
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2019 р. № 400/678/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами про:
- визнання дій відповідача протиправними щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки ПС № 01510 від 11.06.2018р.;
- зобов'язати відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку призначеної позивачу пенсії станом на 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру, в межах наступних розмірів: посадовий оклад 3100,00грн., підвищення посадового окладу (0%) 0,00грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник 2200,00грн.; надбавка за стаж служби (40%) 1855,00грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 465,00грн., премія (83,55%) 6366,51грн.;
- зобов'язати відповідача протягом одного місяця подати звіт про виконання рішення суду.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія з 01.02.2011 року на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Згідно внесених змін до ст. 63 Закону № 2262, якими передбачено, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ПС № 01510 від 11.06.2018р. містить не всі види грошового забезпечення або не в повному обсязі, що звужує права позивача.
11.04.2019 р. відповідач подав відзив, відповідно до якого просив відмовити в задоволенні позову. У спірному періоді в зв'язку зі створенням нового органу - Національної поліції, поліцейські забезпечуватися грошовим забезпеченням без премії. Надбавки грошового забезпечення та премії, встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 1294, на день виникнення права на перерахунок пенсії скасовані та не виплачувалися. Грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 р., за посадою, з якої звільнено позивача, встановлено вірно, згідно чинного законодавства. Довідку про розмір грошового забезпечення направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 12.06.2018р. Таким чином, відповідач не вбачає підстав для виготовлення нової довідки з урахуванням надбавок, які не виплачувалися поліцейським станом на 01.01.2016 р.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області було підготовлено та направлено, у строки встановлені чинним законодавством, до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 12.06.2018р. за посадою прирівняною до посади заступника начальника відділу-начальника відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Миколаївській області, відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що прирівняються посадам поліцейських затвердженому наказом МВС України №138 від 17.02.2017 року, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року №348/30216 (далі - Наказ №138).
У відповідності до Наказу №138 посада заступника начальника відділу-начальника відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Миколаївській області є посади поліцейських, зазначені у пункті 15 розділу VII Наказу № 138, тобто "заступник начальника відділу не входить до складу управління". Відповідно до розділу 1 Переліку Наказу № 138, посада позивача не входить до вказаного Переліку.
21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою урегульовано порядок проведення перерахунку пенсій та види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, визначена форма довідки та порядок виплати доплати за 2016, 2017 роки. Окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій та середні розміри надбавок та премій виплачені в цілому по МВС за відповідними посадами доведені вказівкою МВС України від 12.03.2018р. № 3261/05/22-2017.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області 02.03.2018 за вих. № 1256/03 надані нові списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2016.
Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 20.03.2018.
Відповідачем 04.04.2018 за вих. № 298/38/05-2018р. направлено виправлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Судом встановлено, що 10.05.2018 ГУ ПФУ в Миколаївській області направлено запит до відповідача про надання ґрунтовного роз'яснення про збільшення премій та окладів.
У зв'язку з тим, що станом на 10.05.2018 з МВС України роз'яснень з цього приводу не надійшло, 14.05.2018 № 434/38/05-2018 ліквідаційною комісії УМВС області було направлено запит до МВС України.
Листом МВС України від 31.05.2018 № 22/6-2754 надано роз'яснення при прирівнюванні до посад поліцейських посад осіб, звільнених з посад ГУБОЗ ДВБ та ДВБ МВС України, необхідно керуватися розділом VII Переліку посад начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за № 348/30216 (далі - Перелік 138).
Пізніше, Ліквідаційною комісією У МВС України в Миколаївській області листом від 12.06.2018 № 485/38/05-2018 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України виправлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами, чинними за січень 2016.
Відповідно до викладеного, розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою заступника начальника відділу-начальника відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Миколаївській області, зазначений в довідці від 11.06.2018 № 01510, встановлено вірно згідно чинного законодавства і є дійсною на теперішній час.
У вказаній довідці зазначено, що за нормами, чинними на 01.01.2016 р., грошове забезпечення на відповідній посаді включає, крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, також надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію в розмірі 2,40%.
Таким чином, у порівнянні з довідкою від 03.04.2018р., у довідці від 11.06.2018 р. розмір премії зменшено. Викладене позивач вважає протиправним.
Крім того з матеріалів справи, суд не вбачає того, що позивач звертався до відповідача з заявою про виготовлення нової довідки щодо розміру грошового забезпечення та надання її до ГУ ПФУ в Миколаївській області за нормами, чинними на 01.01.2016 р.
13.03.2018 р. Верховним Судом розглянуто зразкову справу № 802/2196/17-а. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії щодо нескладання нової довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язання виготовити та направити нову довідку із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відмовлено повністю. Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 р. рішення Верховного Суду залишено без змін.
Справа, що розглядається, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а.
Статтею 291 КАС України визначено особливості провадження у типовій справі, зокрема, згідно з частиною третьою цієї статті при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015 р., у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 р.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з телеграмою голови Національної поліції України від 24.11.2015 р. № 359/01/29 у листопаді-грудні 2015 р. виплата грошового забезпечення проводилась виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, передбачених у постанові Кабінету Міністрів України № 988.
Відповідно до абзацу 5 п. 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерством внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 р. № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за посадою позивача становить 2,40%.
Отже, вказаний Ліквідаційною комісією розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 п. 5 Порядку № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії в розмірі 83,55% , як отримував позивач відповідно до довідки від 03.04.2018р., немає.
Відповідачем до матеріалів справи 11.04.2019р. надано клопотання про залучення до участі у справі третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Суд, розглянувши заявлене клопотання відповідача, вважає за необхідне зазначити таке.
З урахуванням вимог ст.171 КАС України, суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі, вирішує питання про залучення третіх осіб, про що зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд призначив справу № 400/678/19 до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Частиною 3 ст.263 КАС України визначено, що у справах, визначених ч.1 ст.263 , заявами по суті справи є позов та відзив. Таким чином, клопотання відповідача про залучення третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не є заявою по суті справи, тому суд залишає таке клопотання без розгляду.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідачем доведено правомірність своїх дій при складенні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 11.06.2018 р. № 01510, що є підставою для відмови в задоволенні позову. Відмова в задоволенні позову виключає встановлення судового контролю за виконанням рішення.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 08592253) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов