Рішення № 81422847, 24.04.2019, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.04.2019
Номер справи
642/7512/18
Номер документу
81422847
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

"24" квітня 2019 р.

Справа № 642/7512/18

Провадження № 2/642/526/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого – судді Бондаренко В.В.,

за участю секретаря – Шаповал Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2018 року ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру справлену адресну грошову допомогу внутрішньо переміщеній особі у сумі 19704,98 грн. та судові витрати.

В обґрунтування заяви посилається на те, що на обліку в ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебувала ОСОБА_2 як одержувач щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на підставі постанови КМУ від 01.10.2014 № 505. Згідно з нормами Порядку призначення, на підставі наданих ОСОБА_2 заяв про призначення адресної грошової допомоги та доданих до них документів ОСОБА_1 приймалися рішення про призначення допомоги від 25.12.2014 на період з 22.12.2014 по 21.06.2015, від 31.12.2014 на період з 21.12.2015 по 20.06.2016, від 03.01.2017 на період з 20.12.2016 по 19.06.2017. У заявах про призначення допомоги ОСОБА_2 зазначала, що у неї та членів її сімї відсутні житлові приміщення, розташовані в регіонах, інших, ніж окупована територія України, райони проведення АТО та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. ОСОБА_1 була проведена перевірка наявності у ОСОБА_2 та членів її сім’ї житлових приміщень розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Згідно відомостей з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна стосовно ОСОБА_2 від 12.07.2017 було встановлено, що вона має у власності 1-кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (свідоцтво про право власності від 15.12.2010). Таким чином, ОСОБА_3 всупереч зазначеній в заявах інформації про відсутність житла, на день звернення за призначенням допомоги мала у своєму володінні квартиру. 27.06.2017 ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 із заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. Також, 27.06.2017 вона надала до ОСОБА_1 заяву, в якій підтвердила наявність у її володінні зазначеної квартири. 14.07.2017 рішенням Комісії №28(56) виплату адресної допомоги було припинено. 19.07.2017 ОСОБА_1 на підставі рішення Комісії прийняте розпорядження про відмову в подовженні виплати адресної допомоги за її заявою, від 27.06.2017. 28.07.2017 ОСОБА_1 прийняте розпорядження про скасування рішень про призначення допомоги від 25.12.2014, від 31.12.2015, від 05.05.2016, від 03.01.2017 та від 04.05.2017 щодо призначення, подовження та перерахунку виплати допомоги на підставі п. 12 Порядку призначення, в зв’язку з виявленням факту подання ОСОБА_2 недостовірної інформації стосовно наявності у власності нерухомого майна, розташованого за межами зони проведення АТО. Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації було доручено визначити розмір переплати грошової допомоги, яка утворилася за період з 22.12.2014 по 19.06.2017, по особовому рахунку ОСОБА_2 02.08.2017 ОСОБА_1 отримана довідка Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації з визначеною переплатою допомоги за вказаний період в сумі 19 704,98 грн. 05.09.2017 ОСОБА_1 направило листа ОСОБА_2 з визначеною сумою переплачених коштів та запропонувало повернути ці кошти на рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації. ОСОБА_1 був повернутий поштою за закінченням терміну зберігання. До цього часу ОСОБА_2 до ОСОБА_1 не звернулася, надміру отримані у вигляді допомоги кошти не повернула. З метою повернення до державного бюджету неправомірно отримані коштів, ОСОБА_1 змушене звертатися до суду з позовною заявою про стягнення зазначених коштів у примусовому порядку.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, надав суду заяву, якою просить задовольнити позовні вимоги, розглянути справу у його відсутності, у разі неявки відповідача ухвалити заочне рішення по справі.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про день та час слухання справи повідомлявся своєчасно і належним чином, шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання, причини неявки суду не повідомив.

Будь яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.

Враховуючи, що в судове засідання не з’явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду із захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

На обліку в ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебувала ОСОБА_2 як одержувач щомісячної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Дана допомога призначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (із змінами та доповненнями), якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок призначення).

Допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Відповідно до п. 5 Порядку призначення у заяві про призначення грошової допомоги внутрішньо переміщена особа обов’язково зазначає про наявність у будь-кого з членів сім’ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу, яким є ОСОБА_1, про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Пунктом 6 Порядку призначення передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім’ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно норм Порядку призначення, на підставі наданих ОСОБА_2 заяв про призначення допомоги та доданих документів, ОСОБА_1 приймалися рішення про призначення допомоги.

