
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 квітня 2019 р. № 520/817/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Кухар М.Д.
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
позивач - ОСОБА_1
представника відповідача - Кезля М.Д,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області ДМС України в особі Харківського районного відділу Головного управління ДМС в Харківській області ДМС Україні (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області ДМС України в особі Харківського районного відділу Головного управління ДМС в Харківській області ДМС Україні, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Державної Міграційної Служби України в Харківській області в особі Харківського районного відділу Головного управління Державної Міграційної Служби України в Харківській області ДМС України у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;
- зобов'язати Головне управління Державної Міграційної Служби України в Харківській області в особі Харківського районного відділу Головного управління Державної Міграційної Служби України в Харківській області ДМС України оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ без передачі будь-яких даних про нього до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номера запису в реєстрі та без використання будь- яких засобів Єдиного державного демографічного реєстру;
- стягнути з Головного управління Державної Міграційної Служби України в Харківській області ДМС України на мою користь за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, оскільки примушування до обробки персональних даних з метою оформлення паспорта громадянина України у формі картки є неправомірним втручанням в його особисте життя. ОСОБА_3 також посилалася на те, що вона та її син є віруючими парафіянами Української Православної церкви, а тому з релігійних переконань бажає отримати паспорт громадянина України, який не містить безконтактного електронного носія.
Відповідач надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми щодо вчинення дій з приводу видачі йому паспорта громадянина України у вигляді книжечки. На вказану заяву надано відповідь № 6351-403/6351-18 від 29.11.2018, де роз'яснено питання щодо порядку, способу оформлення та переліку документів, необхідних для оформлення і виготовлення паспорта громадянина України вперше. На питання щодо можливості отримання паспорта громадянина України у формі книжечки надано обґрунтовану відповідь, що паспорт громадянина України оформлюється у вигляді картки. Заявники у своєму зверненні ОСОБА_1 відповідь на заяву просив надати в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Відповідач вважає, що позивачеві у порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян» надано відповідь, яку направлено на адресу заявника.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Харківського РВ Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області із заявою довільної форми щодо вчинення дій з приводу видачі йому паспорта громадянина України у вигляді книжечки, що підтверджується копією вказаної заяви, доданої до матеріалів справи.
З вказаної заяви вбачається, що позивач просив оформити паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ у зв'язку з досягненням ним 16-річного віку. При цьому вказана заява містить відомості про відмову позивача від збору та обробки інформації та від отримання паспорту у формі ID-картки, просив направити йому письмову відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян" з повідомленням про дату та час оформлення паспорта.
У вказаній заяві також зазначено, що для оформлення паспорта буде подано копію свідоцтва про народження, дві фотокартки і форма А-1.
На вказану заяву відповідачем надано відповідь в порядку Закону України "Про звернення громадян" № 6351-403/6351-18 від 29.11.2018, де роз'яснено питання щодо порядку, способу оформлення та переліку документів, необхідних для оформлення і виготовлення паспорта громадянина України вперше.
Як вбачається з копії відповіді № 6351-403/6351-18 від 29.11.2018, яку додано позивачем до матеріалів позовної заяви, відповідач на заяву позивача від 08.11.2018 року повідомив, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в юрядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України». Зазначеною постановою затверджені, зокрема, зразок бланка, його технічний опис, порядок подання заяв, організація його видачі, дії працівників під час прийому заяв, оформлення та видачі паспорта.
Позивачу вказаною відповіддю відповідача також було роз'яснено, що видача документу, що посвідчує особу (незалежно від його вигляду - книжка чи картка, що містить безконтактний електронний носій) не можлива без обробки персональних даних особи. Заява про видачу паспорту підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки.
Позивачем 01.04.2019 року подано до суду копію листа ГУ ДМС України в Харківській області, в якому як зазначає позивач містяться доводи, що суперечать доводам щодо підстав невидачі паспорта ОСОБА_1, які викладені у відзиві.
Проте, як вбачається з копії вказаного листа, відповідач вказаним листом роз'яснив позивачу порядок звернення до органів ДМС України, у зв'язку з тим, що позивач не звертався у встановленому чинним законодавством порядку із передбаченими законодавством документами до органу ДМС України за отриманням паспорту. ГУ ДМС України у Харківській області також роз'яснило позивачу, що для оформлення паспорта громадянина України Вам необхідно особисто звернутись до територіального підрозділу ДМС України за зареєстрованим місцем проживання та надати документи, визначені п. 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302. Вказані доводи є аналогічними доводам відзиву, з огляду на що суд не бере до уваги посилання позивача на різницю в обґрунтуванні заперечень відповідача.
