
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 квітня 2019 р. № 520/1533/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому, з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85 % грошового забезпечення замість визначеного 90 % грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області(ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018року на підставі ст. ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (на підставі п.6. п.п. 6 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704). премії (на підставі п.5, п.п. 2 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області(код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенси ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018року для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року що зазначені у висновках рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 2040/7906/18 та з урахуванням, надбавки за особливості проходження служби , надбавки за службу в умовах режимних обмежень , премії, та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум, подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Позивачем у строки, встановлені КАС України подано уточнення позовної заяви, які прийнято судом до розгляду. З метою належного розгляду з урахуванням того, що вимоги заявлено окрім ГУ ПФУ в Харківській області також до Харківського обласного військового комісаріату, залучено співвідповідача у справі - Харківський обласний військовий комісаріат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем, Харківським обласним військовим комісаріатом протиправно на звернення позивача після визнання незаконними положень Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 не видано довідку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Крім того, відповідачем, ГУПФУ в Харківській області протиправно зменшено відсоток грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача з 90% на 85%. Позивач вважає, що його права на отримання пенсії у встановленому законом розмірі є порушеними та підлягають відновленню, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що відповідачем в порядку та за формою, визначеною у додатку № 2 Постанови КМУ № 45 було надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Станом на дату надання такої довідки відповідно до чинного на той час законодавства для перерахунку пенсії враховувалися три складові грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби. Відтак, підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідач, ГУПФУ в Харківській області, надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував з наступних підстав. Пенсійний орган зазначив, що перерахунок пенсії виходячи з 85 % грошового забезпечення був здійснений на підставі рішення суду, яке було виконано відповідачем. Перерахунок пенсії з 01.01.2018 року у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення було здійсненої на підставі наданої Харківським обласним військовим комісаріатом довідки, складеної на підставі та у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. ГУПФУ в Харківській області не має повноважень визначати та встановлювати розміри грошового забезпечення військовослужбовців, з огляду на що, керується даними, що надаються військовими комісаріатами до органів ПФУ.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Позивач, з 01.08.1974р. по 02.10.1998 р. проходив військову службу в Збройних Силах України (далі ЗС України).
Позивачу призначена пенсія з 03.10.1998р. розрахунком на пенсію Міністерства оборони України від 12.10.1998 р. за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких Інших осіб» ( далі закон №2262-ХІІ) » в розмірі 90 % грошового забезпечення яку позивач отримує в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) номер пенсійної справи - ФХ 102376.
Постановою КМУ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб №704 від 30.08.2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців < крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 р..
21.02.2018 року Kабінетом Mіністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ( далі постанова Xsl 03). Згідно п. 1, 2 зазначеної постанови було зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження дія роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, виші навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.
На підставі отриманих списків пенсіонерів від ГУ ПФУ в Харківській області. Харківський обласний військовий комісаріаті надіслав довідку №ФХ 102376 від 15.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Харківській області, у порядку , визначеному рішенням KM України, відповідно до постанови № 103 станом на 01.03.2018р за посадою викладач кафедри ХІЛ ВПС, яке становить: посадовий оклад - 6340грн., оклад за військовим званням підполковник -1410 грн., надбавки за вислугу років - 3875.00 грн.. всього - 11625.00 грн..
ГУ ПФУ в Харківській області здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки № ФХ 102376, що підтверджується матеріалами справи.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018р. справа №2040/7906/18, яке набрало законної сили з 26.11.2018р. було визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 85 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р..
Зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 85 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р. з 01.01.2018 р.. здійснивши виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р..
ГУ ПФУ в Харківській області на підставі вищевказаною рішення суду провело перерахунок пенсії з 01.01.2018р. з урахуванням 85% грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку з набранням чинності вказаним рішенням суду, позивач 13.03.2019 року звернувся до відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, з заявою про складення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням вказаних рішень та у відповідності з Постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача.
Крім того, позивач 13.03.2019 року також звернувся до відповідача Головного управління ПФУ в Харківській області про здійснення перерахунку пенсії на підставі нової довідки ХОВК після її надходження.
Відомостей про направлення такої довідки та здійснення перерахунку пенсії позивачу станом на дату розгляду справи до суду не надано.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення, на відповідність вимогам ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Стосовно вимоги позивача щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85 % грошового забезпечення замість визначеного 90 % грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, суд зазначає, що перерахунок пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення здійснено ГУ ПФУ в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018р. справа №2040/7906/18, яке набрало законної сили з 26.11.2018р. за позовом ОСОБА_1.
Відтак, дії пенсійного органу, здійснені на виконання зазначеного рішення суду не можуть бути визнані судом протиправними, оскільки ГУ ПФУ в Харківській області виконувало законний обов'язок, щодо виконання судового рішення, встановлений ст. 14 КАС України, та Законом України "Про судоустрій та статус суддів".
Позивач вказане судове рішення в частині задоволення 85 % не оскаржував.
За таких обставин суд не вбачає підстав для визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85 % грошового забезпечення замість визначеного 90 % грошового забезпечення з 01 січня 2018 року протиправними.
