Рішення № 81427559, 22.04.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
320/774/19
Номер документу
81427559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2019 року № 320/774/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ОСОБА_1 з позовом до Київського обласного військового комісаріату, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Київського обласного військового комісаріата по не включенню з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року премії 450% від посадового окладу за місяць при перерахунку пенсії ОСОБА_1, при підготовці довідки Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області про розмір грошового забезпечення - протиправними;

- зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступний вид грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року по 31.01.2017 року згідно: протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року №3 і наказу Міністра оборони України від 27 січня 2016 року №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2016 році"; премії 450% від посадового окладу, та передати довідку про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області з 01 січня 2007 року та отримує пенсію за вислугу років як військовий пенсіонер відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач зазначає, що при черговому підвищенні грошового забезпечення діючим військовослужбовцям згідно протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 3 в доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» і на його основі Міністром оборони видано наказ від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України в 2016 році», згідно якого щомісячна премія на посадах офіцерського складу в 2016 році складає 450 % посадового окладу, починаючи з 01 січня 2016 року. З огляду на вказані вище обставини, з посиланням на ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку перерахунку пенсії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, позивач вважає, що його пенсія підлягає перерахунку з 01.01.2016.

Позивач зазначає, що незважаючи на вказані обставини, внаслідок допущеної бездіяльності Київського обласного військового комісаріату по не включенню при підготовці Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача з 01.01.2016 по 31.12.2017 премії в розмірі 450 % від посадового окладу за місяць, пенсія позивачу не була перерахована. Таку бездіяльність відповідача позивач просить визнати протиправною та зобов’язати відповідача включити в довідку для перерахунку його пенсії за вказаний вище період премію в розмірі 450 % від посадового окладу за місяць, із передачею такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі, розгляд якої здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Київський обласний військовий комісаріат не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про додаткові види грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, як того просить позивач.

Крім того, відповідач зазначив, що пенсії колишнім військовослужбовцям виплачують на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до статті 63 якого здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій на підставі документів, що є у пенсійній справі, а також на підставі додаткових документів, поданих пенсіонерами на час перерахунку. Саме на підставі зазначених документів, за твердженнями відповідача, і повинен здійснюватись перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям відповідно до вимог чинного законодавства.

В задоволенні клопотання позивача про витребування доказів суд відмовляє, оскільки документи, які позивач просить витребувати, не є доказами по суті справи в розумінні ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, а є актами, що містять норми права, які підлягають застосуванню при вирішенні даної справи.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно наказу командира військової частини А0820 (по стройовій частині) № 227 від 03.10.2005 підполковника ОСОБА_1, помічника командира з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічного відділу, звільненого наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 16.09.2005 № 381 з військової служби у запас за пунктом 67, підпунктом «в» - у зв’язку із скороченням штатів, виключено з 03 жовтня 2005 року із списків особового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік до Васильківського ОМВК Київської області.

Київським обласним військовим комісаріатом позивачу з 27 жовтня 2005 року була призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.

Як слідує з матеріалів справи, пенсію позивача було призначено із грошового забезпечення, що складалося із основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 1) посадового окладу; 2) окладу за військове звання; 3) процентної надбавки за вислугу років; 4) надбавки; 5) надбавки за класну кваліфікацію; 6) надбавки за таємність; 7) надбавки за безперервну службу; 8) премії (в розмірі 33,3 %).

Судом встановлено, що позивачу з 01 квітня 2013 року, з 01 грудня 2017 року та з 01 січня 2018 року був проведений перерахунок пенсії з грошового забезпечення, основні та додаткові види якого визначає Київський обласний військовий комісаріат.

На даний час пенсія позивача виплачується, виходячи із сум грошового забезпечення, що складається із основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 1) посадового окладу; 2) окладу за військове звання; 3) процентної надбавки за вислугу років; 4) надбавки за таємність; 5) надбавки за особливо важливі завдання; 6) надбавки за класну кваліфікацію; 8) премії (в розмірі 10 %) .

Позивач вважає, що Київський обласний військовий комісаріат не подав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням в ній премії в розмірі 450 % від посадового окладу за місяць, внаслідок чого пенсія позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 не була перерахована із врахуванням зазначеного розміру премії.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Постанова № 45), що підлягає застосуванню у розглядуваних по даній справі правовідносинах.

Відповідно до п. 1 Постанови № 45 перерахунок пенсій, раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Як слідує із п. 2 Постанови № 45, на підставі зазначеного вище рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із п. З цього Порядку органи, в яких особа проходила службу, готують для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення та подають її до органів Пенсійного фонду України для здійснення такого перерахунку.