За заявою від 12.12.2014 ОСОБА_1 25.12.2014 було прийнято рішення про призначення допомоги на період з 22.12.2014 по 21.06.2015.

За заявою від 21.12.2015 ОСОБА_1 31.12.2015 було прийнято рішення про призначення допомоги на період з 21.12.2015 по 20.06.2016.

За заявою від 20.12.2016, на підставі рішення Районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі-Комісія) від 23.12.2016, рішенням ОСОБА_1 від 03.01.2017 їй було призначено допомогу на період з 20.12.2016 по 19.06.2017.

У всіх вищезазначених заявах, ОСОБА_2 зазначала про відсутність у неї та членів її сім’ї житлових приміщень розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Відповідно до п. 2 цього Порядку, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, яким є ОСОБА_1.

Відповідно до п.п. 1 п. 12 Порядку контролю ОСОБА_1 зобов’язане приймати рішення про припинення виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі у разі наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати.

ОСОБА_1 була проведена перевірка наявності у ОСОБА_2 та членів її сім’ї житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення АТО та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно відомостей з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна стосовно ОСОБА_2 від 12.07.2017 було встановлено, що вона має у власності 1-кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (свідоцтво про право власності від 15.12.2010).

Таким чином, ОСОБА_3 всупереч зазначеній в заявах інформації про відсутність житла, на день звернення за призначенням допомоги мала у своєму володінні квартиру.

27.06.2017 ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 із заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. Також, 27.06.2017 вона надала до ОСОБА_1 заяву в якій підтвердила наявність у її володінні зазначеної квартири.

14.07.2017 рішенням Комісії № 28(56) виплату адресної допомоги було припинено.

19.07.2017 ОСОБА_1 на підставі рішення Комісії, прийнята розпорядження про відмову в подовженні виплати адресної допомоги за її заявою, від 27.06.2017.

28.07.2017 ОСОБА_1 прийняте розпорядження про скасування рішень про призначення допомоги від 25.12.2014, від 31.12.2015, від 05.05.2016, від 03.01.2017 та від 04.05.2017 щодо призначення, подовження та перерахунку виплати допомоги на підставі п. 12 Порядку призначення, в зв’язку з виявленням факту подання ОСОБА_2 недостовірної інформації стосовно наявності у власності нерухомого майна, розташованого за межами зони проведення АТО.

Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації було доручено визначити розмір переплати грошової допомоги, яка утворилася за період з 22.12.2014 по 19.06.2017, по особовому рахунку ОСОБА_2

02.08.2017 ОСОБА_1 отримана довідка Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації з визначеною переплатою допомоги за вказаний період в сумі 19 704,98 грн.

Відповідно до п. 11 Порядку призначення допомоги, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім’ї на вимогу ОСОБА_1.

05.09.2017 ОСОБА_1 направило листа ОСОБА_2 з визначеною сумою переплачених коштів та запропонувало повернути ці кошти на рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації. ОСОБА_1 був повернутий поштою за закінченням терміну зберігання. До цього часу ОСОБА_2 до ОСОБА_1 не звернулася, надміру отримані у вигляді допомоги кошти не повернула.

В силу ч.1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Отже, судом встановлено, що відповідач не надала інформацію про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги, вчасно, в добровільному порядку надмірно отриману суму допомоги не сплатила, що є підставою відповідальності та задоволення позовних вимог.

З огляду на вимоги законодавства, що регулюють спірні правовідносини, у даному випадку суд вважає, що позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог, а відповідачем допущено порушення щодо повернення надмірно отриманих коштів.

Проаналізувавши встановлені обставини у справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача надміру отримані кошти у вигляді переплаченої суми допомоги у розмірі 19704,98 грн.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Згідно платіжного доручення при пред’явленні позову до суду були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 гривень.

Суд постановляє рішення в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 289-283 ЦПК України, п. п. 5, 6, 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, п.п. 2, 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 № 365, суд –

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.п.н. НОМЕР_1, що зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, мешкає за адресою: АДРЕСА_2, на користь на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196647, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, р/р 35414099031178) суму сплаченої грошової допомоги в розмірі 19704 (дев’ятнадцять тисяч сімсот чотири) грн. 98 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.п.н. НОМЕР_1, що зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, мешкає за адресою: АДРЕСА_2, на користь на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196647, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, р/р 35414099031178) сплачений судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.. 00 коп.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Бондаренко