
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
25 квітня 2019 рокум. Ужгород№ 260/1416/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинець Д.В., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (вул. Брегівська-Об’їздна, 11, м. Мукачеве, Закарпатська область, 89600, ЄДРПОУ 38021226) до Головного управління ДФС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (далі – позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі – відповідач, ГУ ДФС у м. Києві) , в якому просить: 1) скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 04.09.2018 р. № НОМЕР_1; 2) судові витрати стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у м. Києві надала ТОВ «Київтрансойл» податкове повідомлення-рішення від 04.09.2018р. №0035534004, яким згідно п. 1202.1 ст. 120 ПК України застосувала до підприємства штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 91 484,84 грн. Податкове повідомлення-рішення від 04.09.2018р. №0035534004 прийняте ГУ ДФС у Київській обл. на підставі акту ГУ ДФС у м. Києві від 01.08.2018р. за №3215/26-15-40-04/38021226 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку та відповіді та заперечення №55576/10/26-5-40-04-21 від 31.08.2018 р. Позивач вважає, що у встановлений строк у зв'язку з реалізацією пального ТОВ «Київтрансойл» склало та належним чином зареєструвало в ЄРАН акцизні накладні. Паливо, у зв'язку з реалізацією якого ТОВ «Київтрансойл», склало та зареєструвало в ЄРАН акцизні накладні було придбане у імпортера - ТОВ «Торгова Компанія «Трейд-Ойл». Але при імпорті товару у імпортера, змінився код УКТЗЕД в ВМД. Внаслідок цього, ТОВ «Київтрансойл» було змушене провести коригування акцизних накладних згідно з якими ним було реалізоване дане паливо покупцям шляхом складення відповідних розрахунків коригування, що були зареєстровані покупцями. Після цього ТОВ «Київтрансойл»», виконуючи вимоги п. 11 вказаного Порядку, зареєструвало в ЄРАН нові акцизні накладні з правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. Вважає, що позиція відповідача щодо порушення строків реєстрації є безпідставною, та такою, що суперечить чинному законодавству України.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що перевіркою з урахуванням відповіді на заперечення до акту перевірки встановлено, що ТОВ «Київтрансойл» зареєстровано в ЄРАН акцизні накладні від 17.05.2017 № 1857, 18.05.2017 № 1858. 19.05.2017 № 1859. 31.05.2017 №№ 1829, 1830, 17.07.2017 №№ 2054 - 2060, на загальну суму акцизного податку 1 018 513,01 грн., із порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації до 15 календарних днів та акцизні накладні від 10.05.2017 № 1851, 11.05.2017 № 1852, 12.05.2017 №1853, 13.05.2017 № 1854, 16.05.2017 №№ 1855, 1856 на загальну суму акцизного податку 711145,76 грн., із порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації від 16 до 30 календарних днів. Враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 1202.1 ст. 1202 Кодексу, ГУ ДФС у м. Києві винесено ППР від 04.09.2018 № НОМЕР_1, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 91 484,84 грн. (1 018 513,01 грн. х 2% + 711145,76 грн. х 10%) за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН.
Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ГУ ДФС у м. Києві було проведено камеральну перевірку ТОВ «Київтрансойл» щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН), якою встановлено порушення вимог п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України (далі – ПК України) про що складено відповідний акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку від 01.08.2018р. № 3215/26-15-40-04/38021226.
Як свідчать обставини справи, перевіркою з урахуванням відповіді на заперечення до акту перевірки встановлено, що ТОВ «Київтрансойл» зареєстровано в ЄРАН акцизні накладні від 17.05.2017 № 1857, 18.05.2017 № 1858, 19.05.2017 № 1859, 31.05.2017 №№ 1829, 1830, 17.07.2017 №№ 2054 - 2060, на загальну суму акцизного податку 1 018 513,01 грн., із порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації до 15 календарних днів та акцизні накладні від 10.05.2017 № 1851, 11.05.2017 № 1852, 12.05.2017 №1853, 13.05.2017 № 1854, 16.05.2017 №№ 1855, 1856 на загальну суму акцизного податку 711145,76 грн., із порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації від 16 до 30 календарних днів
Враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 1202.1 ст. 1202 Кодексу, ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 04.09.2018р. № НОМЕР_1, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 91 484,84 грн. (1 018 513,01 грн. х 2% + 711145,76 грн. х 10%) за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 28.11.2018 року про результати розгляду скарги ТОВ «Київтрансойл» від 04.10.2018р. № 04-10-2018 (вх. ДФС № 56055/6 від 08.10.2018р.) на податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 04.09.2018р. № НОМЕР_1 залишено без змін вказане податкове повідомлення-рішення, а зазначену скаргу позивача – без задоволення.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
У відповідності до пункту 231.6 статті 231 ПК України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов’язкові реквізити:
а) порядковий номер акцизної накладної;
б) дата складання акцизної накладної;
в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, що реалізує пальне;
г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, що реалізує пальне, та отримувача пального;
ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків, - отримувача пального;
д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
е) опис пального;
є) обсяг пального в літрах, приведених до t 15 °C.
Судом встановлено, що у зв'язку з реалізацією пального ТОВ «Київтрансойл» склало та зареєструвало в Єдиному реєстрі акцизних накладних наступні акцизні накладні:
1) № первинної акцизної накладної 1668/2, дата складання 10.05.2017, дата реєстрації 23.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
2) № первинної акцизної накладної 1680/2, дата складання 11.05.2017, дата реєстрації 25.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
3) № первинної акцизної накладної 1694/2, дата складання 12.05.2017, дата реєстрації 25.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
4) № первинної акцизної накладної 1772/2, дата складання 13.05.2017, дата реєстрації 25.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
5) № первинної акцизної накладної 1732/2, дата складання 16.05.2017, дата реєстрації 30.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
6) № первинної акцизної накладної 1743/2, дата складання 17.05.2017, дата реєстрації 30.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
7) № первинної акцизної накладної 1755/2, дата складання 18.05.2017, дата реєстрації 30.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
8) № первинної акцизної накладної 1763/2, дата складання 19.05.2017, дата реєстрації 30.05.2017, опис пального бензини моторні з вмістом свинцю 0,0013 г/л або менше: інші бензини.
Реєстрація акцизних накладних підтверджується квитанціями № 2-АН про прийняття акцизних накладних та реєстрацію в ЄРАН. Паливо, у зв'язку з реалізацією якого ТОВ «Київтрансойл», склало та зареєструвало в ЄРАН вказані вище акцизні накладні було придбане у імпортера - ТОВ «Торгова Компанія «Трейд-Ойл».
Як встановлено судом, у подальшому при імпорті товару у імпортера, змінився код УКТЗЕД в ВМД, а саме: задеклароване згідно митних декларацій ІМ 40 ТН 903040000/2017/000228 від 26.01.2017р.; ІМ 40 ТН UА903100/2017/000479 від 03.03.2017р.; IМ 40 ТН UА903100/2017/000506 від 09.03.2017р.; IМ 40 ТН UА903100/2017/000536 від 10.03.2017р. паливо за кодом УКТЗЕД « НОМЕР_2» виявилось паливом з кодом УКТЗЕД « НОМЕР_3».
Задеклароване згідно митних декларацій IМ 40 ТН UА903100/2017/001069 від 10.05.2017р.; IМ 40 ТН UA903100/2017/001097 від 11.05.2017р.; IМ 40 ТН UА903100/2017/01117 від 12.05.2017р.; IМ 40 ТН UА903100/2017/001182 від 22.05.2017р. паливо за кодом УКТЗЕД « НОМЕР_3» виявилось паливом з кодом УКТЗЕД « НОМЕР_4».
Внаслідок цього, позивачем було проведено коригування акцизних накладних згідно з якими ним було реалізоване дане паливо покупцям шляхом складення відповідних розрахунків коригування, що були зареєстровані покупцями.
У відповідності до пункту 231.6 статті 231 ПК України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Пунктом 231.7 статті 231 ПК України закріплено, що якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Згідно із пунктом 231.8 статті 231 ПК України, порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних.
Так, приписами пункту 5 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлено, що під час реєстрації розрахунку коригування платником акцизного податку - отримувачем пального у випадках, передбачених абзацом третім пункту 4 цього Порядку, платник акцизного податку, який реалізує пальне, на складений розрахунок коригування накладає електронний цифровий підпис відповідно до абзаців першого та другого цього пункту та надсилає такий розрахунок платнику акцизного податку - отримувачу пального, який накладає на нього власний електронний цифровий підпис у порядку, передбаченому для платника акцизного податку, який реалізує пальне.
При цьому, відповідно до пункту 11 розділу ІІІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №218, у разі якщо в акцизній накладній платником податку помилково вказано неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД, платником податку, що реалізує пальне, складається розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального, що був зазначений в такій акцизній накладній, який реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем у порядку, визначеному пунктом 6 цього розділу. Після цього платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних нову акцизну накладну з правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. При цьому, дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що у разі допущення помилки, описки тощо при реєстрації акцизної накладної, суб`єкт такої реєстрації має право на її коригування, шляхом реєстрації нової акцизної накладної у ЄРАН протягом 15 днів з дня складення розрахунку коригування. Імперативним у такому випадку є те, що датою подачі правильної (відкоригованої) накладної має бути та дата, якою реєструвалась перша (помилкова) накладна, а зміні підлягає лише номер змінюваної акцизної накладної.
