Рішення № 81428391, 25.04.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
580/599/19
Номер документу
81428391
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2019 року справа № 580/599/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білозірської сільської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) подав позов до Білозірської сільської ради (далі – сільська рада, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Білозірської сільської ради щодо не розгляду заяви позивача про надання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,0515 га для ведення городництва в оренду терміном на 49 років в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області у місячний строк встановлений статтею 123 Земельного кодексу України;

- зобов’язати Білозірську сільську раду розглянути заяву позивача про надання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,0515 га для ведення городництва в оренду терміном на 49 років в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області – та прийняти відповідне рішення передбачене частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що Білозірська сільська рада не розглянула у встановлений законодавством строк заяву позивача про отримання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,0515 га для ведення городництва терміном 49 років в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.02.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки, вказані й в даній ухвалі.

27 лютого 2019 року позивач подав до суду клопотання на виконання вищевказаної ухвали, до якого додане клопотання про витребування доказів.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.03.2019.

04 березня 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду витребувано у Білозірської сільської ради копію заяви ОСОБА_1 з додатками щодо отримання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,0515 га для ведення городництва терміном на 49 років в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області з відміткою Білозірської сільської ради про реєстрацію.

28 березня 20196 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду відкладено підготовче засідання до 08.04.2019.

02 квітня 2019 року позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та про застосування до відповідача заходів процесуального примусу за невиконання ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2019.

08 квітня 2019 року представник відповідача подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити за відсутності представника Білозірської сільської ради, до заяви надані витребувані ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року матеріали.

Оскільки всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Насамперед суд зазначає про відмову у задоволенні клопотання позивача щодо застосування до відповідача заходів процесуального примусу за невиконання ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2019, адже ухвала фактично виконана, а стаття 149 Кодексу адміністративного судочинства України, на яку позивач посилається у клопотанні, передбачає право суду постановити відповідну ухвалу.

Вирішую спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України від 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1, частини 2, пункту “а” 3 статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам – для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Громадянам або їх об’єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва (частина 1 статті 36 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України, на яку у позовній заяві посилається позивач, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Частина друга вказаної статті передбачає, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою заявлених позовних вимог зазначено те, що Білозірська сільська рада не розглянула у встановлений законодавством строк заяву позивача про отримання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,0515 га для ведення городництва терміном 49 років в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, 24.01.2019 за результатами розгляду заяви позивача та поданих документів Білозірська сільська рада прийняла рішення № 80-38/VII відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,0515 га в оренду для городництва в адмінмежах Білозірської сільської ради за межами населеного пункту в зв’язку з тим, що вказана земельна ділянка знаходиться в оренді ФГ “Крупенко”, згідно договору оренди земельної ділянки зареєстрованого 06.03.2016 б/н.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір”, а відповідач не надав суду доказів на підтвердження понесених судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач – ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

2) відповідач – Білозірська сільська рада (19635, Черкаська область, Черкаський район, с. Білозір’я, вул. Незалежності, 168, ідентифікаційний код 04407744).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 25.04.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк