
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 року Чернігів Справа № 620/1130/19
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді - Заяць О.В.,
за участю секретаря - Новик Н.С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, з урахуванням правил для розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови у частині,
У С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_2 від 11.04.2019 у частині стягнення виконавчого збору у сумі 3442,92грн. та 555,39 грн., нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат та виконавчого збору в сумі 2809,85 грн., нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних, винесену у межах виконавчого провадження № 39850408.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що інфляційні втрати та 3% річних нараховані постачальником природного газу, входять до складу грошового зобов’язання (грошового боргу за спожитий газ), а відтак і до кредиторської заборгованості, визначеної Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», і за виконавчими документами щодо їх стягнення виконавчий збір не стягується, згідно зі статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Ухвалою суду від 22.04.2019 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та останню призначено до розгляду з урахуванням правил окремих категорій термінових адміністративних справ, встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 3-денний строк з дня отримання на електронну пошту останнім ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем, в установлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, зазначивши, що під кредиторською заборгованістю, що підлягає врегулюванню у даному випадку відповідно до спеціального Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», є заборгованість за спожитий природний газ, а заборгованість зі сплати інфляційних нарахувань, трьох відсотків річних, штрафи та пеня є мірою цивільної та господарської відповідальності за невиконання своїх зобов’язань, проте не є заборгованістю за спожитий природний газ. Вважає, що при винесенні оскаржуваної постанови державний виконавець діяв на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Представник позивача у судовому засіданні та наданій відповіді на відзив позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.
Так, судом встановлено, що 18.09.2013 державним виконавцем Центрального відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції відкрито виконавче провадження № 39850408 з виконання наказу № 927/395/13, виданого 31.05.2013 Господарським судом Чернігівської області про стягнення з ПАТ «Облтеплокомуненерго» на користь НАК «Нафтогаз України» 1387096,15 грн. основного боргу, 5553,93 грн. інфляційних, 28098,51 грн. 3% річних та 776,77 грн. пені.
18.09.2013 вказане виконавче провадження передано для подальшого виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області та зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 ЗаконуУкраїни «Про виконавче провадження».
13.02.2018 виконавче провадження поновлено, оскільки Ухвалою Господарського суду Чернігівської області № 927/16/66/13 від 23.01.2018 заяву ТОВ «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Актив плюс» про порушення провадження у справі про банкрутство ПАТ «Облтеплокомуненерго» залишено без розгляду.
15.02.2018 виконавче провадження зупинено на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки згідно наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 268 від 10.10.2017, ПАТ «Облтеплокомуненерго» включено до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Включення боржника до вказаного реєстру є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та її дочірня компанія «Газ України», в частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
28.03.2019 до відділу надійшла заява боржника № 654 від 26.03.2019, згідно якої вбачається повне фактичне виконання рішення Господарського суду Чернігівської області по справі № 927/395/13 про стягнення з ПАТ «Облтеплокомуненерго» на користь НАК «Нафтогаз України» 1387096,15 грн. основного боргу, 5553,93 грн. інфляційних, 28098,51 грн. 3% річних та 776,77 грн. пені.
11.04.2019 виконавче провадження № 39850408 з виконання наказу №927/395/13 виданого 31.05.2013 Господарським судом Чернігівської області про стягнення з ПАТ «Облтеплокомуненерго» на користь НАК «Нафтогаз України» 1387096,15 грн. основного боргу, 5553,93 грн. інфляційних, 28098,51 грн. 3% річних та 776,77 грн. пені закінчено на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повернуто до суду, який його видав, а сторонам виконавчого провадження направлено копію постанови про закінчення виконавчого провадження.
Отже згідно виконавчого документа з АТ «Облтеплокомуненерго» підлягають стягненню такі види заборгованості: 1387096,15 грн. основного боргу, 5553,93 грн. інфляційних, 28098,51 грн. 3% річних та 776,77 грн. пені.
Тому підлягає стягненню виконавчий збір в розмірі 3442,92 грн., що складається 555,39 грн. - 10% від інфляційних, 2809,85 грн. - 10% від 3% річних та 77,68 грн. -10% від пені, про що винесена постанова заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_2 від 11.04.2019 № 39850408.
Вважаючи оскаржувану постанову у частині прийняття рішення про стягнення з боржника виконавчого збору та щодо його застосування відносно сум заборгованості зі сплати інфляційних нарахувань, нарахованих на суму основної заборгованості за спожитий природний газ, та трьох відсотків річних з простроченої суми заборгованості за газ протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VІІІ).
Абзацом 2 частини 5 статті 26 Закону №1404-VІІІ передбачено, що у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до частини 2, пункту 6 частини 5 статті 27 Закону №1404-VІІІ виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.
Виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
30.11.2016 набрав чинності Закон України від 03.11.2016 №1730-VIII «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (далі - Закон №1730-VIII).
Відповідно до статей 1-3 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема, кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води; процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості; реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства; учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Системний аналіз зазначених правових норм свідчить, що врегулювання відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» заборгованості здійснюється у вигляді зменшення, списання та/або реструктуризації заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.
При цьому такі заходи вживаються виключно у відношенні до підприємств, включених до відповідного реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, та щодо заборгованості, яка відповідає визначенню статті 1 згаданого Закону.
У відповідності до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 10.10.2017 №268 «Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання» Акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» включено до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Даний факт не заперечується сторонами.
Статтею 4 Закону №1730-VIII передбачено, що взаєморозрахунки проводяться щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення, зокрема, кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової енергії для населення, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води населенню (без урахування розміру зобов'язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води іншим категоріям споживачів.
Реструктуризації підлягає кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашена станом на 31 грудня 2016 року (частина 1 статті 5 Закону №1730-VIII).
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже суд вважає, що поняття заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону № 1730-VIII, включає в себе виключно суму основного боргу перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, без урахування розміру зобов'язань із сплати інфляційних нарахувань та процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ, які є мірою цивільної відповідальності за невиконання зобов’язань, згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України.
Враховуючи наведені вище обставини, з урахуванням положень чинного законодавства України, суми нарахованого індексу інфляції та трьох процентів річних не є заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону № 1730-VIII.
Таким чином суд дійшов висновку, що дії державного виконавця щодо винесення 11.04.2019 постанови про відкриття виконавчого провадження (ВП № 58875530) з одночасним стягненням виконавчого збору (ВП № 39850408) в сумі 3442,92 грн. є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.
У відповідності до положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Водночас відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність оскаржуваної постанови у частині стягнення з боржника виконавчого збору з сум заборгованості зі сплати інфляційних нарахувань, нарахованих на суму основної заборгованості за спожитий природний газ, та трьох відсотків річних з простроченої суми заборгованості за газ.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області ОСОБА_2 від 11.04.2019 у частині стягнення виконавчого збору у сумі 3442,92грн. та 555,39 грн., нарахованого на суму заборгованості з інфляційних втрат та виконавчого збору в сумі 2809,85 грн., нарахованого на суму заборгованості з трьох відсотків річних, винесену у межах виконавчого провадження № 39850408, а відтак і про відмову у задоволенні позову.
Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (вул. Комсомольська, 55-Б, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 03357671) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівської області (проспект Миру, 43, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34924518) про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25 квітня 2019 року.
Суддя О.В. Заяць