
Справа № 683/2271/18
2/683/295/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2019 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Цішковського В.А.
з участю секретаря Крупської В.В.
розглянувши в м. Старокостянтинів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №683/2271/18, 2/683/1115/2018 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до військової частини А2502 про поновлення на квартирному обліку,
в с т а н о в и в:
У вересні 2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися в суд з позовом до військової частини А2502 (далі в/ч А2502) і просять скасувати рішення житлової комісії в/ч А2502, оформлене протоколом №38 від 13 квітня 2018 року в частині зняття старшини ОСОБА_4 разом із членами сім’ї у загальному складі чотирьох осіб з квартирного обліку поліпшення житлових умов у в/ч А2502, а також зобов’язати житлову комісію в/ч А2502 поновити їх як членів сім’ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4 на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду за датою первинної постановки ОСОБА_4 на облік, тобто з 29.02.2008р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилаються на те, що наказом командира в/ч А 2502 від 26.12.17р. №31-РС, старшину ОСОБА_4 звільнено з військової служби у запас на підставі п. «а» ч.6 ст.26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» у зв’язку із закінченням строку контракту. На момент звільнення ОСОБА_4, його вислуга років у Збройних Силах України становила 26 років 4 місяці, а пільгова – 26 років 10 місяців.
На підставі рапорту ОСОБА_4, його було прийнято на квартирний облік у в/ч А 2502 як безквартирного зі складом сім’ї 4 особи, в тому числі він, з 29.02.2008р., що підтверджується довідкою в/ч А2502 від 23.08.2018р.
Рішенням житлової комісії в/ч А2502 від 13 квітня 2018 року, яке оформлено протоколом №38, ОСОБА_4 разом із членами сім’ї було знято з квартирного обліку з посиланням на те, що підстава його звільнення з військової служби у запас не дає йому права перебувати на квартирній черзі при в/ч А2502.
28.06.2018р. ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Позивачі вважають зняття ОСОБА_4 та їх як членів його сім’ї з квартирного обліку незаконним, таким, що порушує їх конституційні права, та стверджують, що ОСОБА_4 разом із членами сім’ї у 2008 році був правомірно зарахований на квартирний облік, а тому зняття його з цього обліку суперечить Конституції України та Житловому кодексу України, оскільки на момент зарахування ОСОБА_4 на квартирний облік, діяв Наказ Міністра оборони України №577 від 06.10.2006р. «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень», відповідно до п.1.4. якої, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Позивачі вважають, що оскільки вислуга ОСОБА_4 на військовій службі становить 26 років 4 місяці, а пільгова – 26 років 10 місяців, тобто більше 20 років, а тому вони як члени сім’ї померлого військовослужбовця мають право на одержання житла для постійного проживання згідно норм встановлених законодавством з розрахунку на кожного члена сім’ї, та повинні перебувати на квартирному обліку.
Ухвалою суду від 03.09.2018р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Відповідач, військова частина А 2502 у визначений законом строк подав відзив на позовну заяву та просить у задоволенні позову відмовити. Посилається на те, що старшина ОСОБА_4 звільнений наказом командира в/ч 2502 (по особовому складу) №31-РС від 26.12.17р. в запас на підставі п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби» від 06.12.2016р., ч.6 ст.26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» з урахуванням вимог п.п. «ї» п.1 ч.8 цієї статті даного Закону, у зв’язку із закінченням строку контракту.
При цьому, вказує, що ОСОБА_4 було звільнено з військової служби в зв’язку із закінченням строку контракту, тобто з підстав, не зазначених в абзаці першому п.2.16 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оброни України №737 від 30.11.2011 року, яка була чинною на момент його звільнення з військової служби, що передбачено п.2.18 цієї Інструкції.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом командира в/ч А 2502 від 26.12.2017р. №31-РС, старшину ОСОБА_4 звільнено з військової служби у запас на підставі п. «а» ч.6 ст.26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» у зв’язку із закінченням строку контракту. На момент звільнення ОСОБА_4, його вислуга років у Збройних Силах України становила 26 років 4 місяці, а пільгова – 26 років 10 місяців, що підтверджується наказом командира в/ч 2502 від 28.12.17р. №161 про звільнення, витягом з протоколу засідання житлової комісії в/ч 2502 від 13.04.2018р. про зняття з квартирного обліку.
Згідно вищезазначеного наказу, вислуга років ОСОБА_4 у Збройних Силах України становить 26 років 4 місяці, пільгова – 26 років 10 місяців.
На підставі рапорту ОСОБА_4, його було прийнято на квартирний облік у в/ч А 2502 як безквартирного зі складом сім’ї 4 особи, в тому числі він, з 29.02.2008р., що підтверджується довідкою в/ч А2502 від 23.08.2018р.
Рішенням житлової комісії в/ч А2502 від 13 квітня 2018 року, яке оформлено протоколом №38, ОСОБА_4 разом із членами сім’ї було знято з квартирного обліку з посиланням на те, що підстава його звільнення з військової служби у запас не дає йому права перебувати на квартирній черзі при в/ч А2502.
28.06.2018р. ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Зазначені обставини сторонами не оспорюються та підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.37 ЖК України, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв'язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, згідно ст.38 ЖК України встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
ОСОБА_5 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470 були затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.
Згідно п.10 цих Правил громадяни, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, що здійснюють квартирний облік, у зв'язку з виходом на пенсію, беруться на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Цей Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей ( п.1 Порядку, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно п.3 даного Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Крім того, даний Порядок передбачає і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством (п. 30 Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року.
