
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 квітня 2019 року м. Ужгород№ 260/309/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання - Данча М.І.
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства "Санаторій Поляна" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 квітня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 26 квітня 2019 року.
Державна служба геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дочірнього підприємства "Санаторій Поляна" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (далі – ДП "Санаторій Поляна" ), якою просить: припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1983 від 10 вересня 1999 року наданого Дочірньому підприємству "Санаторій Поляна".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1983 з метою видобування підземних мінеральних лікувально-столових вод, придатних для внутрішнього і зовнішнього лікування та промислового розливу. Наказом Держгеонадр № 307 від 07 вересня 2018 року відповідачу надано 10 днів для надання пояснень та підтверджуючих документів щодо наявності у ДП "Санаторій Поляна" чинних документів, а саме: акту про надання гірничого відводу; дозволу на спеціальне водокористування та надання інформації щодо виконання п. 7 особливих умов дозволу № 1983 стосовно проведення обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом або Угодою про умови користування надрами. Наказом Держгеонадр № 405 від 09 листопада 2018 року було зупинено дію спеціального дозволу № 1983 та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень. Держгеонадра України направило лист № 26199/03/14-18 від 27 грудня 2018 року з проханням надати у 15-денний строк, з моменту отримання листа власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами у зв’язку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом. Відповідач надав незгоду на припинення права користування, тому позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що ДП "Санаторій Поляна" не було завчасно повідомлено про прийняття наказу від 07 вересня 2018 року № 307 та необхідність надання відповідних документів. Як тільки відповідач дізнався про наявність такого наказу (після отримання листа Держгеонадр про зупинення дозволу на спеціальне користування надрами, у зв’язку з невиконанням наказу від 07 вересня 2018 року № 307) копії відповідних підтверджуючих документів були надані. Відповідачем усунуто порушення, які стали підставою для зупинення спеціального дозволу на користування, відтак відсутні підстави для його анулювання.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Крім того, в судовому засіданні представник позивача заявив усне клопотання про можливість врегулювання спору шляхом примирення сторін.
Представник відповідача заперечив проти врегулювання спору на підставі взаємних поступок.
Стаття 190 Кодексу адміністративного судочинства України надає право сторонам на подання заяви про примирення, проте дана заява повинна бути подана сторонами, тобто позивачем і відповідачем.
Відтак, оскільки представник відповідача заперечує щодо примирення, протокольною ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено у клопотанні представника позивача про врегулювання спору шляхом примирення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Держгеонадра надало ДП "Санаторій Поляна" спеціальний дозвіл на користування надрами № 1983 від 10 вересня 1999 року з метою видобування підземних мінеральних лікувально-столових вод, придатних для внутрішнього і зовнішнього лікування та промислового розливу, ділянка ОСОБА_3, Полянського родовища, де розташовані свердловини №№ 2-р, 3-р.
Як додаток до спеціального дозволу на користування надрами № 1983 від 10 вересня 1999 року укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод ділянки ОСОБА_3 Полянського родовища.
З спеціального дозволу на користування надрами № 1983 вбачається, що до особливих умов спеціального дозволу № 1983, зокрема включено: обов’язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (п. 7).
На засіданні Комісії з питань надрокористування розглянуто інформацію директора Департаменту державного геологічного контролю щодо подальшої дії ДП "Санаторій Поляна". Так, зокрема встановлено, що станом на теперішній час відсутня інформація про наявність у ДП "Санаторій Поляна" ряду дозвільних документів, а саме:
- 30 листопада 2016 року закінчився термін дії Акту про надання гірничого відводу від 30 листопада 2001 року № 458;
- 17 березня 2017 року закінчився термін дії Дозволу на спеціальне водокористування від 17 березня 2014 року УКР № 151-А/ЗАК;
Крім того, відсутня інформація щодо виконання п. 7 особливих умов дозволу № 1983 стосовно проведення обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом або Угодою про умови користування надрами.
