
Справа № 822/1821/18
РІШЕННЯ
іменем України
26 квітня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області щодо залишення без повідомної реєстрації змін та доповнень до колективного договору товариства з обмеженою відповідальністю “Шепетівка Енергоінвест” на 2017 - 2020 роки;
- зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області провести повідомну реєстрацію змін і доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017 - 2020 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.03.2018 рішенням загальних зборів трудового колективу ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” внесено зміни до колективного договору ТОВ “Шепетівка енергоінвест” на 2017 - 2020 роки. 20.03.2018 ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” звернулося до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області для проведення повідомної реєстрації змін і доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест”. 20.04.2018 виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області повернув позивачу три примірники змін до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” без повідомної реєстрації, мотивуючи своє рішення тим, що на засіданні виконавчого комітету 19.04.2018 рішення про його повідомну реєстрацію не набрало достатньої кількості голосів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2018 року по справі №822/1821/18 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року у цій справі апеляційну скаргу ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” задоволено. Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії скасовано, а справу направлено до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 березня 2019 року відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи без участі представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" в письмовому провадженні.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. На день розгляду справи по суті відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив), інших заяв по суті справи чи клопотань до суду не надходило.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.03.2018 рішенням загальних зборів трудового колективу ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” внесено зміни до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017 - 2020 роки.
20.03.2018 ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” звернулося до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області для проведення повідомної реєстрації змін і доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест”.
20.04.2018 виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області повернув позивачу три примірники змін до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017 - 2020 роки без повідомної реєстрації, мотивуючи своє рішення тим, що на засіданні виконавчого комітету 19.04.2018 рішення про його повідомну реєстрацію не набрало достатньої кількості голосів.
Відповідно до листа №266 від 20.03.2018 ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” керуючись п.8 Порядку повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і тереторіальних угод, колективних договорів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 №115 направило виконавчому комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області 3 примірники Змін і доповнень до Колективного договору ТОВ “Шепетівка енергоінвест” на 2017-2020 роки.
Відповідно до листа №01-13/1278 від 20.04.2018 виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області у відповідь на лист №266 від 20.03.2018 повернув ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” вищевказані три примірники Змін і доповнень до Колективного договору, так, як на засіданні виконавчого комітету 19.04.2018, рішення про їх реєстрацію не набрало достатньої кількості голосів.
Протоколом Загальних зборів трудового колективу ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” №1 від 16.03.2018 внесено зміни та доповнення до Колективного договору ТОВ “Шепетівка енергоінвест” на 2017-2020 роки.
Відповідно до Змін та доповнень до Колективного договору ТОВ “Шепетівка енергоінвест” на 2017-2020 роки внесено зміни і доповнення до пункту 5 розділу І та пунктів 5, 6, 7, 8, 9 розділу ІІІ.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про колективні договори і угоди” № 3356-XII від 01.07.1993 року колективний договір, угода укладаються на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та роботодавців.
Згідно з ч.1 ст.12 Кодексу законів про працю України колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом (особою), з однієї сторони, і первинною профспілковою організацією, які діють відповідно до своїх статутів, а у разі їх відсутності - представниками, вільно обраними на загальних зборах найманих працівників або уповноважених ними органів, з другої сторони.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.7 Закону України “Про колективні договори і угоди” зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції.
У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:
зміни в організації виробництва і праці;
забезпечення продуктивної зайнятості;
нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.);
встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
участі трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);
режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
умов і охорони праці;
забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій працівників;
умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;
забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
заборона дискримінації.
Згідно ч.12 ст.9 Закону України “Про колективні договори і угоди” порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Статтею 14 Закону України "Про колективні договори і угоди" встановлено, що зміни і доповнення до колективного договору, угоди протягом строку їх дії можуть вноситися тільки за взаємною згодою сторін в порядку, визначеному колективним договором, угодою.
Відповідно до ст. 15 Кодексу законів про працю України колективні договори підлягають повідомній реєстрації місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Порядок реєстрації колективних договорів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.1 Порядку повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 року № 115 (далі - Порядок) галузеві (міжгалузеві) і територіальні (обласні та республіканська) угоди підлягають повідомній реєстрації Мінсоцполітики, а колективні договори і територіальні угоди іншого рівня - районними, районними у м. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних та міських рад (далі - реєструючий орган).
