
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.000690
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кухар Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Шавель М.М.,
представника третьої особи - Ярової А.А., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації до Комунального підприємства «Бориславводоканал», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління ДФС у Львівській області про анулювання дозволів,
ВСТАНОВИВ:
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - НКРЗІ), з позовом до Комунального підприємства «Бориславводоканал» (далі - КП «Бориславводоканал») з вимогою анулювати для КП «Бориславводоканал» дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів від 25.10.2017 №№БС30-46-0286915, СА30-46-0286916, СА30-46-0286917, СА30-46-0286918 терміном дії до 01.12.2020, та від 12.01.2018 №№АР-46-0300366, АР-46-0300367, АР-46-0300368, АР-46-0300369, АР-46-0300370, АР-46-0300371 терміном дії до 01.12.2020.
Позовні вимоги НКРЗІ обґрунтовані тим, що за інформацією Головного управління ДФС у Львівській області КП «Бориславводоканал» не сплачує рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України більше шести місяців. Станом на 01.11.2018 заборгованість становить 1462 грн. Відповідно до статті 58 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" встановлено відповідальність за таке порушення шляхом анулювання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України.
15.02.2019 ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління ДФС у Львівській області.
КП «Бориславводоканал» відзиву на позов не надало, належно повідомлено про день та час розгляду справи.
Головним управлінням ДФС у Львівській області подано пояснення по справі, згідно з якими по КП «Бориславводоканал» числиться податковий борг по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом в сумі 1462 грн. (підприємство не сплачує рентну плату протягом шести місяців).
19.03.2019 від представника НКРЗІ Мажар Л.С. надійшло клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами за відсутності представника позивача.
02.04.2019 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду підготовче провадження в адміністративній справі закрито та призначено її до судового розгляду по суті на 23.04.2019 о 14:00 год.
В судовому засіданні представник третьої особи позов підтримав, просив задоволити.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення представника третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Державним підприємством «Український державний центр радіочастот» видано КП «Бориславводоканал» дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів від 25.10.2017 №№БС30-46-0286915, СА30-46-0286916, СА30-46-0286917, СА30-46-0286918 терміном дії до 01.12.2020, та від 12.01.2018 №№АР-46-0300366, АР-46-0300367, АР-46-0300368, АР-46-0300369, АР-46-0300370, АР-46-0300371 терміном дії до 01.12.2020.
На виконання вимог пп. 258.2.4 п.258.2 ст. 258 Податкового кодексу України листом №4111910/13-01/57-12 від 28.11.2018 Головне управління ДФС у Львівській області повідомило НКРЗІ про те, що станом на 01.11.2018 по підприємству КП «Бориславводоканал» числиться податковий борг по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом в сумі 1462 грн. (не сплачує рентну плату протягом шести місяців).
Листом №4106810/13-01/57-12 від 21.12.2018 Головне управління ДФС у Львівській області повідомило НКРЗІ деталізовану інформацію щодо несплати підприємством КП «Бориславводоканал» рентної плати помісячно за період березень - жовтень 2018 року.
Листом №01-210/144 від 15.01.2019 НКРЗІ звернулась до КП «Бориславводоканал» з проханням сплатити заборгованість з рентної плати в термін до 31.01.2019.
Вказана сума заборгованості не сплачена, що встановлено з письмових пояснень по справі від 26.02.2019 третьої особи - Головного управління ДФС у Львівській області, а також її листів до НКРЗІ №4111910/13-01/57-12 від 28.11.2018 та №4106810/13-01/57-12 від 21.12.2018 та підтверджено представником в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про радіочастотний ресурс України» встановлює правову основу користування радіочастотним ресурсом України, визначає повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України.
Так, згідно зі ст. 1 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.
Статтею 12 вказаного Закону встановлено, що користування радіочастотним ресурсом України підлягає державному регулюванню. Органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України «Про телекомунікації».
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 14 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування. Повноваженнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.
У відповідності до п.п. 1 та 3 ч. 2 ст. 30 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматором.
При цьому, дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою (далі - дозвіл на експлуатацію) - документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах (ст. 1 названого Закону).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 42 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користувачі радіочастотного ресурсу України повинні отримувати дозволи на експлуатацію відповідних радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, крім засобів та пристроїв, використання яких здійснюється на бездозвільній основі відповідно до цього Закону. Перелік радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, на експлуатацію яких потрібен дозвіл, визначається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. Дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» на платній основі у порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Водночас, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
Статтею 57 такого Закону передбачено, що користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.
В той же час, згідно з пп. 254.1.4 п. 254.1 ст. 254 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.
За приписами пп. 258.2.4 п. 258.2 ст. 258 ПК України у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її в неповному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для вжиття до них заходів згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.
Відповідно до пп. 10 п. 6 Положення про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1067/2011, НКРЗІ для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що провадять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Як видно з матеріалів справи, відповідачем не сплачена рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України протягом більш ніж 6 місяців.
Таким чином, суд зазначає, що конституційний правовий порядок у сфері оподаткування ґрунтується на положеннях ч. 1 ст. 67 Конституції України, згідно з якою кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами. Згідно з приписами статей 57, 86 Конституції України кожному гарантується право знати свої права та обов'язки, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, а незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, враховуючи несплату відповідачем щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України (рентної плати) за період більше ніж шість місяців, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для анулювання відповідних дозволів.
Відповідно до положень чч. 1, 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У свою чергу, відповідачем не надано суду жодних належних і допустимих, у розумінні ст. 73 КАС України, доказів, які б спростовували доводи відповідача та третьої особи щодо несплати рентної плати як підстави для анулювання дозволу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 241 -246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (місцезнаходження: вул. Хрещатик, 22, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 37994258) до Комунального підприємства «Бориславводоканал» (місцезнаходження: вул. Володимира Великого, 229А, м. Борислав, Львівська область, 82300, ідентифікаційний код 03348531), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, ідентифікаційний код 39462700) про анулювання дозволів - задовольнити повністю.
Анулювати дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів від 25 жовтня 2017 року №№БС30-46-0286915, СА30-46-0286916, СА30-46-0286917, СА30-46-0286918 терміном дії до 01.12.2020, та від 12 січня 2018 року №№АР-46-0300366, АР-46-0300367, АР-46-0300368, АР-46-0300369, АР-46-0300370, АР-46-0300371 терміном дії до 01.12.2020, видані Державним підприємством «Український державний центр радіочастот» для Комунального підприємства «Бориславводоканал».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 26 квітня 2019 року.
Суддя Кухар Н.А.