Рішення № 81427273, 25.04.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2019
Номер справи
810/4779/18
Номер документу
81427273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2019 року м.Київ № 810/4779/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Київського обласного військового комісаріату та Військової частини А-1789 про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (надалі – Відповідач-1), Київського обласного військового комісаріату (надалі – Відповідач-2), Військової частини А-1789 (надалі – Відповідач-3) та просить суд:

визнати протиправними дії військової частини А 1789 та Київського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації;

зобов’язати Військову частину А 1789 та Київський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду встановлену військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію з зазначенням про сплату або відсутність сплати, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації;

зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, починаючи з 20.01.2018, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, із врахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.03.2018 пенсії без врахування раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливі умови служби – 10 %; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 10 %, надбавки за особливо важкі завдання – 50 %; премії – 450%;

зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2018 з врахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливі умови служби – 10 %; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 10 %, надбавки за особливо важкі завдання – 50 %; премії – 450%.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що неодноразово звертався до Київського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявами про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, із врахуванням раніше виплачених сум, однак пенсійний орган повідомляв, що виплата пенсії здійснюється відповідно до норм чинного законодавства.

На думку позивача, такі дії є протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, у зв’язку з чим він звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Засобами поштового зв’язку 04.10.2018 до суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого Відповідач-3 не погоджується з обґрунтуваннями, викладеними в позовній заяві та просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки порушень в своїх діях не вбачає. Ідентичні заперечення надійшли від Відповідача-2 13.11.2018.

Відповідно до відзиву на позов, який надійшов 16.10.2018 від Відповідача-1, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області позовних вимог не визнає та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Також Відповідач-1 надіслав клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, однак з урахуванням положень п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України суд відмовляє у задоволенні клопотання Відповідача-1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

25 жовтня 2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив Відповідача-1, у якій зазначено, що висновки та доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області не відповідають вимогам норм матеріального права й фактичним обставинам справи та є необґрунтованими.

Відповідач-2 30.10.2018 подав відзив на позов, відповідно до якого вважає вимогу позивача безпідставною та просить суд відмовити у задоволенні даного адміністративного позову у повному обсязі.

Крім того, від пенсійного органу надійшло клопотання про зупинення провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням ОСОБА_2 Верховного Суду у справі № 522/2738/17.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 провадження у справі № 810/4779/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Київського обласного військового комісаріату та Військової частини А-1789 про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії зупинено до набрання законної сили рішенням ОСОБА_2 Верховного Суду у справі № 522/2738/17.

Через канцелярію суду 06.03.2019 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № 810/4779/18.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2019 провадження у адміністративній справі № 810/4779/18 поновлене та визначено продовжувати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 відповідно до наказу командира Повітряного командування «Центр» Повітряних Сил Збройних Сил України від 02.01.2018 № 1 звільнений в запас згідно ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Відповідно до наказу командира військової частини А 1789 від 19.01.2018 № 13 позивача виключено із списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.

З 20.01.2018 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до посвідчення серії АА № 372860, виданого Київським обласним військовим комісаріатом від 12.02.2018, ОСОБА_1 має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби.

У зв’язку із заниженням розміру пенсії ОСОБА_1 30.01.2018 звернувся до Військової частини А 1789 із запитом, в якому просив надати інформацію про види грошового забезпечення на які здійснювалися нарахування (відрахування) єдиного соціального внеску та в якому розмірі, а також чи здійснювалися нарахування (відрахування) єдиного соціального внеску з щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, щомісячної грошової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та винагороди за безпосередню участь в АТО.

У відповіді на запит від 02.02.2018 № 93 Відповідач-3 зазначив, що станом на день звільнення в запас 19.01.2018 з грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснювалися:

відрахування на податок з доходів фізичних осіб у розмірі 18 % та військовий збір у розмірі 1,5 %;

нарахування на єдиний соціальний внесок у розмірі 22 % на суми грошового забезпечення, щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної грошової премії, винагороди за участь в АТО.

Вказав, що на суми індексації та грошової допомоги при звільненні єдиний соціальний внесок не нараховувався.

ОСОБА_1 07.03.2018 звернувся із запитом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просив надати інформацію про розмір призначеної пенсії, а також інформацію про те, які види грошового забезпечення були враховані при призначенні пенсії за вислугу років.