Проте, факт протиправності зменшення пенсійним органом при перерахунку пенсії відсотку грошового забезпечення до 70 % встановлено вищезазначеним рішенням суду від 24.10.2018р.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Позивачу ГУ ПФУ в Харківській області була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були внесені зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акту не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення відсоткового розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2018.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VІІзміни до частини другої статті 13 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Порядок перерахунку вже призначених пенсій врегульовано в ст. 63 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
З урахуванням того, що первинно позивачу було призначено пенсію в розмірі 90%, з метою відновлення та захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням попередніх рішень судів проте виходячи з 90 % грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача, Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018року на підставі ст. ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІ1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (на підставі п.6. п.п. 6 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), премії (на підставі п.5, п.п. 2 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі отриманих списків пенсіонерів від ГУ ПФУ в Харківській області, Харківський обласний військовий комісаріаті надіслав довідку №ФХ 102376 від 15.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Харківській області, у порядку , визначеному рішенням KM України, відповідно до постанови № 103 станом на 01.03.2018р за посадою викладач кафедри ХІЛ ВПС.
Відповідно до ч. 2ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до статті 63 вказаного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок раніше призначених пенсій
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
У зв'язку з прийняттям Рішення Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач звернувся до Харківського обласного військового комісаріату за заявою про направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення.
Проте останнім таку довідку направлено не було, що унеможливило реалізацію права на повноцінне звернення позивача до ГУ ПФУ в Харківській області за перерахунком пенсії з документами, які дають право на подальше підвищення пенсії.
Суд не бере до уваги посилання відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18 від 13.03.2019 року, оскільки справа що розглядається не підпадає під ознаки типової, оскільки відрізняється предметом спору та складом учасників справи. Крім того, вказане рішення у зразковій справі не набрало законної сили, оскільки Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2019 року відкрито апеляційне провадження у вказаній зразковій справі, а відтак висновки рішення Верховного Суду як суду першої інстанції від 13.03.2019 року не можуть бути застосовані судом та покладені в основу рішення по даній справі до набрання ним чинності.
Посилання відповідача на той факт, що стосовно позивача було направлено в ГУ ПФУ в Харківській області довідку №ФХ 102376 від 15.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, яка відповідала чинному на час направлення законодавства, також не береться до уваги судом, оскільки правомірність направлення довідки №ФХ 102376 від 15.03.2018р. не є предметом розгляду в справі, що розглядається.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити вказану вимогу позивача, та зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення у розмірах станом на 01.03.2018 року.
Стосовно вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018року для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року що зазначені у висновках рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 2040/7906/18 та з урахуванням, надбавки за особливості проходження служби , надбавки за службу в умовах режимних обмежень , премії, та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум, суд зазначає наступне.
Відповідачем, ГУ ПФУ в Харківській області на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018р. справа №2040/7906/18 було проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 85 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р. з 01.01.2018 р. на підставі довідки ХОВК №ФХ 102376 від 15.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Внаслідок визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з'явилися обставини, що впливають на подальше підвищення пенсії.
З огляду на те, що судом визнається обов'язок ХОВК щодо направлення за зверненням позивача до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення у розмірах станом на 01.03.2018 року, відповідно суд також вбачає наявність обов'язку органу Пенсійного Фонду України після отримання такої довідки від Харківського обласного військового комісаріату здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі такої довідки з урахуванням інших вимог вказаного рішення суду.
Стосовно дати, з якої має бути проведено перерахунок пенсії суд зазначає наступне.
Як вже зазначалося судом, відповідно до ч. 2ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Обставиною, що спричинило виникнення права на перерахунок пенсії є набрання законної сили Рішенням Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яке відбулося 05.03.2019 року.
Відтак, перерахунок пенсії позивачу, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має бути здійснено з 01.04.2019 року.
Стосовно вимоги позивача щодо встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі, є правом суду. Застосування наведеної норми є прерогативою суду, та передбачає право діяти на власний розсуд.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру допускати порушення закону у процедурі перерахунку та виплати пенсії. З огляду на зазначені обставини та норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАСУкраїни.
Керуючись ст.ст. 139, 241-247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до довідки №ФХ 102376 від 15.03.2018р. про розмір грошового забезпечення з урахуванням попередніх рішень судів, виходячи з 90 % грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавку за особливості проходження служби (на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), надбавку за службу в умовах режимних обмежень (на підставі п.6. п.п. 6 постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704), премію, у розмірах визначених законодавством станом на 01.03.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки від Харківського обласного військового комісаріату здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі такої довідки Харківського обласного військового комісаріату виходячи з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби , надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії та виплатити за наслідками перерахунку суму недоплаченої пенсії за період з 01.04.2019 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ - 14099344) до Державного бюджету України (Отримувач коштів: УК Основ'ян/мХар Основ'янсь/22030101 , код за ЄДРПОУ: 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 512,27 грн. (п'ятсот дванадцять гривень 27 копійок).
Стягнути з Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ - 08166355) до Державного бюджету України (Отримувач коштів: УК Основ'ян/мХар Основ'янсь/22030101 , код за ЄДРПОУ: 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.