
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_1, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 квітня 2019 р. № 520/258/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Зінченко А.В.
при секретарі- Алавердян Е.А.
за участі сторін:
позивач - ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (вул. Підгірна, буд. 16,с. Новоєгорівка, Дворічанський район, код НОМЕР_1) до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Петра Іванова, буд. 1,м. Куп'янськ, код 40384269) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в якому просив суд визнати бездіяльним відповідача по призначенню пенсії за віком з 8 вересня 2018 року та зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу роботи періоди роботи: 18.10.1975 року в радгоспі "Мечніково" Дворічанського району Харківської області , до 1.11.1976 року , Знаходження в армії з 3.11. 1976 року по 30.12.1978 року ,період роботи в Радгоспі “Мечніково” Дворічанського району Харківської області-з 22.03.1979 року по 31.08.1981 рік, з 1.09.1981 року по 5.04.1982 року в Дворічанській центральній лікарні, з 6.04.1982 року по 26.11.1991 року працював в радгоспі “Мечніково” Дворічанського району Харківської області, а всього за трудовою книжкою - 15 років. 11 міс. 16 днів, з 19.11. 1991 року по 24.08. 2007 року у якості фізичної особи підприємця на здійснення внутрішніх перевезень, 15 років 9 міс. 5 днів, а всього 31 рік 8 міс. 21 день, та призначити пенсію за віком з 8 вересня 2018 року.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити .
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав до суду відзив на позов, в задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно з ст.46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.3 ст.4 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи полаються до територіального органу Пенсійного фонду або до повноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення та перерахунку пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до положень цього нормативного акту, зокрема розділу І, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою.
Приймання, оформлення і розгляд документів врегульований розділом IV вище згаданого Порядку, згідно з пунктом 4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
23.10.2018 року ОСОБА_2 звернувся до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про призначення пенсії. До заяви про призначення пенсії Позивачем було надано трудову книжку БТ-1 № 2314367 , паспорт, ідентифікаційний код, військовий квиток НУ № 6881629, архівну довідку № 01- 31/456 від 28.09.2018 р., архівну довідку № 01-31/201 від 18.04.2018 р., архівну довідку № 01-31/467 від 28.09.2018 р„ довідку Салтівської ОДПІ № 608/20-26-13-10 від 05.05.2018 року, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Умови призначення пенсії за віком визначені ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон № 1058).
Згідно ч. 1 вищевказаного Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років ч. 2 ст. 26 Закону № 1058).
Статтею 24 Закону № 1058 визначено періоди, з яких складається страховий стаж.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:
ТП = Св : В, де:
ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;
Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;
В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно записів в трудовій книжці Позивача він в період з 18.10.1975 р. по 01.11.1976 р. працював в радгоспі «Мечниково» Дворічанського району, з 03.11.1976 р. по 30.12.1978 р. проходив службу в ОСОБА_4, з 22.03.1979 р. по 31.08.1981 р. працював в радгоспі «Мечникове», з 01.09.1981 р. по 05.04.1980 р. працював в Дворічанській лікарні, а з 06.04.1982 р. по 26.11.1991 р. працював в радгоспі «Мечникове».
Судом встановлено, що вищезазначені періоди трудової діяльності Управлінням повністю зараховані до страхового стажу Позивача, а тому його посилання щодо неврахування вказаних періодів до страхового стажу, на думку суду , є помилковим, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Щодо вимоги врахування до пенсійного стажу період з 19.11. 1991 року по 24.08. 2007 року у якості фізичної особи підприємця на здійснення внутрішніх перевезень, 15 років 9 міс. 5 днів, а всього 31 рік 8 міс. 21 день, та призначити пенсію за віком з 8 вересня 2018 року.
Судом встановлено, що на виконання вимог Закону України «Про підприємництво» №785-ХП від 26.02. 1991 року позивачу 20.11.1991 року видано свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи .
Статтею 11 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-1У визначено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності мають право на державне соціальне страхування.
За діючим на момент правовідносин Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХП також не було виключень щодо цієї категорії осіб.
Суд вважає за необхідним зазначити, що обов'язковими платежами страхові внески вперше стали тільки згідно вимог Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької - діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Тобто, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за вказаним законом був введений тільки після 1997 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування державної реєстрації як підприємця та відсутність відомостей щодо несплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підставою для визнання дій відповідача неправомірними, а тому в цій частині позовних вимог позов підлягає задоволенню.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з’ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв’язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не призначення пенсії за віком ОСОБА_2 з 8 вересня 2018 року.
Зобов'язати Куп'янське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_2 періоди роботи з 19.11. 1991 року по 24.08. 2007 року у якості фізичної особи підприємця на здійснення внутрішніх перевезень, 15 років 9 міс. 5 днів, а всього 31 рік 8 міс. 21 день, та призначити пенсію за віком з 8 вересня 2018 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Петра Іванова, буд. 1,м. Куп'янськ,Харківська область,63701, код 40384269) на користь ОСОБА_2 (вул. Підгірна, буд. 16,с. Новоєгорівка, Дворічанський район, Харківська область,62740, код НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 25 квітня 2019 року.
Суддя Зінченко А.В.