У відповіді від 12.04.2018 № 399/Б-ПІ пенсійний орган повідомив, що при призначенні заявникові пенсії на підставі грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням враховувались такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями,документами та премія. Також зазначив, що пенсія позивачеві виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

На думку позивача, при обчисленні та призначенні пенсії не було враховано щомісячної додаткової грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

З метою захисту свого порушеного права, позивач 04.06.2018 звернувся до Київського обласного військового комісаріату (далі – КОВК) із заявою про оформлення та подання до пенсійного органу документів для здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, додавши довідку про грошове забезпечення № 44 від 02.02.2018, видану військовою частиною А 1789, в якій зазначена інформація про виплачену йому за останні 24 місяці перед місяцем звільнення з військової служби щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.

У відповіді від 26.06.2018 № 2/5/1088 Відповідач-2 повідомив про направлення поданої позивачем заяви до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, долучивши довідку про грошове забезпечення від 02.02.2018 № 44, в якій містяться відомості про додаткові види грошового забезпечення щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.

Листом від 18.06.2018 № 1946/Б-01 пенсійним органом відмовлено в перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що відповідно до ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування при призначенні пенсії таких додаткових видів грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація.

Крім того, пенсійний орган повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», позивачу перераховано пенсію з 01.01.2018 з таких видів грошового забезпечення: надбавка за особливі умови служби – 10 %, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 10 %, надбавка за особливо важливі завдання – 50 %, премія – 450 %.

Не погоджуючись з такими діями суб’єктів владних повноважень позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Пунктами 1 - 3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ (далі – Закон № 2011) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 – страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», п. 1 якої встановлено необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 (далі – Постанова № 704), яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі – Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов’язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв’язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п’яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п’ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як вбачається з матеріалів, військова частина А-1789, у якій працював позивач видала довідки про розмір грошового забезпечення № 44 від 02.02.2018 та № 378 від 02.10.2018, у яких зазначено, що грошове забезпечення позивача складалось з: окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови служби, надбавки за таємність, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії та щомісячної грошової винагороди.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що Відповідач-3 виконала свої зобов’язання перед позивачем, надавши довідку про грошове забезпечення, яке позивач отримував 24 місяці перед звільненням.

Обов’язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Оскільки при призначенні Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області пенсії позивачу було враховано надбавку за особливі умови служби, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за таємність, премію, однак не було враховано щомісячної грошової винагороди з якої сплачувався єдиний соціальний внесок, про що свідчать довідки про розмір грошового забезпечення № 44 від 02.02.2018 та № 378 від 02.10.2018 та інформація про нарахування (відрахування) єдиного соціального внеску, надана Відповідачем-3, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди.

Щодо вимог позивача про включення до довідки про грошове забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, а також про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням наведених складових грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Верховний Суд у постанові від 06.02.2019 у справі 522/2738/17 зазначив, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.

Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст. 1 якого індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

З матеріалів справи вбачається, що страховий внесок з індексації не сплачувався, а тому суд вважає, що Відповідач-2 зобов’язаний включити до довідки для перерахунку пенсії грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, а пенсійному органу слід здійснити перерахунок позивачеві пенсії з урахуванням зазначених видів грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок.

Щодо вимоги позивача визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку з 01.03.2018 пенсії без врахування раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливі умови служби – 10 %; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 10 %, надбавки за особливо важкі завдання –

50 %; премії – 450%, суд зазначає наступне.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі – Порядок № 45).

Згідно з п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 103 внесені зміни до Порядку № 45, зокрема в п. 5 зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Крім того, додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.

У постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 суд прийшов до висновку, що п. п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Також обов’язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Крім того, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, виключення додаткових видів грошового утримання не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, тому підстави для неврахування складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців відсутні.

Оскільки при призначенні пенсії позивачу було встановлено надбавки за особливі умови служби, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавки за особливо важкі завдання, премії та з яких сплачувались страхові внески, позивач має право на отримання пенсії з урахуванням зазначених видів грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.03.2018 пенсії без врахування раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливі умови служби – 10 %; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами –

10 %, надбавки за особливо важкі завдання – 50 %; премії – 450% та зобов’язати пенсійний орган здійснити перерахунок та виплачувати позивачеві пенсію з 01.03.2018 з врахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при поданні даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. (квитанція від 24.09.2018), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд –

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Київського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань протиправними.

Зобов’язати Київський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду встановлену військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань із зазначенням про сплату або відсутність сплати, страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, починаючи з 20.01.2018, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань із врахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.03.2018 пенсії без врахування раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливі умови служби – 10 %; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 10 %, надбавки за особливо важкі завдання – 50 %; премії – 450%.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2018 з врахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливі умови служби – 10 %; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами – 10 %, надбавки за особливо важкі завдання – 50 %; премії – 450%.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 704,80 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Київського обласного військового комісаріату.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.