Системний аналіз зазначених вище положень Постанови № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії позивачу першочергово мають бути наявні законні підстави (умови) для цього, а при їх наявності - відповідними суб’єктами владних повноважень мають бути здійснені в межах компетенції дії, безпосередньо спрямовані на перерахунок пенсії позивачу.

Першочерговим завданням для суду у даній справі є встановлення наявності або відсутності законних підстав для перерахунку пенсії позивачу за період з

01.01.2016 по 31.12.2017 у взаємозв’язку із обґрунтованістю включення до розміру грошового забезпечення позивача премії в розмірі 450 % від посадового окладу за місяць, а похідним (другорядним) - питання дотримання процедури такого перерахунку та функцій (ролі) відповідача у такій процедурі.

Отже, згідно з п. 1 Постанови № 45, підставою для перерахунку пенсій, раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

При цьому, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як слідує з пп. 1 п. 5 Постанови № 1294, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право, зокрема, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.

Позивач вважає, що підставою, передбаченою в п. 1 Постанови № 45, для перерахунку його пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 є наказ Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» (надалі - Наказ № 44), яким врегульовано окремі питання виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за рахунок збільшення (зменшення) премій і у межах видатків, передбачених на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році.

Із тексту преамбули Наказу № 44 слідує, що він прийнятий відповідно до Постанови № 1294 (зі змінами) і протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 3 з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році.

Згідно із пунктом 1 Наказу № 44 витрати на грошове забезпечення військовослужбовців передбачувалось здійснювати за нормами, установленими законодавством України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення, із дотриманням відповідного порядку таких виплат.

Пунктом 2 Наказу № 44 врегульовано, що щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) слід виплачувати з розрахунку - премія: військовослужбовцям на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), - 450 відсотків посадового окладу.

При цьому, пунктом 2 Наказу № 44 передбачено видання щомісячних наказів про встановлення премії особовому складу із окремою вказівкою військовослужбовців із зазначенням посади, прізвища, імені та по батькові евакуйованих унаслідок поранень, через хворобу до закладів охорони здоров'я, а також таких, що зникли безвісти, захоплені в полон або заручниками (щомісячно протягом всього періоду, за який їм зберігається виплата грошового забезпечення).

Крім цього, пункт 2 Наказу № 44 врегульовує також можливість видання наказів щодо збільшення (зменшення) розміру щомісячної премії військовослужбовцям, в тому числі, на посадах офіцерського складу.

Звідси, за наслідками системного правового аналізу зазаначених положень Наказу № 44, суд доходить до висновку, що останній носить тимчасовий характер, оскільки визначає порядок витрат на грошове забезпечення військовослужбовців в межах виділених асигнувань у 2016 році, із дотриманням певної черговості таких виплат. Водночас, збільшений розмір преміювання здійснюється в межах виділених асигнувань на утримання військовослужбовців та встановлюється наказами щомісяця виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, із визначенням мінімального розміру такої премії та відповідно до особистого внеску військовослужбовців в загальні результати служби (роботи) та за виконання покладених на підрозділ завдань.

За таких обставин, премія, яку встановлено Наказом № 44, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги в межах кошторисних призначень на оплату праці та не може бути розповсюджена на осіб, що перебували на відповідній посаді в попередні роки.

Таким чином, враховуючи зазначене, суд приходить висновку, що положення наказу Міністерства оборони України від 27 січшя 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» не розповсюджуються та не впливають на правовідносини щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, з огляду на що премія в розмірі 450 % посадового окладу військовослужбовців на посадах офіцерського складу не є складовою розміру грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, та не може слугувати підставою для перерахунку його пенсії.

Аналогічні правові висновки наведені в постановах Верховного Суду від 30 січня 2018 року у справі № 753/21475/16-а та від 30 листопада 2018 року у справі № 761/11934/16-а, в яких Верховний Суд висловив правову позицію стосовно того, що Наказ № 44 має індивідуальний і тимчасовий характер (на 2016 рік), а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік». Більше того, Наказ № 44 є відомчим документом і відповідно не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Зважаючи на висновки суду щодо відсутності законних підстав для перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у взаємозв’язку із необґрунтованістю включення до розміру грошового забезпечення позивача премії в розмірі 450 % від посадового окладу за місяць, судом не досліджується питання дотримання відповідачем процедури такого перерахунку.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що Київський обласний військовий комісаріат, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення позивача премію у розмірі 450 % посадового окладу, діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством, а тому не порушив права позивача.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необгрунтованими, відповідно не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.