Рішення № 81475708, 25.04.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
520/2716/19
Номер документу
81475708
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2019 р. Справа № 520/2716/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1), з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд: прийняти рішення про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, яка полягає у порушенні вимог п.п.23 Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 р. № 854, а саме: нероз'ясненні відповідальною особою відповідача порядку забезпечення путівками шляхом надання грошової допомоги, неповідомленні письмово про умову поновлення медичної довідки 070/о протягом шести місяців з дня закінчення строку її дії, якщо такий там визначений, незаконного зняття з обліку для забезпечення путівкою у 2018 році, та відмові листом № М-51 від 14.03.2019 року у задоволенні заяви від 12 березня 2019 року про вирішення питання щодо надання йому грошової компенсації замість путівки за 2018 рік; зобов'язати управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області повторно розглянути його заяву від 12 березня 2019 року про вирішення питання щодо надання йому щорічної грошової компенсації замість путівки за 2018 рік; зобов'язати відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що ним як за громадянином, віднесеним до категорії І осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, який перебував на обліку, але не тримав у 20І7 році путівки зберігалося право на забезпечення путівкою шляхом надання грошової допомоги на наступний рік за умови поновлення медичної довідки 070/о, якщо строк дії попередньої довідки закінчився. При цьому, його не було письмово повідомлено про умову поновлення зазначеної довідки протягом шести місяців з дня закінчення строку її дії, а тому відповідачем незаконно знято його з обліку для забезпечення путівкою на 2018 рік.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області надано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та вказав, що ОСОБА_1 спеціалістами було роз'яснено умови щорічної допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року №854 "Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", також вищезазначений порядок розміщено на інформаційних стендах в управлінні. Протягом 2018 та станом на 05.04.2019 позивач до Управління соціального захисту населення з вказаним питанням не звертався.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши доводи заяв по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого Харківською обласною державною адміністрацією.

У 2017 році між Управлінням соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації, санаторієм Дочірнє підприємство "Клінічний санаторій ім. Горького" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" та позивачем, як особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, укладено тристоронній договір про надання послуг із санаторно-курортного лікування особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, та виплату компенсації вартості санаторно-курортної путівки шляхом надання грошової допомоги за рахунок державних коштів.

Даним договором врегульовано умови надання закладом послуг із санаторно-курортного лікування постраждалій особі та надання грошової допомоги для компенсації вартості санаторно-курортної путівки через безготівкове перерахування.

07.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив взяти його на облік для отримання санаторно-курортної путівки в санаторії ім. Горького, м. Одеса. До заяви додано медичну довідку за формою 070/о від 01.02.2017 (термін дії 12 місяців з дня видачі), копію паспорту та посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно листа від 06.02.2017 № 01-30/08/2015 управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації просило головного лікаря Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій ім. Горького" ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" забронювати місця для санаторно-курортного оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії в 2017 році, в тому числі щодо ОСОБА_1, дата заїзду 11 липня 2017 року.

У відповідь на запит відповідача заклад санаторно-курортного оздоровлення повідомив про відсутність вільних місць в бажаний період оздоровлення. Наступна можлива дата заїзду - 19.09.2017.

21.04.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою про взяття на облік для отримання компенсації за невикористану санаторну-курортну путівку для оздоровлення в 2018 році.

З наданих відповідачем відомостей про зарахування компенсації за невикористану санаторно-курортну путівку в період з 02 травня 2018 року по 26 травня 2018 року згідно списку 1 № 56036/6302 на поточний рахунок ОСОБА_1 зараховано грошову суму в розмірі 481 грн.

12 березня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив вирішити питання щодо надання йому щорічної грошової компенсації замість путівки за 2018 рік.

На звернення позивача управління соціального захисту Барвінківської районної державної адміністрації листом від 14.03.2019 № М-51 повідомило, що відповідно до п. 24, 25 Порядку надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів. виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 854, з 1 січня 2018 року грошова компенсація виплачується за бажанням громадянина, віднесеного до категорії 1, за умови подання органу соціального захисту населення заяви на отримання компенсації замість путівки та документів, передбачених абзацом третім - шостим підпункту 1 або абзацами третім, п'ятим, сьомим, дев'ятим і десятим підпункту 2 пункту 9 цього Порядку. Оскільки в 2018 році ОСОБА_1 не звертався до управління соціального захисту населення та не надав заяву, його не було взято на облік для виплати щорічної грошової компенсації замість путівки за 2018 рік.

Не погодившись із такою відмовою управління, вважаючи протиправною бездіяльність посадових осіб відповідача щодо нероз'яснення порядку забезпечення путівками шляхом надання грошової допомоги, неповідомлення письмово про умову поновлення медичної довідки 070/о протягом шести місяців з дня закінчення строку її дії, незаконного зняття з обліку для забезпечення путівкою у 2018 році, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин.

Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) визначено право постраждалих громадян на позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням чи отримання за їх бажанням грошової компенсації.

З 01.01.2017 запрацював новий механізм оплати послуг за санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, який базується на укладанні тристоронньої угоди між постраждалою особою, управлінням соціального захисту населення та санаторно-курортним закладом. При цьому постраждала особа самостійно обирає санаторно-курортний заклад для оздоровлення.

Зокрема, Порядком надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 854 (надалі - Порядок № 854), визначено механізм надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості санаторно-курортних путівок або путівок на відпочинок (далі - грошова допомога) через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, здійснення громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, доплати за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми грошової допомоги, а також виплати зазначеним громадянам грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні.

Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2017 року, крім пункту 24 Порядку № 854 (положення щодо виплати грошової компенсації у розмірі середньої вартості путівки в Україні, що встановлюється Кабінетом Міністрів України щороку, у випадку відмови від отримання санаторно-курортного лікування або відпочинку ), який набрав чинності з 01 січня 2018 року.

За приписами п. 9, 10, 11, 12 Порядку № 854 для взяття на облік для забезпечення путівкою на оздоровлення громадянин, віднесений до категорії 1, подає передбачені пунктом 9 цього Порядку документи, крім довідки для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о. Органи соціального захисту населення за наявності документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, здійснюють реєстрацію заяв та ведуть облік громадян, віднесених до категорії 1, окремо для забезпечення путівками на санаторно-курортне лікування залежно від профілю захворювання, та путівками на відпочинок у порядку черговості подання заяв. Громадяни, віднесені до категорії 1 забезпечуються путівками шляхом надання грошової допомоги відповідно до медичних показань з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, у порядку черговості в межах бюджетних призначень.

Відповідно до п. 20 Порядку № 854 орган соціального захисту населення у разі отримання від вибраного громадянином закладу відмови щодо прийняття цієї особи на санаторно-курортне лікування або відпочинок інформує про це громадянина, віднесеного до категорії 1, одного із батьків дитини з інвалідністю або особу, яка їх замінює, і пропонує вибрати інший заклад. Якщо громадянин, віднесений до категорії 1, дитина з інвалідністю не використали своє право на санаторно-курортне лікування або відпочинок, орган соціального захисту населення за погодженням із закладом забезпечує таким лікуванням або відпочинком громадянина, віднесеного до категорії 1, дитину з інвалідністю, наступних за черговістю.

Згідно з п. 23 вказаного Порядку за громадянами, віднесеними до категорії 1, та дітьми з інвалідністю, які перебувають на обліку, але не отримали путівки в поточному році, зберігається право на забезпечення путівкою шляхом надання грошової допомоги на наступний рік за умови поновлення медичної довідки 070/о, якщо строк дії попередньої закінчився. Громадянин, віднесений до категорії 1, дитина з інвалідністю, яким було письмово повідомлено про умову поновлення такої довідки протягом шести місяців з дня закінчення її строку дії, але які не виконали цієї умови, знімаються з обліку. Якщо громадянин, віднесений до категорії 1, дитина з інвалідністю, які перебувають на обліку для забезпечення путівкою в органах соціального захисту населення, в поточному році одержали безоплатну путівку за кошти державного бюджету в іншій організації, вони знімаються з обліку. Повторне взяття на облік проводиться відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Виходячи з системного аналізу вказаних вище норм права вбачається, що якщо особа скористалася своїм правом на виплату грошової допомоги шляхом отримання санаторного лікування або відпочинку у визначений Порядком № 854 спосіб або за кошти державного бюджету в іншій організації, така особа знімається з обліку. В такому випадку повторне взяття на облік проводиться відповідно до пункту 9 Порядку № 854.

Водночас якщо особа з незалежних від неї причин не отримала путівку в поточному році, за нею зберігається таке право на наступний рік за умови поновлення медичної довідки 070/о, про що обов'язково має бути повідомлена уповноваженим структурним підрозділом органу соціального захисту населення (п. 23 Порядку № 854). Тобто у випадку якщо особа не скористалася своїм правом на виплату грошової допомоги шляхом отримання санаторного лікування або відпочинку з незалежних від неї причин, таке право зберігається за нею без обов'язку повторного взяття на облік відповідно до пункту 9 Порядку № 854.

З огляду на матеріали справи, 07.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив взяти його на облік для отримання санаторно-курортної путівки в санаторії ім. Горького, м. Одеса. До заяви додано визначені пунктом 9 Порядку № 854 документи, в тому числі медичну довідку за формою 070/о від 01.02.2017, термін дії якої складає 12 місяців з дня видачі.

Закладом санаторно-курортного оздоровлення повідомлено про відсутність вільних місць в бажаний період оздоровлення, у зв'язку з чим позивач не скористався своїм правом на отримання санаторно-курортного лікування.

Отже, позивач мав право на отримання в 2018 році щорічної грошової допомоги для компенсації вартості санаторно-курортних путівок без необхідності повторного взяття на облік відповідно до пункту 9 Порядку № 854 за умови поновлення медичної довідки 070/о.

З 1 січня 2018 року громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та відповідно до Порядку № 854 звернулися до органів соціального захисту населення за місцем проживання із заявою на отримання компенсації замість путівки, набули право отримувати таку компенсацію замість санаторно-курортного лікування.

Розмір компенсації становив 35 відсотків чинного на 01 січня відповідного року одного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (із заокругленням до однієї гривні). Це визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 838 „Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Для отримання зазначеної компенсації до органу соціального захисту населення громадянами, віднесеними до категорії 1 подаються такі документи: заява на отримання грошової компенсації замість путівки; довідка 070/о; копія посвідчення громадянина, віднесеного до категорії 1 (із вкладкою); копія паспорта. Облік осіб, які подали заяви про отримання грошової компенсації замість путівки, ведеться окремо відповідно до пункту 8 цього Порядку (п. 25. 26 Порядку № 854).

Отже, після забезпечення в поточному році громадян, віднесених до категорії 1, путівкою або отримання ними грошової компенсації такі громадяни знімаються з обліку для забезпечення путівкою. Повторне взяття на облік для забезпечення путівкою проводиться відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Судом встановлено, що 21.04.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою про взяття на облік для отримання компенсації за невикористану санаторну-курортну путівку для оздоровлення в 2018 році.

З наданих відповідачем відомостей про зарахування компенсації за невикористану санаторно-курортну путівку в період з 02 травня 2018 року по 26 травня 2018 року згідно списку № 1 № 56036/6302 вбачається, що на поточний рахунок ОСОБА_1 зараховано грошову суму в розмірі 481 грн.

За таких обставин, суд установив, що позивач скористався своїм правом на отримання компенсації за невикористану санаторну-курортну путівку для оздоровлення, а тому правомірно був знятий з обліку для забезпечення путівкою.

Враховуючи викладене, суд погоджується із доводами відповідача, що повторне взяття на облік для забезпечення путівкою проводиться відповідно до пункту 9 Порядку № 854 шляхом подання нової заяви та медичної довідки форми 070/о.

Оскільки ОСОБА_1 використано своє право на отримання грошової компенсації за невикористану санаторну-курортну путівку для оздоровлення, внаслідок чого він був знятий з обліку для забезпечення путівкою на оздоровлення як громадянин, віднесений до категорії 1, та повторно із заявою для взяття на облік не звертався, суд не вбачає в діях відповідача - суб'єкта владних повноважень порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.

Щодо доводів позивача про те, що відповідачем не дотримано п. 23 Порядку № 894 та не було письмово повідомлено про умову поновлення медичної довідки форми 070/о протягом шести місяців з дня закінчення строку її дії, а тому відповідачем незаконно знято його з обліку для забезпечення путівкою на 2018 рік, суд зазначає таке.

Як вже суд зазначав вище, пунктом 23 Порядку № 894 передбачено, що за громадянами, віднесеними до категорії 1, та дітьми з інвалідністю, які перебувають на обліку, але не отримали путівки в поточному році, зберігається право на забезпечення путівкою шляхом надання грошової допомоги на наступний рік за умови поновлення медичної довідки 070/о, якщо строк дії попередньої закінчився.

Приписи вказаної норми щодо залишення на обліку застосовуються до осіб, які не отримали путівку для санаторно-курортного лікування, водночас не скористалися правом на отримання грошової компенсації за невикористану санаторну-курортну путівку для оздоровлення відповідно до п. 24 Порядку № 894.

Отже, п. 23 Порядку, на якій посилається позивач, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність своїх дій, в той час, як доводи позивача не ґрунтуються на законі, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії належить відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат суд не вирішує.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до управління соціального захисту населення Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області (код ЄДРПОУ 03196363, адреса: 64701, м. Барвінкове, Харківська область, вул. Освіти, 17) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.