
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.000131
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Штибель Х.Й., представника відповідача Сприса А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Львівський домобудівний комбінат» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду.
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - ГУ Держпраці у Львівській області) 10.01.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Львівський домобудівний комбінат» (далі - ТОВ «Фірма «ЛДБК», відповідач) з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Фірма «Львівський домобудівний комбінат», а саме: заборонити експлуатацію кранів мостових: відкритий склад - 4 крани; крана мостового на закритому складі; кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки у складі; кран-балки у ремонтному цеху; крана автомобільного КС 3575А; виконання робіт краном баштовим КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854); експлуатація кранів баштових КБ-405-2кр; КБ-408; кранів гусеничних типу РДК та виконання робіт по керуванню вантажопідіймальними механізмами та стропування вантажів працівниками, які не пройшли відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці до усунення зазначених в позовній заяві порушень. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час планової перевірки відповідача встановлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача. Оскільки в силу норм частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду, Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.
Відповідач, ТОВ «Фірма» ЛДБК» подав відзив на адміністративний позов, висловив заперечення щодо позову ГУ Держпраці у Львівській області (а.с. 47-50). Вказує на безпідставність позовної вимоги в частині заборони експлуатації крана баштового КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854), оскільки у відповідача наявний дозвіл № 0012.15.46, виданий ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області на експлуатацію вантажопідіймальних кранів, серед іншого крана баштового КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854). Відповідач також зазначає, що працівники відповідача - стропальники та працівники, котрі керують кранами-балками пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, про що ТОВ «Фірма» ЛДБК» додатково листом № 54 від 22.11.2018 повідомило ГУ Держпраці у Львівській області.
24.04.2019 позивач подав суду заяву про зменшення позовних вимог, повідомив, що порушення, які були підставою звернення ГУ Держпраці у Львівській області до суду з цим позовом та зафіксовані в акті перевірки від 15.11.2018 відповідач усунув частково, зокрема, працівники відповідача, допущені до виконання робіт по керуванню вантажопідіймальними механізмами та стропування вантажів пройшли відповідну підготовку і перевірку знань з питань охорони праці, а саме: кранівник мостового крана та стропальники (а.с. 77).
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
наказом начальника ГУ Держпраці у Львівській області затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) ГУ Держпраці у Львівській області на 2018 рік (а.с. 21). ГУ Держпраці у Львівській області повідомило ТОВ «Фірма» ЛДБК» про проведення перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що 12.10.2018 скерувало суб'єкту господарювання повідомлення № 492/1/11-20 про проведення планової перевірки (а.с. 8).
На підставі наказу начальника ГУ Держпраці у Львівській області від 02.11.2018 № 2594-П та направлення на проведення перевірки від 02.11.2018 № 2398 впродовж 05-15 листопада 2018 року комісія в складі головних державних інспекторів провела планову перевірку ТОВ «Фірма» ЛДБК» на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ТОВ «Фірма» ЛДБК» (а.с. 13-20), за наслідками цієї перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 13/01/047/1119 від 15.11.2018 (далі - акт перевірки від 15.11.2018, а.с. 13-20). В розділі V цього акта зафіксовано перелік виявлених порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Примірник акта перевірки від 15.11.2018 вручений директору ТОВ «Фірма» ЛДБК», про що останній розписався, зауважень чи заперечень щодо результатів перевірки не висловив.
У зв'язку з виявленими порушеннями в акті перевірки від 15.11.2018 зазначено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) експлуатації: кранів мостових на відкритому складі - 4 крани; крана мостового на закритому складі; кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки на складі; кран-балки у ремонтному цеху; крана автомобільного КС 3575А; виконання робіт краном баштовим КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854); експлуатацію кранів баштових КБ-405-2кр; КБ-408, кранів гусеничних типу РДК та виконання робіт працівниками, які не пройшли відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці. Зміст виявлених порушень, які зумовлюють необхідність зупинення газовикористовуючих опалювальних котлів (пп. 25, 26, 27, 30, 31 акта перевірки від 15.11.2018) такий:
- статті 13, 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII): «у період перевірки відсутні паспорти кранів мостових: відкритий склад - 4 крани; крана мостового на закритому складі; кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки у складі; кран-балки у ремонтному цеху; кранів баштових КБ-405 - 2 кр; КБ - 408; кранів гусеничних типу РДК; крана автомобільного КС 3575А, що є порушенням пункту 3 глави 1 розділу 6 Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України № 62 від 19.01.2018, далі Правила № 62»;
- статті 13, 14 Закону № 2694-XII: «не проведено експертне обстеження та технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації кранів мостових: відкритий склад - 4 крани; крана мостового на закритому складі; кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки у складі; кран-балки у ремонтному цеху; кранів баштових КБ-405 - 2 кр; КБ - 408; крана баштового КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854) кранів гусеничних типу РДК; крана автомобільного КС 3575А , що є порушенням Правил № 62»;
- статті 13, 14 Закону № 2694-XII: «не отримано Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від органів Держпраці на експлуатацію кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки у складі; кран-балки у ремонтному цеху, що є порушенням пункту 4 глави 1 розділу 1 Правил № 62»;
- статті 13, 14 Закону № 2694-XII: «до керування кран-балкою у ремонтно-механічному цеху; кран-балкою у складі; кран- балкою у ремонтному цеху допущені працівники, які не призначені відповідними розпорядчими документами (наказ, розпорядження) та не пройшли відповідну підготовку і перевірку знань з питань охорони праці (кранівник мостового крана та стропальники не пройшли періодичне навчання, працівники, що керують кран-балками первинне), що є порушенням пунктів 5, 11 глави 5 розділу 6 Правил № 62»;
- статті 13, 14 Закону № 2694-XII: «допускається робота крана мостового на закритому складі; кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки у складі; кран-балки у ремонтному цеху з несправними кінцевими вимикачами обмеження висоти підіймання гаків, що є порушенням пункту 7 глави 6 розділу 6 Правил № 62».
Позивач наполягає, що ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працівників ТОВ «Фірма» ЛДБК».
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог суд керувався такими нормами права:
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. В статті 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці 03.08.2018 № 84 визначено, що Головне управління Державної служби України з питань праці у Львівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Серед основних завданнями Управління Держпраці, визначених в 3 Положення, зокрема, є: - реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; - здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з статтею 13 Закону № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець, зокрема, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
Водночас стаття 14 покладає такі обов'язки на працівника: - дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; - знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; - проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 № 62 затверджено Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання (далі - Правила № 62). Ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правових форм, що займаються монтажем, демонтажем, експлуатацією (використання за призначенням, технічне обслуговування, ремонт), модифікацією (реконструкція чи модернізація), перевіркою технічного стану (технічний огляд, експертне обстеження) вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання (далі - обладнання), а також установлюють мінімальні вимоги безпеки до обладнання, яке роботодавцем повинно підтримуватися на рівні, зазначеному в цих Правилах та інших нормативно-правових актах з охорони та гігієни праці, під час його використання.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Правил № 62 визначено, що виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки має здійснюватися відповідно до вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці".
Частиною третьою статті 21 Закону № 2694-XII визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пунктів 1,3 глави 1 розділу VІ Правил № 62 обладнання споряджається суб'єктом господарювання обліковим номером і під цим номером обліковуються в журналі обліку обладнання суб'єкта господарювання, у якого у власності або користуванні (оренда, лізинг тощо) перебуває це обладнання, якщо інше не передбачено законодавством. Облік має вести працівник, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією обладнання, або інший працівник, призначений суб'єктом господарювання. У разі необхідності відновлення втраченого, зіпсованого чи на заміну непридатного для використання журналу нагляду (паспорта) обладнання, що перебувало в експлуатації, суб'єкт господарювання має забезпечити отримання дубліката журналу нагляду чи паспорта від виробника чи складання нового журналу нагляду, який має містити серед іншого такі дані: найменування виробника та його місцезнаходження; найменування, тип, індекс (у тому числі виконання) обладнання та його заводський (серійний) та обліковий номери; рік виготовлення обладнання; призначення обладнання; група класифікації (режиму роботи) обладнання та його механізмів; тип приводу механізмів, шасі.
Згідно з пункту 4 глави 1 розділу VІ Правил № 62 експертне обстеження обладнання проводиться у разі: закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або нового призначеного строку служби (продовжуваного строку безпечної експлуатації) обладнання; перед модифікацією (реконструкцією або модернізацією) обладнання з метою визначення можливості її проведення; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення; за ініціативою власника.
Згідно з пунктом 125) глави 2 розділу І Правил № 62 технічний огляд - комплекс робіт із контролю технічного стану, що здійснюється переважно з використанням органолептичних методів і засобів вимірювальної техніки, та випробування устаткування (повний технічний огляд) або тільки з огляду (частковий технічний огляд), що проводяться у строк, у випадках та в обсязі, визначених нормативно-правовими актами з охорони та гігієни праці та експлуатаційними документами.
Пункту 3 глави 3 розділу VІ Правил № 62 визначено, що періодичному технічному огляду підлягає обладнання, що перебуває в експлуатації 1) до закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), зазначеного в експлуатаційних документах їх виробника, а у разі відсутності таких даних - відповідно до призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) обладнання, зазначеного в додатку 7 до цих Правил: повному технічному огляду - не рідше одного разу на три роки, за винятком випадків, зазначених у пунктах 4, 5, 20, 35 цієї глави; частковому технічному огляду - не рідше одного разу на 12 місяців; 2) після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або продовжуваного строку безпечної експлуатації в терміни, встановлені регламентом технічних оглядів на продовжуваний строк безпечної експлуатації або висновком експертизи.
До роботи не допускаються вантажопідіймальні крани та машини, що не пройшли технічного огляду чи експертного обстеження та не мають позитивних результатів проведеного технічного огляду чи експертного обстеження, а знімні вантажозахоплювальні пристрої і тара - періодичного огляду, визначеного цими Правилами. Забраковані знімні вантажозахоплювальні пристрої та тара, а також ті, що не мають бирок (клейм), не повинні знаходитися в місцях виконання робіт (пункт 7 глави 2 розділу VІІ Правил № 62).
Обслуговувальний і ремонтний персонал (машиністи, слюсарі, слюсарі-електрики, налагоджувальники, працівники, які виконують роботи з робочої платформи підйомника чи колисок тощо), стропальники перед допуском до виконання своїх обов'язків повинні пройти підготовку і перевірку знань з питань охорони праці, а машиністи, працівники, які керують підйомником з пульта керування, установленого на робочій платформі, працівники, які керують вантажопідіймальними кранами з підлоги (з підвісного пульта чи по радіо) або зі стаціонарного поста, крім того, - стажування. Порядок проведення, умови і тривалість стажування визначає суб'єкт господарювання відповідно до законодавства залежно від специфіки виробництва і типу кранів (пункт 5 глави 5 розділу VІ Правил № 62).
Допуск до роботи машиністів кранів, їх помічників; працівників, які керують вантажопідіймальними кранами з підлоги /з підвісного пульта чи по радіо/ або зі стаціонарного поста; машиністів підйомників; працівників, які керують підйомником з пульта керування, установленого на робочій платформі; працівників, які виконують роботи з робочої платформи; слюсарів; слюсарів-електриків; електромеханіків; налагоджувальників, стропальників, інших працівників, які здійснюють підвішування вантажу на гак вантажопідіймального крана, машини чи мобільного підйомника, згідно з пунктами 9, 10 цієї глави має оформлятися наказом (розпорядженням) суб'єкта господарювання (пункт 11 глави 5 розділу VІ Правил № 62).
Відповідно до пункту 7 глави 6 розділу VІ Правил № 62 працівник, відповідальний за утримання обладнання у справному стані, не повинен допускати обладнання до роботи у разі виявлення несправностей, пошкоджень і дефектів у складових частинах обладнання: тріщини, деформації у розрахункових елементах металоконструкцій та інші пошкодження, що перевищують значення граничних норм бракування елементів вантажопідіймальних кранів та машин, зазначених у додатку 8 до цих Правил; недопустиме спрацювання гаків, канатів, ланцюгів і деталей механізмів, пошкодження кріплень канатів, ланцюгів; несправність механізмів і їх гальм; несправність приладів і пристроїв безпеки (обмежувачів вантажопідіймальності або граничного вантажу, висоти підіймання гака, механізмів пересування, блокувальних пристроїв, сигнальних пристроїв тощо) або їх відсутності; несправність кранової колії; інші несправності та порушення вимог цих Правил, що загрожують безпечній роботі працівників.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Отже, діяльність суб'єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
з огляду на предмет спору у цій судовій справі суд обмежується оцінкою обставин, відображених в пунктах 25, 26, 27, 30, 31 розділу V акта перевірки від 15.11.2018 та не оцінює інших виявлених підчас перевірки порушень.
У своїй господарській діяльності ТОВ «Фірма «Львівський домобудівний комбінат» використовує, зокрема, крани мостові на відкритому складі, крани мостові на закритому складі, кран-балки у ремонтно-механічному цеху, кран-балки на складі, кран-балки у ремонтному цеху; кран автомобільний КС 3575А; кран баштовий КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854); крани баштові КБ-405, КБ-408, крани гусеничного типу РДК.
