
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2019 р. Справа № 480/34/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Столичний" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області щодо непідготовки та неподання висновку для повернення Публічному акціонерному товариству Акціонерний банк "Столичний" надміру сплаченого податку на прибуток підприємства в сумі 229980,50 грн та зобов'язати ГУ ДФС у Сумській області підготувати та подати до Державного казначейства України висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на прибуток Публічному акціонерному товариству Акціонерний банк "Столичний" в сумі 229980,50 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що 07.11.2018 р. ПАТ АБ "Столичний" звернувся до відповідача з заявою про повернення в порядку ст. 43 Податкового кодексу України надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 58456,00 грн. Зазначає, що ним було подано до ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2014 рік, якою визначено суму податкового зобов'язання. На підставі меморіальних ордерів № 1 від 29.12.2014 р., № 1 від 23.01.2015 р., № 4 від 27.02.2015 р., № 1 від 30.03.2015 р., № 3 від 30.04.2015 р., № 4 від 25.05.2015 р., № 1 від 07.07.2015 р., № 2 від 08.07.2015 р. позивачем сплачено авансові платежі з податку на прибуток банку за 2014 рік на загальну суму 229980,50 грн. Таким чином, переплата з податку на прибуток позивача складає 229980,50 грн.
За результатами розгляду заяви позивача відповідач відмовив у поверненні таких переплат у зв'язку з наявністю в ПАТ АБ "Столичний" податкового боргу. Вважає відмову ГУ ДФС у Сумській області в поверненні надміру сплачених сум з податку на прибуток протиправною та зазначає, що відповідно до постанови Правління НБУ від 17.09.2015 р. № 614 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Столичний" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 18 вересня 2015 р. № 173 "Про початок процедури ліквідації ПАТ АБ "Столичний" та делегування повноважень ліквідатора банку". На підставі даного рішення розпочато процедуру ліквідації ПАТ АБ "Столичний" з 21.09.2015 р. до 20.09.2017 р. включно, призначено уповноважену особу Фонду. 17.09.2018 р. рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 2544 продовжено строки здійснення процедури ліквідації банку на один рік по 20.09.2019 р. включно.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Податкового кодексу України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 2, п. 3 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ліквідація банку - процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.
З дня початку процедури ліквідації банку строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
Відповідно до п.п. 43.3, 43.4, 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Всупереч вказаним нормам відповідач не підготував та не подав органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ПАТ АБ "Столичний" надмірно сплаченого податку на прибуток підприємства в сумі 229980,50 грн.
Отже, посилання відповідача на наявність у ПАТ АБ "Столичний" податкового боргу як на підставу відмови в поверненні з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств не узгоджується з наведеними нормами. Разом з тим, за позивачем рахується надмірна сплата податку на прибуток підприємства в сумі 229980,50 грн, що підтверджена первинними документами, відповідно, у відповідача відсутні підстави відмовляти позивачу в поверненні з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на прибуток підприємства. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до інтегрованої картки платника за позивачем рахується заборгованість зі сплати податку на прибуток у розмірі 19023054,23 грн. Наявність податкового боргу виключає право позивача на повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток на підставі ст. 43 Податкового кодексу України.
Постановою Правління НБУ від 17.09.2015 р. № 614 відкликано банківську ліцензію та ліквідовано Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Столичний".
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 18.09.2015 р. № 173 розпочато процедуру ліквідації ПАТ АБ "Столичний".
Процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку та питання запровадження та здійснення тимчасової адміністрації регулюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". При цьому Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не звільняє платників податків, щодо яких запроваджено процедуру тимчасової адміністрації та ліквідації від сплат податків (обов'язкових платежів), а лише визначає, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Таким чином, процедура ліквідації ПАТ АБ "Столичний" не звільняє його від обов'язку сплати податкових зобов'язань, що виникли до початку такої процедури. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Правління НБУ від 17.09.2015 р. № 614 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Столичний" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 18 вересня 2015 р. № 173 "Про початок процедури ліквідації ПАТ АБ "Столичний" та делегування повноважень ліквідатора банку". На підставі даного рішення розпочато процедуру ліквідації ПАТ АБ "Столичний" з 21.09.2015 р. до 20.09.2017 р. включно, призначено уповноважену особу Фонду.
