Рішення № 81428436, 25.04.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
824/160/19-а
Номер документу
81428436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/160/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Чернівецького обласного комунального підприємства "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4938 від 05.03.2009 р., наданого Чернівецькому обласному комунальному підприємству "Бальнеологічний санаторій "Брусниця".

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував про невиконання Чернівецьким обласним комунальним підприємством "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" вимог припису від 09.11.2016 р. №662-16/02, складеного на підстав Акту №02-05/10/2016-26/п-153 від 04.11.2016 р. про недопущення відповідачем посадових осіб Державної служби геології та надр України до перевірки, у зв'язку із чим стверджує про наявність підстав для анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4938 від 05.03.2009 р., наданого Чернівецькому обласному комунальному підприємству "Бальнеологічний санаторій "Брусниця".

У відзиві на позов Чернівецьке обласне комунальне підприємство "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" зазначає, що основною причиною не усунення у повному обсязі припису від 09.11.2016 р. №662-16/02 є складне матеріальне становище установи. Попри вказане, відповідач стверджує, що Чернівецьким обласним комунальним підприємством "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" сплачуються податки за користування надрами та виконуються вимоги припису від 09.11.2016 р. №662-16/02, по мірі надходження коштів до установи. З вказаних підстав відповідач просив відмовити у задоволені позову.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 р. відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засіданні на 14.03.2019 року.

В підготовчому засіданні 14.03.2019 р. в судове засідання з'явився представник відповідача. Представник позивача в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. В підготовчому засіданні судом витребувано у відповідача додаткові докази по справі. У зв'язку із вказаним, у судовому засіданні оголошено перерву до 28.03.2019 року.

В підготовче засідання 28.03.2019 р. засідання з'явився представник відповідача. Представник позивача в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Судом на підставі заяви представника відповідача закрито підготовче провадження та вирішено перейти до розгляду справи по суті спору. Після з'ясування обставин справи по суті спору, представник відповідача заперечував проти задоволення позову та подав клопотання про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. У зв'язку із вказаним суд вирішив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Чернівецькому обласному комунальному підприємству "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4938 від 05.03.2009 р., з метою видобування мінеральних лікувальних вод, придатних для бальнеологічного лікування. Як додаток до спеціального дозволу, укладено Угоду про умови користування надрами та складено програму робіт. (а.с. 11-19).

21.09.2016 р. Державна служба геології та надр України прийняла наказ №323 затверджено план перевірок надрокористувачів у 4 кварталі 2016 р., серед яких вказано Чернівецьке обласне комунальне підприємство "Бальнеологічний санаторій "Брусниця". (а.с. 20, 21).

Наказом Державної служби геології та надр України прийнято наказ №323 від 21.09.2016 р. про доручення Департаменту державного геологічного контролю провести перевірку надрокористувачів у 4 кварталі 2016 р., у зв'язку із чим відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки строк з 01.11.2016 р. по 04.11.2016 р. (а.с. 22-23).

04.11.2016 р. Департаментом державного геологічного контролю складено акт №02-05.10.2016-26/п-153 про недопущення посадових осіб позивача до проведення перевірки у зв'язку із відсутністю керівника Чернівецького обласного комунального підприємства "Бальнеологічний санаторій "Брусниця". (а.с. 24-25).

На підставі акта №02-05/10/2016-26/п-153 від 04.11.2016 р. позивачем 09.11.2016 р. складено припис №662-16/02, в якому визначено обов'язок відповідача надати Департаменту державного геологічного контролю перелік документів і матеріалів щодо користування надрами відповідно до умов спеціального дозволу на користування надрами №4938 від 05.03.2009 року. (а.с. 27-31).

18.11.2016 р. Департаменом державного геологічного контролю винесено подання на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4938 від 05.03.2009 р., у зв'язку із ненаданням відповідачем матеріалів, які підтверджують факт усунення виявлених перевіркою порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. (а.с. 32-40).

19.12.2016 р. наказом Державної служби геології та надр України №491 надано відповідачу 30 календарних днів для усунення виявлених порушень. (а.с. 41-42).

На підставі подання Департаменту державного геологічного контролю від 17.02.2017 р. Державна служба геології та надр України прийняла наказ №121 від 09.03.2017 р. про продовження терміну для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. (а.с. 45-47).

