Рішення № 81475558, 22.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
480/1228/19
Номер документу
81475558
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2019 р. Справа № 480/1228/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Кунець В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1228/19 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просить:

1. Визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладену у листі від 21.03.2019 №X-2883-2107/21-19.

2. Зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.

3. Скасувати Наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області «Про внесення змін до додатку 1 Наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 р. № 23» від 13.02.2019 № 49 в частині внесення в Додаток 1 Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 р. № 49 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 14,5000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_2:____.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відмовляючи у наданні дозволу, відповідач посилався на те, що масив за рахунок якого планується відведення земельної ділянки включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону. При цьому, позивач вважає, що відповідачем порушено процес включення земельної ділянки до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, оскільки спірна земельна ділянка не має присвоєного кадастрового номера, тобто є несформованою, а тому включення її у Перелік є не законним. Крім того, відповідач, мотивуючи відмову, посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.

Відповідач у відзиві заперечував проти задоволення позову та зазначив, що управління є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, тому оскаржений наказ Головного управління 13.02.2019 № 49 відповідач прийняв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім того, клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 15.01.2019 надійшло до відповідача 21.02.2019, а Наказ «Про визначення переліку земельних ділянок» був прийнятий 13.02.2019, тобто до надходження вказаної заяви (а.с.52-59).

Ухвалою суду від 04.04.2019 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 04.04.2019 задоволено заяву ОСОБА_3 про забезпечення позову та заборонено Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) та Сумській регіональній філії Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» (вул. Петропавлівська, 86, м. Суми, 40000) проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки площею 14,5000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (реєстраційний номер лота: 1664) до вирішення справи по суті.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 надіслав до ГУ Держгеокадастру у Сумській області клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.16-19).

Розглянувши заяву позивача, ГУ Держгеокадастру у Сумській області в листі від 21.03.2019 №X-2883-2107/21-19 повідомило про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, мотивуючи тим, що масив за рахунок якого планується відведення земельної ділянки включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону, відповідно до інформаційної довідки, наданої Міськрайонним управлінням у м. Суми та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області (а.с.15).

Підставою для надання вказаної відповіді відповідачем є те, що 12.02.2019 відбулося засідання Комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами, про що свідчить протокол №1 (а.с.66-67), за результатами якого було вирішено включити до переліку 17 земельних ділянок орієнтовною площею 267,7301 га, що розташовані на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району, Чапліївської сільської ради Шосткинського району, Солдатської та Тарасівської сільських рад Великописарівського району, Сафонівської, Манухівської, Зінівської, Бобинської та Волокитинської сільської рад Путивльського району, Яструбинської та Юнаківської сільських рад Сумського району Сумської області згідно з додатком до протоколу (а.с.68).

Згідно Додатку №1 до вказаного Протоколу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 12.02.2019 по Яструбинській сільській раді Сумського району було визначено 2 (дві) земельні ділянки з КОАТУУ НОМЕР_3 площею 17,200 га та НОМЕР_2 загальною площею 14,500.

В подальшому, Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 №49 земельну ділянку площею 14,500 га на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області з кадастровим кварталом НОМЕР_2 було включено в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с.69-70).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Відповідно до ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Частинами 1-4 статті 136 Земельного кодексу України встановлено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Тобто, ГУ Держгеокадастру у Сумській області, як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності, є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.

Оскільки спірні земельні ділянки належать до категорії земель сільськогосподарського призначення державної власності, то розгляд питання про надання дозволу чи відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність, включення її в Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу права оренди на земельних торгах віднесено до компетенції відповідача.

Таким чином, наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області №49 від 13.02.2019 «Про внесення змін до додатку 1 наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 № 23» відповідач прийняв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, варто зазначити, що клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 15.01.2019 надійшло до ГУ Держгеокадастру у Сумській області 21.02.2019 та зареєстроване за №Х-2883/0/94-19 про що свідчить штамп вхідної кореспонденції (а.с.63)

Натомість, Наказ №49 «Про визначення переліку земельних ділянок» був прийнятий 13.02.2019, тобто до надходження вказаного клопотання до відповідача.

Доказів надіслання та отримання відповідачем вказаного клопотання раніше ОСОБА_3 суду не надав.

Отже, земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які можуть бути продані на земельних торгах є вільними, перебувають у власності держави та не перебувають у власності чи користуванні інших осіб, в тому числі і позивача, а тому наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області №49 від 13.02.2019 не порушує права та інтереси позивача.

Варто зазначити, що позивач помилково ототожнює Додаток 1 до Наказу № 49 від 13.02.2019, яким орієнтовно визначаються земельні ділянки, які в подальшому можуть бути продані на земельних торгах та Додаток 1 до Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області №136 від 11.03.2019 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на яких виставляється на земельні торги окремими лотами» (а.с.72).

Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Вищевказана норма свідчить, що неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок. Відтак судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи (суб'єкта звернення), яке порушується у конкретних правовідносинах.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, позивачем не доведено та не підтверджено реального негативного впливу на його конкретні права чи інтереси, у зв'язку з прийняттям оскарженого наказу.