ОСОБА_4 мав вислугу на військовій службі 26 років 4 місяці (пільгова 26 років 10 місяців) та перебував на квартирному обліку для поліпшення житлових умов у військовій частині А2502 з 29.02.2008 року по 13.04.2018 року зі складом сім'ї чотири особи, в тому числі і він, а також у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень з 29.02.2008 року по 13 .04.2018 року. Звільнений старшина ОСОБА_4 в запас у зв’язку із закінченням строку контракту, тобто не за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, був ветераном військової служби, мав необхідну вислугу років, що давала право на пенсійне забезпечення.
Системний аналіз зазначених обставин по справі з урахуванням положень викладеного вище законодавства, свідчить про те, що підстави для зняття ОСОБА_4 з квартирного обліку були відсутні.
Посилання представника відповідача на п.2.16 та п.2.18 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №737 від 30 листопада 2011 року, яка була чинною на момент звільнення ОСОБА_4 з військової служби, як на підставу зняття позивача з квартирної черги, не заслуговують на увагу з наступних підстав.
Так, дійсно згідно абз.5 п.2.18 зазначеної Інструкції військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу, а саме: військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров’я, а також у зв’язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини – у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.
В такій редакції п.2.16 та п.2.18 Інструкції діють з 19 червня 2014 року на підставі наказу Міністерства Оборони України №401 від 19 червня 2014 року «Про затвердження Змін до Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями».
Фактично без внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року, - нормативних актів вищої юридичної сили, внаслідок іншого їх тлумачення Інструкцією звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод військовослужбовців.
Забезпечення військовослужбовців належним житлом за безперервну військову службу є певною соціальною допомогою, підтримкою, додатком до основних джерел існування і спрямовані на реалізацію конституційного права кожного громадянина на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48 Конституції України). Таким чином, при вступі на службу позивачу було державою гарантоване певне забезпечення і компенсації, які фінансуються із бюджету. Зупинення або звуження змісту і обсягу гарантованих Конституційних соціальних прав є недопустимим і не повинні погіршувати становище особи, а тому позивач має право на поліпшення житлових умов за рахунок фондів Міністерства оборони України.
Крім того, зазначені положення Інструкції суперечать нормами ЖК України, зокрема ст.37 цього Кодексу, яка передбачає право працівників, які залишили роботу (службу) на підприємствах, в установах та організаціях у зв'язку з виходом на пенсію залишатися на квартирному обліку нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Отже, військовослужбовець у разі звільнення з військової служби має право залишатись на квартирному обліку при наявності вислуги років, що дає право на пенсійне забезпечення.
Відповідно до абз.3.3 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у позачерговому порядку в разі потреби поліпшення житлових умов надаються житлові приміщення сім’ям військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісті під час проходження військової служби, за місцем їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Таким чином, ОСОБА_4 мав право після звільнення зі служби перебувати на квартирному обліку разом із членами своєї сім’ї у в/ч 2502 за місцем проживання (реєстрації), тому зняття їх рішенням житлової комісії від 13.04.2018р. з обліку, порушено їх право на одержання житла, передбачене Конституцією України.
За таких обставин, позов про скасування протокольного рішення житлової комісії в/ч 2502 №38 від 13.04.2018р. в частині зняття з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, старшини ОСОБА_4 зі складом сім’ї 4 (чотири) особи та поновлення його на квартирному обліку, підлягає задоволенню.
В зв’язку із задоволенням позову, судовий збір в сумі 704,8 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивачів в рівних частках, по 234,93 грн. кожному.
При цьому, витрати на правову допомогу, зазначені позивачами при поданні позову в сумі 1600 грн. з відповідача не стягуються, оскільки позивачами не подано жодних доказів про понесення цих витрат.
Керуючись ст.ст. 13, 81, 141, 264, 265, 279 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до військової частини А2502 про скасування протокольного рішення житлової комісії військової частини А2502 Міністерства оборони України №38 від 13.04.18р. в частині зняття старшини ОСОБА_4 зі складом сім’ї 4 (чотири) особи з квартирного обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей та поновлення їх на квартирному обліку задоволити.
Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А2502 оформлене протоколом №38 від 13 квітня 2018 року в частині зняття ОСОБА_4 зі складом сім’ї чотири особи з квартирного обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині А2502.
Зобов’язати військову частину А2502 в особі її житлової комісії поновити ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як членів сім’ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4 на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду при військовій частині А2502 - з 29 лютого 2008 року.
Стягнути з військової частини А2502 (31101, вул. Миру 1 м. Старокостянтинів Хмельницька область, код ЄДРПОУ 08497649) на користь ОСОБА_1 (31100, вул. Миру, в/ч А2502, м. Старокостянтинів Хмельницька область, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1), ОСОБА_2 (61002 вул. Сумська 77/79 м. Харків Харківська область, реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2) та ОСОБА_3 (31100 АДРЕСА_1) судовий збір в сумі 234,93 грн. (двісті тридцять чотири гривні 93 коп.) на кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачі:
1) ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: 31100, вул. Миру, в/ч А2502, м. Старокостянтинів Хмельницька область, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1.
2) ОСОБА_2, зареєстрований за адресою: 61002 вул. Сумська 77/79 м. Харків Харківська область, реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2.
3) ОСОБА_3, зареєстроване місце проживання: 31100 АДРЕСА_1.
Відповідач: Військова частина А2502, місцезнаходження: вул. Миру, 1 м. Старокостянтинів Хмельницької області, 31100, код ЄДРПОУ 08497649.
Повне рішення складено 18 лютого 2019 року.
Суддя: