
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3311/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Артимич Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області третьої особи -Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3(АДРЕСА_1)звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.06.2018 року №2436/111-20/07.05-06 щодо відмови у виправленні допущених помилок, обчисливши розмір ОСОБА_3 пенсії за вислугу років починаючи з 01.01.2017 з урахуванням посадового окладу на момент призначення позивачу пенсії 01.01.2017 - 2300 грн. та одноразових додаткових видів грошового убезпечення за 24 місяці в сумі 106992,27 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області обчислити ОСОБА_3 пенсію за вислугу років враховуючи частину 3 та 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 01.01.2017 з урахуванням: одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 106992,27 грн.;посадового окладу - 2300,00 грн. та окладу за званням - 130,00 грн., а відповідно і складових основного грошового забезпечення встановлених у %:набавки за вислугу років - 729,00 грн. (30% від суми посадового окладу та окладу таокладу за званням);надбавки за особливі умови - 1579,5 грн. (50% від суми посадового окладу, окладу за званням та надбавки за вислугу років);надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 1150 грн. (50% посадового окладу);щомісячної премії - 7897,5 грн. (250% від суми посадового окладу, окладу за званням, надбавки за вислугу років);
- виплатити недоотриману частину пенсії з 01.01.2017 року.
Ухвалою від 27.07.2018 суддя відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 22.08.2018 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою 04.10.2018 року суд залучив до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачаЗахідне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
Протокольною ухвалою від 06.11.2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 05.12.2018 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
Ухвалою від 18.04.2019 року провадження у справі поновлено.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_3 звільнений з органів Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв'язку з скороченням штатів або проведенням організаційних заходів та призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII. Зазначає, що при призначенні пенсії від 01.01.2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України не врахований посадовий оклад на момент призначення позивачу пенсії та одноразові додаткові види грошового убезпечення за 24 місяці. Позивач вважає, що до складу грошового забезпечення відносяться одноразові додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці, посадового, окладу за званням, набавка за вислугу років, надбавка за особливі умови, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, щомісячна премія, з розміру яких обчислюється пенсія, оскільки з них сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При призначенні пенсії відповідачем не враховано фактично отримані ОСОБА_3 у складі грошового забезпечення вищезазначені складові грошового забезпечення
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задоволити.
20.08.2018 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що пенсії військовослужбовцям не перераховуються індивідуально кожній особі окремо за їх заявами, а тільки у разі прийняття постанов Кабінетом Міністрів України чи законів України про зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Відповідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є правомірними.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Відзиву на адресу суду не надходило.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Державної пенітенціарної служби України від 14.12.2016 №263/ОС-16 31.12.2016 року ОСОБА_3 звільнений з органів Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв'язку з скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).
ОСОБА_3 01.02.2017 року призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 року №2262-XII.
На виконання постанови Галицького районного суду м. Львова від 30.11.2017 рокуу справі № 461/6410/17 та на підставі наданих уповноваженим структурним підрозділом - Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції документів, зокрема грошового атестату від 02.03.2017 року № 9 та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 9 до грошового атестату № 9, відповідачем до складу грошового забезпечення позивача включено:
- посадовий окладу - 1150,00 грн.;
- оклад за спеціальним званням - 130, 00 грн.;
- надбавка за вислугу років 30% - 384,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, - 4312,07 грн., в тому числі: надбавка за виконання особливо важких завдань 50%,надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення -50%, премія-250%.
14.05.2018 року позивач листом звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виправити допущених помилок при призначенні пенсії за вислугу років починаючи з 01.01.2017 року з урахуванням посадового окладу станом на 01.01.2017 - 2300 грн. та одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці на суму 106992,27 грн.
Листом від 11.06.2018 року №2436/111-20/07.05-06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило у перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Позивач, не погодившись з відмовою органу Пенсійного фонду України, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно частини 18 ст. 43 Закону-2262, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку, що гарантується Державою, згідно абзацу З Преамбули до Закону-2262.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та довідки Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції №4/245 від 10.05.2018року - посадовий оклад за посадою, яку займав позивач, станом на 01.01.2017 року, становив 2300,00 грн.
Таким чином, на момент призначення пенсії ОСОБА_3 мав право на врахування до складу грошового забезпечення посадового окладу в розмірі 2300,00 грн.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відтак позивач мав право на включення до складу грошового забезпечення надбавки за вислугу років - 729, 00 грн., надбавки за особливі умови -1 579,50 грн., надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 1 150,00 грн., щомісячної премії 7 897,50 грн.
Однак, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Великої палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
Наведене свідчить про те, що у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, одноразових додаткових видів грошового убезпечення за 24 місяці.
Отже, оскільки отримувані позивачем під час проходження служби одноразові додаткові види грошового убезпечення за 24 місяці до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення не входять, підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_3 з яких обчислюються пенсія, вказаних додаткові види грошового убезпечення, немає.
Що стосується вимог про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статей 1 і 2 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у в постанові Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 522/12993/16-а.
На підставі вищенаведеного та враховуючи позицію Верховного суду по справі №522/2738/17, № 522/12993/16-а, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частин 1 та частини 2 статті 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено в частині 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2017 року з урахуванням посадового окладу на момент призначення 2 300 грн. та індексації грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за вислугу років з 01.01.2017 року з урахуванням посадового окладу - 2 300, 00грн, окладу за звання 130, 00 грн., надбавки за вислугу років - 729, 00 грн., надбавки за особливі умови -1 579,50 грн., надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення - 1 150,00 грн., щомісячної премії - 7 897,50 грн. та індексацію грошового забезпечення.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь провести ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 квітня 2019 року.
Суддя Кухар Н.А.