Плановою перевіркою підприємства встановлено, що експлуатація цих кранів здійснюється з істотними порушеннями вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема, на ці крани у суб'єкта господарювання відсутні паспорти; після закінчення граничного строку експлуатації цих кранів не проведено їх експертне обстеження та технічний огляд; допускаються робота кранів з несправними кінцевими вимикачами обмеження висоти підіймання гаків; відповідач не отримав дозвіл від органів Держпраці на експлуатацію кран-балки у ремонтно-механічному цеху; кран-балки у складі; кран-балки у ремонтному цеху; допустив до роботи керування кран-балкою у ремонтно-механічному цеху; кран-балкою у складі; кран-балкою у ремонтному цеху працівників, які не пройшли відповідного навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо серйозності допущених порушень, оскільки пунктом 7 глави 2 розділу VІІ Правил № 62 заборонено допускати до роботи вантажопідіймальні крани та машини, які не пройшли технічного огляду чи експертного обстеження та не мають позитивних результатів проведеного технічного огляду чи експертного обстеження. За виявлених порушень експлуатація цих кранів буде наражати на небезпеку працівників підприємства.
Оцінюючи посилання ТОВ «Фірма «Львівський домобудівний комбінат» щодо відсутності підстав для заборони експлуатації крана баштового КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854) з огляду на наявність дозволу на експлуатацію вантажопідіймальних кранів, суд зазначає таке. Підставою для застосування заходу реагування у сфері державного нагляду у формі зупинення експлуатації крана баштового КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854) було те, що підприємство не забезпечило проведення експертного обстеження та технічного огляду після закінчення граничного строку експлуатації. Суд зазначає, що наявність у відповідача дозволу на експлуатацію цього крана жодним чином не позбавляє його обов'язку забезпечити здійснення експертного обстеження та технічного огляду цього механізму після закінчення його строку експлуатації.
Суд враховує, що відповідач в процесі розгляду цієї справи вживав заходів для усунення порушень. Відповідач надав докази, що працівники відповідача, які були призначені відповідними розпорядчими документами пройшли відповідну підготовку і перевірку знань з питань охорони праці - це керівник мостового крана та стропальники. Відповідач представив суду копії договорів про надання послуг на технічне діагностування та позачерговий технічний огляд кранів, а також отримання висновку щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації обладнання підвищеної небезпеки. Попри це, представлені договори жодним чином не підтверджують факт усунення відповідачем порушень, що були виявлені 15.11.2018 під час проведення позапланової перевірки ТОВ «Фірма «Львівський домобудівний комбінат», оскільки не надано доказів їх виконання сторонами.
З огляду на встановлені фактичні обставини справи суд вважає, що експлуатація кранів за таких обставин порушує вимоги законодавства щодо охорони праці та промислової безпеки та створює загрозу життю та здоров'ю працівників. Оскільки виявлено умови, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація кранів несе ризик загрози життю працівників підприємства, що їх експлуатує, суд вважає обґрунтованим звернення контролюючого органу про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду - до усунення порушень, перелічених в пунктах в пунктах 25, 26, 27, 30, 31 розділу V акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №13/01/047/1119 від 15.11.2018.
Отже, позовні вимоги Головного управління Держпраці у Львівській області є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Оскільки позивач у цій справі є суб'єктом владних повноважень та не надав доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, визначених статтею 139 КАС України підстав для стягнення судових витрать з відповідача не встановлено.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 126, 139, 205, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Заборонити товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Львівський домобудівний комбінат" (79056, Львівська область, місто Львів, вул. Поліська, буд. 10, ідентифікаційний код 32801440):
1) експлуатацію: - кранів мостових на відкритому складі - 4 крани; - крана мостового на закритому складі; - кран-балки у ремонтно-механічному цеху; - кран-балки на складі; - кран-балки у ремонтному цеху; - крана автомобільного КС 3575А; - виконання робіт краном баштовим КБ-405-1А (реєстр. № Л-4854);
2) експлуатацію кранів баштових КБ-405-2кр; КБ-408, кранів гусеничних типу РДК та виконання робіт працівниками, які не пройшли відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці.
Встановлена судом заборона діє до повного усунення порушень, перелічених в пунктах 25, 26, 27, 30, 31 розділу V акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №13/01/047/1119 від 15.11.2018.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 26.04.2019.
Суддя Москаль Р.М.