Відповідно до п.п.2, 3 Порядку повідомна реєстрація проводиться з метою засвідчення автентичності примірників і копії поданих на реєстрацію галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів для забезпечення можливості врахування їх умов під час розгляду уповноваженими органами трудових спорів (індивідуальних і колективних), що можуть виникнути за результатами виконання умов таких угод (договорів).
Сторони угоди (договору) подають на повідомну реєстрацію угоду (договір) разом з додатками у кількості примірників, що відповідає кількості таких сторін, та копію угоди (договору).
Згідно п.6 Порядку повідомна реєстрація проводиться протягом 14 робочих днів з дня, наступного після надходження угоди (договору) до реєструючого органу.
Відповідно до п.8 Порядку зміни і доповнення, що вносяться до угоди (договору), підлягають повідомній реєстрації згідно із цим Порядком.
Як зазначалось вище, Протоколом Загальних зборів трудового колективу ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” №1 від 16.03.2018 вирішено затвердити зміни та доповнення до Колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017-2020 роки, а саме до пункту 5 розділу І "Виробничі відносини" та пунктів 5, 6, 7, 8, 9 розділу ІІІ "Оплата праці".
20.03.2018 ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” звернулося з листом до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області для проведення повідомної реєстрації змін і доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест”. Разом з листом було направлено три примірники з додатками Змін та доповнень до Колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017-2020 роки.
20.04.2018 виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області повернув позивачу три примірники змін до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017 - 2020 роки без повідомної реєстрації, мотивуючи своє рішення тим, що на засіданні виконавчого комітету 19.04.2018 рішення про його повідомну реєстрацію не набрало достатньої кількості голосів.
Відповідно до п.5 Порядку сторонам угоди (договору) може бути відмовлено у повідомній реєстрації лише у разі, коли подані на реєстрацію примірники угоди (договору) не є автентичними.
Згідно листа №01-13/1278 від 20.04.2018 виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області повернув позивачу три примірники змін та доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест”, так як на засіданні виконавчого комітету 19.04.2018 року рішення про їх реєстрацію не набрало достатньої кількості голосів.
При цьому, у листі №01-13/1278 від 20.04.2018 відповідач не вказав, що подані на реєстрацію примірники угоди (договору) не є автентичними.
Тому, повернувши позивачу три примірники змін до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017 - 2020 роки без повідомної реєстрації відповідач порушив Порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 року № 115.
Згідно п.6 Порядку повідомна реєстрація проводиться протягом 14 робочих днів з дня, наступного після надходження угоди (договору) до реєструючого органу.
Відповідач всупереч п.6 Порядку в зазначені строки повідомної реєстрації Змін та доповнень до Колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017-2020 роки не здійснив, а тому суд вважає, що дії виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області щодо залишення без повідомної реєстрації змін та доповнень до колективного договору товариства з обмеженою відповідальністю “Шепетівка Енергоінвест” на 2017- 2020 роки є протиправними.
Суд бере до уваги, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” про визнання протиправними дії виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області щодо залишення без повідомної реєстрації змін та доповнень до колективного договору товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017-2020 роки та про зобов'язання виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області провести повідомну реєстрацію змін і доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017-2020 роки є обґрунтованими, а тому підлягають повному задоволенню.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області щодо залишення без повідомної реєстрації змін та доповнень до колективного договору товариства з обмеженою відповідальністю “Шепетівка Енергоінвест” на 2017- 2020 роки та зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області провести повідомну реєстрацію змін і доповнень до колективного договору ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” на 2017-2020 роки.
Стягнути з виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Шепетівка Енергоінвест” судовий збір в сумі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" (АДРЕСА_1, 30400 , код ЄДРПОУ - 37587657) Відповідач:Виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області (вул. Островського, 4, м.Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30405 , код ЄДРПОУ - 04060789) Головуючий суддя ОСОБА_1