Так, на засіданні Комісії з питань надрокористування було вирішено надати відповідачу десять календарних днів для надання пояснень.
Вказане підтверджується наявною в матеріалах справи копією Протоколу № 9/2018 засідання Комісії з питань надрокористування.
Наказом Державної служби геології та надр України від 07 вересня 2018 року № 307 "Про надання термінів" надано ДП "Санаторій Поляна" 10 календарних днів для надання пояснень та підтверджуючих документів щодо наявності у нього чинних документів, а саме: акту про надання гірничого відводу; дозволу на спеціальне водокористування. Крім того, надати інформацію щодо виконання п. 7 особливих умов дозволу № 1983 від 10 вересня 1999 року стосовно проведення обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом або Угодою про умови користування надрами.
Листом від 14 вересня 2018 року № 18402/03/14-18 Держгеонадра повідомило позивача, що наказом від 07 вересня 2018 року № 307 йому надано 10 календарних днів для надання пояснень та підтверджуючих документів.
Наказом Держгеонадра від 31 жовтня 2018 року № 405 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" зупинено дію спеціального дозволу № 1983 від 26 жовтня 1999 року, наданого ДП "Санаторій Поляна" та надано позивачу 30 календарних днів для усунення порушень.
Листом від 27 грудня 2018 року № 26199/03/14-18 Держгеонадра повідомила позивача, що у зв’язку із не усуненням причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 1983 від 10 вересня 1999 року розглянуто питання щодо зупинення подальшої дії зазначеного спеціального дозволу та просила позивача надати до Держгеонадра у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 1983 від 10 вересня 1999 року.
ДП " Санаторій Поляна" листом від 18 січня 2019 року № 31 надало відповідь на лист Держгеонадара щодо припинення права користування надрами та не погодилося із позицією позивача про припинення дії спеціального дозволу, так як експлуатація ділянки "ОСОБА_3 купель" Полянського родовища проводиться на підставі дійсних дозволів: спеціальний дозвіл № 1983 від 10 вересня 1999 року, термін дії 2034 року; Акт гірничого відводу № 3315 від 29 березня 2018 року, термін дії до 10 вересня 2034 року; дозвіл на спеціальне водокористування УКР № 945-А/ЗАК від 23 липня 2017 року, термін дії до 23 січня 2020 року; для здійснення раціональної та технічно правильної експлуатації родовища розроблена "Технологічна схема"; затверджені зони гірської-санітарної охорони родовища та ін.
Щодо виконання п. 7 особливих умов спеціального дозволу про проведення моніторингу та наукового супроводження ДП "Санаторій Поляна" зазначило що підприємство керувалося наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 153 від 14 травня 2015 року "Про втрату чинності наказу № 96 від 11 березня 2013 року "Про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Відповідно до ст. 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції"; 6) наявності підстав, передбачених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля"; 7) неотримання висновку з оцінки впливу на довкілля у випадках отримання дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).
Як вже встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач наказом від 31 жовтня 2018 року зупинив дію спеціального дозволу на користування надрами наданого ДП " Санаторій Поляна" на підставі пп. 1 п. 22 Порядку № 615 (порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр) у зв’язку з порушенням статті 24 Кодексу України про надра.
Так, зокрема підставою зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами наданого ДП " Санаторій Поляна" було не виконання та не надання пояснень щодо закінчення терміну дії Акту про надання гірничого відводу від 30 листопада 2001 року № 458; закінчення терміну дії Дозволу на спеціальне водокористування від 17 березня 2014 року УКР № 151-А/ЗАК; відсутністю інформації щодо виконання п. 7 особливих умов дозволу № 1983 стосовно проведення обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом або Угодою про умови користування надрами.
