Рішення № 81475231, 26.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2019
Номер справи
420/1802/19
Номер документу
81475231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1802/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити виплату починаючи з 01.01.2018 р. нарахованої загальної суми пенсії, обчисленої із суми основної пенсії в розмірі,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплату ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2018 року, нарахованої загальної суми пенсії, обчисленої із суми основної пенсії в розмірі 12 708 грн., цільової допомоги на прожиття - 40 грн., підвищення в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше сплачених сум.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Позивачу відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перераховано з 01 січня 2018 року пенсію за вислугу років (40 років вислуги) в розмірі 80 процентів грошового забезпечення, загальна сума якого становить 15885,00 грн. та складається із посадового окладу-9110,00 грн., окладу за військове звання-1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50 %-5295,00 грн., встановлених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про

грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та

деяких інших осіб».

Позивач зазначив, що розмір основної нарахованої з 01.01.2018 р. пенсії становить 12708

грн. (15885,00*80%), з яким він погоджується.

Загальний розмір нарахованої пенсії обчислено із суми таких складових:

-розміру основної пенсії-12708;

-підвищення, в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили

працездатність;

-цільової грошової допомоги на прожиття в розмірі 40 грн.

Пунктами 1 та 2 Постанови № 103 встановлено, що треба перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно Постанови КМУ № 704.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року".

ГУПФ в Одеській області відповідно до цих приписів Постанови КМУ № 103 здійснювало з 01.01.2018 р. на протязі всього 2018 року виплату пенсії позивачу щомісячно з урахуванням 50 відсотків підвищення, що обчислювалось як різниця між нарахованою загальною сумою пенсії та попередньою сумою пенсії до 01.01.2018 р.

Позивач зазначив, що з 01.01.2019 р. відповідач виплачує щомісячно пенсію з урахуванням 75 відсотків вищезазначеного підвищення.

Позивач вважає, що такі дії ГУПФ в Одеській області є протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства та грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі. Оскільки, на його думку відповідач перерахував пенсію в сторону збільшення, а потім зменшив виплату підвищення, керуючись приписами Постанови № 103.

Таким чином, позивач зазначив, що ГУПФ в Одеській області зменшивши виплату збільшення його пенсії упродовж 2018-2019 років, частково припинило її виплату на підставі підзаконного нормативно-правового акту.

29.03.2019 р. Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.04.2019 р. від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов в якому він просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що на виконання Постанови №103 КМУ Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 9110 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 5295 грн.

Щодо виплати загальної суми пенсії представник відповідача зазначив, що відповідно до п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 р. у такому розмірі:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р., яким визначено протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Тобто дії головного управління до 05.03.2019 р. законними та протиправними судом визнані не були.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встановиа, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач відповідно до постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахував позивачу з 01 січня 2018 року пенсію за вислугу років (40 років вислуги) в розмірі 80 процентів грошового забезпечення, загальна сума якого становить 15885,00 грн. та складається із посадового окладу-9110,00 грн., окладу за військове звання-1480,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 50 %- 5295,00 грн., встановлених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Суд встановив, що розмір основної нарахованої з 01.01.2018 р. пенсії позивача становить 12708 грн. (15885,00*80%), з яким він погоджується.

Загальний розмір нарахованої пенсії обчислено із суми таких складових:

-розміру основної пенсії-12708;

-підвищення, в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили

працездатність;

-цільової грошової допомоги на прожиття в розмірі 40 грн.

Пунктами 1 та 2 Постанови № 103 встановлено, що перерахунок пенсії, призначеної згідно з Законом до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно Постанови КМУ № 704.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року".

Відповідач відповідно до приписів Постанови КМУ № 103 здійснював з 01.01.2018 р. протягом всього 2018 року виплату пенсії позивачу щомісячно з урахуванням 50 відсотків підвищення, що обчислювалось як різниця між нарахованою загальною сумою пенсії та попередньою сумою пенсії до 01.01.2018 р.

Суд встановив, що з 01.01.2019 р. відповідач виплачує позивачу щомісячно пенсію з урахуванням 75 відсотків вищезазначеного підвищення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

IV Джерела права та висновки суду.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Тобто, в силу положень ч.4 ст.63 Закону повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій передані у відання Кабінету Міністрів України.

На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом Порядок №45).

Порядок №45 діяв протягом 2016-2017р.р., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.

Постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями (тобто сум підвищення).

Тобто, починаючи з 01.01.2018 законодавцем на рівні Закону змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Таким актом стала Постанова КМУ № 103.

Відповідно до п.2 ПКМУ №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р.) були визнані нечинними п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.

Таким чином, суд зазначає, що п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 як частини нормативно-правового акту відповідно до ст.255 КАС України втратили чинність з 05.03.2019р.

Адже відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

До вказаної дати ці норми права правомірно застосовувались відповідачем. Тобто відповідач до 05,03.2019 р. правомірно здійснював нарахування пенсії позивача у розмірі визначеного постановою №103 КМУ.

Спір по справі склався до дати втрати чинності п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.

Суд встановив, що позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" знаходиться на обліку як пенсіонер в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує у розмірі 80% грошового забезпечення.

У березні 2018 року відповідач відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р. Виплата перерахованої пенсії позивача здійснюється у відповідності до вимог Постанови №103.

Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення не знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для відмови в задоволені заявлених вимог.

Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 255, 293, 295, 371 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити

2. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

3. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 , м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя О.Я. Бойко

.