
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 квітня 2019 року Справа № 280/992/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (вул. Інтеркультурна (колишня Дзержинського)АДРЕСА_1, м. Мелітополь, Запорізька область, 72310, РНОКПП НОМЕР_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1О.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01 січня 2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) згідно частини 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення (ОСОБА_2ПРИ ВИКОНАННІ ПОЛЬОТІВ; НАДБ. ЗА КВАЛІФІКАЦІЮ, В/СЛ. 1 КЛАС; РОБОТА З ТАЕМН.ВИРОБАМИ, НОСІЯМИ, ДОК; НАДБАВКА ЗА ОСОБЛИВІ ВАЖЛИВІ ЗАВДАННЯ; премія) при визначенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням усіх видів додаткового грошового забезпечення, які були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1).
Ухвалою суду від 12 березня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику осіб), а справу призначено до розгляду на 09 квітня 2019 року.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач є особою, звільненою з військової служби за виходом на пенсію. Зазначає, що пенсія йому призначена довічно згідно Закону України №2262 від 09 квітня 1992 року у 1995 році в розмірі 90% від грошового забезпечення при вислузі 40 років. Вказує, що 01 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області при перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» безпідставно застосувало розмір 70% від суми грошового забезпечення, та не включило до перерахунку усі надбавки і доплати, встановлені позивачу при виході на пенсію.
ОСОБА_1 просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№11323 від 21 березня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що позивачу перераховано пенсію з урахуванням приписів статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», отже дії Відповідача щодо застосування 70 % грошового забезпечення, передбаченого Законом № 2262 під час проведення перерахунку пенсії Позивачу є такими, що повністю відповідають вимогам діючого законодавства, оскільки на момент здійснення такого перерахунку діяла норма статті 13 Закону № 2292, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Щодо надбавок і доплат відповідач зазначає, що лише оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби підлягають врахуванню при перерахунку пенсії». Таким чином, врахування надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35 %, надбавки за кваліфікацію - 8 %, надбавки за роботу з таємними виробами - 10 %, надбавки за особливо важливі завдання - 50 % та премії - 10 % є таким, що суперечить чинному законодавству. В межах даного Порядку Відповідач отримав від уповноваженого органу - Запорізького обласного військового комісаріаті довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 В даній довідці зазначений посадовий оклад - 3660,0 грн., оклад за військове звання - 1270,0 грн., 50 % надбавка за вислугу років - 2465,0 грн. Саме з даних видів грошового забезпечення і було здійснено перерахунок пенсії Позивача. Таким чином вважає, що Відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивача відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
1. Позивач є військовим пенсіонером та з 12 травня 1995 року йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
При перерахунку позивачу у 2018 році пенсії відповідачем застосовано приписи статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та розмір пенсії обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Наведене підтверджується Розрахунками пенсії за вислугу років позивача та відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вих.№176/Т-9 від 12 лютого 2019 року) на звернення позивача.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (статті 22, 46, 64), Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (статті 13, 43, 51, 63), постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Суд вважає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому, застосуванню підлягає норма права у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії за вислугою років.
Таким чином, відповідачем протиправно при перерахунку пенсії позивачу зменшено відсоток пенсії від грошового забезпечення – з 90% до 70%.
Аналогічної думки дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи №583/2264/17 (адміністративне провадження №К/9901/1786/18) у постанові від 19 червня 2018 року.
Отже, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Враховуючи з’ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
2. Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення (ОСОБА_2ПРИ ВИКОНАННІ ПОЛЬОТІВ; НАДБ. ЗА КВАЛІФІКАЦІЮ, В/СЛ. 1 КЛАС; РОБОТА З ТАЕМН.ВИРОБАМИ, НОСІЯМИ, ДОК; НАДБАВКА ЗА ОСОБЛИВІ ВАЖЛИВІ ЗАВДАННЯ; премія) при визначенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням усіх видів додаткового грошового забезпечення, які були враховані при призначенні пенсії ОСОБА_1 суд зазначає наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.
Суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Питання врахування додаткових видів грошового забезпечення (ОСОБА_2ПРИ ВИКОНАННІ ПОЛЬОТІВ; НАДБ. ЗА КВАЛІФІКАЦІЮ, В/СЛ. 1 КЛАС; РОБОТА З ТАЕМН.ВИРОБАМИ, НОСІЯМИ, ДОК; НАДБАВКА ЗА ОСОБЛИВІ ВАЖЛИВІ ЗАВДАННЯ; премія) могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Запорізького обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Запорізького обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Аналогічну позицію у справах цієї категорії викладено в постанові Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі №240/6263/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/1/19).
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має.
Відповідно до довідки Запорізького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи, посадовий оклад складає 3660,00 грн., оклад за військовим званням (капітан) – 1270,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 2465,00 грн. Усього – 7395,00 грн.
Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині що стосуються врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (ОСОБА_2ПРИ ВИКОНАННІ ПОЛЬОТІВ; НАДБ. ЗА КВАЛІФІКАЦІЮ, В/СЛ. 1 КЛАС; РОБОТА З ТАЕМН.ВИРОБАМИ, НОСІЯМИ, ДОК; НАДБАВКА ЗА ОСОБЛИВІ ВАЖЛИВІ ЗАВДАННЯ; премія) є безпідставними, отже не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись приписами: статей 19, 22, 46, 64 Конституції України, статей 13, 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45, статтями 9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Інтеркультурна (колишня Дзержинського)АДРЕСА_1, м. Мелітополь, Запорізька область, 72310, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01 січня 2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) згідно частини 4 статті 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2018 року у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 квітня 2019 року.
Суддя Д.В. Татаринов