Рішення № 81427659, 25.04.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
815/776/18
Номер документу
81427659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/776/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді, Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в м. Одесі адміністративну справу ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 47 %, премія 29%, з урахуванням основного розміру пенсії: 64% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 47 %, премія 29%, з урахуванням основного розміру пенсії: 64% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією та з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 47 %, премія 29%, з урахуванням основного розміру пенсії: 64% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років з 2007 року. З моменту нарахування пенсії позивачу, розмір грошового забезпечення для працівників органів внутрішніх справ неодноразово змінювався, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Такою підставою є прийняття КМУ нормативно-правових актів, що визначають новий розмір грошового забезпечення для працівників міліції, а з 01.01.2016 року - поліції. На даний момент Головним управлінням ПФУ в Одеській області та Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області не здійснено жодних дій щодо забезпечення права позивача на перерахунок пенсії. Представник позивача зазначає, що Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області надіслала на адресу Головним управлінням ПФУ в Одеській області довідку № 184 для перерахунку пенсії позивача, проте, Головним управлінням ПФУ в Одеській області перерахунок вчинено не було. Також, позивач не погоджується з розміром премії, що вказаний у довідці № 184 1,71% замість 29 %, яку фактично отримував ОСОБА_2 під час проходження служби та з відсутністю у довідці відомостей щодо надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 47%, яку позивач отримував під час проходження служби.

Ухвалою суду від 19.03.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.04.2018 ороку.

03.04.2018 року від представника відповідача, Головного управління ПФУ в Одеській області, надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. представник відповідача зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, яка діяла до 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягали перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Пунктами 1, 2 Порядку зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІ1 (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому, постановою № 988 не передбачено встановлення та виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань. Представник відповідача зазначає, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року буде здійснено головним управлінням після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам».

10.04.2018 року від представника відповідача, Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими нормами права. Представник відповідача зазначає, що відповідно до п. 5 Постанови КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячних і надбавок, доплат, підвищенням та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплат, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Постановою КМУ № 988 не передбачені надбавки за особливо важливі завдання, тому діючим поліцейським не нараховуються, у зв'язку з чим до довідки для перерахунку пенсії позивача не включені. Крім того, позивачу встановлено середню премію по Україні відповідно до посади (інспектора патрульної поліції) у розмірі 1,71 %, а тому визначення премії у довідці про грошове забезпечення відбулось з дотриманням чинного законодавства.

19.04.2018 року провадження у справі зупинено за клопотанням представника відповідача, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а.

03.05.2018 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов

Протокольною ухвалою суду від 04.04.2019 року поновлено провадження у справі.

Позивач до судового засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.

18.03.2019 року від представника відповідача, Головного управління ПФУ в Одеській області, надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області до суду не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 16.08.2007 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що призначена у відповідності до протоколу.

З огляду на протокол про призначення пенсії за пенсійною справою № 1503001050 (МВС) від 16.08.2007 року, грошове забезпечення позивача, що враховане під час призначення пенсії містить наступні складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т. ч. - ОУС (ПО+ВЗ+50%) 50%. Основний розмір пенсії становить 64 % грошового забезпечення.

Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області видано щодо ОСОБА_2 довідку № 184 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З огляду на вказану довідку № 184 грошове забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою інспектор патрульної служби взводу патрульної служби відділу міліції на промтоварному ринку УМВС України в Одеській області становить: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 1000,00 грн., надбавка за стаж служби 45 % - 1561,50 грн., премія 1,71% -86,04 грн.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Законом № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Також, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Постанова Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до п. 2 постанови № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови № 988 МВС видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Згідно п. 2 наказу № 260, вказаний наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Так, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до п. 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Так, до змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом № 260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказом № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Суд зазначає, що пенсія позивачу у 2007 році призначена з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті від 03.09.2007 року № 88, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі та премія 33,3 %.

Проте, з огляду на довідку 184, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року, до складу грошового забезпечення не включена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі, а премія включена у розмірі 1,71 %.

Суд зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Також, згідно з листом МВС від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою інспектор патрульної поліції становить.

При цьому, відповідно до положень пункту 4 постанови № 988, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою № 988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Згідно п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

При цьому, будь-яких даних щодо виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентується постановою № 988 поліцейським Головного управління Національної поліції в Одеській області позивачем суду не надано.

Крім того, з огляду на довідку № 184 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої на ім'я ОСОБА_2, середній розмір премії становить 1,71 %.

Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 1,71 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд зазначає, що враховує під час вирішення справи висновки Великої Палати Верховного Суду, що наведені в постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а з приводу того, що з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, з урахуванням позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення вимог ОСОБА_4 в частині визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області та зобов'язання Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 47 %, премія 29%, з урахуванням основного розміру пенсії: 64% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

З огляду на висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині позову, суд робить висновок й щодо відмови у задоволенні вимоги позивача про зобов'язання Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією та з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військове звання - 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 47 %, премія 29%, з урахуванням основного розміру пенсії: 64% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року, суд зазначає, що з огляду на матеріали справи 03.04.2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року з урахуванням сум грошового забезпечення, що визначені у довідці № 184.

Таким чином, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року не належить до задоволення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_2 не належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправними бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_2).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385).

Відповідач - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (вул. Єврейська, 14, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ: 08592268).

Повний текст постанови виготовлений та підписаний судом 25.04.2019 року.

Суддя Н.В.Бжассо

.