
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 квітня 2019 р. Справа № 120/1003/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
22.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці у здійсненні перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки про заробітну плату від 16.08.2018 за № 179/1/9836 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.10.2018 з урахуванням архівної довідки про заробітну плату від 16.08.2018 № 179/1/9836, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач з 19.03.2018 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учасник бойових дій. Відповідно до ст. 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. 12.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату від 16.08.2018 № 179/1/9836, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України. Однак листом від 25.10.2018 № 324/Б-1 відповідач повідомив, що рішенням від 20.10.2018 за № 5688 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки у вищевказаному архівному документі не зазначені ім'я та по батькові заявника (а тільки ініціали), що не відповідає паспортним даним заявника. Позивач з таким твердженням не погоджується та зазначає, що згідно з його паспортними даними він - ОСОБА_1. Отже, наявні на довідці ініціали повністю співпадають з його іменем та по батькові, що свідчить у сукупності із зазначенням прізвище, поза сумнівом, свідчить про те, що архівна довідка видана саме на ім'я позивача.
Крім того, згідно з пп. 2 п. 2. 1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо за період з 1 липня 2000 по 31 грудня 2016 в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж та заробітна плата обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески згідно з додатком 2 до цього Порядку. Згідно з пунктом 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи чи організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідка про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Відтак, у випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановлено формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Крім того, позивач зазначає, що згідно з наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20.08.1998 № 41 «Про затвердження переліку типових документів», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 17.09.1998 № 576/3016, та наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2012 за № 578/5 на підприємство покладається обов'язок зберігання архівних документів, які можуть бути використані для підтвердження законних прав громадян, зокрема на нарахування пенсій, різних видів матеріальної допомоги та компенсацій, інших виплат і пільг терміном у 75 років. Отже, працівник може звернутись до підприємства з вимогою щодо видачі довідки про роботу та заробітну плату протягом вказаного періоду.
Окремо позивач просить суд врахувати, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів у військових частинах, а факт неналежного порядку ведення та передання документації до архівних установ не може бути підставою для позбавлення його права на соціальний захист.
Відтак позивач вважає протиправною відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 27.03.2019 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Також відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
12.04.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Як зазначає відповідач, згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі архівної довідки про заробітну плату від 16.08.2018 № 179/1/9836, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України. Проте у цій довідці не зазначено ім'я та по батькові позивача, а лише ініціали "ОСОБА_1." із вказівкою на те, що в архівних документах ініціали не розшифровані. За цих обставин приналежність довідки встановити неможливо, а тому управління правомірно відмовило у перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами ч. 2, 3 ст. 263 КАС України розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи здійснюється судом у письмовому провадженні в строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 19.03.2018 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
12.10.2018 позивач звернувся з заявою до відповідача щодо перерахунок його пенсії на підставі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», згідно з якою для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
До вказаної заяви позивач додав архівну довідку від 16.08.2018 № 179/1/9836, видану Галузевим архівом Міністерства оборони України, про розмір нарахованого позивачу грошового забезпечення за період військової служби з 2004 по 2013 рр.
Листом від 25.10.2018 № 324/Б-1 відповідач повідмив позивача про відмову у перерахунку пенсії (рішення № 5688 від 20.102.2018) з тих підстав, що додана до заяви архівна довідка № 179/1/9836 від 16.08.2018 не містить ім'я та по батькові заявника, а тільки ініціали "ОСОБА_1.". При цьому в довідці зазначено, що в архівних документах ініціали не розшифровані. Тому проведення перерахунку пенсії відповідно до поданої довідки неможливе, оскільки ім'я та по батькові не зазначені, що не відповідає паспортним даним заявника.
Отримавши відмову пенсійного органу у перерахунку пенсії, позивач за захистом своїх порушених прав та інтересів звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідосинам, суд виходить з таких мотивів.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями).
Статтею 8 цього Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-VI для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В силу положень ч. 1, 3 ст. 44 Закону № 1058-VI заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі - Порядок).
Згідно з пп. 3 п. 2.1 Порядку за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що єдиною підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру його грошового забезпечення відповідно до архівної довідки від 16.08.2018 № 179/1/9836 є те, що ця довідка містить посилання на прізвище та ініціали позивача, однак ініціали не розшифровані. Відтак відповідач вважає, що оскільки ім'я та по батькові позивача у цій довідці не зазначені, ця обставина свідчить про невідповідність вказаних у довідці даних особи паспортним даним позивача.
Проте суд зауважує, що вказана довідка видана саме ОСОБА_1, про що у ній безпосередньо зазначено. До того ж у довідці вказано, що у наявних в Міністерстві оборони України архівних документах відображено нарахування грошового забезпечення саме ОСОБА_1, з наступним поясненням того, що йдеться про його грошове забезпечення під час служби у військовій частині А0549 (в тому числі А 1517) за період з вересня по грудень 2004 року та з травня 2008 року по грудень 2013 року та військовій частині А5049 (в тому числі А0261) з січн 2005 року по квітень 2008 року.
Як видно з Послужного списку позивача про проходження військової служби, оформленого Кадровим центром Повітряних Сил Збройних Сил України 06.06.2018 № 350/160/267, у вказані вище періоди позивач проходив службу на посадах військовослужбовця за контрактом, зокрема у наведених вище військових частинах.
Отже, відомості з архівної довідки відповідають послужному списку позивача, що зроблений з його особової справи.
Крім того, суд вважає помилковими твердження відповідача про те, що зазначені в архівній довідці ім'я та по батькові відрізняються від паспортних даних позивача. Так, у довідці вказано, що в архівних документах відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 Водночас, незважаючи на те, що ініціали не розшифровані, вони повністю відповідають паспортним даним позивача.
Також суд зауважує, що згідно з наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20.08.1998 № 41 «Про затвердження переліку типових документів», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 17.09.1998 № 576/3016, та наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2012 за № 578/5 на підприємство покладається обов'язок зберігання архівних документів, які можуть бути використані для підтвердження законних прав громадян, зокрема на нарахування пенсій, різних видів матеріальної допомоги та компенсацій, інших виплат і пільг терміном у 75 років.
Отже, протягом вказаного періоду працівник вправі отримати відповідні архівні документи, тоді як окремі неточності в цих документах або неповнота відображеної у них інформації не може бути перешкодою для реалізації особою своїх законних прав, в даному випадку - права на перерахунок пенсії.
З огляду на викладене суд приходить до переконання, що відповідач обрав упереджений підхід при наданні оцінки архівної довідки про заробітну плату (дохід) позивача за час його військової служби та протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (рішення № 5688 від 20.10.2018) у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату (дохід) № 179/1/9836 від 16.08.2018, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (код ЄДРПОУ 37979905, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) з урахуванням довідки про заробітну плату (дохід) № 179/1/9836 від 16.08.2018, виданої Галузевим архівом Міністерства оборони України, починаючи з 01.10.2018.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 26.04.2019.
Суддя Сало Павло Ігорович