Ухвала суду № 81434815, 24.04.2019, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
Б-24/51-09
Номер документу
81434815
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

УХВАЛА

"24" квітня 2019 р.Справа № Б-24/51-09

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Усатого В.О.

розглянувши клопотання про заміну кредиторів

по справі за заявою УПФУ в Київському районі, м. Харків

до ПАТ "Харківметробуд" м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду від 10.12.2014 р. визнано ПАТ "Харківметробуд" (код 01387254) банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого ОСОБА_1

До суду від ГУ ДФС у Харківській області надійшло клопотання (вх. № 9967 від 22.04.2019) про заміну кредиторів, в якому податковий орган просить суд замінити кредиторів ДПІ у Київському районі м.Харкова, Індустріальну ОДПІ м.Харкова, Основ'янську ОДПІ м.Харкова та ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова на Головне управління ДФС у Харківській області.

Розглянувши матеріали справи, клопотання ГУ ДФС у Харківській області, судом встановлено, що ДПІ у Київському районі м.Харкова, Індустріальна ОДПІ м.Харкова, Основ'янська ОДПІ м.Харкова та ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова є кредиторами банкрута, вимоги яких включено до реєстру вимог кредиторів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №311 "Про утворення територіального органів Державної фіскальної служби та визнання таким, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністерства України", реорганізовано та утворено деякі територіальні органи ДФС, а саме: Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області реорганізовано та приєднано до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області; Державну податкову інспекцію у Дзержниському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області реорганізовано та приєднано до Державної податкової інспекції у Дзержниському район м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області. Індустріальну ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області реорганізовано та приєднано до Індустріальної ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області та Основ'янську ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області реорганізовано та приєднано до Основ’янської ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 року №892 "Про деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби", та наказу ДФС України №174 від 24.02.2016р., реорганізовано та перейменовано деякі територіальні органи ДФС, а саме: Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області перейменовано у Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області; Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області перейменовано у Центральну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області; Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області перейменовано у Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області; Індустріальну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано у Східну об’єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби", реорганізовано та перейменовано деякі територіальні органи ДФС, а саме: Київську об’єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання як структурний підрозділ до Головного управління ДФС у Харківській області; Центральну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання як структурний підрозділ до Головного управління ДФС у Харківській області; Східну об’єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання як структурний підрозділ до Головною управління ДФС у Харківській області.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797 внесено зміни до Податкового кодексу України.

Відповідно п.19-1.1.22. статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 ПК України, якою встановлено, що державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Пунктом 41.2 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Наказом Державної фіскальної служби від 19.10.2016 № 875 визначені функції та повноваження, які здійснюють структурні підрозділи ГУ, до яких, зокрема, віднесені: організація роботи щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску; організація та координація роботи щодо застосування до платників податків та платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; організація та ведення позовної роботи, спрямованої на забезпечення надходження податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів.

Отже, з внесенням змін до ПК України територіальні органи ДФС втратили повноваження щодо стягнення податкової заборгованості та стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску шляхом застосування процедур, передбачених законодавством з питань банкрутства. Відповідні повноваження відповідно до вимог чинного законодавства перейшли до Головного управління ДФС у Харківській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком.

Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Частиною першою статті 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.

Отже, згідно з вимогами чинного законодавства, заміна кредитора за заявою правонаступника допускається на будь-якій стадії судового процесу, тому суд вважає клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора обґрунтованими.

Крім того, суд зазначає, що в даному випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції). Тобто, відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.

Згідно пункту 51 Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство", що встановлює наступне. Статтею 512 Цивільного кодексу України встановлено підстави заміни кредитора у зобов'язанні, в тому числі й грошовому. Законом не передбачено заборони на перехід прав кредиторів за грошовими зобов'язаннями до іншої особи у провадженні у справі про банкрутство. Тому арбітражні керуючі мають вносити до реєстру відомості про заміну кредиторів за грошовими зобов'язаннями у разі переходу їх права вимоги відповідно до правил Цивільного кодексу України, а господарські суди - зобов'язувати арбітражних керуючих вносити відповідні зміни до реєстру в разі оскарження необґрунтованої відмови арбітражних керуючих у внесенні відомостей про заміну кредитора. Особа, до якої перейшли права кредиторів під час провадження у справі про банкрутство, отримує статус учасника провадження відповідно до абзацу двадцять другого статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредиторів (вх. № 9967 від 22.04.2019) задовольнити та замінити кредиторів у справі.

Керуючись ст. ст. 21, 37-48, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 52, 233-235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредиторів (вх. № 9967 від 22.04.2019) задовольнити.

Замінити кредитора -Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (після перейменування Київська об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області).

Замінити кредитора - Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.

Замінити кредитора -Індустріальну ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на Індустріальну ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Замінити кредитора - Індустріальну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на Східну об’єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Замінити кредитора - Основ’янську ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на Основ’янську ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС (після перейменування Східна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС).

Замінити кредитора - Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.

Замінити кредитора - Державну податкову інспекцію у Дзержниському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на Державну податкову інспекцію у Дзержниському район м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (після перейменування Центральна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області).

Замінити кредитора - Центральну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.

Ухвалу направити ліквідатору, ГУ ДФС у Харківській області, Східній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, Київській ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в строки, передбачені ст. 256 ГПК України, шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя Усатий В.О.