Рішення № 81427305, 22.04.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2019
Номер справи
280/595/19
Номер документу
81427305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 квітня 2019 року Справа № 280/595/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69124, РНОКПП: НОМЕР_1)

до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, 25-а, м. Запоріжжя, 69076, код ЄДРПОУ 41248943)

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1М.) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя щодо припинення пенсійних виплат ОСОБА_1, за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року;

- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя нарахувати та виплатити ОСОБА_1, пенсії за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року.

Ухвалою суду від 18 лютого 2019 року зазначену позовну заяву було залишено без руху, в зв’язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.

Крім того ухвалою суду від 18 лютого 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.

Так, на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, 12 березня 2019 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою суду від 13 березня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику осіб), а справу призначено до розгляду на 10 квітня 2019 року.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером та особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач отримує пенсію за віком. Позивач протиправно недоотримав пенсійні виплати за минулий період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року.

ОСОБА_1 просила позов задовольнити у повному обсязі.

Представник Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№12809 від 01 квітня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 з 01 грудня 2016 року перебуває на обліку в об'єднаному управлінні як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком на загальних умовах. Вказує, що з 01 листопада 2017 року виплата пенсії позивачу припинена у зв'язку з не підтвердженням фактичного місця проживання на підставі протоколу № 77 від 25 жовтня 2017 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Рішенням засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам по Хортицькому району від 20 грудня 2017 року (протокол № 94) довідка ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12 жовтня 2016 року № НОМЕР_2 скасована на підставі акту обстеження матеріально- побутових умов сім'ї (факт проживання не підтверджено) та письмової інформації про тривалу відсутність за місцем проживання (понад 60 днів) від Державної прикордонної служби України. Також зазначає, що на підставі протоколу № 54 від 04 липня 2018 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам по Хортицькому району пенсія ОСОБА_1 поновлена з 01 серпня 2018 року. Згідно вказаного протоколу факт проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2, підтверджено актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, у зв'язку з чим комісією прийнято рішення поновити виплату пенсії позивачу. Також зазначає, що за період з листопада 2017 року по липень 2018 року позивачу нарахована пенсія, яка обліковується в об'єднаному управлінні та буде виплачена після прийняття окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, у відповідності до пункту 15 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08 червня 2016 року № 365. Вважає, що оскільки, Кабінетом Міністрів України на теперішній час не прийнято окремого порядку, то відсутні підстави для виплати пенсії позивачу за спірний період.

Представник Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером та йому призначена пенсія за віком.

Відповідно до Довідки від 12 жовтня 2016 року № НОМЕР_2 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції ОСОБА_1 перемістилася з тимчасово окупованої території в місто Запоріжжя.

ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до наданої особистої заяви, як особа, яка має статус «Внутрішньо переміщеної особи».

Відповідно до довідки від 14 травня 2018 року №0000534978 «Про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» ОСОБА_2 взято на облік за місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 69124, Хортицький район м. Запоріжжя, Запорізька область.

Відповідно до протоколу №77 від 25 жовтня 2017 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам комісією вирішено припинити виплату пенсії ОСОБА_1.

На підставі протоколу №94 від 20 грудня 2017 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам комісією вирішено припинити виплату пенсії ОСОБА_1.

Позивач звернулась із заявою від 25 липня 2018 року про поновлення виплати пенсії.

Згідно протоколу №54 від 04 липня 2018 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам по Хортицькому району комісією вирішено призначити (відновити) соціальні виплати (пенсію) ОСОБА_1.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 26 листопада 2018 року, в якій просив повідомити причини невиплати пенсії за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року.

Відповідач листом від 09 листопада 2018 року №411/О-9 повідомив, що соціальні виплати за період з листопада 2017 року по липень 2018 року обліковані в управлінні, та будуть виплачуватися на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, що безпосередньо передбачено Постановою Кабінету Міністрів від 25 квітня 2018 року № 335.

Відповідно до Довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 25 жовтня 2018 року ОСОБА_1 за період з листопада 2017 року по липень 2018 року (включно) нараховано до виплати пенсію у щомісячному розмірі 1617,51 грн., всього загальна сума до виплати за вказаний періоди склала 14557,59 грн., виплачено 0,00 грн.

Докази фактичної виплати ОСОБА_1 пенсії за віком за період з листопада 2017 року по липень 2018 року (включно) у загальній сумі 14557,59 грн. відповідачем не надані.

ОСОБА_1 не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо невиплати з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року пенсії за віком звернулась до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (статтями 3, 19, 46), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (статтями 5, 49), Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (статтями 1, 4, 7, 12), постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05 листопада 2014 року за №637 (пункт 1), «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого 01 жовтня 2014 року постановою Кабінету Міністрів України №509 (пункт 1, п.7-1), «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затвердженого 08 червня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №365 (пункт 16, пункт 18), та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.

Скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для позбавлення конституційного права позивача на отримання соціального захисту, а саме – отримання пенсії.

Відповідачем не надано до суду доказів наявності обставин передбачених статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для припинення виплати позивачу пенсії та відповідного рішення територіального органу Пенсійного фонду України або рішення суду.

Звідси, суд вважає, що відповідачем припинено виплату пенсії позивачу у порушення вимог статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, суд зазначає, що застосування норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до спірних правовідносин є пріоритетним, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.

Щодо посилань відповідача на те, що пенсію позивачу з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року нараховано, проте буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного КМУ суд вважає їх безпідставними та зазначає наступне.

Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Разом з тим суд звертає увагу на те, що відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

До того ж частиною 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

З аналізу норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд приходить до висновку, що зазначений Закон не містить такої умови або вказівки для виплати пенсії, нарахованої органами пенсійного фонду, проте не виплаченої з вини органу пенсійного фонду, як використання окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Відповідачем надано до суду докази нарахування позивачу пенсії за період з листопада 2017 року по липень 2018 року (включно), відповідачем поновлено виплату позивачу пенсії, але доказів фактичної виплати пенсії позивачу за період з листопада 2017 року по липень 2018 року (включно) у загальній сумі 14557,59 грн. відповідачем не надано.

Отже, оскільки позивачем пенсія за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року не отримана з вини відповідача, Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя мало своєчасно здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року на підставі приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, бездіяльність відповідача щодо виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року порушує вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії, а, отже, порушені права та інтереси позивача мають бути невідкладно поновлені.

Дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18) (яке набрало законної сили 04 вересня 2018 року).

Звідси, суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18).

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (частина 1 статті 132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі було Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 768 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 263, 371 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69124, РНОКПП: НОМЕР_1) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, 25-а, м. Запоріжжя, 69076, код ЄДРПОУ 41248943) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, 25-а, м. Запоріжжя, 69076, код ЄДРПОУ 41248943) щодо припинення пенсійних виплат ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69124, РНОКПП: НОМЕР_1), за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, 25-а, м. Запоріжжя, 69076, код ЄДРПОУ 41248943) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69124, РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії за період з 01 листопада 2017 року по 01 серпня 2018 року.

Присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69124, РНОКПП: НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (вул. Запорізького козацтва, 25-а, м. Запоріжжя, 69076, код ЄДРПОУ 41248943) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 768 грн. 40 коп.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 квітня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов