
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
22 квітня 2019 р. Справа № 120/344/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мультян М.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання: Краєвської І.В.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Степанової С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 28 листопада 2018 року, залишеного без змін протоколом міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради № 59 від 04 грудня 2018 року позивачці відмовлено у задоволенні заяви про призначення субсидії з 01 жовтня 2018 року у зв'язку з невнесенням до заяви та декларації відомостей про колишнього чоловіка як члена сім'ї із складу домогосподарства, доходи якого враховуються під час призначення субсидії.
На переконання позивача, такі дії відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправними, у зв'язку з чим, остання звернулася до суду за захистом свої прав та законних інтересів.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк на усунення виявлених у ній недоліків.
11 лютого 2019 року позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої усунуто не було.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк на усунення виявлених у ній недоліків.
26 лютого 2019 року позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої були усунені.
Ухвалою суду від 15 березня 2019 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28 березня 2019 року, відповідно до якого Департамент соціальної політики Вінницької міської ради щодо заявлених позовних вимог заперечує. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначила, що 29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою щодо переоформлення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1.
Разом із заявою позивачем була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29 жовтня 2018 року, у якій, окрім себе, також повідомила про зареєстрованого в житловому приміщенні громадянина ОСОБА_3. Однак, в даних документах позивачем не було зазначено його реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Відповідач зазначає, що оскільки позивачем протягом 30 календарних днів не надано відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_3 управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 28 листопада 2018 року було прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії.
Враховуючи додаткову заяву від 29 жовтня 2018 року, позивач повідомила, що з колишнім чоловіком не підтримує зав'язків з 1998 року і він з 2013 року проживає в Російській Федерації, просила розглянути питання призначення житлової субсидії комісією з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
На засіданні комісії 04 грудня 2018 року позивачу було роз'яснено, що відповідно до абзацу 11 пункту 7 Положення житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли член домогосподарства перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та у нього за цей період: взагалі відсутні доходи; або нарахований середньомісячний дохід менший, ніж розмір заробітної плати; або ним або за нього не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального.
За рішенням комісії (протокол №59 від 04 грудня 2018 року) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії відповідно до абз. 11 п. 7 постанови КМУ № 848.
Представник відповідача вважаючи, що оскаржуванні рішення були прийнятті у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
05 квітня 2019 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій позивач зазначила про хибність тверджень відповідача, викладених у відзиві на позов, тому просила його відхилити, а позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні щодо заявленого позову заперечувала, з підстав викладених у відзиві та просила відмовити у його задоволенні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою щодо переоформлення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1
Разом із заявою позивачем була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29 жовтня 2018 року, у якій, окрім себе, позивач також повідомила про зареєстрованого в житловому приміщенні ОСОБА_3.
Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 28 листопада 2018 року було прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії відповідно до п. 13 постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 року.
Не погоджуючись з рішенням управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 28 листопада 2018 року, ОСОБА_1 оскаржила дану відмову до міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Протоколом міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради № 59 від 04 грудня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії відповідно до абз. 11 п. 7 постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 року.
На переконання позивача, такі дії відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправними, у зв'язку з чим, остання звернулася до суду за захистом свої прав та законних інтересів.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329) (далі - Положення).
У відповідності до пункту 1 Положення, це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме:
- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з пунктом 2 Положення, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Керуючись пунктом 2 Положення у територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно пункту 4 Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка міститься у матеріалах справи, суд встановив, що до складу домогосподарства входять ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_2 РНОКПП НОМЕР_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт НОМЕР_3 РНОКПП не вказано
Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 28 листопада 2018 року було прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу в призначенні субсидії слугувало невнесення до заяви та декларації реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_3 як члена сім'ї із складу домогосподарства, доходи якого враховуються під час призначення субсидії.
Згідно заяви від 29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 просила комісію з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради розглянути питання щодо призначення їй субсидії за її присутності та додатково повідомила що з колишнім чоловіком ОСОБА_3 не підтримує зв'язків з 1998 року, а з 2013 року він проживає в Російській Федерації, тому реєстраційного номеру облікової картки платника податків надати не має можливості.
Протоколом міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради № 59 від 04 грудня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії відповідно до абз. 11 п. 7 постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 року. Так, даною нормою передбачено, що не може бути призначено субсидію у разі, коли член домогосподарства перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та у нього за цей період: взагалі відсутні доходи; або нарахований середньомісячний дохід менший, ніж розмір заробітної плати; або ним або за нього не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального.
Відповідно до пункту 13 Положення, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Керуючись підпунктом 3 пункту 6 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Згідно із пунктом 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Абзацом десятим пункту 7 встановлено, що житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення).
До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Згідно довідки № 1 Муніципального підприємства міста Обнінська Калужської області «Міськелектромережі» від 10 січня 2019 року судом встановлено, що ОСОБА_3 працює на посаді електромонтажника експлуатації розподільних мереж ділянки підстанцій Муніципального підприємства міста Обнінська Калужської області «Міськелектромережі» з 08 грудня 2014 року по даний час.
А отже, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у наданні субсидії на житлового-комунальні послуги позивачу, оскільки ОСОБА_3, який зареєстрований за адресою проживання позивачки, знаходиться за межами України більше 60-ти днів і, відповідно, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплачує.
Абзацом дев'ятим пункту 9 передбачено, що якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім'ї.
Відповідно до рішення Староміського районного суду м. Вінниці від 25 серпня 2009 року у справі № 2-695/08 визнано за ОСОБА_1 як на частку спільного майна подружжя право власності на 41/200 частку житлового будинку з відповідною часткою господарських будівель, що по АДРЕСА_1 яка раніше була зареєстрована на підставі договору купівлі-продажу від 28 червня 1998 року за ОСОБА_3.
Однак, матеріали справи не містять документів, що підтверджують наявність розділених особових рахунків квартири, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Так, згідно декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, позивачем було зазначено загальну площу квартири у 54,40 кв. м., без вказівки на наявність розділеного особового рахунку домогосподарства, також факт наявності розділених особових рахунків позивачем у судовому засіданні належними та допустимими доказами не підтверджено.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
Відповідач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (місце знаходження: вул. Соборна, буд. 50, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, код ЄДРПОУ 38782790)
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати 26.04.2019 року.
Суддя Мультян Марина Бондівна