Рішення № 81428670, 08.04.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.04.2019
Номер справи
826/12746/18
Номер документу
81428670
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 квітня 2019 року № 826/12746/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі судового засідання Мині І.І., за участі представників сторін: від позивача - Лавріненко І.А., від відповідача - Герасименко П.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНАДА»доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0287991209 від 16.05.2018,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРАНАДА» (далі-позивач/ТОВ «ГРАНАДА») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач/ ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.05.2018 №0287991209.

На обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що при прийняті спірного податкового повідомлення-рішення відповідачем не враховано дані Державного земельного кадастру і матеріали нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що перебуває у користуванні позивача.

Відповідач проти позовних вимог заперечував з підстав правомірності спірного податкового повідомлення-рішення, прийнятого у межах наданих контролюючому органу повноважень, у зв'язку з виявленими під час перевірки порушеннями вимог податкового законодавства з боку позивача.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення Київської міської ради від 08.07.2010 №1173/4611 та згідно Договору оренди земельної ділянки від 08.07.2011 №79-6-00810 в користуванні товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНАДА» перебуває земельна ділянка площею 4592 м.кв. за адресою: м. Київ, вул. Лятошинського, 2а, кадастровий номер: 79:401:0050.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві проведено камеральну перевірку уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік платника орендної плати за землю товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНАДА», результати якої оформлені актом від 23.04.2018 №235/26-15-12-09-19/2371289.

Перевіркою встановлено, що сума податкового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб визначена за результатом подання уточнюючої декларації з плати за землю за 2017 рік №9299800797 від 23.03.2018 є нижча, ніж визначено за результатами камеральної перевірки на загальну суму 345493,79 грн.

На підставі висновків акту перевірки від 23.04.2018 №235/26-15-12-09-19/2371289, головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.05.2018 №0287991209, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 431867,24 грн., з яких 345493,79 грн. нараховано за податковим зобов'язанням та 86373,45 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Позивач вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За статтею 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Статтею 270 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно з статтею 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Таким чином, платники земельного податку - юридичні особи самостійно обчислюють земельний податок на підставі даних державного земельного кадастру з використанням відповідного розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок. У свою чергу, контролюючий орган при виникненні сумнів у розмірі задекларованого земельного податку повинен отримати інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з акту перевірки, контролюючий орган дійшов висновку про заниження позивачем податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб за січень -грудень 2017 року, зазначивши, що вказане заниження відбулось без врахування довідки від 28.08.2015 №Ю-10936 до дати затвердження нової довідки.

Надаючи оцінку доводам контролюючого органу щодо довідки від 28.08.2015 №Ю-10936, згідно якої нормативно - грошова оцінка земельної ділянки складає 29378723,18 грн., суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року №489, який набрав чинності 27 грудня 2016 року і застосовується з 01 січня 2017 року, затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі по тексту - Порядок).

Згідно з пунктами 2, 3 розділу І Порядку нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213 (із змінами).

Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.

Пункт 1 розділу ІІІ Порядку визначає, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9).

Отже, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Таким чином, належним джерелом даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки є витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який виданий територіальним органом Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки, або в силу норми ст.15 Закону України "Про Державний земельний кадастр", - відомості з Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку станом на відповідну дату. При цьому, безпосередньо контролюючий орган не наділений повноваженнями на встановлення та зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно (в тому числі окремих її складових).

Ухвалами суду витребовувались від відповідача відомості, щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 5932 м кв., за адресою: м. Київ, вул. Лятошинського, 2а, кадастровий номер 79:401:0050.

Проте, відповідачем як суб'єктом владних повноважень взагалі не виконано передбаченого процесуальним законом обов'язку доказування правомірності своїх дій, не було надано дані державного земельного кадастру і матеріалів нормативно-грошової оцінки спірної земельної ділянки.

Натомість, позивач при визначені грошового зобов'язання з орендної плати в уточнюючій декларації використовував витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:78:401:0050 по вул. вул. Лятошинського, 2а міста Києва площею 4592 м.кв., сформований 16 лютого 2018 року за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру та зареєстрований в ГУ Держгеокадастру у м. Києві за вихідним від 19.02.2018 №1822/86-18. У вказаному витягу зазначено про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 17862263,69 грн.

Також, на виконання вимог ухвали суду, Головним управлінням Держгеокадастру у м. Києві надано інформацію, відповідно до якої станом на 01.01.2017 нормативно-грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:78:401:0050 по вул. вул. Лятошинського, 2а міста Києва площею 4592 м.кв., становить 17862263,69 грн.

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що позивачем при обчисленні земельного податку правомірно використано дані витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 19.02.2018 №1822/86-18, на підставі якого подано уточнюючу декларацію.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно і всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНАДА" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві №0287991209 від 16.05.2018р.

3.Витрати по сплаті судового збору в сумі 6479 грн. відшкодувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНАДА" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 25.04.2019.

Суддя С.К. Каракашьян