
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 р. Справа № 480/1078/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області щомісячно з 01.01.2016 року здійснювати ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії в розмірі 58 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 53 % грошового забезпечення. Проте з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме доповнено та змінено ст. 43 та доповнено ст. 63, з 01.01.2016 року у позивача виникло право на включення до розрахунку пенсії за вислугу років 5 %, так як позивач був звільнений через хворобу. Тобто позивач вважає, що з 01.01.2016 року має право на пенсію в розмірі 58 % грошового забезпечення. Однак відповідачем було безпідставно відмовлено позивачу у збільшенні основного розміру пенсії на 5 %.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що позивач звільнений зі служби 14.11.2008 згідно з п. "б" ст. 64 через хворобу (у запас). На день звільнення зі служби вислуга років склала 21 рік 04 місяці 22 дні, а отже підстави для перерахунку позивачу пенсії у розмірі 58 % грошового забезпечення відсутні (а.с. 22-23).
В подальшому позивачем було надано відповідь на відзив, в якій позивач зокрема зазначив, що пенсія йому була призначена виходячи із вислуги років, але без врахування звільнення у відставку за станом здоров'я, що є порушенням п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), оскільки таким особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільнені зі служби за станом здоров'я пенсія призначається виходячи із основного розміру 55 % сум грошового забезпечення, а за кожен рік вислуги понад 20 років додається 3 % відповідних сам грошового забезпечення, що в даному випадку становить 58% (53%+5%) (а.с. 26-29).
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом Управління внутрішніх справ в Сумській області від 14.11.2008 р. № 138 о/с позивач відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ був звільнений у запас Збройних Сил за ст. 64 п. "б" - через хворобу (а.с. 13).
Як зазначено позивачем у позовній заяві, при звільненні позивачу було призначено пенсію за вислугу років в розмірі 53 % сум грошового забезпечення. Про даний факт також зазначено відповідачем у відзиві на позов (а.с. 22-23).
ОСОБА_1 з 14.11.2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримую пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 12).
22.02.2019 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просив здійснити перерахунок йому пенсії з 01.01.2016 року з врахуванням 5 % до основного розміру пенсії, тобто 58 % сум грошового забезпечення (а.с. 15).
Листом від 07.03.2019 року № 340/Р-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зокрема повідомило позивача, що відповідно до матеріалів пенсійної справи, зокрема, подання про призначення пенсії від 28.11.2008 № 11/1815, розрахунку вислуги років від 25.11.2008 та витягу з наказу про звільнення з органів внутрішніх справ від 14.11.2008 № 138 о/с, наданих управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, позивач звільнений зі служби 14.11.2008 року згідно з п. "б" ст. 64 через хворобу (у запас). На день звільнення зі служби загальна вислуга років для обчислення пенсії складала 21 рік 4 місяці 22 дні. Отже, розмір пенсії становить 53% відповідних сум грошового забезпечення за 21 рік вислуги ((за 20 років - 50%) +(1 рік х 3%)). Іншого чинним законодавством не передбачено. Таким чином, підстави для перерахунку основного розміру пенсії у розмірі 58 % від грошового забезпечення, відсутні (а.с. 16).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Пунктом "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Судом встановлено, що позивач відповідно до наказу Управління внутрішніх справ в Сумській області від 14.11.2008 р. № 138 о/с звільнений у запас Збройних сил за ст. 64 п. "б" - через хворобу (а.с. 13).
В силу положень ст. 62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 29.07.1991 р. № 114 (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться:
а) у запас Збройних Сил СРСР (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби;
б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Отже законодавством передбачено два види звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби: у запас та у відставку.
Разом з тим, відповідно до п. "б" ст. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 29.07.1991 р. № 114 (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.
Отже, позивач є особою, що звільнена в запас через хворобу, а не у відставку через хворобу, з огляду на що в силу положень п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років має призначатись у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, беручи до уваги, що на момент звільнення зі служби вислуга років позивача становила 21 рік 04 місяці 22 дні, пенсія за вислугу років має складати 53 процентів відповідних сум грошового забезпечення (50 % - за 20 років + 3 % - за 1 рік).
А відтак підстави щодо призначення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 58 % відповідних сум грошового забезпечення відсутні.
Посилання позивача на Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме доповнено та змінено ст. 43 та доповнено ст. 63, суд вважає безпідставними. Так, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною хоча б однієї складової грошового забезпечення, а ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає складові грошового забезпечення при перерахунку пенсії, тоді як ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює порядок розрахунку розміру пенсійної виплати та внесення до ст. 13 змін згідно із Законом України від 02.07.2015 р. N 580-VIII "Про Національну поліцію" не тягне за собою перерахунок раніше призначеної пенсії.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1, є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щомісячно з 01.01.2016 року здійснювати ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії в розмірі 58 процентів відповідних сум грошового забезпечення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек