку суми податкового боргу Головного управління ДФС України в Чернівецькій області, станом на 05.11.2018 р. заборгованість ОСОБА_1 по транспортному податку з фізичних осіб складає 25000 гривень. (а.с. 7).

Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області №10887123 від 31.08.2017 р. та податкової вимоги №332-54 від 24.01.2018 р., на підставі яких ОСОБА_1 визначено грошові зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 25000 грн за 2017 рік.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. №2755 -VI.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Підпунктом 14.1.175 пунктом 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України №71-VIII від 28 грудня 2014 року “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції статті 267 Податкового кодексу України, було введено транспортний податок.

Статтею 265 ПК України передбачено, що податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України 267.1.1. платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, що діяла на день виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Судом встановлено, що за ОСОБА_1 27.01.2016 р. було зареєстровано автомобіль BMW X5 2015 року випуску, який є об’єктом оподаткування відповідно до зазначених вище вимог податкового законодавства України.

Однак вимогами абз. 2 п.п. 267.6.2. п.267.6. ст. 267 Податкового кодексу України визначено щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Положеннями п.п. 267.6.5. п.267.6. ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.

З матеріалів справи встановлено, що 27.01.2016 р. на підставі договору купівлі-продажу №2/949 від 27.01.2016, транспортний засіб марки BMW X5 2015 року випуску, відчужений ОСОБА_1 та перереєстрований на нового власника, тобто відповідач 27.01.2016 р. втратила право власності на об’єкт оподаткування.

Враховуючи встановлені обставини та зазначені вище норми Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що у ОСОБА_1 не виникло податкових зобов’язань зі сплати транспортного податку, так як транспортний засіб, який є об’єктом оподаткування, відчужений ОСОБА_1 іншій особі в день реєстрації.

Відомості, які містяться в інформаційній системі “Податковий блок” щодо реєстрації за ОСОБА_1 права власності на автомобіль BMW X5 2015 року випуску, об’єм двигуна 2993 к.с., державний номер СЕ 7031АХ, що є об’єктом оподаткування транспортним податком за 2017 рік у сумі 25000 грн, не відповідають дослідженим у судовому порядку доказам та встановленим обставинам, а тому прийняті відповідно до них Головним управлінням ДФС України в Чернівецькій області податкове повідомлення-рішення №10887123 від 31.08.2017 та податкова вимога форми “Ф” № 332-54 від 24.01.2018 є протиправними та підлягають скасуванню.

З урахуванням наведеного вище, суд вважає, що підстави для нарахування ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 25000 грн у Головного управління ДФС України в Чернівецькій області відсутні, а тому позовні вимоги Головного управління ДФС України в Чернівецькій області про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу на загальну суму 25000 грн до місцевого бюджету не підлягають задоволенню.

Водночас, матеріалами справи підтверджено, що зустрічний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області №10887123 від 31.08.2017 р. та податкова вимога №332-54 від 24.01.2018 р. про сплату податкового боргу у розмірі 25000 грн, суд визнає протиправними та скасовує.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Чернівецькій області необхідно відмовити, тоді як вимоги зустрічного позову ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що у даній справі задоволено вимоги зустрічного позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір за зустрічний позов підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Чернівецькій області.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - відмовити повністю.

2. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги - задовольнити повністю.

3. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області №10887123 від 31.08.2017 р. та податкову вимогу форми “Ф” № 332-54 від 24.01.2018 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області судовий збір в сумі 1548,80 грн згідно платіжної квитанції №131 від 22.01.2019 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

позивач (відповідач за зустрічним позовом): Головне управління ДФС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 393925513).

відповідач (позивач за зустрічним позовом): ОСОБА_1 (вул. Коперника, 9 Б, кв. 3, м. Чернівці, 58022, РНОКПП НОМЕР_1).

Суддя Т.М. Брезіна