
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 р. № 520/2679/19
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (61143, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (61052, м. Харків , вул. Кацарська, буд. 56) про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: 1. Зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018року на підставі ст. ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХП з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
2. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018року для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року в розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року що зазначені у висновках рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року у справі № 2040/7591/18 та з урахуванням, надбавки за особливості проходження служби , премії, та здійснити виплату ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум, подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідачів є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 21.03.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 19.04.2018 року надійшов відзив на позов в якому відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що діяв в межах чинного законодавства України.
Згідно ч. 4 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Від відповідача, ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2, 03.05.1973р. по 05.12.2000 р . проходив військову службу в Збройних силах України, яка є державною службою особливого характеру згідно ч. 1 ст.2 закону України №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» в військовій частині 4117 (далі - в/ч 4117) де отримував грошове забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (далі закон №2011 -XII).
21.08.2000р. наказом № 0141- пм заступника Міністра оборони України позивача, - командувача військово-повітряними силами було звільнено в запас за пункту № 46 п.п. «б» (за віком) з правом носіння військової форми одягу.
05.12.2000р. позивача було виключено із списків частини, наказом командира в/ч А 0678 № 173 від 23.10.2000р.
З 06.12.2000р.позивачу було призначено пенсію розрахунком на пенсію Міноборони за вислугу років відповідно до ст. 1 Закону України №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» де немає відомостей що позивач на момент призначення пенсії отримував надбавку за секретність, а розмір пенсії складав - 71% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 27) і отримує пенсію по лінії Міноборони в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, номер пенсійної справи - НОМЕР_2.
Згідно п. «а» ст. 13 закону № 2262-ХІІ (в редакції закону на день призначення пенсії позивачу) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що вислуга років позивача складає 27роки, тобто 20 років становило 50% відповідних сум грошового забезпечення та ще 7 років по 3% = 21 % сум грошового забезпечення.
Таким чином пенсія позивача складала 71% сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 1 ПКМ України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» ( далі постанова №704) були введені нові розміри посадових окладів та оклади за військовим званням ,щомісячні додаткові види грошового забезпечення і постанова №704 набрала чинності з 01.03.2018 р. де зазначено: що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається: з посадового окладу, окладу за', військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704 було надано право керівникам державних органів:
1. установлювати:
- п.5 пп.1. надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
- п.5 пп.2. здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової «служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів:
2. Виплачувати:
- п.6 пп.1. надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням.
- п.6 пп.6. надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Положенням № 414 від 15.06.1994 р. затвердженим ПКМ України «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», встановлена надбавка до посадових окладів, особам які працюють в умовах режимних обмежень, залежно від ступеня секретності інформації. В якій зазначено: - відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 %. - відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», -15%. - відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 %.
Також судом встановлено, що згідно пункту №1 постанови №103 позивачу була перерахована пенсія з 01.01.2018р., яка призначена з 05.07.1997р згідно закону №2262-ХІІ, виходячи зі складових грошового забезпечення, а саме розміру: окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби , що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови №704, однак позивачу не були враховані при перерахунку пенсії з 01.01.2018р. надбавки, а саме: - надбавка за особливості проходження служби; - премія, - надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Порядок проведення перерахунку був проведений згідно порядку № 45 відповідно до пункту №2 порядку №45 Мінсоцполітики повідомило пенсійний фонд України, що KM України прийнято рішення щодо перерахунку пенсій з 01.01.2018р. на підставі постанови №103. ПФ України повідомив свої ГУ ПФ України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилав відповідну інформацію Міноборони, МВС.
Також судом встановлено, що ГУ ПФУ в Харківській області у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення склало списки за формою згідно з додатком 1 і подало їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку в ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат. На підставі списків ОСОБА_1 ОВК підготував довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подав їх ГУ ПФУ в Харківській області.
На підставі отриманих списків пенсіонерів від ГУ ПФУ в Харківській області, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат надіслав довідку № ФХ 120296 від 29.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Харківській області, у порядку, визначеному рішенням KM України, відповідно до постанови № 103, станом на 01.03.2018р., за посадою технік відділу зберігання агрегатів та виробів авіа. а радіоелектр. облад. 862 авіац. - техн. Складу-техн.складу, яке становить: посадовий оклад - 3260.00 грн., оклад за військовим званням полковник - 1020.00 грн., надбавки за вислугу років - 2140,00 грн., всього - 6420,00 грн..
ГУ ПФ України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки № ФХ 120296, що підтверджується довідкою про перерахунок пенсії, наявною в матеріалах справи.
Відповідно до зазначеного перерахунку підсумок пенсії з надбавками складає 4494,00 грн., однак відповідачем - ГУ ПФУ в Харківській області виплачує позивачу тільки частина основного розміру пенсії, а саме 3274,74 грн. з 01.01.2018р.
13.03.2019р. позивач звернувся до ОСОБА_1 ОВК з заявою, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.03.2018 р. у відповідності з постановою №704, з повної інформацією, за формою передбаченою додатком №2 порядку №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018р. на підставі закону №2262-ХП з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень премії, однак в задоволенні даної заяви позивачу було відмовлено.
Не погодившись з зазначеним позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку даним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною 18, статті 43 Закону України №2262-XII встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до абзацу 3 ст. 51 Закону України №2262-Х1І встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави; до них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у ЗС України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, від 17.03.2004 р. № 7-рп/2004).
Статтею 9 Закону України № 2011-ХІІ, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням: щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом № 2262-ХІІ.
Частиною 3 статті 11 Закону №2262-ХІІ встановлює, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До 1 січня 2018 року перерахунок пенсії відбувався на підставі частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв'язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому KM України, у строки передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Розмір грошового забезпечення визначався ПКМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 (далі постанова КМУ № 1294).
Постановою № 704 з 01.03.2018 р. передбачено визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова КМУ №1294.
Ч 3 ст. 43 Закон №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 18 ст. 43. Закону №2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до абзацу 3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ встановлено перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №пр-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".
Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, a KM України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Європейський суд з прав людини у справах «ОСОБА_3 Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії» та «Федоренко проти України» констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обгрунтувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Тобто, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися «активом».: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат, в тому числі і пенсійних на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 р. у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні Тайгузус проти Австрії"" від 16.09.1996 p., якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 р.) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Суд зазначає, що військовослужбовцям які отримують право на пенсію після 01.03.2018 р. пенсія призначається і виплачується в розмірах відповідно до ч. 1 ст. 13 закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" ст.12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі п. 2, 3 ч.1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" -55 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_1 ОВК повинен відповідно ч. 18, ст. 43. Закону №2262-ХІІ скласти та направити до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.03.2018р. у відповідності з ПКМ України від 30.08.2017 р. №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до ПКМ України від 13.02.2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 р. на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), премії (у розмірів 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
Щодо вимоги позивача здійснити з 01 січня 2018 року виплату суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум, то суд зазначає, що в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки зазначена вимога стосується саме механізму здійснення зазначеної виплати та не відноситься до компетенції суму.
Крім того, позивач, звертаючись до суду із позовом, порушив питання, що стосується здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до ч.1ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до положень даної статті, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, проте це не є його обов'язком.
Підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачами рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду в порядку частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України та надати до суду звіт про виконання судового рішення судом не встановлено. А тому, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні вимоги щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (61143, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (61052, м. Харків , вул. Кацарська, буд. 56) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018року на підставі ст. ст. 43,8,10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХП з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) станом на 01 березня 2018року для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року в розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року що зазначені у висновках рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року у справі № 2040/7591/18 та з урахуванням, надбавки за особливості проходження служби , премії, та здійснити виплату ОСОБА_2 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року.
В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.