Рішення № 81473054, 25.04.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
120/942/19-а
Номер документу
81473054
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 квітня 2019 р. Справа № 120/942/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що 29.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком та виплатою грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, з огляду на наявність педагогічного стажу понад 35 років. Пенсія позивачу була призначена 13.02.2019. Однак, листом за №С-5 від 19.02.2019 відповідач відмовив ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги, у зв'язку із незарахуванням до спеціального стажу періоду проходження строкової військової служби з 11.05.1977 по 15.06.1979.

Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою від 25.03.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень ст. 263 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

На виконання вимог ухвали суду від 25.03.2019 та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.

ОСОБА_1, починаючи з 29.12.2018, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при загальному стажі 42 роки 23 дні, з яких спеціального стажу, як працівника освіти - 34 роки 5 місяців 14 днів.

Грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій виплачують, починаючи з 01.20.2011, за умови виходу педагогічних працівників на пенсію за віком (п. 7-1) Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1788). Право на отримання одноразової грошової допомоги надається особам, які: працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788; мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах; до цього не отримували будь-яку пенсію (п. 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого постановою КМУ "Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати").

Відповідач, керуючись пунктом "е" статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Постановою КМУ від 23.11.2011 №1191, врахував до спеціального стажу періоди роботи в сфері освіти: з 15.08.1984 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 31.12.2009; з 01.01.2010 по 30.11.2018; з 01.12.2018 по 29.01.2019.

Проте, військову строкову службу з 11.05.1977 по 15.06.1979 та навчання у Вінницькому державно-педагогічному інституті ім. М. Островського з 01.09.1979 по 26.06.1984 відповідачем не враховано, оскільки, Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати не передбачено врахування в спеціальний стаж, при отриманні грошової допомоги, періодів навчання та військової служби.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, що підтверджується рішенням про призначення пенсії №024950001493 від 13.02.2019. На підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу призначено пенсію за віком при загальному стажі 42 роки 23 дні, в тому числі, як працівник освіти 34 роки 5 місяців 14 днів.

29.01.2019 позивач звернувся до відповідача із письмовим зверненням в якому просив виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, з огляду на наявність педагогічного стажу понад 35 років.

Листом №С-5 від 19.02.2019 відповідач розглянув звернення позивача та повідомив, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" для отримання грошової допомоги (10 місячних пенсій) стаж працівника освіти повинен становити 35 років. Натомість, стаж позивача, як працівника освіти становить 34 роки 5 місяців 14 днів, тому, грошова допомога останньому не передбачена.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується наступним.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" до педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти та установ професійної (професійно-технічної) освіти належать викладачі, педагоги професійного навчання, вихователі, майстри виробничого навчання, старші майстри, старші майстри виробничого навчання, інструктори виробничого навчання, асистенти викладача, асистенти майстра виробничого навчання, методисти, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники фізичного виховання, керівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, науково-методичних та навчально-методичних установ, їх заступники та інші працівники, діяльність яких пов'язана з організацією і забезпеченням навчально-виховного процесу.

Відповідно до частини 2 статті 47 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" держава забезпечує педагогічним працівникам закладів професійної (професійно-технічної) освіти та установ професійної (професійно-технічної) освіти: щорічною основною відпусткою тривалістю не менше 42 календарних днів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України; пенсією за вислугою років за наявності стажу безперервної педагогічної роботи не менше ніж 25 років.

Судом встановлено, що у позивача наявний спеціальний стаж, як працівника освіти - 34 роки 5 місяців 14 днів.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Аналогічні за змістом приписи містить і абзац 2 пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", за яким час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно записів у трудовій книжці, позивач проходив військову службу з 11.05.1977 по 15.06.1979. Вказана обставина підтверджується відповідачем у наданому відзиві на позовну заяву, відтак є безспірною, яка не потребує доказування.

Відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та механізм її виплати визначає "Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати", затверджений 23 листопада 2011 року постановою Кабінету Міністрів України № 1191.

Так, згідно з пунктом 5 "Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати" грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

З огляду на викладене, суд не погоджується з позицією відповідача про зарахування позивачу стажу роботи за спеціальністю на посадах працівника освіти лише 34 років 5 місяців 14 днів.

Суд вказує на те, що час проходження позивачем військової служби має бути зарахований до спеціального педагогічного стажу. Відтак, позивач, відповідно до вимог пункту 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Зобов'язати Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1, період проходження строкової військової служби з 11.05.1977 по 15.06.1979 та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН - НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009, код ЄДРПОУ - 41247096) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім 40 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН - НОМЕР_1); Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, 21009, код ЄДРПОУ - 41247096).

Повний текст рішення суду складено: 26.04.2019

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна