
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/822/19
23 квітня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Канюка Н.В.
позивача ОСОБА_2
представника позивача Калінніков М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач), в якій просить:
визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 11 листопада 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач набув право на призначення пільгової пенсії за віком, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи, трудовою книжкою, довідкою виданою Сосулівською сільською радою, тощо. Проте, рішенням №4 від 22.02.2019 Чортківського управління Пенсійного фонду України Тернопільській області позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки в ході перевірки документів не підтверджено мінімально необхідних 4 роки проживання (роботи) в радіаційно забрудненій зоні в період з 26.04.1986 по 31.12.1992.
Вказану відмову позивач вважає незаконною та просить суд зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити пенсію із заниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.11.2018.
Ухвалою суду від 10.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове зсідання на 23.04.2019.
На виконання вимог вказаної ухвали, 18.04.2019 Чортківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.27-28). Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що відповідно до поданих документів позивач проживав у зоні посиленого радіологічного контролю у період з 24.02.1986 по 12.09.1986 та з 14.05.1992 по теперішній день. З вересня 1986 року по 30.06.1990 навчався у м. Кам'янець - Подільськ, з 04.09.1990 робота ОСОБА_2 проходила на території що не відноситься до рідіаційно забрудненої, а тому позивачем необхідний період у 4 роки з 24.04.1986 по 31.12.1992 не було підтверджено.
Вказано, що відповідач при прийняті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За таких обставин, просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримав позовні вимоги з підстав що викладені у позовній заяві та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Просив суд проводити розгляд справи без його участі. При винесенні рішення просив керуватись нормами чинного законодавства та відзивом на позовну заяву.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши обставини справи у сукупності, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_2 Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серія В-П №517121 (а.с.9).
У відповідності до довідки Сосулівської сільської ради №135 від 18.03.2019 гр. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно зареєстрований в АДРЕСА_1 Згідно будинкової книги №4 на прописку громадян що мешкають в с.Сосулівка за №1460 з 24.02.1986 р, згідно погосподарської книги НОМЕР_2 особовий рахунок НОМЕР_3 вибув в Кам'янець-Подільськ 12.09.1986р, та згідно погосподарської книги НОМЕР_5 на приписку громадян проживаючих в с.Сосулівка особовий рахунок НОМЕР_4 відмітка про реєстрацію 14.05.1992 р. по даний час (а.с.15).
На підтвердження регулярного проживання позивача в с.Сосулівка під час навчання позивачем надано Свідоцтво про укладення шлюбу Серії НОМЕР_6 (а.с.18), згідно якого вбачається, що ОСОБА_2 15.10.1987 року зареєстрував шлюб саме в с.Сосулівка Чортківського району. 27.10.1989 року у ОСОБА_2 в с. Сосулівка Чортківського району народився син ОСОБА_4, що підтверджується Свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_7, видане Сосулівською сільською радою (а.с.19).
Згідно виписки №155 від 29.12.2018 виданої амбулаторією загальної практики сімейної медицини ОСОБА_2 в лютому 1989 року проходив амбулаторне лікування в с.Сосулівка, у період з лютого по грудень 1989 року він неодноразово звертався за медичною допомогою в с.Сосулівка Чортківського району (а.с.20).
На адресу Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 11.02.2019 надійшла заява ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У відповідності до рішення №4 від 22.02.2019 Чортківським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Тернопільської області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, що оскільки відповідно до поданих документів позивач проживав у зоні посиленого радіологічного контролю у період з 24.02.1986 по 12.09.1986 та з 14.05.1992 по теперішній день. З вересня 1986 року по 30.06.1990 навчався у м. Кам'янець - Подільськ, з 04.09.1990 робота ОСОБА_2 проходила на території що не відноситься до рідіаційно забрудненої, а тому позивачем необхідний період у 4 роки з 24.04.1986 по 31.12.1992 не було підтверджено.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
Згідно ст.49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Так, п.4 ч.1 ст.14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення викладені у ст.55 Закону №796-ХІІ, згідно п.2 ч.1 якої потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Зі змісту пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слідує, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Із наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та проживали (працювали) на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 31.12.1992 року не менше 4-х років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону №796-XII, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановлені цим Законом.
Згідно п.6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (чинного на час видачі позивачу посвідчення, далі - Порядок №51), особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
У відповідності до п.10 Порядку №51 посвідчення видаються, зокрема, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N7).
Системний аналіз вказаних законодавчих норм дає підстави для висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17, від 22.03.2018 року у справі №588/538/16-а.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу, Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серія В-П №517121 (а.с.9).
Наявність у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідачем не оспорюється, посвідчення є чинним і вказує на те, що останній згідно положень Закону №796-XII та Порядку №51, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Встановлені судом обставини справи свідчать, що позивач дійсно проживав (працював) на території зони посиленого радіоекологічного контролю з липня 1986 року та станом на 31.12.1992 року не менше 4-х років, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами: довідкою Сосулівської сілької ради №135 від 18.03.2019 (а.с.15), свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 (а.с.17), свідоцтвом про народження серії НОМЕР_7 (а.с.19), випискою амбулаторії загальної практики сімейної медицини №155 від 29.12.2018 (а.с.20).
Водночас, факт проживання (роботи) ОСОБА_2 з липня 1986 року на території зони посиленого радіоекологічного контролю та станом на 31.12.1992 року не менше 4-х років також підтверджено отриманими в ході судового розгляду показами свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 При оцінці показань свідків, які були попереджені судом про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань, суд враховує, що зазначені показання є послідовними, між ними відсутні будь-які суперечності, а тому у суду відсутні підстави не брати їх до уваги.
Отже, позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, досяг відповідного віку та має право на користування пільгами, зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, а тому рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову у призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Що стосується позовної вимоги зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 11 листопада 2018 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч.4 ст.245 КАС України).
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення на користь позивача, і це прямо передбачено п.4 ч.2 ст.245 КАС України.
З правового аналізу зазначених норм вбачається, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.
Згідно із ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
При цьому, згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
З матеріалів справи вбачається, і не оспорюється сторонами, що позивач звернувся до відповідача із заявою за призначенням пенсії 11.11.2018.
Відтак, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 11.11.2018.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, у відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 768,40 грн. згідно квитанції від 28.03.2019 №40088507 (а.с.3).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо призначення ОСОБА_2 пенсії із зменшенням пенсійного віку;
Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48600, ЄДРПОУ: 41248539) призначити та виплачувати ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП: НОМЕР_1) пенсію із зменшенням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 11 листопада 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.