Стосовно наявності обовязку органу ДМС України видати паспорт громадянина України позивачу на підставі заяви від 08.11.2018 року, суд зазначає наступне.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в юрядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
Відповідно до положеннями Закону України ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5492, положеннями постанови КМУ № 302, так і Положенням № 2503-XІІ, на яке посилається позивач, передбачено чіткий порядок, суб'єктний склад та перелік документів для оформлення паспорта громадянина України.
Відповідно до пп.1 п.7 Постанови № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку - на підставі заяви - анкети, поданої нею особисто.
Згідно з положеннями пункту 35 Положення № 2503-ХІІ для одержання паспорта громадянин подає: зокрема, заяву-анкету за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35x45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України та інші документи.
Відповідно п. 20 вказаного Порядку документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.
Таким чином, даною нормою закріплено не тільки перелік необхідних для оформлення паспорта документів, а й особисте їх подання особою бо її законним представником/уповноваженою особою, котрий звертається за таким оформленням.
Позивач у відповіді на відзив зазначає, що ним 08.11.2018 року надавалися документи разом з заявою форми № 1.
Проте доказів подання документів позивачем до матеріалів справи не надано, а з копії звернення позивача від 08.11.2018 року вбачається, що сам позивач зазначає, що документи, визначені законодавством будуть надані після надання відповіді відповідачем, з огляду на що в суду відсутні підстави вважати, що такі документи подавалися позивачем разом з заявою від 08.11.2018 року.
Щодо тверджень позивача, що ним 01.03.2019 року після отримання відзиву на позов було направлено поштою необхідні документи, суд зазначає наступне. Як вже було зазначено, чинним законодавством України передбачено виключно особистий спосіб звернення з документами за оформленням паспорту громадянина України.
Відтак, позивач особисто не звертався у встановленому законом порядку до відповідача з усім необхідним пакетом документів, визначеним чинним законодавством України, а отже не виконав вимоги законодавства, встановлені для отримання паспорту громадянина України.
Посилання позивача на подання особисто позивачем та його законним представником документів відповідачу не підтверджені наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів особистого подання документів позивачем до суду не надано. Направлення поштою документів на адресу відповідача не є особистим зверненням з необхідним переліком документів, визначеним чинним законодавством.
Відтак, позивач не звертався до відповідача у встановленому чинним законодавством порядку та у встановлений чинним законодавством спосіб з метою отримання паспорту, у зв'язку з чим суд не вбачає в діях відповідача в тому числі у відповіді, викладеній у листі від 29.11.2018 року № 6351-403/6351-18 на заяву від 08.11.2018 року, наявності порушень прав позивача.
Суд звертає увагу на те, що позивач також у відповіді на відзив зазначає, що оскаржує саме відмову відповідача, викладену саме у листі від 29.11.2018 року № 6351-403/6351-18 на заяву від 08.11.2018 року, за таких обставин наслідки будь-яких подальших звернень позивача не входять до предмету розгляду справи що розглядається.
Сама по собі заява позивача щодо оформлення йому паспорта громадянина України раніше встановленого зразка (1994 року) у формі книжечки, подана 08.11.2018 до Харківського РВ Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області у довільній формі, не с підставою для видачі паспорта будь-якого зразка, у тому числі і у вигляді книжечки.
Доказів звернення до відповідача особисто ОСОБА_1А у вищевизначеному порядку позивач до суду не надав, а відповідач підтверджує відсутність вказаного звернення.
Статтею 24 Конституції України, визначено, що всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом та не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Отже, переконання особи, належність до окремих соціальних груп не можуть бути законною підставою для увільнення від своїх обов'язків перед державою або відмови від виконання законів.
Отже, позивачами не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, водночас. Законом України «Про звернення громадян» не передбачено оформлення паспорта у формі книжечки, а тому, відповідний лист відповідача, з яким висловив незгоду позивач, не є рішеннями суб'єктів владних повноважень у розумінні КАС України.
Таким чином, до моменту звернення до суду і з даним позовом неповнолітній син позивача не звертався до Харківського РВ Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області із заявою - анкетою та доданим до неї належним пакетом документів.
Посилання позивача на рішення у зразковій справі № 806/3265/17 не беруться судом до уваги, оскільки суд не вважає справу що розглядається такою, що підпадає під ознаки типової з огляду на те, що позивач не звертався у встановленому законом порядку до відповідача за отриманням паспорту.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 24 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області ДМС України в особі Харківського районного відділу Головного управління ДМС в Харківській області ДМС Україні про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено 26.04.2019 року.
Суддя Кухар М.Д.