Судом встановлено, що 03 грудня 2018 року відповідач надіслав на адресу Держгеонадра лист № 1809, разом з яким, на виконання вимог наказу Держгеонадр від 07 вересня 2018 року надіслало копію акту про надання гірничого відводу № 3315 від 29 березня 2018 року; копію дозволу на спеціальне водокористування УКР № 945-А/ЗАК від 23 січня 2017 року (термін дії до 23.01.2020 року); копію Договору № 20-18 від 01 квітня 2018 року "На проведення гідрогеологічного супроводу робіт по моніторингу динаміки" укладеного з ДП "Гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція" ПрАТ "Укрпрофоздоровниця".
Однак, позивач листом від 27 грудня 2018 року № 26201/03/14-18 за результатами опрацювання вищезазначеного листа ДП " Санаторій Поляна" повідомив, що у ньому відсутнє підтвердження про усунення всіх причин зупинення дії дозволу № 1983, а саме: не надана інформація про виконання п. 7 особливих умов дозволу щодо проведення обов’язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених Дозволом та Угодою про умови користування надрами.
Разом з тим, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2015 року № 42 "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності" (чинна з 11 лютого 2015 року) виключено абз. 3 п. 26 вищевказаного Порядку № 615, а наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14 травня 2015 року № 153 визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 березня 2013 року № 96 "Про затвердження Положення про проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування".
Таким чином, після 11 лютого 2015 року на надрокористувачів більше не покладається обов’язок забезпечувати проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами, а після 14 травня 2015 року втратив чинність сам нормативний документ, який регулював проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування.
З огляду на вищевикладене, відповідач, починаючи з травня 2015 року і станом на теперішній час, не зобов’язаний забезпечувати проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування.
Таким чином, невиконання моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов не може визнаватися порушенням законодавства, та відповідно до відповідача не може бути застосована міра відповідальності у вигляді анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Судом встановлено, що відповідач з метою усунення невідповідності між вимогами чинного законодавства та вимогами Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, направив на адресу позивача лист від 22 січня 2019 року № 56 з проханням внести зміни до п. 7 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 1983 від 10 вересня 1999 року у зв’язку із скасуванням абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженому Постановою КМУ від 30 травня 2011 року № 615.
Крім того, як встановлено судом, відповідач з метою усунення усіх можливих підстав для припинення права користування надрами 18 лютого 2019 року уклав договір № КД2694-00 з Українським державним геологорозвідувальним інститутом про надання послуг з проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування (ОСОБА_4 Купель Полянського родовища, де розташовані свердловини №№ 2-р, 3-р).
Згідно з ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
З огляду на положення закону, при вирішенні питання про припинення права користування надрами у судовому порядку, позивач під час судового розгляду має довести наявність підстав, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра.
Відповідно до п. 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Згідно з ч. 7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18 жовтня 2018 року по справі № 812/1735/17.
Відтак, суд враховує, що відповідачем усунуто всі порушення, які були підставою для зупинення дії дозволу та матеріалами справи підтверджується наявність у нього чинного акту про надання гірничого відводу № 3315 від 29 березня 2018 року, дозволу на спеціальне водокористування УКР № 948-А/ЗАК від 23 січня 2017 року та договору № КД2694-00 від 18 лютого 2019 року про надання послуг з проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування.
Таким чином, вищенаведене повністю спростовує твердження позивача щодо доцільності прийняття рішення про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв’язку із відсутністю підстав, визначених у п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра та п. 23 Порядку № 615, оскільки відповідачем усунені всі порушення, що були підставою для звернення позивача до суду з позовом про припинення права користування надрами.
Тому, враховуючи те, що позивачем не наведено інших підстав для припинення права користування надрами, а також те, що припинення права відповідача на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу є крайнім заходом, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивач не довів існування підстав для припинення права користування надрами, передбачених статтею 26 Кодексу України про надра, відтак позовні вимоги ж необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України (м. Київ вул. Антона Цедіка, буд. 16, код ЄДРПОУ 37536031) до Дочірнього підприємства "Санаторій Поляна" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (Закарпатська область, с. Поляна, вул. Духновича, буд. 104, код ЄДРПОУ 02649880) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами – відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя ОСОБА_5