17.09.2018 р. рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 2544 продовжено строки здійснення процедури ліквідації банку на один рік по 20.09.2019 р. включно (а.с.98-101).
Позивачем було подано до ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з податку на прибуток банку за 2014 рік, якою визначено суму податкового зобов'язання. На підставі меморіальних ордерів № 1 від 29.12.2014 р., № 1 від 23.01.2015 р., № 4 від 27.02.2015 р., № 1 від 30.03.2015 р., № 3 від 30.04.2015 р., № 4 від 25.05.2015 р., № 1 від 07.07.2015 р., № 2 від 08.07.2015 р. ним сплачено авансові платежі з податку на прибуток банку за 2014 рік на загальну суму 229980,50 грн (а.с.11-24,30-37).
07.11.2018 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 229980,50 грн (а.с.25-26).
За результатами розгляду заяви відповідач відмовив у поверненні таких переплат у зв'язку з наявністю у ПАТ АБ "Столичний" податкового боргу (а.с.29).
Суд вважає, що рішення Головного управління ДФС у Сумській області про відмову в поверненні надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток є обґрунтованим та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначені статтею 43 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 43.1, 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
На підставі п. 43.2. ст. 43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Так, з матеріалів справи вбачається, що станом на 28.11.2018 р. за позивачем рахується заборгованість зі сплати податку на прибуток у розмірі 19023054,23 грн (а.с.124-128), яка виникла в результаті несплати:
- нарахованої платником самостійно суми 18345303,00 грн по податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік № 9276375084 від 29.02.2016 р., термін сплати - 10.03.2016 р.;
- нарахованих авансових внесків щомісячно протягом 2015 року відповідно до податкової декларації з податку на прибуток банку № 9081440686 від 02.0.2015 р. у розмірі 279644,38 грн;
- донарахованої суми основного платежу відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0000171204 від 15.03.2016 р., що складає 20039,00 грн, та пені в сумі 217,41 грн;
- пені за несвоєчасну сплату - 377850,44 грн.
Позивач зазначає, що оскільки щодо банку здійснюється процедура ліквідації, то на підставі Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" для нього строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав. Також у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Однак суд не погоджується з такою позицією позивача та зазначає, що Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не звільняє платників податків, щодо яких запроваджено процедуру тимчасової адміністрації та ліквідації від сплат податків (обов'язкових платежів), а лише визначає, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Тобто процедура ліквідації ПАТ АБ "Столичний" не звільняє його від обов'язку сплати податкових зобов'язань, що виникли до початку такої процедури.
Крім того, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про пропущення позивачем строку подання заяви про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з огляду на таке.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку. Така сума грошового зобов'язання вважається узгодженою. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.
Так, 16.02.2015 р. відповідачем самостійно було подано податкову декларацію з податку на прибуток банку за 2014 рік (а.с.11-24), якою визначено суму податкового зобов'язання. На підставі меморіальних ордерів № 1 від 29.12.2014 р., № 1 від 23.01.2015 р., № 4 від 27.02.2015 р., № 1 від 30.03.2015 р., № 3 від 30.04.2015 р., № 4 від 25.05.2015 р., № 1 від 07.07.2015 р., № 2 від 08.07.2015 р. ним сплачено авансові платежі з податку на прибуток банку за 2014 рік на загальну суму 229980,50 грн (а.с.30-37). Тобто остання сплата авансового платежу з податку на прибуток позивачем здійснена 08.07.2015 р.
Відповідно до п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Враховуючи, що остання сплата авансового платежу з податку на прибуток позивачем здійснена 08.07.2015 р., на підставі п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України заява про повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання мала бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, тобто до 10.07.2018 р. Всупереч вказаній нормі позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток 07 листопада 2018 року, тобто з пропуском встановленого строку.
Отже, підставами для перерахування надмірно сплачених грошових зобов'язань на час звернення з відповідною заявою до контролюючого органу є наявність переплати по податку, відсутність податкового боргу у платника податків та звернення з такою заявою у встановлений строк. У даному випадку судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач має не сплачений податковий борг, до того ж із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань звернувся після закінчення встановленого строку. Дані обставини виключають право позивача на повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань.
Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу в поверненні надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Акціонерний банк "Столичний" (40030, м. Суми, вул. Покровська, 25, код ЄДРПОУ 20028816) до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах