Рішення № 81475083, 24.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
2340/3584/18
Номер документу
81475083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 року справа № 2340/3584/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, в якій просить визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, які полягають у відмові визнання його особою, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; зобов'язати Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області направити подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання його особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації винести рішення, яким визнати його особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що проживає в м. Тальному Черкаської області, яке відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, у зв'язку з чим набув статус особи, постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії. Оскільки позивач постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю у нього виявлене захворювання, пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС. 06.08.2018 позивачу була встановлена третя група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із впливом аварії на ЧАЕС. Позивач вважає, що оскільки є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, має бути визнаний особою, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області із заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Однак 20.08.2018 отримав лист Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області №01-7-1/К-18, яким позивачу відмовлено у видачі посвідчення особи, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії з тих підстав, що позивач проживає на території, яка з 01.01.2015 не відноситься до території забрудненої зони, тому немає підстав для віднесення позивача до числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Вважає дії відповідача незаконними з тих підстав, що достатньою та необхідною правовою підставою для видачі особі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, є одночасна сукупність наступних умов: встановлення їй інвалідності; наявність довідки МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок настання інвалідності особи із аварією на ЧАЕС.

Відповідач Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації 19.09.2018 отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 12.09.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзив на позовну заяву не надав.

Відповідач Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області проти позову заперечив. 26.09.2018 надав відзив, в якому зазначив, що у переліку зон радіоактивного забруднення відсутня зона посиленого радіоекологічного контролю та скасовано статтю 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачалося надання відповідних пільг і компенсацій особам, віднесеним до категорії 4 потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Таким чином, підстави для видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відсутні.

Ухвалою суду від 12.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 27.09.2018 без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 26.10.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням касаційної інстанції в подібній справі №697/121/17.

Ухвалою суду від 18.04.2019 провадження у справі поновлено.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві, дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 28.12.1992 позивач має статус особи, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4.

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №921218 позивачу з 06.08.2018 встановлена ІІІ група інвалідності безтерміново, захворювання пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС.

Експертним висновком №58 від 12.07.2018 Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ ТА МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, що захворювання позивача пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС.

Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області із заявою про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.

Листом від 20.08.2018 №01-7-1/К-18 управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації Черкаської області позивачу відмовлено у видачі посвідчення особи, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії. Підставою відмови зазначений Закон України №76-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами і доповненнями (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до ст. 9 Закону №796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону №796-XII передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 ,Закону №796- XII до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Положеннями статей 14 і 65 Закону №796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій вказаним особам встановлюється категорія та видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 із змінами і доповненнями (далі - Порядок №551).

Згідно вказаного Порядку №551 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, у позивача наявні юридичні підстави для встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення, а саме: посвідчення потерпілого 4 категорії, встановлення ІІІ групи інвалідності та причинного зв'язку інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до пункту 11 Порядку №551, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Відтак, саме до повноважень управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації належить підготовка та внесення подання про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації. Відмовляючи у видачі посвідчення, відповідач фактично вийшов за межі своїх повноважень, які віднесені до компетенції комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язати управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області внести подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1.

Правова позиція щодо віднесення до постраждалих І категорії, осіб, які є потерпілими 4 категорії, викладена в постанові Верховного Суду від 20.03.2019 у справі №697/121/17 і застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивачем пред'явлений позов про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації, однак відповідачем були вчинені дії по відмові у видачі посвідчення особи, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправними саме дій відповідача, які привели до порушення охоронюваних законом прав позивача.

З огляду на те, що управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області не вносило на розгляд до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації подання для встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1 і останнім будь-які рішення з даного питання не приймалися, то вимоги позивача до відповідача Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації є передчасними і задоволенню не підлягають.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 194, 229, 242, 243, 370 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації (20401, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, код ЄДРПОУ 03195783) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації (20401, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, код ЄДРПОУ 03195783) підготувати та направити до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації подання (вул. Залізняка, 10, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ 03195719) про видачу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) посвідчення категорії І особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У решті позовних вимог до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації (20401, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, код ЄДРПОУ 03195783) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя А.В. Руденко