
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 березня 2019 року м. Ужгород№ 0740/931/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача:
ОСОБА_1, представник - ОСОБА_2Ф
відповідачів:
Голова Закарпатської ОДА, - не з'явився,
Закарпатська ОДА, представник - ОСОБА_3,
третіх осіб:
Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою, представник - не з'явився,
ОСОБА_4, представник - ОСОБА_5,
ТОВ "Землемір", представник - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Закарпатської обласної державної адміністратції, Закарпатської обласної державної адміністрації, треті особи: Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою, ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Землемір" про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 01 квітня 2019 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Голови Закарпатської обласної державної адміністратції, Закарпатської обласної державної адміністрації, треті особи: Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою, ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Землемір", яким просить суд визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Закарпатської ОДА №523 від 13.10.2017 року про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га, розташованої за межами населеного пункту, урочище Пустар, на території Загатянської сільської ради Іршавського району, Закарпатської області, з подальшим наданням її в оренду, для рибогосподарських потреб.
Позовну заяву мотивовано тим, що 13.10.2017 року голова Закарпатської ОДА ОСОБА_6 виніс розпорядження № 523, яким надав ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га, розташованої за межами населеного пункту, урочище Пустар, на території Загатянської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, з подальшим наданням її в оренду, для рибогосподарських потреб. Вищезгадана земельна ділянка з 2003 року є орендованою позивачем на підставі рішення 5 сесії IV скликання Загатянської сільської ради №35 від 14.02.2003 року.
Позивач вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню розпорядження № 523 , яким голова Закарпатської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 надав ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тому що спірна земельна ділянка не є вільною, а перебуває у користуванні позивача.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Відповідачем 1 - Головою Закарпатської ОДА подано окремий відзив за позовну заяву, де зазначено, що розпорядження голови ОДА є актом місцевої державної адміністрації, тому із позовом про оскарження розпорядження слід звертатися тільки до Закарпатської ОДА, як органу виконавчої влади, а не безпосередньо до голови облдержадміністрації, оскільки Голова Закарпатської ОДА діяв як службова особа, а не вчиняв одноособові дії фізичної особи.
Представником відповідача 2 - Закарпатською ОДА, було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів, як станом на день прийняття рішень сільської ради так і на день прийняття оспорюваного розпорядження відповідно до ст.122 Земельного кодексу України винесено до повноважень обласної державної адміністрації, а посилання позивача, що Загатянська сільська рада розпоряджається вказаними землями є помилковим оскільки всупереч вимогам законодавства прийняла рішення в 2003 році, яким розпорядилася земельною ділянкою за межами населеного пункту та без належних на те підстав.
В судовому засіданні представник відповідача 2 проти задоволення позову заперечив та просив суд у його задоволенні відмовити повністю.
В судове засідання треті особи 1 та 2 явку своїх представників не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
Представником третьої особи 2 - ОСОБА_4, було подано до суду письмові пояснення, відповідно до яких вважає даний позов таким, що не підлягає до задоволення. Зазначила, що земельна ділянка, яка колись була передана в оренду позивачу ОСОБА_1, знаходиться за межами населеного пункту с. Загаття і відноситься до земель державної власності, право розпорядження якою має тільки Закарпатська обласна державна адміністрація.
Загатянська сільська рада розпоряджалась всупереч Конституції України неналежною їй земельною ділянкою, в порушення вимог земельного законодавства України.
В судовому засіданні представник та третя особа 2 просили суд відмовити позивачеві у задоволенні заявлених позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
До Закарпатської обласної державної адміністрації звернувся громадянин ОСОБА_4 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, розташованої за межами населеного пункту в урочищі "Пустар" на території Загатянської сільської ради Іршавського району Закарпатської області для риборозведення.
Облдержадміністрація розглянула клопотання гр. ОСОБА_4, Головне управління Держгеокадасту у Закарпатській області, як головний розробник розпоряджень голови ОДА звернулося до Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса та отримало погодження (а.с. 86)
На підставі інформації відділу в Іршавському районі Головного управління Держгеокадасту у Закарпатській області у якій зазначалося, що земельна ділянка перебуває у державній формі власності та знаходиться за межами населеного пункту, на території Загатянської сільської ради, урочище "Пустар", контур № 1054. Склад угідь, згідно картографічних матеріалів у даному контурі становить 0,90 га.
На підставі поданої інформації було прийнято розпорядження №523 голови обласної державної адміністрації, яким було надано ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га, розташованої за межами населеного пункту, урочище "Пустар", на території Загатянської сільської ради Іршавського району, Закарпатської області, з подальшим наданням її в оренду, для рибогосподарських потреб.
Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.17 Земельного кодексу України визначено повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин. Зокрема, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Також слід зауважити, що землі водного фонду є самостійною категорією земель України, їх правовий режим встановлено главою 12 Земельного Кодексу України, главами 1 та 18 Водного кодексу України, а також іншими актами земельного і водного законодавства.
Згідно зі ст. 58 Земельного кодексу України і ст. 4 Водного кодексу України, до їх складу належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів. Зазначений перелік, є вичерпним. Земельним кодексом України(починаючи з редакції від 1 січня 2002 року) визначено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо надання земельних ділянок для ведення водного господарства.
Так п. 3 ст. 122 Земельного кодексу України в зазначеній редакції регламентує надання земельних ділянок для ведення водного господарства саме районними державними адміністраціями.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка, орієнтовною площею 0,90 га, розташована за межами населеного пункту, урочище Пустар, на території Загатянської сільської ради, Іршавського району, Закарпатської області, яка була передана у користування позивача з 2003 року Загатянською сільською радою, при цьому, дана земельна ділянка належить до державної форми власності.
Проте, незважаючи на те, що відповідна земельна ділянка має державну форму власності, Загатянська сільська рада прийняла рішення про надання її в користування на підставі договору оренди ОСОБА_1, відтак діяла поза межами своїх повноважень, оскільки відповідна земельна ділянка належить до державної форми власності, а не комунальної.
Відповідно до норм земельного законодавства, сільська рада не може розпоряджатися земельними ділянками державної форми власності, а в свою чергу може розпоряджатися лише земельними ділянками комунальної форми власності, зокрема, вилучати їх.
Відповідно до ч.1-5 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів, як станом на день прийняття рішень сільської ради так і на день прийняття оспорюваного розпорядження відповідно до ст.122 Земельного кодексу України віднесено до повноважень обласної державної адміністрації.
Загатянська сільська рада всупереч вимогам законодавства прийняла рішення 14 лютого 2003 року, яким розпорядилася земельною ділянкою площею 0,9 га та надала її в оренду позивачеві, а в подальшому рішенням від 19.03.2013р. № 280 продовжила строк дії договору оренди землі на 49 років.
Прийнявши вищезазначені рішення Загатянська сільська рада вийшла за межі своїх повноважень та розпорядилася землею державної власності, оскільки, земельна ділянка про яку йдеться в оскаржуваному розпорядженні, знаходиться не в межах, а за межами населеного пункту "урочище Пустар" на території Загатянської сільської ради Іршавського району Закарпатської області.
Вищенаведене узгоджується з правовою позицією, яка викладена у Постанові Верховного суду України у справі №545/808/17 від 27 лютого 2018 року.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки, земельна ділянка про яку йдеться в розпорядженні голови облдержадміністрації на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду, знаходиться не в межах, а за межами населеного пункту, "урочище Пустар" на території Загатянської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, то обласна державна адміністрація діяла виключно в межах повноважень визначених чинним законодавством, а отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду не означає позитивного рішення в майбутньому, відтак у задоволенні позову з наведениз мотивів слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатської обласної державної адміністрації, треті особи: Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою, ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Землемір" про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації №523 від 13.10.2017р. "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду" - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяОСОБА_7