Оскільки на момент розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства від 15.01.2019 (надійшло клопотання до відповідача 21.02.2019) та надання відповіді з цього питання, земельна ділянка, щодо якої позивачем було подано заяву, наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області №49 від 13.02.2019 була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, вказане в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція підтверджується постановою Верховного Суду від 02 жовтня 2018 по справі №806/3708/15.

Таким чином, зважаючи на викладене, у зв'язку з тим, що земельна ділянка, яку бажає отримати позивач, включена до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на торгах у формі аукціону, відповідачем правомірно відмовлено у задоволенні клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність спірної земельної ділянки.

Після включення земельних ділянок до переліку, права на які можуть бути продані на земельних торгах, ГУ Держгеокадастру у Сумській області було розроблено технічну документацію на земельну ділянку КОТАУУ НОМЕР_2 загальною площею 14,500 та прийнято наказ від 28.02.2019 №120 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах», відповідно якого затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованого за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (земельна ділянка загальною площею 14,500 га, кадастровий номер НОМЕР_1) (а.с.71).

Таким чином, земельна ділянка на яку претендує позивач (кадастровий квартал НОМЕР_2), орієнтовною площею 2,0 га. знаходиться в масиві, який включено до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на торгах у формі аукціону, та відповідно вказаного наказу вже затверджено проект землеустрою і присвоєно всьому масиву (загальною площею 14,500 га) кадастровий номер НОМЕР_1, серед якого знаходиться земельна ділянка, з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою якої звернувся позивач.

Позивач у позові посилається на Постанову Верховного суду України від 19.02.2019 щодо незаконності включення відповідачем до оскаржуваного наказу земельних ділянок без кадастрових номерів у зв'язку з тим, що положеннями частини 4 статті 136 Земельного кодексу України в переліку етапів підготовки лотів до проведення земельних торгів відсутнє присвоєння земельній ділянці кадастрового номера.

Так, згідно з ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);

б) державну реєстрацію земельної ділянки;

в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;

г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;

ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;

д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;

е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України:

є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової Оцінки земельних ділянок;

ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.

З системного аналізу вказаних вище норм вбачається, що у вказаній Постанові йде мова про Перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, а саме, що відповідачем у вказаний перелік включено лише кадастровий квартал земельної ділянки, а не окремі земельні ділянки.

У даному випадку ГУ Держгеокадастру у Сумській області було включено кадастровий номер земельної ділянки, про що свідчить Додаток 1 до Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області №136 від 11.03.2019 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами» (а.с.72-74).

Таким чином, позивач помилково ототожнює оскаржуваний Наказ №49 від 13.02.2019 «Про внесення змін до додатку 1 наказу «Про визначення переліку земельних ділянок», яким визначений Перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах та Наказ № 136 від 11.03.2019 «Про проведення земельних торгів», яким визначений Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами (саме про цей наказ зазначається у Постанові ВСУ від 19.02.2019 у справі №815/905/17).

У переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Крім того, необхідно зазначити, що оскільки розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення з подальшим продажем права оренди на земельних торгах було фактично проведено на підставі Наказу №49 від 13.02.2019 «Про внесення змін до додатку 1 наказу «Про визначення переліку земельних ділянок», за наслідками якого було виготовлено в установленому законодавством порядку проект землеустрою, земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер, то оскаржуваний Наказ №49 вичерпав свою дію, у зв'язку з чим, позовні вимоги в частині його скасування задоволенню не підлягають.

Згідно Рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Крім того, 10.01.2019 ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Василівської сільської ради Лебединського району Сумської області (а.с.61-62).

ГУ Держгеокадастру у Сумській області, розглянувши вищезазначену заяву було видано Наказ від 08.02.2019 №18-972/16-18-СГ, яким надано ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Василівської сільської ради Лебединського району Сумської області орієнтовним розміром 2,00 та, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с.65).

Згідно з ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у розмірах для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.

Таким чином, ОСОБА_3 використав своє право щодо отримання земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки в частині отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладені вище обставини, у зв'язку з тим, що земельна ділянка, яку бажає отримати позивач, включена до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на торгах у формі аукціону, відповідачем правомірно відмовлено у задоволенні клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність спірної земельної ділянки.

Щодо забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 157 КАС України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Таким чином заходи забезпечення позову про забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) та Сумській регіональній філії Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» (вул. Петропавлівська, 86, м. Суми, 40000) проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки площею 14,5000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (реєстраційний номер лота: 1664) зберігають свою дію до набрання законної сили даним рішенням.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262-263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладену у листі від 21.03.2019 №X-2883-2107/21-19; зобов'язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області; скасування наказу «Про внесення змін до додатку 1 Наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 р. № 23» від 13.02.2019 № 49 в частині внесення в Додаток 1 Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 № 49 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 14,5000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_2:____ - відмовити за необґрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26.04.2019 року.

Суддя В.М. Соколов