Так, ТОВ «Київтрансойл»», виконуючи вимоги п. 11 вказаного Порядку, зареєструвало в ЄРАН нові акцизні накладні з правильним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТЗЕД. При цьому дата складання нової акцизної накладної відповідає даті складання первісної накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а порядковий номер відповідає поточній нумерації.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, розрахунки коригування акцизних накладних та нові акцизні накладні були зареєстровані в ЄРАН протягом 15 днів з фактичної дати їх складання.
Реєстрація акцизних накладних підтверджується квитанціями № 2-АН про прийняття акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних та їх реєстрацію в ЄРАН.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не вірно трактує норми податкового законодавства, так як у випадку коригування акцизної накладної і виписування в результаті такого коригування нової акцизної накладної (з поточним номером, але з датою, яка вказана в первісній акцизній накладній), 15-денний строк реєстрації нової акцизної накладної відліковується від дати складання розрахунку коригування до первісної (помилкової) акцизної накладної, а не від дати складення первісної акцизної накладної.
Суд наголошує, що Порядком ведення ЄРАН чітко визначено яким чином і в які строки має відбуватись реєстрація нової акцизної накладної замість помилкової.
У цьому контексті суд зазначає, що доводи відповідача стосовно пропущення Товариством граничних термінів реєстрації акцизних накладних/ розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН є безпідставними, оскільки позивач, реєструючи змінені накладні діяв на підставі та у порядку, встановленому податковим законодавством.
З приводу акцизних накладних № 1829/2 від 31.05.2017р. та № 1830/2 від 31.05.2017р. суд зазначає наступне.
Як вбачається із розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 04.09.2018 року № НОМЕР_1 відповідача, акцизні накладні № 1829/2 від 31.05.2017р. та № 1830/2 від 31.05.2017р. зареєстровані з порушенням встановлених термінів, а саме 19.06.2017р.
Однак, вказані акцизні накладні, згідно роздруківки протоколу роботи програмного забезпечення «МЕ.DОС», підприємством були відправлені на реєстрацію вчасно - 15.06.2017 р., але через збої в роботі шлюзу ДФС на приймання акцизних накладних, дані акцизні накладні не були прийняті ДФС і відповідно не буди зареєстровані, через що підприємство відправило їх на реєстрацію повторно, після чого вони були зареєстровані в ЄРАН тільки 19.06.2018 року.
При цьому, слід зазначити, що у відзиві на позовну заяву відповідачем не були спростовані доводи позивача. Відзив відповідача не містить посилання на відповідні правові норми та докази, які спростовують наведені позивачем обставини та правові підстави позову, з якими відповідач не погоджується. До відзиву не додані докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, податкове повідомлення-рішення від 04.09.2018 року № НОМЕР_1 про застосування штрафу на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України в сумі 79 871,71 грн. прийняте відповідачем на підставі акту камеральної перевірки № 3215/26-15-40-04/38021226 від 01.08.2018р. суперечить нормам чинного законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо решти суми штрафу за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних № 2059 від 17.07.2017 р., № 2055 від 17.07.2017 р, № 2054 від 17.07.2017 р, № 2057 від 17.07.2017 р, № 2058 від 17.07.2017 р, № 2056 від 17.07.2017 р, № 2060 від 17.07.2017 р. у розмірі 11 613,13 грн., то позивачем не наведено будь-яких підстав та доказів на їх підтвердження стосовно неправомірності рішення у даній частині, у зв'язку з чим суд не знаходить підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення у даній частині.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено 1 762,00 грн. судового збору, що підтверджується квитанцією № 2703 від 10 грудня 2018 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» суму судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог. Оскільки задоволено 61,5% позовних вимог то стягненню підлягає сума – 1 083,63 грн. (1762,00:100)х61,5% = 1083,63)).
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (вул. Брегівська-Об’їздна, 11, м. Мукачеве, Закарпатська область, 89600, ЄДРПОУ 38021226) до Головного управління ДФС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) про скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити частково.
2. Скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 04.09.2018 року № НОМЕР_1 в частині застосування штрафу в сумі 79 871,71 грн.
3. У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Київтрансойл» (вул. Брегівська-Об’їздна, 11, м. Мукачеве, Закарпатська область, 89600, ЄДРПОУ 38021226) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) суму судового збору в розмірі 1 083,63 грн. (одна тисяча вісімдесят три грн. 63 коп.), сплаченого згідно з квитанцією № 2703 від 10 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Суддя ОСОБА_1