
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2019 року ЛуцькСправа № 140/864/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Луцьке ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 29.01.2019 №4 щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України №889 від 10.12.2015 «Про державну службу», зобов’язання призначити пенсію за віком за нормами Закону України №889 від 10.12.2015 «Про державну службу» з 22.01.2019 – моменту звернення.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, а також зазначено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 22.01.2019 звернулася до Луцького ОУПФУ області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, оскільки з 16.04.2014 визнана інвалідом 2 групи та отримує пенсію по інвалідності. Однак рішенням Луцького ОУПФУ від 29.01.2019 №4 за результатами розгляду заяви про призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» позивачці відмовлено, оскільки Законом України «Про державну службу» № 889-VIII не передбачено окремого перерахунку пенсії особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Позивач вважає таку відмову неправомірно та такою, що порушує її право на загальнообов'язкове державне страхування.
У відзиві на адміністративний позов № 4941/06-13 від 17.04.2019 відповідач його вимог не визнав, посилаючись на те, що у зв'язку з відсутністю порядку перерахунку пенсій особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Крім того вказав, що пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, яка прийнята на виконання Закону №889 та застосовується з 01.05.2016, чітко передбачено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, мають, зокрема жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням 20-річного стажу на посадах за категоріями посад державних службовців, якщо до набрання чинності Законом України № 889-VIII їм не призначалася пенсія відповідно до Закону України № 3723-ХІІ.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подали, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.04.2014 встановлено другу групу інвалідності до 01.05.2015, а 11.03.2015 встановлено другу групу інвалідності довічно.
З 16.04.2014 позивач отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.
22.01.2019 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIIІ, враховуючи те, що має 35 років 7 місяців стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. До заяви позивач долучила паспорт, трудову книжку, дві довідки про заробітну плату за прирівняною посадою та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера.
Листом від 01.02.2019 №1738/02-15 відповідач направив ОСОБА_1 рішення від 29.01.2019 № 4 за результатами розгляду заяви про призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Даним рішенням відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ, мотивуючи тим, що позивачу вже призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, передбачено Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі – Закон № 889-VIII).
Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон 1058-IV) визначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади, механізми функціонування системи страхування, визначає принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 10, частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів.
З 01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі – Закону № 3723-ХІІ).
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 нового Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців,- визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статті 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993 вік і страховий стаж.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років. До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Зі змісту трудової книжки встановлено, що позивач працювала на посадах державних службовців у державних органах. Зі змісту трудової книжки встановлено, що ОСОБА_1 має страховий стаж 38 років 5 місяців 4 дні, в тому числі 35 років 7 місяців 1 день стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ.
Тому у ОСОБА_1 наявні усі умови на час звернення за призначенням пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме: а) стаж державної служби понад 20 років, б) страховий стаж понад 26 років; в) вік - 58 років 6 місяців (стаття 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Суд приходить до висновку, що право на пенсію одержують зазначені в пунктах 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.
Таким чином, відмова Луцьке ОУПФУ в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII є неправомірною і пенсійний орган слід зобов’язати призначити позивачці пенсію по віку відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, починаючи з 2201.2019 (дати звернення із заявою).
Правова позиція суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні ОСОБА_2 Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 29.01.2019 №4 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII.
Зобов’язати Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII з моменту звернення із заявою, а саме з 22.01.2019
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф. А. Волдінер