
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 р. Справа № 480/765/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
представника позивача - Рудік А.А.,
представника третьої особи - Раковець С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/765/19
за позовом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
до Тростянецької міської ради Сумської області, Державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О.,
третя особа - Боромлянська сільська рада Сумської області
про визнання протиправною та скасування відмови,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тростянецької міської ради Сумської області, Державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О., третя особа - Боромлянська сільська рада Сумської області, в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Тростянецького району Сумської області від 04.02.2019 р. №170,
- скасувати запис про проведення державної реєстрації на земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 загальною площею 14,5939 га, розташованої за межами населеного пункту на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області
- зобов'язати державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О. перенести земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 загальною площею 14,5939 га до архівного шару Державного земельного кадастру.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області звернулися громадяни з заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області.
Сумським окружним адміністративним судом в теперішній час розглядаються справи за позовами громадян про оскарження відмов позивача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області з посиланням на масив земельної ділянки з присвоєним кадастровим номером 5925080800:00:002:0887.
Оскільки головне управління вже передало згідно наказу №18-3854/16-18-СГ від 06.06.2018 у комунальну власність земельні ділянки з даного масиву з присвоєним кадастровим номером 5925080800:00:002:0887, то до початку розгляду справвказаної категорії не володів інформацією про допущену технічну помилку, а саме: перебування земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 площею 14,5939 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0989, яка передана у комунальну власність Боромлянській ОТГ.
Державний кадастровий реєстратор Відділу у Тростянецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області при опрацюванні виявив технічну помилку, допущену при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887, а саме: кадастровий номер присвоєно та зареєстровано помилково, земельна ділянка перебуває в межах іншої земельної ділянки, тому підлягає перенесенню до архівного шару Державного земельного кадастру з урахуванням вимог п.138 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 р.
Технічно та самостійно державний кадастровий реєстратор Відділу у Тростянецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області не може самостійно виправити виявлену помилку.
З метою усунення недоліків та наслідків такої ситуації начальнику відділу з питань державної реєстрації, державному реєстратору Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О. подано заяву з клопотанням щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 загальною площею 14,5939 га до архівного шару Державного земельного кадастру з урахуванням вимог п.138 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 р.
Листом №170 від 04.02.2019 р. Тростянецька міська рада повідомила, що відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.20.2011 року №1141 у базі даних заяв формуються та реєструються заяви у сфері державної реєстрації прав, у тому числі заяви про скасування державної реєстрації. Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації права.
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону Україні "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких, проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідач повідомив, що для проведення скасування запису про проведену державну реєстрацію на земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 та подальшого перенесення до архівного шару необхідне відповідне рішення суду.
Позивач вважає таку відмову необгрунтованою та просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Відділом з питань державної реєстрації Тростянецької міської ради 31.09.2019 отримано лист № 114/111-19 відділу у Тростянецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо припинення права державної власності на земельну ділянку кадастровий номер 5925080800:00:002:0887.
На що було надано відповідь 04.02.2019 №170 щодо неможливості проведення скасування державної реєстрації земельної ділянки згідно наданого листа, оскільки відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. Тобто для проведення скасування запису про проведену державну реєстрацію на земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 в зв'язку з виявленою технічною помилкою державного кадастрового реєстратора (працівника Держгеокадастру) та подальшого перенесення до архівного шару Державного земельного кадастру необхідно звернутися до суду з заявою про скасування запису про проведену державну реєстрацію.
Державна реєстрація земельної ділянки кадастровий номер 5925080800:00:002:0887 проведена 06.11.2018 року, відповідає нормам діючого законодавства.
Відповідно до п.6 Постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 року державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав. У базі даних заяв формуються та реєструються заяви у сфері державної реєстрації прав, у тому числі заяви власників нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій. Заява про скасування входить до типу заяв державної реєстрації (п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 26 жовтня 2011 р. № 1141).
Після проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер 5925080800:00:002:0887 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області не зверталося із заявою про скасування державної реєстрації, хоч норму законодавства щодо скасування було роз'яснено.
Відповідач вважає, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки державна реєстрація права власності на земельну ділянку державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації Тростянецької міської ради проведена згідно норм та вимог чинного законодавства, а «технічна помилка» виникла саме з вини Держегеокадастру, про що зазначається в самому адміністративному позові Головного управління Держгеокадастру у Сумській області. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 32-34).
Третьою особою - Боромлянською сільською радою надано пояснення щодо позовних вимог, де зазначила, що не заперечує проти задоволення позовних (а.с. 56-57).
Ухвалою суду від 12.03.2019 р. відкрито провадження по справі, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Ухвалою суду від 17.04.2019 р. вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 24.04.2019 р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав думку представника позивача, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 64).
Заслухавши доводи представників позивача та третьої осби, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №18-3854/16-18-СГ від 06.06.2018 передано Боромлянській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2446,4713 га, які розташовані за межами населених пунтів на території Боромлянської ОТГ Тростянецького району Сумської області за актом приймання-передачі (а.с. 7-10).
Після передачі земельних ділянок у комунальну власність Боромлянській ОТГ було виявлено помилку, а саме: перебування земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 площею 14,5939 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0989, яка передана у комунальну власність Боромлянській ОТГ.
Відділом у Тростянецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на адресу начальника відділу з питань державної реєстрації, державному реєстратору Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О. надано лист №114/111-19 від 31.01.2019 з клопотанням про припинення права державної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 з метою подальшого перенесення відомостей про зазначену земельну ділянку до архівного шару Державного земельного кадастру з урахуванням вимог п.138 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 р. (а.с. 16).
Листом №170 від 04.02.2019 р. Тростянецька міська рада повідомила, що для проведення скасування запису про проведену державну реєстрацію на земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 та подальшого перенесення до архівного шару необхідне відповідне рішення суду (а.с. 17).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Процедура й підстави внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру врегульовані Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. №1051.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Частиною 5 статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Статтею 9 Закону встановлено, що державний кадастровий реєстратор є державним службовцем. Державний кадастровий реєстратор, зокрема, здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі. Державний кадастровий реєстратор має посвідчення Державного кадастрового реєстратора та власну печатку. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Стаття 37 вказаного Закону регулює питання виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, та передбачає, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб. У разі виявлення технічної помилки, допущеної в записах Державного земельного кадастру органом, що здійснює його ведення, зазначений орган у п'ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу. Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах. Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації. Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду. Інформація про виправлення технічних помилок не пізніше наступного дня з дня їх виправлення надається в письмовій формі власни
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 затверджено Порядок ведення державного земельного кадастру (далі - Порядок №1051), який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру. Порядок містить аналогічні приписи щодо виду помилок в Державному земельному кадастрі.
Згідно із пунктом 138 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. №1051, помилками у Державному земельному кадастрі є:
1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;
2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);
3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою);
4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії;
5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель;
6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки;
7) помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 р. та перенесені до Державного земельного кадастру.
Відомості про земельну ділянку та інші об'єкти Державного земельного кадастру у разі виправлення помилки щодо реєстрації земельної ділянки або виправлення помилкового перенесення відомостей про земельну ділянку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки або виправлення помилки щодо інших об'єктів Державного земельного кадастру: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Згідно з п. 139 Порядку ведення Державного земельного кадастру, у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної чи іншої помилки) заінтересована особа письмово повідомляє про це за формою згідно здодатком 29 територіальному органові Держгеокадастру у районі (місті) за місцезнаходженням земельної ділянки.
У відповідності до п. 150 Порядку, якщо за результатами розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки Державним кадастровим реєстратором встановлено, що відомості Державного земельного кадастру відповідають інформації, що міститься в документах, які є підставою для їх внесення, але потребують виправлення у зв'язку з виявленням технічних помилок у таких документах, Державний кадастровий реєстратор повідомляє про це заявникові згідно з додатком 34 із зазначенням документів та технічних помилок у них, виправлення яких має передувати виправленню відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі.
Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких внесені такі відомості, здійснюється Державним кадастровим реєстратором після виправлення помилок у зазначених документах за заявою заінтересованої особи за формою згідно з додатком 35 відповідно до пунктів 140 - 148 цього Порядку.
Як встановлено судом, при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 допущену помилку, а саме: кадастровий номер присвоєно та зареєстровано помилково, земельна ділянка перебуває в межах іншої земельної ділянки (а.с. 19).
Тобто, у технічній документацій із землеустрою допущені технічні помилки, а саме: кадастровий номер 5925080800:00:002:0887 присвоєно та зареєстровано помилково, земельна ділянка перебуває в межах іншої земельної ділянки.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Сумській області до Тростянецької міськоїа ради Сумської області, Державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О., третя особа - Боромлянська сільська рада Сумської області про визнання протиправною та скасування відмови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Тростянецького району Сумської області від 04.02.2019 р. №170.
Скасувати запис про проведення державної реєстрації на земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 загальною площею 14,5939 га, розташованої за межами населеного пункту на території Боромлянської сільської ради Тростянецького району Сумської області.
Зобов'язати державного реєстратора Виконавчого комітету Тростянецької міської ради Сумської області Манченко О.О. перенести земельну ділянку з кадастровим номером 5925080800:00:002:0887 загальною площею 14,5939 га до архівного шару Державного земельного кадастру.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.04.2019 р.
Суддя О.А. Прилипчук