
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 квітня 2019 р. Справа № 120/998/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
22.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком з 14.10.2018 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки та зобов'язання відповідача призначити і виплачувати позивачу пенсію за віком з 14.10.2018 згідно з порядком, визначеним частиною третьою статті 45 та статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за два календарні роки (2016-2017), що передують року звернення.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач з 17.08.1999 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці, де отримує пенсію по інвалідності згідно із ст. 30 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 14.10.2018 він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі положень абз. 3 ч. 3 ст. 45 вказаного Закону, яким передбачено, що якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата, визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії. Водночас згідно з абзацом четвертим частини другої статті 40 Закону № 1058-IV тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Разом з тим, отримавши відмову відповідача у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016-2017 роки, позивач за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.
Ухвалою суду від 27.03.2019 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Також відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
12.04.2019 до суду надійшов відзив відповідача, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. При цьому зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інший документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведені з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше, як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті Закону, для призначення пенсії (застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). 14.10.2018 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2015-2017 роки. Однак, як вважає відповідач, підстав для застосування при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком показника середньої заробітної плати за вказані роки немає, оскільки середня заробітна плата за три календарних роки, що передують року звернення згідно з ч. 2 ст. 40 застосовується тільки при призначенні пенсії. Крім того, відповідач зазначає, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Тому, на думку відповідача, Управління правомірно застосовує показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки. Крім того, оскільки позивач звернувся за переведенням на пенсію за віком, то відсутні правові підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами ч. 2, 3 ст. 263 КАС України розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи здійснюється судом у письмовому провадженні в строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 17.08.1999 отримує пенсію по інвалідності згідно із ст. 30 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
14.10.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком в порядку, передбаченому абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати, визначеної частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Листом від 22.12.2018 № 2674/11-32-3/04 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016-2017 роки, посилаючись на те, що середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV застосовується тільки при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком і в разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу. Крім того, застосування середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення, можливе виключно при призначенні пенсії. Відтак, на думку відповідача, заява позивача про призначення пенсії за віком суперечить чинному законодавству та не може бути задоволена.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з того, що спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Водночас Законом № 1058-ІV визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також врегульовано порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з вимогами частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, вказаними положеннями регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного за цим Законом, на інший.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
В силу вимог ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 по 31 грудня 2018, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що під час переведення особи з одного виду пенсії на інший розмір пенсії визначається виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-2017 роки.
Натомість відповідач посилається на те, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-ІV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015 і 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Проте у цій справі вказані доводи відповідача є помилковими, оскільки, як встановлено судом, після призначення пенсії по інвалідності позивач продовжував працювати включно до 07.06.2010 на посаді каменщика 4-го розряду в СМУ-3 трест «Вінницяпромбуд». Водночас, враховуючи положення абз. 3 ч. 3 ст. 45 та ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, підтвердженого страхового стажу у позивача достатньо для призначення йому пенсії за віком (при переведенні вперше з пенсії по інвалідності) із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Відтак позивач кожні два роки користувався правом на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Отже, при вирішенні заяви позивача від 14.10.2018 про призначення пенсії за віком відповідач насамперед мав керуватися положеннями абз. 3 ч. 3 ст. 45 та ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, згідно з якими тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Крім того, однією з підстав для відмови у задоволенні заяви позивача про призначення пенсії за віком є посилання відповідача на те, що застосування середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення, можливе виключно при призначенні пенсії та неможливе у випадку переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Проте суд зауважує, що хоча у випадку позивача дійсно має місце переведення з одного виду пенсії на інший, фактично ж на підставі відповідної заяви пенсійни орган призначає пенсію за віком. На це додатково вказують положення пункту 4.1 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, а також Додаток 3 до цього Порядку, яким визначено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; неупереджено; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
В силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
З урахуванням вимог ч. 1 ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 768,40 грн належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 14.10.2018 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2016-2017 роки.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (код ЄДРПОУ 37979905, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) призначити і виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) пенсію за віком з 14.10.2018 згідно з порядком, визначеним ч. 3 ст. 45, ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (код ЄДРПОУ 37979905, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду складено та підписано суддею 26.04.2019.
Суддя Сало Павло Ігорович