Рішення № 81475450, 24.04.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
560/888/19
Номер документу
81475450
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/888/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 квітня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати відповідача видати припис, яким зобов’язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати інформацію про доходи потерпілого ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 01.05.2017, які він отримав у вигляді щомісячних страхових виплат.

Ухвалою від 04.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначив судове засідання на 24.04.2019.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що за період з 14.02.2008 по 01.05.2017 він не працював, але отримував щомісячні страхові виплати: з 01.06.2008 по 01.07.2008, з 01.04.2010 по 01.12.2010, з 26.01.2011 по 01.06.2011, з 01.09.2011 по 01.12.2011, з 01.04.2012 по 01.05.2012, з 01.07.2013 по 01.05.2017, всього - 5 років 9 місяців 6 днів. Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області не подало до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості про нього, як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Вважає, що пенсійний орган повинен видати припис щодо зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості про отриманні ним щомісячні страхові виплати. На його думку Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не виконало ухвалу Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 по справі №679/1127/17 щодо проведення перевірки Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області стосовно сплати останнім страхових внесків за потерпілого ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 01.05.2017.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що на виконання ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 Головне управління Пенсійного фонду України здійснило перевірку Славутського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області щодо додержання вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 14.02.2008 по 31.12.2010, якою встановило, що за цей період страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувались із щомісячних страхових виплат позивача. Вказав, що порядок, який визначав строк та порядок сплати страхових внесків за осіб, які отримують щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" відсутній. Тому підстави для видання припису щодо зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості про отриманні ним щомісячні страхові виплати за період з 14.02.2008 по 31.12.2010 відсутні. Період з 26.01.2011 по 01.05.2017 не був предметом вказаної перевірки.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. Зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило перевірку Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області стосовно сплати останнім страхових внесків за потерпілого ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 31.12.2010. З 01.01.2011 такий вид страховий виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відсутній, тому період з 26.01.2011 по 01.05.2017 не був предметом перевірки.

Заслухавши учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд встановив таке.

З 01.03.2008 позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок загального захворювання в розмірі 90% пенсії за віком, продовжуючи працювати.

За період з 14.02.2008 по 01.05.2017 позивач не працював, але отримував щомісячні страхові виплати: з 01.06.2008 по 01.07.2008, з 01.04.2010 по 01.12.2010, з 26.01.2011 по 01.06.2011, з 01.09.2011 по 01.12.2011, з 01.04.2012 по 01.05.2012, з 01.07.2013 по 01.05.2017, всього - 5 років 9 місяців 6 днів.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області не подало до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості за період з 14.02.2008 по 01.05.2017 про позивача, як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області відомості про ОСОБА_1, як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.06.2008 по 01.05.2017.

Рішенням від 22.03.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив позивачу у задоволенні цього позову. Вказане рішення законної сили на набрало.

Позивач вважає, що пенсійний орган повинен видати припис щодо зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості про отриманні ним щомісячні страхові виплати, в зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За змістом статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.

У рішенні від 14.12.2011 №19-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

При цьому, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Тобто, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Обрання позивачем неправильного способу захисту встановлюється при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.

Аналогічні правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №504/4148/16-а.

В процесу судового розгляду суд не встановив порушення Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій прав позивача, не надав такі докази і сам позивач.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області не подало до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості за період з 14.02.2008 по 01.05.2017 про позивача, як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Зазначене означає, що права позивача порушені Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

За захистом своїх прав позивач звертався до суду з позовом до Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області відомості про ОСОБА_1, як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.06.2008 по 01.05.2017.

Рішенням від 22.03.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив позивачу у задоволенні цього позову.

Разом з тим, ухвалою від 03.12.2018 по справі №679/1127/17 Сьомий апеляційний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перевірку Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області стосовно сплати останнім страхових внесків за потерпілого ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 01.05.2017.

Частиною 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право особи-позивача, на користь якої ухвалено рішення суду, подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Спір щодо періоду проведення Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевірки Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області на виконання ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 вирішується в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подачі до суду заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача на виконання такого рішення суду.

Крім того, порядок, який визначав строк та порядок сплати страхових внесків за осіб, які отримують щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" відсутній. Тому підстави для видання припису щодо зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відомості про отриманні ним щомісячні страхові виплати за період з 14.02.2008 по 31.12.2010 відсутні. Період з 26.01.2011 по 01.05.2017 не був предметом вказаної перевірки.

Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно відмовити.

У зв'язку з звільненням позивача від сплати судового збору та відмовою у задоволенні позовних вимог судовий збір у відповідності статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії відмовити.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 квітня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Нетішин, Хмельницька область, 30100 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_3