Рішення № 81474337, 22.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
240/2289/19
Номер документу
81474337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2019 року м.Житомир справа № 240/2289/19

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: представника відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження основного розміру призначеної пенсії до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та подальшу виплату пенсії у основному розмірі 83% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992, починаючи з 01.01.2018.

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виключення з 01.01.2018 зі складу пенсії підвищення до посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії).

-зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області включити в склад пенсії з 01.0112018 та виплачувати в подальшому пенсію з урахуванням підвищення до посдового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії).

В обґрунтування позову зазначає, що зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках є протиправним так як зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 83 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії. Крім того, вважає, що має право з 01.01.2018 на отримання раніше призначеної пенсії з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії, в чому відповідачем протиправно відмовлено.

Ухвалою від 06.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

30.03.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що перерахунок пенсії позивачупроведено з 01.01.2018 за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, до повноважень Пенсійного фонду не входить формування складових частин довідки про грошове забезпечення або самостійне здійснення перерахунку із врахуванням інших видів грошового забезпечення, ніж зазначені у довідці. Тому просить у позові відмовити.

Ухвалою від 05.04.2019 справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 22.04.2019.

В судове засідання позивач не з"явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років з 17.09.2011 призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

При обчислення пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад, підвищення до посадового окладу, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення. При призначенні пенсії її розмір становив 83 відсотків грошового забезпечення позивача. (а.с.19)

Внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 № 103, позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення.

З 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 виходячи з грошового забезпечення визначеного у довідці Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 06.04.2018 №43-2458: посадовий оклад - 6630 грн., оклад за військове звання - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн. Всього 12165 грн.

Після проведення перерахунку пенсії позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення з включенням до складу грошового забезпечення, з якого перерахована пенсія, всіх складових. (а.с. 15).

Листом від 13.02.2019 № О-489 відповідач повідомив позивача, що перерахунок пенсії проведено з 01.01.2018 за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії становить 12165 грн., в т.ч. посадовий оклад - 6630 грн., оклад за військове звання - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн.(а.с.20)

Позивач вважає, що йому неправомірно проведено перерахунок пенсії із зменшенням її основного розміру та включення додаткових видів грошового забезпечення, тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог про обмеження основного розміру призначеної пенсії до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII у ч.2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінені цифрами "70".

Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на виконання Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач застосував норми ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, які почали діяти після призначення пенсії позивачу.

Варто зазначити, що ч. 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 90 відсотків від грошового забезпечення.

Частиною 3 ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18) та від 04.02.2019 у справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18).

Крім того слід зазначити, що Верховний Суд у постановах від 20.03.2018 у справі №295/309/17 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 вказав, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно при перерахунку пенсії з 01.01.2018 зменшено основний її розмір з 83 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження основного розміру призначеної пенсії до 70 відсотків сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та подальшу виплату пенсії у основному розмірі 83 відсотків сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виключення з 01.01.2018 зі складу пенсії підвищення до посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії) та зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області включити в склад пенсії з 01.01.2018 та виплачувати в подальшому пенсію з урахуванням підвищення до посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

З набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

З метою виконання Постанови №704 та положень ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 2 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно абз. 1 п. 3 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 5 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку №45).

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою №103, перерахунок пенсії здійснюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. При цьому, перерахунок вказаних пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих відповідними державними органами.

Перерахунок пенсії здійснюється не з врахуванням особистого грошового забезпечення на час звільнення зі служби, а з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, який обчислено на час виникнення права на перерахунок.

Судом встановлено, що у довідку від 06.04.2018 про грошове забезпечення, з якого був здійснений перерахунок пенсії позивачу на виконання постанови КМУ №103, були включені такі складові: посадовий оклад - 6630 грн., оклад за військове звання - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн.

Отже, для перерахунку пенсії позивача використовувалось грошове забезпечення станом на 01.03.2018 згідно довідки від 06.04.2018, виданої відповідно до постанови КМУ №103 за посадою на час звільнення зі служби.

В свою чергу, відповідач - орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 в постанові від 26.06.2018.

Отже, перерахунок пенсії позивачу, здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки №43-2458 від 06.04.2018, виданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції з урахуванням вимог Закону №2262, постанови КМУ №103 та постанови КМУ №45.

Оскільки законодавчо встановлені умови проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 не передбачають врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, суд вважає, що підстави для врахування підвищення до посадового окладу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії позивачу відсутні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на виконання постанови КМУ №103 відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивачу, підстави для врахування при перерахунку пенсії додаткових видів, надбавок відсутні, тому суд відмовляє у цій частині позовних вимог.

Згідно з нормами ч.1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо обмеження з 01.01.2018 ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 11555, ідентифікаціний номер НОМЕР_1) пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 11555, ідентифікаціний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 11555, ідентифікаціний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 26 квітня 2019 року