
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 р. № 400/263/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль", вул. Каботажний узвіз, 18, м. Миколаїв, 54020
до відповідача:Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправним та скасування розпорядження від 28.12.2018 № 579-р,ВСТАНОВИВ:
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Миколаївська теплоелектроцентраль», звернувся до суду з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації Савченка О.Ю, «Про створення робочої групи для проведення перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ»» № 579-р від 28.12.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при винесенні спірного розпорядження не враховано, що протягом 2018 року посадовими особами Головного управління ДФС у Миколаївській області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, Управління Держпраці у Миколаївській області, Управління Південного офісу Держаудитслужби у Миколаївській області вже проведено планові та позапланові перевірки показників діяльності ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ». Тому, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підстави для повторної перевірки відсутні.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки розпорядження прийнято відповідно до норм чинного законодавства.
Заслухав пояснення сторін в судовому засіданні, яке відбулось 26.03.2019, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку.
28.12.2018 головою Миколаївської обласної державної адміністрації Савченко О.Ю. винесено розпорядження № 579-р «Про створення робочої групи для проведення перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ»».
Згідно змісту розпорядження, його прийнято відповідно до ст. 2, 13, 16, 28, п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», з метою забезпечення належного надання послуг споживачам теплової енергії ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» протягом опалювального сезону 2018/2019 року, здійснення державного контролю за станом фінансової дисципліни, обліку та звітності, виконанням зобов'язань перед бюджетом, додержанням стандартів і технічних умов, правил комунального обслуговування, законодавства про захист прав споживачів, враховуючи протокол № 13 позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській облдержадміністрації, яке відбулося 11.12.2018 року вирішено створити робочу групу для проведення перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» та робочій групі провести перевірку стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» і подати голові облдержадміністрації інформацію за результатами проведеної перевірки.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», який визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій, встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема: соціально-економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку. Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень (ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Відповідно до ст.28 «Про місцеві державні адміністрації» N 586-XIV від 09.04.1999 для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право: 1) проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону; 2) залучати вчених, спеціалістів, представників громадськості до проведення перевірок, підготовки і розгляду питань, що входять до компетенції місцевих державних адміністрацій, а також залучати громадян, суб'єктів господарювання, їх об'єднання, наукові установи та консультативно-дорадчі органи, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування і представляють інтереси громадян та суб'єктів господарювання, до підготовки аналізів регуляторного впливу та виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів. Згідно до ст. 16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за:
2) станом фінансової дисципліни, обліку та звітності, виконанням державних контрактів і зобов'язань перед бюджетом, належним і своєчасним відшкодуванням шкоди, заподіяної державі;
6) додержанням санітарних і ветеринарних правил, збиранням, утилізацією і захороненням промислових, побутових та інших відходів, додержанням правил благоустрою;
8) додержанням правил торгівлі, побутового, транспортного, комунального обслуговування, законодавства про захист прав споживачів.
Місцеві державні адміністрації не втручаються у господарську діяльність підприємств, установ і організацій, крім випадків, визначених законом.
Місцеві державні адміністрації мають право звернутися до власника підприємства, установи, організації чи уповноваженої ним особи з вмотивованим поданням про притягнення до відповідальності їх керівників у разі порушення ними законів. Про результати розгляду власник чи уповноважена ним особа зобов'язані повідомити місцеву державну адміністрацію у місячний термін.
Керівники підприємств, установ та організацій мають право звернутися до органів виконавчої влади вищого рівня або до суду про скасування розпорядження голови місцевої державної адміністрації, що суперечить законодавству в питаннях, що стосуються їх діяльності.
Керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов'язані в десятиденний термін надавати на вимогу голови місцевої державної адміністрації необхідну інформацію у межах, визначених законом (ст. 36 Закону України « Про місцеві державні адміністрації»).
Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації мають право проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України керівниками підприємств незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону. Також керівник підприємств зобов'язані в десятиденний термін надавати на вимогу голови місцевої державної адміністрації необхідну інформацію у межах, визначених законом.
Але правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища(ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» N 877-V від 05.04.2007). Принципами здійснення державного нагляду (контролю) є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю); неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) та неприпустимості здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання; невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону. (ст. 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).
З матеріалів справи вбачається, що це був не плановий захід, тому підставами для здійснення позапланових заходів є: - подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; - виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, - перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); - звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності), - неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів; - доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; - настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону(ст.6 Закону України № 877).
Позивач зазначає, що не було підстав у відповідача для проведення перевірки, оскільки всі державні органи, які входять до складу робочої групи перевіряли позивача вже у 2018 році. В судовому засіданні представник позивача суду пояснив, що члени робочої групи 04.02.2019 на підставі спірного розпорядження вже виходили на перевірку, але позивач їх не допустив, в зв'язку із оскарженням розпорядження, про що був складений акт про недопуск робочої групи до перевірки.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду, що надане відповідачу право на проведення перевірки стану додержання Конституції України та законів керівниками підприємств можна тлумачити, як право на проведення перевірки підприємств, не довів суду, що існували законні підстави передбачені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для прийняття спірного розпорядження.
Тому позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" (вул. Каботажний узвіз, 18, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 30083966) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний номер 00022579) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації «Про створення робочої групи для проведення перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ»» № 579-р від 28.12.2018 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний номер 00022579) на користь Приватного акціонерного товариства "Миколаївська теплоелектроцентраль" (вул. Каботажний узвіз, 18, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 30083966) судовий збір у сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня), сплачений платіжним дорученням № 13786 від 30.01.2019 року та платіжним дорученням № 13817 від 01.02.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко