
Справа № 420/960/19
У Х В А Л А
25 квітня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Соколенко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю “Євроелітбуд” до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Євроелітбуд” до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №1056378/39298026 від 22.01.2019 року;
- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі накладних складену ТОВ “Євроелітбуд” податкову накладну №1 від 31.12.2018 року.
Ухвалою суду від 06.03.2019 року судом:
- прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Євроелітбуд” та відкрито провадження у справі за даною позовною заявою;
- вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ч.5 ст.262 КАС України;
- встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
01 квітня 2019 року за вх. №11613/19 через канцелярію суду від представника відповідачів - Головного управління ДФС в Одеській області та Державної фіскальної служби України надійшов відзив на позовну заяву разом із доказами направлення його копії на адресу позивача.
Суд зазначає, що предметом позову у даній справі є рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №1056378/39298026 від 22.01.2019 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 31.12.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, як зазначається у позовній заяві, прийняттю оскаржуваного рішення передувало подання товариством з обмеженою відповідальністю “Євроелітбуд” на адресу податкового органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №1 від 31.12.2018 року, реєстрація якої зупинена. В той же час, разом із позовною заявою позивачем не надано до суду копії вказаного повідомлення.
Як стверджує позивач, в додатку до повідомлення №1 від 15.01.2019 року про надання пояснень та копій документів ТОВ “Євроелітбуд” було додано документи, про відсутність яких зазначено у рішенні.
Так, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у рішенні комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №1056378/39298026 від 22.01.2019 року зазначено «ненадання платником податків» копій документів:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити);
- розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
В свою чергу, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає перелік документів, які були подані ТОВ “Євроелітбуд” разом із повідомленням №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена, а саме:
- звіту про дебетові і кредитові операції по рахунку 26001053042054 ТОВ «Євроелітбуд» з 11.01.2019 р по 15.01.2019 р.;
- наказу №2/Г від 01.11.2018 р.;
- акту надання послуг від 31.12.2018 р. до договору про надання послуг №3 від 12.11.2018 р.;
- додаткової угоди №1 від 28.12.2018 р. до договору про надання послуг №3 від 11.11.2018 р.;
- договору про надання послуг №3 від 11.11.2018 р.;
- штатного розпису ТОВ «Євроелітбуд».
Таким чином, станом на 25.04.2019 року у суду відсутні докази на підтвердження того, які саме документи були подані ТОВ “Євроелітбуд” разом із повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена (із зазначенням повного переліку цих документів).
В свою чергу, з офіційного з'ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого приписами частини 4 статті 9 КАС України вбачається обов'язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність витребування з Головного управління ДФС в Одеській області письмову інформацію з доказами на її підтвердження щодо документів, які були подані ТОВ «Євроелітбуд» разом із повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, а саме: щодо податкової накладної №1 від 31.12.2018 року (повний перелік документів, що були подані товариством разом із повідомленням).
Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня вручення ухвали.
Відповідно до ч.8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно з ч.9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб’єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з’ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Станом на 05.05.2019 року – спливає строк, визначений ст.258 КАС України для розгляду даної справи в порядку ст.262 КАС України.
Таким чином, з урахуванням викладеного вбачається, що станом на 25.04.2019 року, з метою з’ясування всіх дійсних обставин у справі, існує необхідність в отримані з боку відповідача додаткових доказів по справі.
Згідно ч.1 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КАС України, умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно з частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Згідно з положеннями ст. 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з’ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до п.2, п.7 ч.2 ст. 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви, з’ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.
Таким чином, оскільки для вирішення даної адміністративної справи існує необхідність в отриманні додаткових доказів від відповідача, а також, зважаючи на те, що станом на 05.05.2019 року спливає строк для розгляду даної адміністративної справи в порядку ст.262 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи № 420/960/19 в порядку загального позовного провадження.
Разом з цим, суд зазначає, що всі подані учасниками справи до 25.04.2019 року письмові докази та заяви по суті справи будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.
Водночас, щодо представництва інтересів по вказаній справі з 01.01.2019 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 3 статті 55 КАС України визначено, що юридична особа, суб’єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до абз.1 пп.11 п.16.2 Перехідних положень Конституції України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Згідно з ч.1 ст.57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч.2 ст.57 КАС України у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Дана справа в силу положень ч.6 ст.12 КАС України є справою незначної складності.
При цьому, суд зазначає, що представництво інтересів позивача по вказаній справі може здійснюватися представником відповідно до ч.3 ст.55 КАС України та представником відповідно до ч.2 ст.57 КАС України, що також, не виключає можливість здійснення представництва інтересів позивача у справі адвокатом згідно ч.1 ст.57 КАС України на підставі документів, визначених ст. 59 КАС України.
Керуючись ст.ст. 12, 120, 173, 179-181, 248, 257, 260 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Витребувати з Головного управління ДФС в Одеській області письмову інформацію з доказами на її підтвердження щодо документів, які були подані товариством з обмеженою відповідальністю “Євроелітбуд” разом із повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, а саме: щодо податкової накладної №1 від 31.12.2018 року (повний перелік документів, що були подані товариством разом із повідомленням).
Зобов’язати Головне управління ДФС в Одеській області надати витребувані судом докази протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Розгляд справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Євроелітбуд” до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов’язання вчинити певні дії в порядку загального позовного провадження.
Розпочати розгляд справи спочатку - зі стадії відкриття провадження у справі.
Призначити підготовче засідання на 16.05.2019 року о 12:20 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №2 (1-й поверх).
Встановити відповідачам строк для подання відзивів на позовну заяву (у разі необхідності їх подання) протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
У разі відсутності необхідності подання (повторно, додатково) відзиву на позовну заяву, суд зазначає відповідачу про необхідність письмово повідомити суд про відсутність такої необхідності.
Зазначити учасникам справи що надання доказів відбувається в порядку ст. 79 КАС України.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М.Соколенко