Наказом Державної служби геології та надр України №377 від 28.08.2017 р. зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4938 від 05.03.2009 р. та надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень. (а.с. 52-53).

На підставі службової записки головного спеціаліста відділу контролю за геологічним вивченням та використанням надр Департаменту державного геологічного контролю відповідачем 17.11.2017 р. прийнято наказ №512 про надання відповідачу 30 календарних днів для усунення виявлених перевіркою порушень. (а.с. 56-59).

Згідно з службовою запискою головного спеціаліста відділу контролю за геологічним вивченням та використанням надр Департаменту державного геологічного контролю відповідачем 04.05.2018 р. прийнято наказ №149 про продовження відповідачу терміну для усунення виявлених перевіркою порушень. (а.с. 62-65).

02.11.2018 р. позивач надіслав Чернівецькому обласному комунальному підприємству "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" лист із пропозицією надати у 15 денний строк згоду/заперечення щодо припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №4938 від 05.03.2009 року. Вказаний лист отриманий відповідачем 12.11.2018 року (а.с. 68).

Відповідачем до матеріалів справи додано пакет документів, який був наданий Державній службі геології та надр України на виконання припису №662-16/02 від 09.11.2016 р. (а.с. 77-114, 127-136).

Спірні правовідносини полягають у перевірці наявності підстав для анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №4938 від 05.03.2009 р., наданого Чернівецькому обласному комунальному підприємству "Бальнеологічний санаторій "Брусниця".

Спірні правовідносини регулюються Кодексом України про надра, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. N 877-V, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 09.09.2005 р. N 2806-IV.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Згідно з ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2015 року № 1174 (далі - Положення № 1174 ).

Згідно з пп.12 п.4 Положення № 1174 передбачено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Як зазначено вище, відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).

Відповідно до п. 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Відповідно до п. 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.

За приписами ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Аналіз вказаних вище норм свідчить про те, що позивач наділений повноваженнями щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами або їх анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення, однак у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів право користування надрами припиняється у судовому порядку.

Крім того, згідно з п.7 ст. 4-1 Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом); припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Судом встановлено, що підставою для звернення до суду Державної служби геології та надр України з даним позовом стало невиконання відповідачем припису від 09.11.2016 р. №662-16/02. Водночас, судом встановлено, що вказаний припис складений на підставі Акту №02-05/10/2016-26/п-153 від 04.11.2016 р. про недопущення відповідачем посадових осіб Державної служби геології та надр України до перевірки. У приписі, серед іншого, містяться вимоги щодо надання необхідних документів та матеріалів.

Таким чином, суд вважає, що у приписі не міститься перелік порушень відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування, а міститься перелік документів, які необхідні позивачу для проведення перевірки, оскільки така перевірка не відбулась через недопущення відповідачем посадових осіб для її проведення, про що свідчить акт №02-05/10/2016-26/п-153 від 04.11.2016 року.

Однак, ненадання витребуваних у приписі документів та матеріалів у визначений строк не може бути підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, оскільки така підстава не передбачена приписами ст. 26 Кодексу України про надра та положеннями п.7 ст. 4-1 Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", в яких визначено вичерпний перелік підстав для анулювання дії спеціального дозволу. Водночас, судом встановлено, що відповідачем надано позивачу ряд документів на виконання вимог припису від 09.11.2016 р. №662-16/02.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Згідно зі ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення за невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на винних осіб накладається адміністративне стягнення.

Тобто, відповідальність за невиконання у строк припису Державної служби геології та надр України від 09.11.2016 р. №662-16/02 передбачено статтею 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та не породжує підстав для анулювання дії спеціального дозволу.

На підставі вказаного судом встановлено, що Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовними вимогами про анулювання дії спеціального дозволу №4938 від 05.03.2009 р. з підстав, що не передбачені вимогами законодавства про надрокористування, а тому позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Позивач не довів суду правомірність заявлених вимог, а тому у задоволені позову суд відмовляє.

Згідно з вимогами статей 132-143 КАС України суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1.У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

позивач: Державна служба геології та надр України (вул. А. Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031);

відповідач: Чернівецьке обласне комунальне підприємство "Бальнеологічний санаторій "Брусниця" (с. Брусниця, Кіцманський район, Чернівецька область, 59350, код ЄДРПОУ 02005881).

Суддя Т.М. Брезіна